+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Yurt dışına çocuk kaçırma

Yurt dışına çocuk kaçırma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yurt dışına çocuk kaçırma

Eşim ve kızım Ingiliz ve Türk vatandaşıdır.Eşimle Türkiye'de 2 yıldır süren boşanma davamız bulunmakta.Hakim eşime geçici velayet vermiştir,ben de çocuğu yurt dışına kaçırma olasılığı nedeni ile kızıma yurt dışına çıkış yasağı koydurttum.Daha sonra şahsi münasebet kararı aldım ama kızımı aradığım bütün adreslerde bulamadım.En son Londra'ya kızımı kaçırdığını öğrendim.Londra'nın nersinde olduklarını bulamıyorum.1,5 yıldır kızımı göremiyorum.Kızım 5 yaşında.

1-Londra'ya adresini bilmediğim için nasıl tebligat yaparım?
    2-Çocugu yurt dısın a kacırdıgı için dava acabilirimiyim?Ceza alır mı?
    3-Türkiye'de olan ailesinin evlerine icra kanalıyla gidip arama yapmam bir yarar veya delil teşkil eder mi?
    4-İcra mahkemesine Şahsi münasebeti engelleme davası açtım ne kadar sürer ve ceza alır mı?
    5-Bunlara dayanarak velayet davası açmam durumunda velayeti alır mıyım?

İlgilenen herkeze şimdiden teşekkürler....

Hukuki NET Güncel Haber

Yurt dışına çocuk kaçırma konulu yargıtay kararı ara
    Yurt dışına çocuk kaçırma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yurt dısına cocuk kaçırma.. lütfen cevap

Kizinizla sahsi münasibet ile karar almaniz çok iyi olmus Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün internet sayfasindaki bu adreste http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/ Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Veçhelerine Dair Sözlesme basligi altindaki çocugunuzla sahsi münasibet kurmak için basvuru formunu doldurup Aykut Kiliç ile irtibata geçin size nasil bir islem yapmanizda yardimci olacaktir sahsen bende ayni islemleri yaptim ben yurt disinda yasiyordum benim sorunum daha baskaydi çocugun velayeti her ikimizde esit sekildeydi ben çocugumu Yurt disindan Türkiyeye getirmistim annesi çocugun kaçirildigini söyleyerek türkiyedeki merkezi makamlara basvurmustu kendi istegimle 7 ay sonra tekrar yurt disina annesinin yanina sahsi münasibette bulunmasi için annesinin yanina götürmüstüm annesi bu sefer çocugu vermiyecegini söyleyip 4 ay çocugumu alikoydu bende anasina karsi iade talebinde bulunup dava açmistim yabanci mahkeme çocugun her iki ülkede ve her iki velide esit velayet olduguna kanaat verip çocugun iadesinin Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Veçhelerine Dair Sözlesmesine göre uygulanamayacagina karar verdiler yani çocuk her iki yerde ayni zamanda ikametgahi oldugundan iadesine gerek görmediler.
    Bende Velayet hakimi kullanmak için gidip çocugumu annesinden aldim ve hemen Türkiyeye getirdim su an ikametim olan Türkiyede bulunuyorum türkiyeye kesin dönüs yaptim herhalde annesi yine Türkiyedeki merkezi makamlara basvurup iadesini istiyecektir bu sefer ayni hatayi yapmiyacagim bu konuda bir çok tecrübe kazandim.
    islemlerin nasil oldugunu iyi biliyorum.vermis oldugum linkteki iade veya sahsi münasibet dilekçe formunu doldup hemen bulundugunuz ilin savciligina bas vurun savcilik bu islemleri sizin için Ankaradaki merkezi makamlara iletecektir tahminen hemen müracat ederseniz 4 hafta ierisinde Cevap gelir ingiltredeki merkezi makamlarda konun açiklanmasi için orda annesinin mahkemeye çagiracak ve sözlü ifadesini alacak ve sizinde ifadenize bas vuracaktir sonunda mutlaka sizinle sahsi münasebeti engelledigi için size çocugun gösterilmesi için annesine ceza veya yaptirim uygulayacaktir ama basvuru esnasinda mahkemeden almis oldugunuz kararlarin kopyelerini savciligi mutlaka verin.
    Benim basima geldigi için yabanci ülkedeki makamlar her zaman Türkiye aleyhine karar veriyorlar Türkiyeyi 3.Dünya ülkesi görüyorlar hatta elinizde olan mahkeme kararini bile tanimayabilirler onun için ben kendi isimi kendim gördüm malesef!!!
    size basarilar diler çocugunuza bir an evvel kavusmanizi dilerim.
    Konu kamil09 tarafından (23-06-2008 Saat 12:00:02 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yurt dısına cocuk kaçırma.. lütfen cevap

çook tesekkür ederim ilgi ve alakanız için

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı avukat aykut kılıç

av. aykut kılıca nasıl ulasırım arastırdım bulamadım.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yurt dışına çocuk kaçırma

Aykut Kiliç Avukat degil Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürligünde yetkili kisi vermis oldugum bu http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/ linkte telefon numarasi var Buda E-Mail Adresi akilic@adalet.gov.tr ama essas sen vermis oldugum linkte iade veya sahsi görüs formunu doldurup bulundugunuz ildeki savciliga basvurmaniz gerekiyor yetkili ilk kisi savcilik sonra savcilik gereken yere yani Aykut kilica ulasacaktir.
    Eger çocugunuzu seviyorsaniz hiç bir zaman vaz geçmeyin sonuna kadar ugrasin.
    çocugunuzun 1.5 sene evvel yurt disina götürüldügünü belirtmissiniz Uluslararasi çocuk kaçirma anlasmasina göre alikonulan çocugun bir seneyi geçen iadesi hakkindaki basvurular yabanci makamlarin taktir hakina birakilir isterlerse bunu bahane gösterip iade için red karari verebilirler ama sahsi görüsü engeleyemezler.
    Size bol sans dilemekten baska bir sey elimden gelmiyor tecrübelerime dayanarak istedigin daha baska bilgileri verebilirim.
    Konu kamil09 tarafından (24-06-2008 Saat 13:10:11 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ek bilgi olarak bu http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/ linkten Uluslararasi Hukuk Bülteninden alinti yaziyi sunuyorum yardimci olabilir.

Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi

Dünya liderleri, bundan 16 yıl önce yapılan Çocuklar
    için Dünya Zirvesi’nde ortak bir taahhüde giderek, bütün
    çocuklara daha iyi bir gelecek sağlanması için ivedi ve
    evrensel bir çağrıda bulunmuşlardı. O günden bu yana
    çocuk hakları alanında gerek ulusal gerekse uluslararası
    platformlarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.
    Çocuklara uygun bir dünya sağlanabilmesi için
    yapılan düzenlemelerden biri olan, 1989 yılında kabul
    edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi
    (ÇHS), medeni ve siyasal haklarla birlikte ekonomik, sosyal
    ve kültürel haklar dahil olmak üzere tüm insan haklarını
    kapsayan ve hukuki bağlayıcılığı olan ilk uluslararası
    belgedir.
    Türkiye'nin de taraf olduğu ÇHS’nin âkit devletlere;
    çocuğun ana ve babasından onların rızası dışında
    ayrılmamasını güvence altına almak, ana ve babasından
    veya bunlardan birinden ayrılmasına karar verilen çocuğun
    kendi yüksek yararına aykırı olmadıkça ana babanın ikisiyle de düzenli bir biçimde şahsi ilişki
    kurmak, bu amaçla çocuğun yasa dışı yollarla ülke dışına çıkarılıp geri döndürülmemesi
    hallerine karşı tedbir almak yükümlülüğü getiren 9, 10 ve 11’inci maddelerinin uygulamaya
    geçirilmesi çerçevesinde hazırlanan "Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair
    Sözleşme” 25 Ekim 1980 tarihinde imzalanmıştır.
    Türkiye bakımından 1 Ağustos 2000 tarihinde yürürlüğe giren Uluslararası Çocuk
    Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi, çocukların velâyet hakkına sahip
    olmayan kişilerce bir ülkeden diğerine haksız olarak götürülmesi olaylarının artması ve bu
    olayların yol açtığı sorunlara etkili çözümler getirilebilmesi için, uluslararası düzeyde hukukî
    işbirliğine duyulan ihtiyaç sonucunda hazırlanmıştır.
    Söz konusu Sözleşme ile; çocuğun, velâyet hakkı ihlâl edilerek bir ülkeden diğer bir
    ülkeye götürülmesi veya alıkonulmasının zararlı etkilerinden uluslararası alanda korunması
    amacına yönelik olduğundan, çocuğun derhal mutat meskeninin bulunduğu ülkeye geri
    dönmesini ve şahsî ilişki kurma hakkına riayet edilmesini sağlamak amaçlanmıştır.
    Türkiye Cumhuriyeti açısından Sözleşmenin uygulanmasında “Merkezî Makam” görevini Adalet
    Bakanlığı üstlenmiş olup, bu görevini mahalli Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığı ile yerine
    getirmektedir.
    Mutat meskeni Türkiye’de olup da, velâyet hakkı ihlâl edilmek suretiyle başka bir Âkit
    Devlet ülkesine götürülen çocuğun geri dönmesinin sağlanmasında Cumhuriyet başsavcılıkları
    “gönderici makam” işlevini görmektedir. Böyle bir başvuruda bulunulması halinde, Cumhuriyet
    başsavcılığının ilk görevi, çocuğun bulunduğu Devletin Sözleşmeye taraf olup olmadığını tespit
    etmektir. Şayet söz konusu ülke Sözleşmeye taraf ise, başvuru sahibine belgelerinin
    düzenlenmesinde yardım edilmesi ve akabinde anılan evrakın ilgili Devlet merkezî makamına
    iletilmek üzere Bakanlığımıza gönderilmesi gerekmektedir.
    Çocuğun, Türkiye’de bulunması halinde ise, yabancı Devlet merkezî makamından alınan iadeye
    ilişkin talep ve belgeler, Sözleşmeye uygunluğu tespit edildikten sonra, gereği yapılmak üzere
    çocuğun bulunduğu bildirilen yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilmektedir.
    Sözleşmenin uygulanmasında, çocuğun rıza ile teslimi öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bu
    nedenle, çocuğun bulunduğu yer tam ve kesin olarak belirlendikten sonra, kaçıran kişinin rızası
    ile çocuğun teslimi veya taraflar arasında dostane bir çözümün sağlanması için girişimlerde
    bulunması gerekmektedir. Bu çerçevede, çocuğu kaçıran kişinin bizzat beyanına başvurulması
    ve Sözleşmede öngörülen zorlayıcı tedbirler hatırlatılarak, rıza ile teslimin telkin edilmesi veya
    uzlaşma yolu ile bir çözüm bulunmasına çalışılmalıdır. Zira, ebeveynler ayrılmış olsa dahi,
    Sayfa 7: Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi
    çocuğun menfaati gereği birbirleriyle ve birbirlerinin aileleriyle iletişim kurmalıdır. Böylece, daha
    sonra yaşanabilecek muhtemel kaçırma olaylarının da önüne geçilmiş olunacaktır.1 Ayrıca,
    dostane çözüme ulaşılması, çocukların daha az zarar görmesini, uzlaşmaya ulaşılması
    nedeniyle ebeveynler arasındaki gerginliğin azalmasını, uzun vadede daha tatmin edici çözüme
    ulaşılmasını ve şahsi ilişki kurulma aşamasında taraflar arasında oluşabilecek düşmanca
    tutumun önlenmesini sağlayacaktır.2
    Böyle bir çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığı hallerde ise, çocuğun iade edilip
    edilmeyeceğine ilişkin bir karar verilmek üzere, anılan talep yetkili hukuk mahkemesine tevdi
    edilmektedir.
    Çocuğun iadesi konusunda bir karar verilmesi ve bu kararın kesinleşmesinden sonra
    gerekirse, İcra ve İflâs Kanunu’nun çocuk teslimine dair ilâmların icrası hakkındaki hükümlerine
    göre cebrî icra yoluna başvurularak, çocuğun başvuru sahibine iadesi sağlanmalıdır.
    Aynı şekilde çocuğun kaçırılması suretiyle kişisel ilişki kurma hakkı engellenmişse, yine aynı
    usul izlenerek kişisel ilişki kurma hakkının icrası sağlanır.
    Sözleşme’nin 11’inci maddesinin 1’inci fıkrasında, her Âkit Devletin adlî veya idarî
    makamlarının çocuğun ivedilikle iadesini sağlaması, aynı maddenin 2’nci fıkrasında ise, yetkili
    makamın (mahkemenin) çocuğun iade edilip edilmeyeceği hakkındaki kararını iade
    başvurusunun ulaşmasından itibaren altı hafta içinde vermesi gerektiği belirtilmektedir. Bu
    nedenle, Sözleşmeye taraf ülkeler, adli sistemlerinin izin verdiği en hızlı yargılama usulü ile
    başvuruya ilişkin karar vermek zorundadır.3 Sürecin hızlı ve etkin bir biçimde işleme zorunluluğu
    temyiz sürecini de içermektedir.4 Zira, Sözleşmenin hızlı ve öncelikli uygulanması, çocuğun
    alışmış olduğu ortamdan uzaklaşmasının doğuracağı olumsuz etkileri ve diğer ebeveynden
    ayrılması nedeniyle göreceği zararı azaltacaktır.5 Bu süre içinde her hangi bir karar
    verilememiş ise, iade talebinde bulunan merkezî makam gecikmenin nedenleri hakkında bilgi
    isteyebilir. Böyle bir durumda ilgili mahkeme, süresi içinde karar verilememesinin nedenlerini
    bildirmelidir (m.11/f.2). Anılan fıkranın bir amacı da, bu tür davalarda karar verme sürecinin
    alması gereken maksimum zamanın tanımlanması ihtiyacı ve yetkili makamların dikkatlerini
    süre faktörünün önemine çekebilmektir.6
    Sözleşmenin uygulanmasına ilişkin bir diğer önemli husus ise, Sözleşme çerçevesinde
    çocuğun iadesi hakkında verilen kararların, velâyet hakkının esasını etkilemeyeceğidir (m.19).
    Mahkemece çocuğun iadesine ilişkin verilen karar, velâyet hakkına ilişkin bir hükmü
    içermeyecektir. Sözleşmenin 16’ncı maddesine göre; bir çocuğun kanuna aykırı olarak yer
    değiştirdiğinden veya geri dönmediğinden haberdar edilmesini müteakip, çocuğun götürüldüğü
    veya alıkonulduğu taraf devletin adli makamları, çocuğun geri dönmesi konusunda bu
    sözleşmedeki şartların bir araya gelmediği tespit edilinceye kadar velayet hakkının esasına
    ilişkin bir karar veremeyeceğinden7, görülmekte olan velayet davasının bulunması halinde iade
    talebi hakkında verilecek kararın kesinleşmesinin “bekletici mesele” yapılması gerekmektedir.8
    Zira, çocuğun iadesine karar verilmesi halinde velâyet hakkına ilişkin düzenlemeleri yapmak,
    çocuğun iade edileceği Devlet makamlarına bırakılmıştır.
    1980 Lahey Sözleşmesi, ulusal ve bölgesel kanuni uygulamalar neticesinde önemli bir
    değişim süreci geçirmektedir. Bu değişimin en önemli nedeni, taraf devletlerin Sözleşmeyi kendi
    iç mevzuatlarına uygun bir şekilde değerlendirmeye çalışmaları ve bu çerçevede
    uygulamalarıdır.9 Elbette ki söz konusu süreç, gerekli hususlarda, Sözleşmenin yeni
    düzenlemeler ile yapılanması yolunu açmaktadır. Bu bağlamda, Sözleşmeye ilişkin Protokol
    hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Ülkemiz açısından ise Sözleşmenin sağlıklı bir şekilde
    uygulanması ve iç mevzuata uyumunun sağlanması çok büyük önem taşımaktadır. Bu konuda
    başarıya ulaşılabilmesi, Merkezi Makamın ve uygulayıcıların birlikte uyum içinde çalışması ile
    mümkün olacaktır.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kamil bey ben bunları bilmiyordum.Çok yardımcı oldunuz.Teşekkür ederim.Allah sizi evladınızdan ayırmasın.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ne mutlu bana yardimci olabildiysem Allah kimseyi evladindan ayirmasin kötü niyetli annelerden korusun!!insallah sizde en kisa zamanda evladiniza kavusursunuz sonucu yazarsaniz sistemin Türkiye`ye karsi çalisip çalismadigini ögrenmis oluruz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yurt dışına çocuk kaçırma

Merhaba Kamil bey, benim kızım da babası Tarafından Yurtdışına kaçırıldı kızımın mutad mesken adresi Türkiye ve Yurtdışına çıkış yasağı varken Yasadışı yollardan kaçırdı gereken bütün hukuki girişimleri zamanında yaptım fakat Avrupa ülkelerindeki işleyiş hukuk dışı ve kızımın sesini dahi 1 Yıldır duyurmuyorlar, la haye sözleşmesi onlara göre tek Taraflı, sizinle ayrıca görüşmek isterim, çok teşekkür ederim.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yurt dışına çocuk kaçırma

Merhaba moldova uyruklu resmi nikahlı eşim moldova konsoloslugundan almış olduğu seyahat belgesi ile oğlumu kaçırdı dilekçeye malesef ulaşamıyorum Aykut bey diye biri yok dediler aradigimdada

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

baba cocugu kacirirsa site:www.hukuki.net

yurtdisina cocuk nasil kacirilir

babanın çocuğu yurt dışına kaçırması

haber yurtdışına kaçıcıran çocuk

eşim çocuğumu yurt dışına kaçırdı

bosanmalarda cocugu yurtdisina kacirma

yurtdisina cikma yasagi olan kisiyi kacirmak

Esim cocugu almanyaya kacirabilir mi

baba cocugu kacirirsa

baba cocugu kacirirsa ne olur