+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Geri alamadığım senet hakkında

Geri alamadığım senet hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Geri alamadığım senet hakkında

Merhabalar;
    Öğrencilik yıllarımda arkadaşımla eve çıktım ve emlakçı bize 1 yıllık kira karşılığı sanırım o zaman 2500ytl idi, senet imzalattı. 2 kişi imzaladık seneti,gariptir ki o bölgede emlakçılar bunu hep yapıyor. Sebepleri de, 1 yıllık kirayı garanti altına almak ve ev sahibine mahçup olmamak.Zor durumdaydık acilen ev lazımdı kabul ettik. Sonra 1 sene geçti evden çıktık, sonradan senet aklıma geldi gidip istedim seneti ev sahibine verdiğini söyledi emlakçı.Ev sahibine sorduğumda bana senet verilmedi dedi.Tekrar gittim emlakçıya, verdim ben ev sahibine unutmuştur falan dedi,bu şekilde oyaladılar yani.

1- Şimdi ben ne yapmalıyım, veya bişey yapmazsam ne olur,beni nasıl saçmalıklar bekleyebilir? Olayın üzerinden 2 sene geçti fakat forumdaki alakalı yazıları okuyunca endişelendim bilginize danışmak istedim.

2- Konu hakkında hiçbir bilgim yok.Yani bu 2500ytl ilerde büyüyüp kocaman olup karşıma çıkabilir mi? Kira kontratı halen bende atmadım saklıyorum,eğer bahsi geçen senet üzerinde oynama olursa bu kontratın bir yardımı olabilir mi?

Herkese cevapları için şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Geri alamadığım senet hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Geri alamadığım senet hakkında konulu hukuk haber
    Konu bahar_x tarafından (07-04-2008 Saat 10:12:44 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hatay/ Payas
    İletiler
    136
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Re: Geri alamadığım senet hakkında

Alıntı bahar_x rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar;
    Öğrencilik yıllarımda arkadaşımla eve çıktım ve emlakçı bize 1 yıllık kira karşılığı sanırım o zaman 2500ytl idi, senet imzalattı. 2 kişi imzaladık seneti,gariptir ki o bölgede emlakçılar bunu hep yapıyor. Sebepleri de, 1 yıllık kirayı garanti altına almak ve ev sahibine mahçup olmamak.Zor durumdaydık acilen ev lazımdı kabul ettik. Sonra 1 sene geçti evden çıktık, sonradan senet aklıma geldi gidip istedim seneti ev sahibine verdiğini söyledi emlakçı.Ev sahibine sorduğumda bana senet verilmedi dedi.Tekrar gittim emlakçıya, verdim ben ev sahibine unutmuştur falan dedi,bu şekilde oyaladılar yani.

1- Şimdi ben ne yapmalıyım, veya bişey yapmazsam ne olur,beni nasıl saçmalıklar bekleyebilir? Olayın üzerinden 2 sene geçti fakat forumdaki alakalı yazıları okuyunca endişelendim bilginize danışmak istedim.

2- Konu hakkında hiçbir bilgim yok.Yani bu 2500ytl ilerde büyüyüp kocaman olup karşıma çıkabilir mi? Kira kontratı halen bende atmadım saklıyorum,eğer bahsi geçen senet üzerinde oynama olursa bu kontratın bir yardımı olabilir mi?

Herkese cevapları için şimdiden teşekkürler.
    merabalar;
    1- senette alacaklı gözüken kimselere, senet ve kira yönünden hiç bir alacağım kalmamıştır, şeklinde bir ibraname imzalatın. Böylece borcunuzu ödediğinize dair elinizde bir belge olur. Bu işlemi noter vasıtasıyla yaparsanız daha iyi olur. Bu işlemi yaptıktan sonra da menfi tesbit davası açınız.

2- Eğer senet almazsanız ; alacaklı size karşı icra takibi başlatabilir. Bu durumda 2 yıllık faiz ve icra masrafları da eklenir. Eğer yukarıda işlemi yaparsanız senet alacaklısına karşı kendinizi korursunuz.Yani size icra takibi yaptığında borca itiraz ederek elinizdeki belgeyi mahkemeye sunarak kurtulursunuz. Ancak, senet bir başkasına ciro yapılarak icra takibi yapılırsa bu defa borcu ödediğinize dair itiraz da bulunamazsınız.Bu sebeple senedi alamazsanız ve borcu olmadığına dair belgeyide imzalattıktan sonra menfi tesbit davası açmanızı öneririm.

3- Senette bir oynama olursa da bunu itirazınızda belirtmeniz gerekir. Kontrat çok etkili olacağını düşünmemekle beraber yine de muhafaza etmenizi öneririm.

ayrıca bir avukatla beraber hareket etmenizi öneririm.

selamlar..

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Geri alamadığım senet hakkında

Yanıtladığınız için teşekkürler.Yalnız bir sorunum var. Seneti imzaladık fakat bunu düzenleyen emlakçıydı biz imzaladık fakat kime karşı imzaladık acaba yazan ismi hatırlamıyorum. İsim yazmamış da olabilir hatırlayamıyorum öğrencilik yılları bu kadar derin düşünmemiştim olayı. Fakat yazan şahsı hatırlıyorum kendi el yazısıyla yazdığını da hatırlıyorum, yerlerini hatırlıyorum gidip bulabilirim tekrardan.Fakat dediğim gibi senet ortada yok. Bunun dışında bir bilgi yok aklımda. Bu durumda nasıl yönlendirme yapabilirsiniz. Eğer bir avukatla beraber hareket edersem avukat için ne kadar bütçe ayırmalıyım ortalama+menfi tesbit davası?? Bana şimdi bu olay hiç çözülemezmiş gibi geldi cahillik işte.. Teşekkürler
    Konu bahar_x tarafından (07-04-2008 Saat 13:04:03 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hatay/ Payas
    İletiler
    136
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıtladığınız için teşekkürler.Yalnız bir sorunum var. Seneti imzaladık fakat bunu düzenleyen emlakçıydı biz imzaladık fakat kime karşı imzaladık acaba yazan ismi hatırlamıyorum. İsim yazmamış da olabilir hatırlayamıyorum öğrencilik yılları bu kadar derin düşünmemiştim olayı. Fakat yazan şahsı hatırlıyorum kendi el yazısıyla yazdığını da hatırlıyorum, yerlerini hatırlıyorum gidip bulabilirim tekrardan.Fakat dediğim gibi senet ortada yok. Bunun dışında bir bilgi yok aklımda. Bu durumda nasıl yönlendirme yapabilirsiniz. Eğer bir avukatla beraber hareket edersem avukat için ne kadar bütçe ayırmalıyım ortalama+menfi tesbit davası?? Bana şimdi bu olay hiç çözülemezmiş gibi geldi cahillik işte.. Teşekkürler
    Eğer senedi kim adına doldurduğunuzu hatırlamıyorsanız veya senedi boş olarak imzaladıysanız; senedi de geri alamıyorsanız. Geçmiş olsun yapacak bir şey yok. Avukat ücreti ise her avukat kendisi belirler. Bu avukatla anlaşmanıza bağlı bir durum.
    selamlar...

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Geri alamadığım senet hakkında

1 yıl daha bekleyip zaman aşımına uğramasını beklemek en mantıklı çözüm sanırım. toplamda 3 yılda zaman aşımına uğradığı yazıyordu forumda. teşekkürler

Nerede
    Hatay/ Payas
    İletiler
    136
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1 yıl daha bekleyip zaman aşımına uğramasını beklemek en mantıklı çözüm sanırım. toplamda 3 yılda zaman aşımına uğradığı yazıyordu forumda. teşekkürler
    Karşı taraf İyi niyetli olduğu müddetçe problem olmayacaktır. Zamanaşımına 3yıl sonra uğrar. Ancak 3 yıl'dan sonraki 1yıl içinde alacak davası açarak da talepte bulunabilir. Bu sebeple 2 yıl beklerseniz bi sıkıntı olamaz.
    selamlar...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Geri alamadığım senet hakkında

Merhabalar buna benzer bir olay bende yaşadım. Yabancı uyruklu eğitim amaçlı Türkiye'de ikamet etmekteyim. Bu gün bir ev kiraladım sonradan kafama takıldığı için araştırmak istedim.
    Evi emlakçıdan kiraladım. Kira 500 lira, 500 lira komisyon, 500 lira da depozito vermeme rağmen emlakçı bana birde senet imzalattı. Aslında kötü birine benzemiyor ama içime kurt düştü işte.
    Bir yıllık kira bedeli değerinde senet imzaladım(500x12=6000TL). Senet üzerindeki tutarı gördüm fakat kimin adına imzaladığıma pek dikkat etmedim.
    Kira kontratını ben imzaladım ve 1500 TL'yi teslim ettim. Ev sahibinin o anda bulunmadığı için kontratın imzalı fotokopisini 3-4 gün içinde geçip almamı söyledi emlakçı.
    Emlakçı parayı aldığına dair bir para makbuzu kesti bana parayının alındığını, emlakçı ismini, ve imzayı içeren bir makbuz.
    Yabancı uyruklu olduğumdan dolayı kontrattaki kefil kısmı boş bırakıldı. Bu bir problem teşkil edermi?
    İleride Bahar hanım gibi sorunlarla karşılaşmamak için şimdiden ne gibi tedbirler almalıyım.

Ayrıca şu an oturduğum evi 1 yıllık kontratın dolması nedeniyle boşaltıyorum onda da kirayı emlakçı aracılığıyla ödüyordum. Ev sahibiyle hiç muhattap olmadım. Kontratın bitmesine yaklaşık 20 gün var. Emlakçıya bundan 1 ay önce kontratım bittiğinde evi boşaltacağımı söyledim. Emlakçı evin ilanını internete verdi hatta evime 1-2 müşteri de getirdi. Bunlara rağmen son 15 güne gelmeden noterden evi boşaltacağıma dair ihtarname göndermelimiyim? Göndermem gerekir ise ev sahibine mi, yoksa emlakçıya mı göndermem gerekir? Ev sahibinin adresini falan bilmiyorum sanırım başka şehirde ikamet ediyor kendisi.
    İhtarname göndermez isem emlakçı kendi kendine kira kontratını 1 yıl daha uzatıp benden kira talep edebilir mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim saygılar...
    Konu alienver tarafından (28-06-2010 Saat 21:29:26 ) de değiştirilmiştir. Sebep: İlave yapıldı...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Kira kontratı zaten borç doğuran bir sözleşmedir. Ayrıca senet verilmesi yanlış ve risklidir. İlla talep ediliyorsa evi de tutmak zorundaysanız senetlerin kira bedellerine karşılık teminat olarak verildiğine dair kontratta yazmalı veya ayrıca belge düzenlemelidir. Senetlerin kiraya veren adına düzenlendiğine dikkat etmelidir. Mümkünse fotokopisi alınmalıdır. Emlakçı ile yapılan sözleşmelerde emlakçının vekaleti varsa örmek almak gerekir yoksa ev sahibi ile birlikte sözleşme imza edilmelidir. Bilahare getirilecek kontratların da mutlaka ev sahibine ayrıca imzalattırılmalıdır.
    En önemlisi kirayı ödedikçe hiç bir mazereti dinlemeyip senedi geri almak gerekir. Kira kontratına da kiranın ödendiğine dair imza alınması yararlı olur.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Av. Engin Oğuz bey ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Kontratı almaya gittiğimde uyardığınız konulardaki hatalarımı düzeltmek için elimden geleni yapacağım.
    Ben kirayı her ay emlakçıya ödeyeceğim, dediğiniz gibi kira kontratının arkasındaki ilgili alanı imzalatacağım. Ama imzalamış olduğum senet tek senet fiyat olarak ta 12 aylık kiranın toplam bedeli yazıyor. Senedi ne zaman geri alabileceğimi sorduğumda, 1 yıl dolduğunda evden çıkarken alıcaksın cevabını verdi.
    Yani her ay kirayı ödemeye gittiğimde senet talep edemem. Bu durumda ne yapmam gerekir?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar...
    Benim konum da aslında bu olayın bir farklı boyutu...

2009 yılında arkadaşımla birlikte ortak bir işyeri açtım.
    Kiraladığımız dükkanda daha önceki işyerine ait eşyalar vardı.
    Bu eşyalara karşılık ayrıca hava parası olarak 6 tane 5000 tl lik senet imzaladık. İmzalayan ben kefil ise ortağım olarak.
    Birinci senedi ödedik. Daha sonra mali nedenler ve ortağımla anlaşamamız nedeniyle iş yerini kapattık.
    ayrıca 8000 tl daha ödedim. iş yerini de kapattığımızdan senet elinde bulunan alacaklı sözlü olarak kalan senetleri iade edeceğini söylediği halde karşılığında senet falan vermedi. Sonra araya giren kişiler 1 senedi daha aldı ve bize verdi. Bu senetle birlikte bir de diğer senetleri kullanmayacağına dair bir yazı verdi.

Şimdi yukarıda bahsettihiniz gibi
    Kalan 20000 tl.lik senet için menfi tespit davası açayım mı?
    Şu anda senet lafı geçmiyor. Ben çok stres içindeyim. Ne yapacağımı bilemiyorum.
    Zaten bütün paramı bu iş yüzünden batırdım. Borç içindeyim.
    Böyle bir dava açarsam adamı kızdırıp senetleri icraya verirmi?

Bir de bu dava açıldığında lehime sonuçlanırsa karşılığında senetleri elinde bulundurana kanuni bir yaptırım var mı?
    Adam sinirlenip kapımıza dayanmasın.

Şimdiden teşekkür ederim...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php36663-Geri-alamadigim-senet-hakkinda

emlakçı 5000 tl senetgeri verilmeyen senetlerseneti vermiyorkira senedini vermiyor
Forum