+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 26´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: Boşanmak istiyorum

Boşanmak istiyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanmak istiyorum

Alıntı 32844 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Bana göre boşanma davalarında tek tarafın kusuru yoktur. İlla ki iki taraf da kusurludur. Dava sonunda kusurun fazla çıkarsa nafaka ve tazminatla mahkum olma ihtimalin %99,9.

Telefon konuşmasının kaydının seni %100 haklı çıkaracağını düşünmemelisin.

Hukuk kitabı alıp, okuyan ve anlamayan hatta yazana küfür edebileceğini belirten arkadaş; kitabı okuyup anlamaman son derece normal. Hukuk bir bilimdir. Kendine göre kuralları, dili vardır. Ama küfür kısmına katılmıyorum. O kitapları okuyup anlayabilmek ve geçimini temin etmek için insanların çektiği çileleri sana anlatamam. Bu nedenle anlamadığınla kal ve sakın küfür etme.

Neyse boşanma konusuna dönelim. Gerçi davayı açmışsın. Bu saatten sonra söyleyeceğim birşey yok aslında. Ancak belki başkasının işine yarar.

- Eşin seni terketmişse, terk sebebine dayalı boşanma davası açman senin lehine olur.
    - Gerçi terkten sonra belli bir süre bekleyip ihtar çekeceksin, masraf yatıracaksın, ihtardan sonra bekleyeceksin ve eşin dönmezse terk sebebi ile dava açacaksın. Bu halde eşin kural olarak nafaka talep edemez. Tabi
    -- Eve dönmemekte haklı sebebi varsa (anne ve babanla kalmak, tarafların sosyal konumuna uymayan bir evde oturuyor olmak gibi)
    -- Dönüş masraflarını eksik yatırmışsan (konutta ödemeli PTT havalesi yapılmalı)
    -- İhtardaki sürelere uymamışsan,
    dava reddolacaktır.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 164.maddesi aşağıdaki gibidir.

Terk
    Madde 164 - Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.
    Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Bu yazılanlar: ''Bana göre şöyle , bana göre böyle 'lerle yüzdelik ihtimaller vererek sonuçlanacak iş değil. Yardım etmeye çalışmışsın ama kanun için yazdıkların ve kanundaki kadının yeri ile erkeğin yeri arasındaki dünya kadar farkı görememişsin. Küfür eden kimdir neden etmiş beni ilgilendirmez , ben işime bakarım ama mağdur sen olsan bu kadar kanuncu olmayacağın kesin onuda bilirim. Hukuk kitabını okumuş ve anlamamışlar diye devam ettiğin yazında kitapla ilgili anlaşılmayacak herhangi bir konu olmadığını biliyoruz. Yanlız içereğinde bulunan ayrımcılık , mağdurların anlayamadığı mesele olup haksızlığın tahamülsüzlüğü ile yazıtlara yansımış bir şeklidir. Bu kanunlar halk için bir düzen uğruna , verilen kararlar neticesinde , toplumun asayiş ve dengesini ayakta tutma amaçlı , adalet diye adlandırdığımız bir yönetim şekli ise haklıyı haksızdan ayırmak için insandan ağzı ile kuş tutmasını beklememelidir. Bu adalet dediğimiz kuş koruma derneği değilki onca ispat ve herşeyin ortada olduğu mevzularda dahi işi bu kadar yokuşa sürsün.

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanmak istiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Boşanmak istiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Lütfen Yardim Edin

slm ii geceler herkese ....
    yeni üye oldum ama nasıl nereye yazabileceğimi bilmiyorum ilk önce bu konu için yardımcı olabilirmisiniz acaba

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Lütfen Yardim Edin

öncelikle herkese tşk ederim allah razı olsunn...
    eşimden boşanamk istiyorumbir dava açtımama davanın reddine karar alındı ne kadar beklemeliyim ve bu zman zarfında ne yapmalıyım?eğer ilgilenirseniz açmış olduğum dava dosyasını size yazabilirim.
    ve eşimhalen annemin evinde yaşıyor annemin istememesine rağmen yaşıyorr
    yardımcı olurmusunuz?

İletiler
    131
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı boşol rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle sizede geçmiş olsun. Hayatta daima haklılar kazanmıyor , bir gün bir bakmışsınız yıllar geçmiş ve bu imtahan bitmiş. Daha tecrübeli daha temkinli bir hayat başlamış. Aslına bakarsanız evli çiftlerin en büyük sorunu evi terk eden eşlerin aileleri. Benim eşimin abisi olucak şahıs benden kendisine iş bulmam talabinde bulunduğu halde .... Eşime - Gel ben sana bakarım , ömür boyu yanımda kal - diyebiliyor. Hal böyle olunca mecazen eşin bir çok kocası oluyor en ufak sorunda mecazi koca değişimi yapıyor bu koca değişiminden maksadım bir kadın kocasının sözünü dinlemeli ve ferdi karar verip ailesinin bulunduğu sorundan çıkarmak için kendi çabalamalı baskı halinde düzen kuramazsınız bunun örnekleri çevremizde çok , işte bunun dışındaki kadın gurubu kocasının değilde abilerinin , kardeşlerinin , annesinin , yengesinin , bazısı abartıyor arkadaşının sözleriyle hareket ediyorlar. ''Sonuç sözünü dinlediği kişi yada kişilerle olan aciz bir kadın'' Takdir-i İlahi çok müntezam ve kılı kırk yaran adaletiyle evini haksız yere terk eden kadına hem Dünyada hemde Ahir hayatta korkunç sıkıntı dolu rezilliklerle geçen bir yaşam biçimi hazırlıyor ki yaşam değil hüsran dolu zaman geçimi diyebiliriz. ''Eşim her kaçtığında pişman olup sensiz olucağıma ölürüm daha iyi . Allahtan tek dileğim var sensin yoksa ölürüm daha iyi '' gibi çağrılarda bulunup onu almamı temenni ediyor. Sonra ne oluyor eşin geliyor. Aynı olayları 5-6-7 yapmaya devam ediyor. Yıpranan ve güvensizliklerle dolu bir evlilik ceza evinin F-tipi koğuşundan farksızdır. Ama onlar giderken ''Beni seviyor üzülsünde sözümden çıkmasın ben ne dersem o olsun'' gibi ailesinin aklına koyduğu kör bir pusula ile yön bulmaya çalşıyorlarken farkına geç varıyorlar , özgür kafası rahat bir kocanın senin varlığından çok yokluğundaki huzura alıştırmışsın.... Ne oldu kendim ettim kendim buldum ... Allah (c.c.) Tüm aile erbabına huzur güven saygı ve beraberlik nasip etsin. Hatalıyı hatasından dolayı zaten sınava tabii tutuyor hiç olmazsa sınavın getirdiklerinden birşeyler öğrenmeyi onlara ve bizlere nasip etsin. Üzülme kardeşim kaderini yaşıcaksın bizler doğmadan bunlar yazılmıştı. O yüzden üzülme düzeltmeye çalış devam et gücünün yettiği kadar karını bırakma ama gücünün son zerresi geldiğinde onu eşine harcama ki seni çaresiz görmesin o zerreyi damla düşün huzursuzluğun olmadığı bir yerde biriktir damlaya damlaya göl olucak sen göl'ken o bir zavallı karınca olucaktır. Evlilikte gurur olmaz elinden geleni yap gittiği yere kadar gitsin yalanın başladığı yerde ,,,Bitsin,,,
    hocam bravo diyorum sana ..belkide bütün bu boşanma olaylarının altında yatan sebepleri gerçekten güzel dile getirmişsin .
    evet hayat her zaman mutlu geçmiyor.hele hele evinde ekmeğini yiyipte ailesinin kılıcını sallamaya çalışan nankör bir eşe rastgelmişsen sen aslında o bayanının ailesinin eşi olmuş oluyorsun ve parnmakların da oynatmaya kalkıyorlar.

zaten medeni kanunda erkeklik gururu denilen bir kavram kesinklikle olmuyor .

Nerede
    ANKARAM
    İletiler
    171
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ümitkader rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ne oluyor bu dünyanın haline anlayamadım.bizler erkeklerden dert yanarken sizler kadınlardan dert yanıyorsunuz.sizin gibi düşünen erkeler varmı acaba bu dünyada.yineden bir karşı cins olarak düzelt demeniz bence yine büyük adım.bizim eşlerimizde aynı yapsalardı belki çatırdayan direkleri çimento harcı ile doldurup sağlamlaştırabilirdik.vah size vahlar bize.bizler evimizin kadını olmaya çalışırken bizlere bu şansı vermeyen eşler bir tarafta evliliğini düzeltmek isteyen karşı cinsler bir tarafda.bunun en önemli noktası bizler karşı cins olarak adam gibi adamına yada kadın gibi kadına düşemediğimizden bunlar geliyor.ben bayan olarak gözyaşı dökerken bir erkeğinde böyle köşelerde ağladığını görmek çok acı.benim düşüncem evlilik bir yastıkda ilelebet devam etmeli.gençken sevgiyle aşk ile heyacanla devam ederken yaşlılıkta ise yanıbaşında elele tutuşabilmeli insan.bu düzensizlik neden bize reva görülen bu imtihanla belki ALLAHU TEALA bizi büyük bir imtihandan geçiriyor ama sabır derecemiz yok.benim yaşadıklarım erkekleri düşman sizin yaşadıklarınız ise kadınları düşman etmekte.neden güzellikle bu genç çağımızda sevgiyi yaşamak varken eşimizle sıcacık evimizde başbaşa olmak varken neden bunlar?inanın iki sevgili görsem içim kan ağlıyor yada elele tutuşan sevgili yada eş görsem içim cızzzzz ediyor.gelin bence direkleri yıkmaya değil evin yıkılan yerlerini tamir edip evi ayakta tutmaya çalışalım.son söz olarak diyeceğim şu kelin melhemi olsa derler kendi başına sürermiş.benim karşı tarafa lafım geçmedi bir yuvayı yıktıda gitti bari sizler yanmayın bizim gibi.bir kardeş yada bacı nasihatı size.kaderimizmiş bu bence sabır, kötülük yapanlar erkekde olsa bayanda olsa vicdanının sesini duysunlarda ortada nice öksüz masum çocuklar harap olmasın.yazık bizlere yazık çocuklarımıza.bir kadının ihtiyacı olduğu kadar erkeklerinde ihtiyacı vardır evinde bacasından duman tütmesini istemezmi.sıcacık sobanın karşısında karşılklı bir çay keyfi yapmak dünyalara bedel ama bunun kıymetini bilenlere.
    merhabalar,katılıyorum içimizden gelenlere tercüman olmuşsunuz.Hemde nasıl cıııız ediyor yüreklerimiz.MUBAREK GÜNLERDE O MASUMLARIMIZIN ALLAH YÜZÜNE BAKSIN VE BİZLERE SABIR VERSİN.SEVGİYLE KALIN...

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende aynen katılıyorum evde tek kızdı parada cok ama rest cektım almadım. Ya benle ya aileyle bash bash. Asla pişman değilim. Allahtan bunlar imzadan önce.. Erkeklik sıfır oldu

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar: