+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 23 ileti bulundu.

Konu: YÖK: Hukuk fakülteleri 5 yıl olacak

YÖK: Hukuk fakülteleri 5 yıl olacak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı YÖK: Hukuk fakülteleri 5 yıl olacak

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, dört yıllık hukuk fakültelerine bir de hazırlık sınıfları koyacaklarını bildirdi. YÖK Başkanı Teziç, 30 hukuk fakültesi dekanıyla hukuk eğitimine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere YÖK’te biraraya geldi.

Teziç toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, hukuk eğitiminde çeşitli değişikliklere gideceklerini belirtirken, hukuk fakültelerine hazırlık sınıfı konulmasının düşünüldüğünü söyledi. Hazırlık sınıfının, öğrencilerin orta öğretimden yetersiz gelmesinden kaynaklandığını vurgulayan Teziç, bir yıllık hazırlık sınıfında sosyoloji, tarih, matematik, felsefe ve bilgisayar derslerinin verileceğini belirtti. Teziç, üniversitelerin şartlarına göre hazırlık sınıfında yabancı dil dersi de verebileceklerini bildirdi.

Teziç, hukuk fakültelerine hazırlık sınıfları konulmasına ilişkin kararı yarın Hakimevi’nde Adalet Bakanı ve üst yargı organlarının temsilcileriyle yapacakları toplantıda ele alacaklarını söyledi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, hukuk fakültelerinde yabancı dil öğreniminin teşvik edileceğini belirtti.

Devlet ve vakıf üniversitelerinin hukuk fakültesi dekanlarıyla YÖK'te biraraya gelen Teziç, toplantı arasında gazetecilere açıklama yaptı.

Toplantıda, Adalet Bakanlığı ile ortak çalışılmasını öngördükleri konuları değerlendirdiklerini söyleyen Teziç, Türkiye'deki hukuk fakültelerinin karşılaştığı sorunları masaya yatırmayı, hukuk öğretiminin düzeyini yükseltmeyi ve endişeleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Teziç, konuyla ilgili olarak bugün ele alınan konuların, yarın Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve yüksek yargı organlarının temsilcileriyle yapılacak toplantıda değerlendirileceğini belirtti.

Avrupa Birliği sürecinde, hukukçuların birbirleriyle iletişim kurabilmelerinin, yabancı mahkeme kararlarının anlaşılabilmesinin önem taşıdığını vurgulayan Teziç, bunun için de yabancı dil bilmek gerektiğine işaret etti.

Bu nedenle toplantıda, hukuk fakültelerinde yabancı dili zorunlu hale getirip-getirmeme konusunu tartıştıklarını belirten Teziç, ”yabancı dil öğreniminin teşvik edilmesi” eğiliminin öne çıktığını ifade etti.

[u]“ZORLAYICI DEĞİL”</u>

Teziç, şunları söyledi:

“Çünkü bunu teşvik etmek, yetişecek hukukçuların meslektaşlarıyla ilişki kurmalarına yarayacağı kadar, Bolonga sürecinde öğrenci-öğretim üyesi değişim sürecinde buraya gelecek öğrencilere tercih edecekleri dersleri alma olanaklarına kavuşturacak. Ayrıca, bizim oralara gidecek öğrencilerimiz de dersleri izleyebilecek düzeye gelecek. Bu konuda zorlayıcı önlemler değil ama bu süreçte teşvik edici bir takım tedbirler alınması için fikir birliği var.”

[u]"HAZIRLIK SINIFI YABANCI DİLDE OLMAYACAK”</u>

Hukuk öğretiminin gereği gibi yapılabilmesi için ortaöğretim öğrencilerinin yükseköğrenime donanımlı olarak gelmesi gerektiğini vurgulayan Teziç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son yıllarda en büyük eksikliğimiz ortaöğretimin gereği gibi verilememesinin yarattığı, hocalarımızın karşılaştıkları sıkıntılar var. Bunları aşabilmek için ortaöğretimde yapılamayanları üniversite bünyesinde biz nasıl yapabiliriz sorusuna cevap ararken hukuk öğreniminin süresinin uzatılması yönünde eğilim belirdi. Bunun için de bir yıllık hazırlık sınıfı konulması fikrine varıldı. Bu, yabancı dilde hazırlık sınıfı değil, sadece hukuk öğrenimine öğrencilerin devam edebilmesi için gerek duyacakları dersleri hazırlık sınıfında alabilmelerine yönelik. Hazırlık sınıflarının programları buna göre şekillendirilecek.”

[u]SORULAR</u>

Bir soru üzerine Teziç, hukuk fakültelerinde hazırlık sınıfı uygulamasının ne zaman başlayacağı konusunun, yarın yapılacak toplantıda da ele alınacağını, bu toplantıdan sonra konunun netlik kazanacağını söyledi. Teziç, “Ama arkadaşlarım kısa vadede bunun uygulanmasında zorunluluk olduğunda hemfikir” dedi.

Teziç, bir başka soru üzerine batılı ülkelerdeki öğrencilerin yabancı dil probleminin olmadığını, ortaöğretimde bu sorunu çözdüklerini anlattı. Türkiye'deki öğrencilerin ortaöğretimde yabancı dil sorununu aşamadıklarını ifade eden Teziç, bu nedenle üniversitelerin bu ihtiyaca cevap vermek zorunda kaldığını belirtti.

“Vakıf üniversitelerine bağlı hukuk fakültelerindeki öğrencilerin başarısız olduğu yönünde haberler bulunduğunun” anımsatılması üzerine Teziç, vakıf veya devlet üniversitesi ayrımı yapmadan konuyu değerlendirmek istediklerini, öğrencilerin gereken bilgilere ulaşabilmesinin ortak bir sorun olduğunu dile getirdi.

(aa)

Hukuki NET Güncel Haber

YÖK: Hukuk fakülteleri 5 yıl olacak konulu yargıtay kararı ara
    YÖK: Hukuk fakülteleri 5 yıl olacak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

[xx(] işte bu çoooook kötü bir düzenleme oluuuur!!!

Hukuk fakültelerinde eğitim eksikliğinden söz edilir ama sosyoloji, tarih, dil vs. değil... Kesinlikle 1 yıl kayıp demektir. Zaten buraya gelen öğrencilerin bir birikim sahibi olması gerekir. Verilen eğitim de yine ne kadar kaliteli olur bilinmez...

Nerede
    Ankara, Merkez, Türkiye.
    İletiler
    423
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hukuk Fakültelerinin 5 yıl olması gerektiğine bende katılıyorum ama zikredilen şekilde olmasının pekte fayda sağlayacağını sanmıyorum. bence en temel derslerden olan idare hukuk 2 yıla böünmeli 1.yıl yönetim hukuku 2. yıl idari yargı okutulmalı. ayrıca pek çok üniversite de verilmeyen kriminoloji zorunlu ders olmalı. Avrupa Birliği hukuku ve uluslararsı hukukada daha fazla yer verilmeli.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

i'ler u izinler de uzun olsun

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili nilgün e kriminoloji konusunda katılmamaktayım. Kriminoloji dersini ve AB hukukunu seçmeli olarak gördüm, ikisinde de verim üst safhada değildi. Kanaatimce 2. seneden sonra uzmanlaşma başlamalıdır ve staj çoğu Avrupa ülkesi gibi 2 yıla çıkarılmalı ve stajyer öğrencilere gereken maddi olanaklar sağlanmalıdır.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hukuk fakültelerine hazırlık sınıfı
    Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, hukuk fakültelerine bir yıllık hazırlık sınıfı konulacağını bildirdi. Teziç, devlet ve vakıf üniversitelerinin hukuk fakültesi dekanlarıyla YÖK’te bir toplantı yaptı.

Öğrencilerin ortaöğretimden yükseköğretime ‘eksik’ geldiklerini kaydeden Teziç, bu eksikliğin kapatılması amacıyla hukuk fakültelerine bir yıllık hazırlık sınıfı konulmasında fikir birliğine varıldığını bildirdi. Teziç, ayrıca, hukuk fakültelerinde yabancı dil öğretiminin teşvik edileceğini belirterek, yabancı dilin Türkiye’nin AB’ne üyeliği sürecinde hem üniversiteler arasında hem de hukukçuların meslektaşlarıyla iletişimlerinin sağlanmasında önemli rol oynayacağına işaret etti. Teziç, hazırlık sınıfı uygulamasının ne zaman başlayacağı ve diğer konularla ilgili net açıklamanın bugün Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve yüksek yargı organlarının temsilcileriyle yapılacak toplantıdan sonra netleşebileceğini bildirdi.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hukuk okumuyorum bu yüzden hukuk okuyan arkadaslardan oncelıkle ozur dıleyorum ki bu yorumu yapıyorum...
    kacınılmaz bır gercek olan yabancı dılın bır hukukcu tarafından en ıyı sekılde bılınmesı gerektıgı gercegıne ınanıyorum.. soyle dusunebılırsınız okul bıttıkten sonra yada ben kendımı gelıstırerek, kendı çabamla bunu halledebilirim diyebilirsiniz.. ama her koyun kendi bacagından asılır dusuncesı hakım olmamalı devlet unıversıtesınde okuyorsanız en ıyı sekılde tekrar siden yararlanmak ısteyecektır ve istiyor da... bunun bilincinde olmak lazım..
    belkıde cok tartısılabılır bu konu bana sahıp cıkmıyorlar okul bıter bende gıderım... hersey daha bırcok sey... sunu unutmamak lazım 'VATANINI EN COK SEVEN GOREVINI EN İYİ YAPANDIR.'

Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hukuk fakültelerine yabanci dil konulmasının pratik bir faydasının olacağını düşünmüyorum. zaten coğu üniversitede devam zorunluluğu bulunmamakta secmeli olarak tercih eden buyursun alsın ancak bir yil kaybından baska bir sey olmadığını düsünüyorum. ilk iki yil temel eğitim sonraki üc yılın ağirlikli ders olarak ayrılması gereğini düsünüyorum

Nerede
    istanbul, bakırköy, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hukuk Fakültelerinin 5 Yil Olmasi Eğitimin Kalitesini Hiçbir şekilde Artirmayacaktir.eğitimin Kalitesi Artirilmak Isteniyorsa öncelikle Anfi Sisteminden Sinif Sistemine Geçilmelidir.kaliteli Bir Hukuk Eğitimi 250 Kişilik Anfilerde Verilmez.bana Göre Kaliteli Hukuk Eğitimi En Fazla 35 Kişilik Siniflarda Verilmelidir.öncelikle Bunun çözülmesi Gerekir.ben Istanbul Hukuk 3.sinif öğrencisiyim.bizim Anfilerimiz 250 Kişilik Eminim Diğer üniversitelerdede Ayni Durum Sözkonusudur.
    Yabanci Dil Eğitimini Elbetteki önemlidir.ama Bunun Yapisini Oluşturmadanda Yabanci Dil Eğitimine Geçmek Bir Yil Kayiptan Başka Bir şey Değildir.bunu Bizim Fakultemiz 5-6 Sene önce Denedi.sonuç O Dönemki Abilerimizin Bir Yil Kaybi.yabanci Dil Eğitimi Verilmek Isteniyorsa Sağlam Bir şekilde Verilmelidir.

Nerede
    Ankara, Merkez, Türkiye.
    İletiler
    423
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sevgili Emrah
    kriminoloji ya da avrupa hukukuna ilişkin derslerden alacağın verimin yüksek olur olmayacağına okul hayatından sonraki iş hatayında karar verebilirsin. 3 yıl boyunca verilen ceza hukuku temelinin daha sağlam olması için bu dersin verilmesi gerektiğine inanıyorum.ayrıca bazı çokta gerekli görmediğim bazı derslerden öğrencilerin zorlanmasınıda doğru bulmuyorum kendi fakültem için örnek verecek olursam 2. sınfta gördüğümüz Türk hukuk Tarihi öylesine ağırdıki SEne sonunda hepimiz kendimizi birer KADI gibi hissetmeye başlamıştık
    ayırca hazırlık sınıfında ya da sonraki yıllarda verilecek ingilizce eğitiminde pratik bir yararı olacağını sanmıyorum. ortaokuldan beri aldığımız ingiliZce eğitimin sonuçları ortada.

Buarada sevgili Emrah ismim Nilgün değil NilgüL

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Hukuk 5 yıl oldu

hukuk 5 yıl mı oldu

Hukuk 5 yıl

hukuk 3 yil oluyor

hukuk 5 yil mi

hukuk 5 yil

Hukuk fakultesi 5 yil mi olacak

hukuk 5 yil mi oldu