+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Apartman bahçesinde hayvan beslemek

Apartman bahçesinde hayvan beslemek Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartman bahçesinde hayvan beslemek

İyi günler!Uzunca süredir rahatsızlık duyduğum bir konuda fikirlerinize ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim.Ben üç daireli ve genişçe bahçeye sahip bir apartmanın en üst katında oturuyorum.Birkaç adet bu şekilde binadan oluşan bir site bizimkisi.Altımda oturan bayanın ortak kullanım hakkına sahip olduğumuz bahçede çok sayıda kedi ve köpek beslemesi beni son derece rahatsız etmektedir.Köpeklerin bir kısmı demir kafeslerde,diğerleri ise bahçede serbesttir.Aynı zamanda beslediği,kısırlaştırdım dediği halde doğurtup büyüttüğü kediler de başıboş halde bahçe içersinde dolaşmaktadır.Evinde de ayrıca iki küçük köpeği bulunmaktadır.Evdekilerden yana herhangi bir sorunum yok.Zannetmeyin ki hayvanları sevmeyen bir insanım.Fakat bu kadar abartılmış bir durum ancak insanın kendi özel mülkiyetinde,çiftliğinde,müstakil villasında falan yaşanabilir diye düşünüyorum.Derdim havlamaları,gürültüleri de değil.Pisliklerinden yana şikayetçiyim.Oturduğumuz sandalyeler, masalar, apartmanın merdivenleri,daire kapımızın önü v.s. hayvan çişi ve kılı ile dolu olduğundan güzelim bahçemizde bizim yaşam alanımız kısıtlanmış oluyor.Bu kokular ve yanısıra miğdemizi bulandıran mama kokuları yüzünden camımızı açıp evimizi rahatça havalandıramıyoruz.Çok kez konuştuk fakat sonuç alamadık.Diğer komşumuz da rahatsız olduğu halde bizden daha eski bir oturan olduğu için komşuluk hatırı uğruna ortak bir girişimde bulunmaktan çekiniyor.Biz tek daire olarak buna bir çözüm bulabilir miyiz?Apartmanda herkes dairenin sahibi,oğlu veya kızı,kiracı yok.Apartmana ait bir yönetmeliğimiz yok,site yönetmeliği hakkında şu an için bilgi sahibi değilim,hayvan beslenmesine dair bir madde olup olmadığını henüz bilmiyorum.Öncesinde varsa alternatif çözümler nelerdir,nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bunları öğrenmek istiyorum.Eğer yoksa dava açmayı düşünüyoruz fakat sonuç leyhimize dahi olsa karara uyulmayacağını düşünüyorum.Bu takdirde de sanırım,üçte iki çoğunluk sağlandığında söz konusu daire sahibinin kanunen evini satmak zorunda bırakılması gibi duyumlar aldım,doğru mudur bilemiyorum.Bu konular hakkında beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.İlginize şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim!

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman bahçesinde hayvan beslemek konulu yargıtay kararı ara
    Apartman bahçesinde hayvan beslemek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    3.628
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Apartman bahçesinde hayvan beslemek

Öncelikle yönetim planınızda, bu hususta bir düzenleme olup olmadığını inceleyiniz. Eğer var ise, hayvan beslenmesi diğer kat maliklerine rahatsızlık vermese dahi mümkün değildir. Yönetim planında böyle bir düzenleme yok ise dahi, duyduğunuz rahatsızlıktan dolayı dava açmanız yine de mümkündür.

Kat mülkiyetinin devri hakkındaki duyumlarınız kısmen doğru, ancak uygulanabilmesi için öncelikle malik hakkında dava açılması ve malikin Mahkeme tarafından verilen kararı yerine getirmekten ısrarla kaçınması gibi belli şartların gerçekleşmesi aranır.

VIII - KAT MÜLKİYETİNİN DEVRİ MECBURİYETİ:

MADDE 25 - Kat maliklerinden biri bu kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlâl ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hâkimden istiyebilirler. Bu gibi bir kat maliki hakkında, bağımsız bölümün mülkiyetinin dava tarihindeki değeri o kat malikine ödenerek bu mülkiyetin diğer katmaliklerine, arsa payları oranında devredilmesi için dâva açılmasına katmalikleri kurulunca karar verilir; bu kararı almak için çoğunluk sağlanamazsa veya kat maliklerinden bir kısmı bu dâvayı açmak istemezse, dâvayı öteki kat malikleri açar ve dâvalının bağımsız bölümünün mülkiyeti, dâvayı açmış olankat maliklerine, arsa payları oranında devrolunur.

Aşağıdaki durumlarda, birinci fıkrada yazılı çekilmezlik, her halde mevcutfarz edilir:

a) Ortak giderlerden ve avanstan kendine düşen borçları ödemediği için hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra veya dâva takibi yapılmasına sebep olunması;

b) Anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh hâkimi tarafından 33 üncü madde gereğince verilen emre rağmen, bu kanunda yazılı borç ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle öteki kat maliklerinin haklarını ihlâl etmekte devamlı olarak bir yıl ısrar edilmesi;
    c) Kendi bağımsız bölümünü randevu evi veya kumarhane veya benzeri yer olarak kullanmak suretiyle ahlâk ve âdaba aykırı harekette bulunması.

Bu maddedeki dâva hakkı, sebebinin öğrenilmesi tarihinden başlıyarak altı ay ve her halde dâva hakkının doğumundan başlıyarak beş yıl içinde kullanılmazsa ve dâva sebebi de ortadan kalkmışsa düşer.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman bahçesinde hayvan beslemek

Merhabalar Serkan Tekçe ben istanbul ataşehir de 10 dairelik bir apartmanda oturuyorum apartmanda bahçesinde yaklaşık 1,5 senedir sokak kedileri besliyorum 2 kedim var 1 tanesini kısırlaştırdım diğerinin 4 tane yavrusu var onuda sütten kesildiğinde kısırlaştıracağım şimdi derdim şu 10 dairenin 7 si kedilere karşı değil hatta 7 den 1 tanesi apartman denetçisi geri kalan 3 daire kedilerden şikayetçi ben şimdi kanunlara bakıyorum ama net bişey bulamadım 7 daire kedilerin kalmasını istiyoruz bu konuda yardımınlarınızı bekliyorum

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı serkantekce rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar Serkan Tekçe ben istanbul ataşehir de 10 dairelik bir apartmanda oturuyorum apartmanda bahçesinde yaklaşık 1,5 senedir sokak kedileri besliyorum 2 kedim var 1 tanesini kısırlaştırdım diğerinin 4 tane yavrusu var onuda sütten kesildiğinde kısırlaştıracağım şimdi derdim şu 10 dairenin 7 si kedilere karşı değil hatta 7 den 1 tanesi apartman denetçisi geri kalan 3 daire kedilerden şikayetçi ben şimdi kanunlara bakıyorum ama net bişey bulamadım 7 daire kedilerin kalmasını istiyoruz bu konuda yardımınlarınızı bekliyorum
    Bir üstteki mesajdaki ilk cümel sorunuzun yanıtıdır, yönetim planında evcil hayvan beslenmesi ile ilgili bir düzenleme varsa, kişilerin isteklerinin bir önemi kalmıyor kabaca. Kaldı ki bu da evinizde besleyeceğiniz evcil hayvanlar için geçerli, genel alandaki hayvanlara herkesin itiraz hakkı mevcut.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ozaman bizde salt çoğunluğa uyup yönetimi değiştirmeliyiz sinirlerim bozuldu ona gülüyorum

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Apartmanın yönetim planında evcil hayvan besleme ile ilgili maddeler vardır. Genelde evcil hayvan beslemek yasaktır. Ama bahçedeki kedilere dava açmadan ne yapabilirler. Sadece belediyeye şikayette bulunabilirler. Yeteri kadar kediniz var. İnsanları daha fazla tahrik edecek sayıda kedi edinmekten kaçınmanızı öneririm. Sizin birşey yapmanıza gerek yok. Kedileri kısırlaştırıp aşılarını yaptırıp, yemek vermeye devam edin. Sokak hayvanlarının aşısını yaptırmak, yemek vermek suç değil.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    384
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kedileri apartmana ait ortak bir alanda değilde, genel bir alanda beslerseniz, (apartmana ait alanın hemen dışı gibi) kimse karışamadığı gibi karışmaya kalkıp sizi engellemeye çalışanda suç işlemiş olur. Belediyelerin yem ve su makineleri yoksa zaten belediyeler beslemeye teşvik etmekte. Kedilerin yem ve sularını apartmanın dışına koyarsınız, bahçede kedi beslememiş olursunuz. Kedilerin bahçeye girip çıkmaları ise sizin sorumluluğunuzda olan birşey değil zaten. kedilerin apartmanın bahçesinede girip çıkmasını istemiyorlarsa giremeyecekleri şekilde çevirmeleri lazım ki bunlada kimse uğraşmaz. Çevirirlersede siz yine apartmana ait olmayan dışarı kısımda beslemeye devam edersiniz.

- - - Updated - - -

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Apartmanın yönetim planında evcil hayvan besleme ile ilgili maddeler vardır. Genelde evcil hayvan beslemek yasaktır. Ama bahçedeki kedilere dava açmadan ne yapabilirler. Sadece belediyeye şikayette bulunabilirler. Yeteri kadar kediniz var. İnsanları daha fazla tahrik edecek sayıda kedi edinmekten kaçınmanızı öneririm. Sizin birşey yapmanıza gerek yok. Kedileri kısırlaştırıp aşılarını yaptırıp, yemek vermeye devam edin. Sokak hayvanlarının aşısını yaptırmak, yemek vermek suç değil.
    İlaveten 5199 nolu kanuna göre belediye sokak hayvanını alıp bir yerden başka bir yere nakil edemez. Alır, aşılatır, kısırlaştırır, aldığı yere bırakır. İmkanı varsa kendi besleme noktaları oluşturur veya insanları beslemeye teşvik eder. (posterler, yazılar, cuma namazı vaazları vb.)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

belediyeye karşı binadan şikayette bulundular ekip gelmiş bakmış gayet guzel bir sorun bulamadan gitmiş

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,
    Biz 10 daireli bir apartmanız. Apartmanımızda kedilere fazlasıyla düşkün bir komşumuz var ve bir dairede de görme engelli komşularımız bulunmakta. Yasalar gereği ortak alanda kedi beslenmeyeceğini önceki açıklarımızda gördüm ama sizlere yine de danışmak istedim.
    Kediler gün geçtikçe çoğaldı. Bahçemizde yemek artıkları, mamalara rastlıyoruz. Ztn belediyeden ilaçlama geldiler apartmanın altında da bir dönem kedilerin beslendiği tespit edildi. Pire yapabileceği için uyarıldık.
    Yine engelli komşularımız göremedikleri için tedirginler bu durumdan. Çünkü kediler bu ortak alanlarda oldukları içın onların geçişini vs engelliyorlarmış.
    Ama komşumuz ısrarla yasaları kabul etmediği gibi engelli komşularımızıda görmezden gelmekte. Apartman yöneticisi, denetçisi ve diğer dairelerin de bu konuyla ilgili aldığı karar var. Kedilerin bahçeden uzaklaştırılıp apartman dışında beslenmesi ile ilgili.
    Bu konuda ne yapabiliriz? Sizin de düşüncesini almak isterim.

Şimdiden teşekkürler
    Sinem Canay

Nerede
    istanbul
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuki çerçevede sizlerin lehinde ve aleyhinizde olabilecek noktaları şöyle özetlemek isteriz:

• Lehe olan noktalar

1. Avrupa Birliği Uyum Yasaları’na göre hazırlanan ve 2004 yılında TBMM’de kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu’na göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakkı vardır. Evlerde beslenen evcil hayvanlar, sahipleri tarafından tüm sorumlulukları alındığı ve yükümlülükleri yerine getirildiği takdirde ev ortamında beslenebilir.

2. 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu’nun beşinci fıkrasında bakıma muhtaç olan hayvanların evden atılamayacağına dair bir uyarı bulunmaktadır. Yani, ev hayatına alışmış, yaşlı veya sağlık sorunları olan hayvanları sokağa atmak suç oluşturmaktadır.

3. Eğer mahkeme aşamasına gelindiyse, Apartmanın diğer sakinlerinin hayvandan rahatsız olup olmadığına bakmalı. Sorun gürültüden kaynaklanıyorsa, gürültü tespiti için bilirkişi gelir. Burada köpek sahibinin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar var. Gürültü tespiti, şikayetçi olanın dairesinden yapılır. Hayvanın havlaması sürekli olmadığı sürece, hayvan sahibi seyrek havlamalara itiraz etme hakkına sahip. Şikayetin geçerli olması için gürültünün sürekli olması ve belirli bir desibelin üzerinde olması gerekmektedir.

4. “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında anayasaya aykırılık iddiası ile anayasa mahkemesine başvurulamaz” Anayasamızın 90. Maddesine göre yukarıda belirttiğimiz hususlarla hukuken bağlı olmaktayız.

5. Ayrıca Yargıtayın son yıllarda benzer konularda vermiş olduğu köpeklerin evden tahliye edilmemesine dair vermiş olduğu ONAMA kararlarını da sayın mahkemeye fikir vermesi açısından sunuyoruz. EK 6: Istanbul 4 Sulh Hukuk mahkemesinin 1998/ 603E ve 1999/832K sayılı kararı ve Yargıtay onama kararı

• Aleyhe olan noktalar

1. Yargıtayın bu konuya ilişkin verdiği kararlar ne yazıkki aleyhinizedir. Örneğin bir kararında "itiraz üzerine yaptığı inceleme sonucunda kararı bozdu. Yargıtay, "Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 28. maddesine göre bütün kat maliklerini bağlayıcı sözleşme niteliğinde olan yönetim planında, bağımsız bölüm ve eklentilerinde kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesi açıkça yasaklanmışsa, bağımsız bölümde beslenen köpek çevresine rahatsızlık vermemiş olsa bile uyuşmazlık halinde mahkemece yönetim planının uygulanması zorunludur." demektedir.

Eğer komşularınız bu durumdan rahatsız değilse sizlere önereceğimiz hukuki yol bir an önce (olağanüstü) kat maliki kurulunu toplantı yapmasını sağlamak üzerine işlemler başlatmanızdır. Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir. Bu doğrultuda yönetim planından bu ibareyi çıkartmaya yönelik veya kat malikleri kurulunca müsaade edilmesine yönelik girişimlerde bulunabilirsiniz. Eğer dava sürecine girmek isterseniz lehinize belirtilen noktaları kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Atakan KARATAŞ
    05366560036

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman bahcesinde kopek besleme

https:www.hukuki.netshowthread.php28128-Apartman-bahcesinde-hayvan-beslemek

apartman bahcesinde kedi beslemek

bahçede hayvan beslemek yasak mı

apartman bahcesinde kopek beslemek

apartmanda tavuk beslemek

bina bahçesinde hayvan beslemek

bahçede kedi beslemek

apartman bahcesinde kopek beslemek yasal miapartman bahçesinde tavuk beslemekapartman bahçesinde kedi besleme kanunubahcede kopek beslemekhttp:www.hukuki.netshowthread.php28128-Apartman-bahcesinde-hayvan-beslemekbahçede tavuk beslemek yasak mıapartmanda kedi beslemek yasak mıapartman bahçesinde köpek beslemek yasak mıapartmanda kümes hayvanı beslemekapartmanin bahcesinde kedi beslemek yasakmiapartmanda tavuk beslemenin cezasıapartman bahcesinde hayvan beslemekkanatlı hayvan beslemek yasak mıapartman bahcesinde kümesapartman bahçesinde köpek beslemek 2012bahçede köpek beslemek yasak mıapartman bahcesinde kopek besleyebilirmiyiz
Forum