+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye

Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye

Öncelikle herkese işlerinde bol kazanç ve kolaylıklar diliyorum. Geçen hafta çok can sıkıcı bir durum yaşadım ve evime ilk defa polis çağırmak zorunda
    kaldım. Kısaca anlatmaya çalışayım. 2004 Kasım ayında İzmir'de bir daire kiraladık. Bizden önce ev sahibimiz eşine yeni evde oturmak isteyip istemediğini sormuş. Ev sahibi kendisi çok istemesine rağmen karısı kabul
    etmediği için evi kiraya yani bize vermiş. Kira süresini de o sene okula başlayacak kızım olduğu için ilkokul 5 bitene kadar konuştuk O sırada 4-5 aylık hamileydim ve evi tutmamızın bir nedeni de anneanne ile babaannenin
    evlerinin orta noktası olması idi. (Bebek bakılacağı için) Zaten kendi evimizde o sürede bitecekti. Girişte kontratımızı yaptık. 1 senelik. Başkaca bir şart
    koymadık. Karşılıklı memnun kaldığımız için ikinci ve üçüncü senelerde devam etti. Bu arada zamlarımızı da yaptık. Ancak sürekli olmasada benim maaşımı zamanında alamamamdan dolayı geç bazen de geç ödediğimiz için gelmeyen ayın kirasını da erken ödedik. Bu arada ev sahibi vefat etti. Kiralarımız muhtara ödemeye başladık. Oturduğumuz apartmanda ölen ev sahibinin yurt dışında yaşayan oğlunun da kiracıları var. Tüm kiracılar kiralarımızı
    muhtara ödüyor ve imza alıyoruz. Ancak kontratta böyle bir şey yazmıyor. Ölüm olayı olur diye hiç düşünmedik doğrusu. Ben vefat haberini yaklaşık 10 gün sonra aldım ve baş sağlığı için eve gittiğimde ölen ev sahibinin eşi beni evden kovdu. Hâlbuki benim kadını ilk görüşümdü. Nedeni ise aradan
    10 günün geçmesi ve 1 sene oturacağız deyip hala oturuyor olmamızmış. Kadına ne kadar anlatmak istesem de yaşlı teyze beni anlamak istemdi. Kadının pek aklı başında olmadığını, insanları bir tanıyor, bir tanımıyor olduğunu ve mantığa uygun olmayan teklifler yaptığını duyuyordum yöneticiden ama tanımıyordum. Neyse baktım maalesef kızı ve torunu da bir garip
    tedirgin olduğum için kalktım. Sonrasında sakin bir dönem yaşarken kadın son 2 aydır sürekli eve gelip bizi taciz etmeye başladı. Geçen hafta Cuma günü daha buyur etmeden içeri dalıp ne zaman çıkacağımızı sordu.
    Anlatmaya çalışırken hakaret etmeye başladı. Duvarlara vurarak burası benim evin çıkın diye bağırdı. En son kadını eşimin arkasından söylene söylene gittiği için yatak odamdan zor çıkardım. Ve bu arada polisi aradım ama o sırada kadın gitti. Aşağıda polisi görünce tekrar yukarı çıkıp yanımıza geldi. Polise durumu anlattık. Ama kadın çok yaşlı olduğu için şikâyetçi olmadık. Ancak son uyarımız olduğunu belirttik. Bizi mahkeme yolu ile ancak tahliye edebileceğini izah ettik.
    Kadının iki sokak yanımızda kendine ait zaten oturmakta olduğu bir dairesi var.
    İllaki çıkın ben gelip oturacağım oraya diyor. Yine kendisi gibi dengesiz bir kızı var pek normal değil. Sözde o diğer evde oğlu ile kalacakmış. Bu kadın da
    bizim oturduğumuz eve taşınacakmış. Böyle bir şey mümkün mü acaba ? Evi varken bizi çıkartabilir mi ? Benim evime taşınmam 2009 yazını bulacak. Yazık günah değimli ben bu şartlarda evi tutmuşum sonrada 1 sene için çıkıp başka ev arayayım ? Üstelik ben çalışırken ve çocuklarım ortaklaşa benim evimde anneler tarafından bakılırken ve kızımın hem okulundan, öğretmeninden bu kadar memnunken. Anlayacağınız başımız ciddi dertte ?
    Önerileriniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye konulu yargıtay kararı ara
    Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Diyarbakır, İstanbul
    İletiler
    185
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye

Sayın Nilemec hanımefendi,

6570 sayılı GAYRİMENKUL KİRALARI HAKKINDA KANUN tahliye nedenlerini ve nasıl yapılacağı hususunu açıkça belirtmiştir. İlgili kanunun 7. maddesi şöyledir.

Madde 7 - Kira şartlarına ve Borçlar Kanununun bu kanuna aykırı olmayan hükümlerine riayet edilse bile aşağıdaki yazılı hallerde kiralayan

a) Kiracı tarafından gayrimenkulün tahliye edileceği yazı ile bildirilmiş olmasına rağmen tahliye edilmezse icra dairesine müracaatla tahliye istiyebileceği gibi,

b) Gayrimenkulü kendisi veya eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacında kalırsa kira akdinin hitamında,

c) Gayrimenkulü kendisinin veya eşinin veya çocuklarının bir meslek veya sanatı bizzat icra etmesi için kullanma ihtiyacında ise kira akdinin hitamında,

ç) Gayrimenkulü yeniden inşa veya imar maksadiyle esaslı bir surette tamir, tevsi veya tadil için ve ameliye esnasında içinde ikamet veya iştigal mümkün olmadığı fennen anlaşıldığı takdirde kira akdinin hitamında,

d) Gayrimenkulü Medeni Kanun hükümlerine göre iktisabeden kimse kendisi veya eşi veya çocukları için tamamen veya kısmen mesken olarak ve yine kendisi veya eşi veya çocukları için bir meslek veya sanatın bizzat icrası maksadiyle iş yeri olarak kullanma ihtiyacında ise iktisap tarihinden itibaren bir ay zarfında kiracıyı keyfiyetten ihtarname ile haberdar etmek şartiyle altı ay sonra,

e) Kira bedelini vaktinde ödememelerinden dolayı haklı olarak bir yıl içinde kendilerine iki defa yazılı ihtar yapılan kiracılar aleyhine, ayrıca ihtara hacet kalmaksızın, kira müddettinin hitamında,

Tahliye davası açabilirler.

Aynı şehir veya belediye hudutları içinde kendisinin veya birlikte yaşadığı eşinin uhdesinde kayıtlı oturabileceği meskeni bulunan kimse, kirada oturduğu yeri, malikin isteği üzerine tahliye etmeye mecburdur.
    Anlayacağınız, kendisinin yada çocuklarının kullanımı amacıyla hakkınızda sözleşmenizin bitmesiyle birlikte tahliye davası açma hakkına sahiptir. sözleşmenizin ne zaman başlayıp/bittiğini belirtmediğinizden bu konuda kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Kiralayanın bu maddeye dayanarak kontrat bitimiyle birlikte tahliye davası açması ve davanında kabul görmesi,sonrasında tahliye işlemleri falan derken, değil 2009 yazı 2010 kışını bile görebilirsiniz.

Ayrıca, 6570 sy kanunun 16. maddeside şöyle demektedir.
    Madde 15 - Kiralayan 7 nci maddenin b, c, d bentlerinde yazılı sebeplerden dolayı tahliye ettirdiği gayrimenkulü mücbir sebep olmaksızın üç sene müddetle eski kiracısından başkasına kiralayamaz.

ç fıkrasına göre tahliye edilen gayrimenkuller eski hali ile, mücbir sebepler olmadıkça üç sene müddetle başkasına kiraya verilemez.

ç fıkrasına istinaden tahliye edildikten sonra imar planına göre yeniden inşa veya esaslı şekilde tadil veya tevsi edilen gayrimenkullerin yeni hali ile ve yeni kira bedeli ile bir mesken veya bir ticarethane yerini eski kiracının kiralamağa tercih hakkı vardır. Bu hakkın, kiralayanın, yapacağı tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde kullanılması şarttır.

Bu maddeye göre tercih hakkı bertaraf edilmedikçe, gayrimenkul üç yıl müddetle başkasına kiralanamaz.
    Anlayacağınız konut ihtiyacı nedeniyle sizi tahliye ederse ve tahliye işleminden sonra kendisi veya çocukları bu konutta ikamet etmezde başka kişilere kiraya verirlerse, bu kanun kapsamında, maddi ve manevi tazminat hakkınız doğmaktadır.

Size tavsiyem kiranızı vaktinde ödemenizdir, kira alacağına dayanarak tahliye davası açmak kiralayanlar için en kolay ve hızlı yoldur. Böyle bir dava açabilmek içinde kiracının bir yıl içinde iki kere kirayı zamanında ödememesi ve kiralayanında bu durumu ihtar çekerek kiracıya ihbar etmiş olması şartına bağlıdır. Sözün özü, Kiracıyı evden çıkarmak çok basit bir durum değildir, siz çocuklarınızın eğitim ve bakımıyla ilgilenmeye devam edin, bu konuda dava aşamasına geldiğiniz takdirde profesyonel yardım almak için bir Avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kontrat yenileme dönemimiz Kasım ayıdır. Kiraları geç ödediğimiz zaman (ki yine aynı ay içinde ödemesi muhakkak yapılmıştır) bugüne kadar herhangi yazılı yada sözlü ihtar almadık dolayısı ile bundan sonraki ödemelerimiz için dikkat etmeliyiz değilmi ? Yani ihtar çekilmemiş ve tahsil edilmiş eski ödemeleri örnek gösterirlermi ? Çünkü yaklaşık beş aydır gününden önce ödeme yapıyoruz. Ayrıca teşekkür ederim cevabınız için.

Nerede
    Diyarbakır, İstanbul
    İletiler
    185
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kontrat süreniz bitmeden önce tahliye dolayısıyla size ihtar çekmeli akabinde 6570 sy kanuna dayanarak tahliye davası açmalılar, belirttiğim tarihlerde davanın açılmaması halinde ve ayrıca yeni sözleşme yapılmamış olsa bile kira kontratınız 1 yıl uzamış sayılır.

Sözlü ihtarların hukuksal geçerliliği mevcut değildir, bu yüzden ihtarların yazılı olarak ve mümkünse noter kanalıyla çekilmesi ispat durumunu güçlendirir.

Belirttiğiniz gibi, bundan sonra ödemelerinizi gününde yapın, sizi tahliye ettirmesi bir hayli güç. Kolay gelsin.

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı YENİ SORU - Tacizci Ev Sahibi-haksiz Tahliye

Merhaba aradan geçen zaman içinde yeni gelişmeler oldu. Buradan aldığım bilgiler ışığında evimizde oturmaya devam kararı vermiştik. Ancak kızımın okulunun karşısında babamın arkadaşı kendi evini boşaltınca okulun karşısında olması ve ev sahibi ile yaşanan tatsızlıklara, tacizlere ve kendim geleceğim deyip iki gözü iki çeşme ağladığı için evi boşalttık. 70 yaşını geçkin bu kadın biraz öncede söylediğim gibi iki gözü iki çeşme doğalgaz bağlatacağım, kendim gelip oturacağım, kocam görmedi ben kalan 3 günlük ömrümü bu yeni evde geçireyim dediği için konforlu ve geniş evimi bırakıp 2 oda bir salon küçük ve eski eve kadına yaşlı diye acıdığım ve kızımın okulu ile yeni ev karşıklı olduğu için taşındım. Üstelik yaşlı diye taşınmamın ertesi günü temizlikçi tutp birde evi tüm iyi niyetimle temizletip öyle bıraktım Dün öğrendimki bu yaşlı teyze beni sadece 100 YTL lık kira farkı için çıkarmış. Şimdi evi yeni bir kiracıya 100 YTl fazlaya yani 650 YTL ye kiraya veriyormuş ! İnsanlara olan inancımı inanın kaybettim. Eğer 70 yaşında bir ayağı çukurda bir ana, anneanne yada babaanne 34 yaşında beni kandırabiliyorsa inanın söyleyecekk tek kelimem yok.Bu teyzenin imzaladığı elimde bir kağıt var. Kiracımı çıkardığımdan dolayı işte şu kadar depozito ve kira iadesini yapacağım diye. Bunu nasıl kullanabilirim. Yada hiç uğraşmayıp Allahamı havale edeyim ?

Nerede
    Diyarbakır, İstanbul
    İletiler
    185
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçmiş olsun.

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bülent Akçadağ

Sayın Bülent Akçadağ verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Aradan bir gün geçince ve biraz daha sakince düşününce aslında kandırıldığımı değil kurtulduğumu düşünmeye başladım Sanırım en iyisi insanları olduğu gibi kabul edip kendi yaşadığımız alanı temiz tutmak ve temiz insanlardan oluşturmak. Buda bize bir hayat dersi olmuş oldu Herşey için tekrar teşekkürler. Sağlıkla kalın

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bülent Akçadağ

Biraz komik bir durum aslında. Geçmiş olsun.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tacizci ev sahibi

ev sahibi mahkeme www.hukuki.net

haksizlik yapan ev sahibi

tacizci ev sahipleri

Forum