+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Yönetim kurulunun toplu istifası

Yönetim kurulunun toplu istifası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yönetim kurulunun toplu istifası

Üç kişilik bir yönetim kurulu tarafından yönetilmekte olan bir apartmanda üç yöneticininde aynı anda istifa etmesi durumunda; 1) Yedek yönetici tüm sorumlulukları üstlenerek (Bankalardan para çekme, aidat toplama v.s) yönetime devam edebilir mi? 2) Olağanüstü genel kurul çağrısını tek başına yapabilir mi?
    Bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.
    Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Yönetim kurulunun toplu istifası konulu yargıtay kararı ara
    Yönetim kurulunun toplu istifası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    196
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yönetim kurulunun toplu istifası

KAT MÜLKİYETİ KANUNU
    D) Yönetici:
    I - Atanması:
    Madde 34 - Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

Kat Mülkiyeti Kanunun'da "yedek yönetici" diye bir tanım yok.Sizin bahsettiğiniz
    "yedek yönetici" kavramının açıklığa çıkması ve ne amaçla öngörüldüğünün anlaşılabilmesi için ,istifa eden yönetim kurulunun(3 kişi) seçildiği genel kurul toplantısının tutanağına bakmak gerekir.
    Sizde yönetim için ;üç kişilik kurul oluşturulduğuna göre büyük olasılıkla bir yedek üye seçilmiş olabilir.Yani üç kişiden biri istifa ettiğinde, yedek üyenin boşluğu doldurması amaçlanmıştır.Eğer böyle ise yedek üyenin ,istifa eden üç kişilik yönetim kurulunun yerine geçmesi düşünülemez.Açıklığa kavuşturmak için toplantı tutanağını incelemenizde fayda var.
    Konu Halit Hayri Eriş tarafından (12-02-2008 Saat 16:04:20 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Yekdiver rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Üç kişilik bir yönetim kurulu tarafından yönetilmekte olan bir apartmanda üç yöneticininde aynı anda istifa etmesi durumunda; 1) Yedek yönetici tüm sorumlulukları üstlenerek (Bankalardan para çekme, aidat toplama v.s) yönetime devam edebilir mi? 2) Olağanüstü genel kurul çağrısını tek başına yapabilir mi?
    Bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.
    Saygılarımla
    benim kanatim yapabilir.zaten üç kişinin birden istifası da yanlıştır .kat maliklerinin onayıyla seçilen bir yönetim önce kabul edip sonra istifa etmesi doğru da değildir .kat malıklerine karşı görevleri vardır kendilerine teslim edilen defterler ve ödenmesi gereken sabit giderlerin yapılamamasından dolayı çıkacak zararlardan mesul olacaklardır.
    siz bunları one sürerek yönetimi olağanüstü toplantıya götürebilmek ve sabit ve acil giderleri karşılamak için en azından yönetim kurulundan istifa dilekçelerini karar defterine imzalatmasını sağlıyarak en kısa zamanda olağanüstü kurul çağrısı yapmak için gerekli adımları atabileceğinizi düşünüyorum.karar defterinizde yönetim kurulunun imza yetkilerini size devrettıklerini açıklayan bir yazılı karar almanızın size faydalı olacağını düşünüyorum.
    Konu becozyme tarafından (19-02-2008 Saat 00:13:32 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İstifa etmek bazı kişilerce "kaçmak" olarak algılanıyor.

Haklarında sayısız söylenti olan , hatta soruşturma geçiren bazı görevlilerin(!)
    "istifa etmem,dimdik ayaktayım" v.b gibi demeçlerine sık sık rastlıyoruz.
    Halbuki ,bazı durumlarda ; baş vurmakla insana onur kazandıran ,itibar iade eden bir müessese olduğu gerçeği unutuluyor istifanın.

becozyme: . . .karar defterinizde yönetim kurulunun imza yetkilerini size devrettıklerini açıklayan bir yazılı karar almanızın size faydalı olacağını düşünüyorum. . .

İstifa etmek , yetkileri terketmektir.
    Terk edilen yetki ,nasıl olurda , başkasına devredilir.?

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kaktüs-çiçeği rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İstifa etmek bazı kişilerce "kaçmak" olarak algılanıyor.

Haklarında sayısız söylenti olan , hatta soruşturma geçiren bazı görevlilerin(!)
    "istifa etmem,dimdik ayaktayım" v.b gibi demeçlerine sık sık rastlıyoruz.
    Halbuki ,bazı durumlarda ; baş vurmakla insana onur kazandıran ,itibar iade eden bir müessese olduğu gerçeği unutuluyor istifanın.

becozyme: . . .karar defterinizde yönetim kurulunun imza yetkilerini size devrettıklerini açıklayan bir yazılı karar almanızın size faydalı olacağını düşünüyorum. . .

İstifa etmek , yetkileri terketmektir.
    Terk edilen yetki ,nasıl olurda , başkasına devredilir.?
    sorunuz çok güzel ve yerinde buraya kadar no proplem bundan sonra da devam ediniz .istifa etmek bir görev boşluğu ve kararsızlık yaratacaksa ve siteye mali, zarar verecekse bunun hangi, yönüyle övünülebilir ve kıvanç duyulabilir.hukuk akıl ve mantığın berabercene çalışması değilse başka nasıl yorum getirebilinir.
    size tevdi edilmiş bir evrak ve bütçe banka kaynakları ve önünüzde yapılması gereken yine size tevdi edilmiş bir görev .ben onurluyum ayrılıyorum nasıl dersiniz?sizi seçenlere karşı vazifeleriniz mesuliyetiniz vs vs devam edebiliriz.
    benim tavsiyem yönetim kurulu görevi bırakmadan önce, bittabi ne şüphe ,sitenin uğrayacağı zararı önlemek amacıyla önce yetkiyi devreder bilahere istifa eder dersek daha mı doğru olur .ve tabi sizin çözüm önerilerinizi ki varsa tabi beklerim
    Konu becozyme tarafından (20-02-2008 Saat 22:50:53 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Yedek üye" tabi ki doğru tanımlamadır. Toplantı tutanağında da böyle geçmekte. Ben konunun teknik olarak olup olamayacağını bilmek istemiştim.
    Özellikle, bu kişinin banka hesabından para çekebilmesi için yönetim kurulunun vereceği "yetki" kararının gerekeceğini düşünüyorum. Banka, yönetim hesabından para ödemek için bu kararın noterden tastik edilerek imza sirk. ile başvurulmasını talep edecektir diye biliyorum. Yöneticiler istifa ettiyse bu karar nasıl alınacak? Konunun yargıya intikal ettirilmesi halinde hakimin bu konuya nasıl bakacağı benim için önem arzetmekte. Bir görüşte; Olağanüstü toplantıya kadar geçecek zamanda apartmanda yönetim zaafı yaşanacağı için yedek üyenin bu sorumluluğu üstlenmesinin kabul edilebileceği yönünde. Bunun hukuki açıdan ne kadar doğru olduğunu cidden merak etmekteyim. Böyle bir durumda yetkisi olmadığı halde apartmanda nakit para toplamaktan bir çok şeye kadar işe girişen bir yedek üye dava edildiğinde hakimin hangi kararı alacağını bilmek isterim. İşin sosyal boyutuna takılıpta; "hiç olmassa biri çıkmış iyi niyetle bir şeyler yapmış işte. ne olacak ki?" diyerek işin bu tarafından mı bakarak değerlendirir acaba????

İşin sorumluluk ve ahlaki değerleri açısından yorum yapan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Yekdiver rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "Yedek üye" tabi ki doğru tanımlamadır. Toplantı tutanağında da böyle geçmekte. Ben konunun teknik olarak olup olamayacağını bilmek istemiştim.
    Özellikle, bu kişinin banka hesabından para çekebilmesi için yönetim kurulunun vereceği "yetki" kararının gerekeceğini düşünüyorum. Banka, yönetim hesabından para ödemek için bu kararın noterden tastik edilerek imza sirk. ile başvurulmasını talep edecektir diye biliyorum. Yöneticiler istifa ettiyse bu karar nasıl alınacak? Konunun yargıya intikal ettirilmesi halinde hakimin bu konuya nasıl bakacağı benim için önem arzetmekte. Bir görüşte; Olağanüstü toplantıya kadar geçecek zamanda apartmanda yönetim zaafı yaşanacağı için yedek üyenin bu sorumluluğu üstlenmesinin kabul edilebileceği yönünde. Bunun hukuki açıdan ne kadar doğru olduğunu cidden merak etmekteyim. Böyle bir durumda yetkisi olmadığı halde apartmanda nakit para toplamaktan bir çok şeye kadar işe girişen bir yedek üye dava edildiğinde hakimin hangi kararı alacağını bilmek isterim. İşin sosyal boyutuna takılıpta; "hiç olmassa biri çıkmış iyi niyetle bir şeyler yapmış işte. ne olacak ki?" diyerek işin bu tarafından mı bakarak değerlendirir acaba????

İşin sorumluluk ve ahlaki değerleri açısından yorum yapan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla
    Değerli yekdiver .Evet banka sizden yönetim devri ve de para toplama ve ödeme yapma yetkisini yönetimin imza sirküleri ile beraber isteyecektir.Yönetim bunu en kısa zamanda olağanüstü genel kurula gitmek kaydıyla verebilir.Vermezse doğacak her türlü maddi zararı üstlenirler.
    Sizin tabirinizle teknik olarak değil ama mantıken böyledir.
    Sizi destekleyen tez madem yedek üye bunu yapamayacaksa yedek üye niye seçilsin ki .Kat malıklerinin yedek üye seçme ve onaylamasında zımmen bu yetki vardır.Her ne kadar hukukçu değilsem de hukuk bir noktada mantık değilmidir?

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında benim düşünce şeklim şu: 3 kişilik bir yönetim kurulu istifa ettiğinde, yönetim tamamen sona ermiştir. Yedek üyenin olayan bir yönetimi üstleniyor olması yanlız mantıksız değil aynı zamanda yasal da değildir. Burada Syn.Erişin görüşlerini aynen paylaşıyorum ve bu eylemin yasal olamayacağının özellikle altını çiziyorum.
    Yedek üye, seçildiğinde kendisine hiç bir yönetim yetkisi verilmemiştir. Zira yönetim kurulunun bir üyesi değil, üye adayı olarak kabul edilmiştir.Yetkiyi, istifa eden üyenin yerine kabul edilmesini takiben yapılacak yönetim kurulu toplantısında mevcut yönetim kurulu verir. Yönetim içindeki görev ve sorumlulukları tanımlanarak karar defterine işlenir.
    Banka, Yönetim kurulu üyelerinden hangisinin para çekme yetkisi olduğunu yönetim kurulu üyesi olarak seçilen üç kişinin imzaları bulunan bir yönetim kurulu kararı olarak görmek ister.
    Bu karar olmaksızın, tek başına elini kolunu sallayarak hesabın temsilcisi olduğunu söyleyen bir "Yedek üye"yi sözleşmeden doğan sorumluluğu nedeni ile banka ciddiye almaz. Bankanın muhattabı yönetim kuruludur. Yasal olarakta, apartmanın yönetim planında bu kurulun 3 kişiden teşkil edileceği yer almaktadır. Sözleşme, yönetim kurulu veya onun yasal temsilcisi olan bir yönetim kurulu üyesi ile yapılmıştır. Mesele, maliklerin ciddiye alıp, bankanın hesaba dokundurmadığı bu üyeye talebi halinde elden ortak gider ödemesi yapması ve bu eylemin üye açısından bir suç teşkil edip etmediğidir. Bende bir hukukçu değilim, hepimiz bir şekilde mantık yürüterek görüşlerimizi paylaşıyoruz. Keşke bir hukukçu üyemiz bu konuya müdahil olsa ve hangi dayanaklar ile neler düşündüğünü bizlere açıklasa.

Saygılarımla

İletiler
    196
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yönetici veya yönetim kurulu haklı bir neden gösterip her zaman istifa edebilir.
    (Haklı bir neden göstermeden de istifa edebilirler,ancak bu durumda kat maliklerinin tazminat isteme hakkı doğar.)
    Yöneticinin veya yönetim kurulunun toplu istifası gündeme geldiğinde ; Bu yönetim organlarının , yönetim boşluğu yaratmamak ve kat maliklerini zor durumda bırakmamak için ,kat malikler kurulunu ; gündemi yönetim değişikliği olan ,olağanüstü bir toplantıya çağırmaları,(ayrıca hesapların denetçi tarafından belgelenmelerini istemeleri ) yerinde olur ve tavsiye edilir.

Yönetici ve Yönetim kurulunun istifa etmeleri halinde:

Yöneticinin istifası: Kat mülkiyeti kanununda 'yedek yönetici ' diye hukuki bir tanım yoktur. Yönetici istifa ederse ,kat malikler kurulunun en kısa süre içinde toplanıp yeni bir yönetici ataması gerekir. Hukuken böyledir.
    (Site yönetimlerinde durum farklıdır.Sitelerde, üç kişilik yönetim kurulu üyeliklerine 3 asil üyenin yanında 3 yedek üye seçilir.)

Yönetim Kurulunun İstifası halinde ;

Apartman yönetimi için , üç kişilik bir yönetim kurulu teşkil edilmiş ise :
    (Tek yönetici yerine üç kişilik kurulun öngörülmesindeki amaç;eğer anagayrimenkulde bağımsız bölüm sayısı fazla,yapılacak işler tek kişiyi zorlayacak nitelikte ise ,yükü üç kişiye dağıtmak ve yönetimce yapılacak işbölümü sayesinde işlerin yapılmasını kolaylaştırmaya yönelik fayda sağlamaktır.)

-İstifa eden üyenin bir kişi olması halinde yeni bir yönetim kurulu üyesi seçmeye gerek yoktur.
    Ancak ; Yönetim kurulu ıstifa eden bir üye nedeniyle ÇİFT SAYI haline gelmişse ve bu nedenle karar alamıyor ve öngörülen işbirliğini sağlayamıyorlarsa ,kat malikler kurulunu olağan üstü toplantıya çağırıp yeni bir yönetim kurulu üyesi seçtirebilirler.
    Yönetim kurulunun karar alabilmesi için yetersayı :
    Üç kişilik bir kurulda çoğunlukla bir karar alınabilir.
    İki kişiye düşmüş bir kurulda: Karar yeter sayısını sağlayacak çoğunluk kalmamıştır.Eğer kalan iki kişi uzlaşamazlarsa karar alamazlar.Bu durumda,yeni bir üye seçimi için kat malikler kuruluna müracaat edebilirler.)

Yönetim Kurulunda üç kişiden ikisinin istifası halinde :

Yönetim kurulunun KURUL VASFI ortadan kalkar.Kalan tek yönetim kurulu üyesi ,kat malikler kurulunu olağanüstü toplantıya çağırıp yeni üyelerin seçimini isteyebilir veya istifa ederek yeni yönetim kurulu seçimi isteyebilir.(Sizin durumunuzla örtüşmektedir.)

Özetle üç kişilik bir yönetim kurulu istifa etmişse ve kat malikler kurulu bir kişilik yedek üye öngörmüşse yedek üyenin ,en kısa zamanda ,kat malikler kurulunu olağanüstü toplantıya çağırması bunu başaramıyorsa istifa etmesi beklenir.Bu durumda yetki vermek ,istifa etmiş bulunan 3 kişilik yönetim kurulunun elinde değildir.KAT MALİKLER KURULU'nun yeni bir toplantıda durumu değerlendirmesi ve yeni yönetimi ataması gerekir.(Kat malikler kurulu tek başına kalmış olan üyeyi tekrar yönetici olarak atayabilir.)Yönetim kurulu üyelerinin yetkisi ile Kat malikler kurulunun yetkisi farklı kavramlardır.[Eski yöneticiler veya yedek üye tekrar atanabilir.Yetki kat malikler kurulunundur.)

Yöneticinin veya yönetim kurulunun istifa ettiği durumlarda, DENETİCİ' nin de kat malikler kurulunu ,yeni yönetimin oluşturulması amacıyla olağanüstü toplantıya çağırmaya yetkili olduğu hususu gözardı edilmemelidir.

Sayın Yekdiver

İzlenecek hukuki yol bu olmalıdır.Yani üç kişilik yönetim kurulundan iki kişinin istifası (bir yedek üye olsa dahi) ile kurul vasfı ortadan kalkmışsa kalan tek üye veya deneticinin kat malikler kurulunu yeni yönetimin oluşturulması için olağanüstü toplantıya çağırması gerekir.Bu sağlanamazsa kalan tek üyenin de istifa hakkı doğar.

Üç kişinin istifa etmesi ile dalgalanmış bir ortamda kalan tek üyenin gösterebileceği iyi niyet en kısa zamanda kat malikler kurulunun toplantıya çağrılmasını sağlamaktır.Bu toplantıda yedek üyenin tekrar ve tek başına yönetici olarak seçilme imkanı vardır.

Yeni bir kurul kararı ile 'güven tazeleyip' yetki alarak işe devam etmek tavsiye edilebilecek en mantıklı yoldur.

Kat Mülkiyeti kanunun ruhu ; yöneticilerin ; bunlarla deneticilerin veya kat maliklerinin birbirleriyle olan anlaşmazlıkların çözümü için öngördüğü ortak platform kat malikler kuruludur. Her türlü sorun öncelikle bu kurula götürülüp orada çözüm aranmalıdır.Bu sağlanamıyorsa hukuki yollara başvurulmalıdır.

Yedek üyenin , kat malikler kuruluna başvurup , yetki veya yeni yönetim seçimi isteme , bunu sağlayamıyorsa istifa etme hakkı vardır.Bu yolu izleyen ve başarılı olamayan üye istifa ederse sorumluluk taşımaz. Ancak bu yolu izlemeyip,yetkisi olmayan işleri yaparsa sorumluluk altına girer.(İyiniyetli olsa dahi başını derde sokabilir.) Aynı zamanda ,olağanüstü toplantı çağrısı için öngörülen tebligat süresi çok da uzun değildir.
    Saygılarımla.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yönetim kurulu ile banka arasındakı temsil yönetim planındaki sözleşme hükümlerine göre tek kişi de olabilir iki imza da olabilir.muhtemelen iki imza iledir.
    o zaman tam bir kaos yaşanır .çünkü yedek üyenin yönetimi üstlenmeside sitenin sorunlarını çözmez.
    diyelim istanbulda ataşehirde .akasya veya kardelen konutlarındasınız .doğal gaz faturanız geldi.25 ,30 milyar arası
    yeni olağanüstü kurul kararı almak üyelere tebliğ etmek bunun 15 en gün önce olması gerektiğini de düşünürseniz vede bunları ayrı ayrı fotokopı çekip kat malıklerine postalayıp organızasyonu yapacak bu süre 20 günü bulabilir masraflarını karşılayacaksınız nerden cebinizden kim yapar kim girer bu külfete .yönetimde paraya dokunmasını hukuken sakıncalı yedek üye mi? niye alsın bu riski ?
    yönetim kurulunu toplu istifası yanlıştır gerekçesi ne olursa olsun .yönetim zaafiyetine sebeb olmak bir yana siteyide maddi zarara sokar ve bundan da mesul olur.haklı sebeb e gelince bu kime göre haklı diye bir yorum getirilebilir.
    yedek üyenin boşalan bu yönetim zaafını nisbeten kapatabilmesi ve bankalara karşı tek imza ile ilzam edilebilmesi yine yönetimdeki yetkinin devri ile mümkündür ki bu olmadığı sürece yönetim kurulu kanun önünde birkere daha kötü niyet davasının muhatabı olması gerekir.
    neticede yedek üyeyi de boşluğu doldurmak amacıyla genel kurul seçmiş,yönetim kuruluna seçilmeye layık görülen yedek üye yönetim kurulu pozisyonu ile bankalara karşı ilzam yetkisine de haizdir.ve olmalıdır.veya bu yetki ona diğerleri tarafından verilmelidirkanatini taşıyorum.neticede ödenecek olan otomatik ödeme talimatı ile hesabın el değmeden başka bir hesaba virmanıysa bundan ne kasıt aranabilir.
    özetle yetkiyi devrederek acil ihtiyaçların karşılanmsı ve en kısa zamanda olağanüstü kurula gidilmesi kaydı şartını koyarak suçu hafifletebilirler.
    zira genel kurul tarafından seçilen kişiler genel kurula karşı vecibelerini görevlerini yerine getirmek zorundadır.defterleri bırakıp gidemezler.muhatapları da kat malıkleri kuruludur.istifayı verecekleri yer de de kat malıkleri kuruludur.
    diye düşünür yorumlarım

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php33545-Yonetim-kurulunun-toplu-istifasi

apartman yönetim kurulu istifasısite yönetimi istifa ederseyonetici olaganustu genel kurul yapmadan istifa edebilirmisite yönetimi nasıl düşürülürapartman nasil bina yonetimine devredilirsite denetim kurulu istifa dilekçesiapartman yonetim kurulunun istifasikmk yonetim istifasibina yönetim toplu istifasıbina yonetimi yonetomi devir etmez iseyonetim istifa ederse ne olurgünü geldiğinde istifa etmiyen gyönetim kurulu toplantıya nasıl çağrılırapartman yonetici istifa ettirme icin gerekenleryoneticlerden biri istifa edersesite yonetim kurulu uyesi istifa ettiginde kat mülkiyeti kanununda yõnetimden bir kişinin istifasıSite yonetim kurulu istifasisite yönetiminde denetleyici istifa ederse ne olurkat yonetimi iki yonetim kuruluyla yapilirmiyonetim kurulu baskani istifa etti ne yapmaliyizblok yonrtici istifa ederse hangi yol izlenir apt yönetici istifa dilekçesisite yonetim kurulu uyelerinin hepsinin istifasiapartman yonetiminde yonetim kurulunda 3kisinin istifa etmesi
Forum