+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Ticari Kredilerde Kefalet

Ticari Kredilerde Kefalet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Ticari Kredilerde Kefalet

Site de yeniyim.Konuya hakim olmadığım için sorumu elden geldiği kadar ayrıntılı yazacağım..Bir tacire bankadan aldığı 18 aylık ticari krediye kefil oldum.Sürenin bitmesine 3 ay kala ilgili tüccar aynı bankadan kredi miktarını da artırarak yeni kredi almış ve kefil olduğum kredinin kalan 3 taksidini de peşin ödemiş.Yeni aldığı ticari kredi için de iki yeni kefil bulmuş.Ben kefil olduğum krediden kurtulduğumu düşünürken bir kaç ay sonra bankadan ihbarname aldım.Bunun üzerine ilgili bankayla görüşmemde banka müdürü bana:"-Verdikleri yeni krediyi aynı sözleşmenin devamı olarak yaptıklarını ve de ticari kredilerde kefilin sorumluluğun devam edeceğini, ilgili tüccarın bankadan alacağı her yeni kredide ilk sözleşmediki miktar kadar sorumluluğumun devam edeceğini ve bunun içinde kefile bilgi verilmesine gerek olmadığını belirtti..."
    1-Ticari kredilerde kefillik süresi belli olan krediyle sınır değil midir?
    2-Yeni kredide yeni iki kefil istenmiş olmasına rağmen banka beni neden sorumlu tutuyor.
    3-İlk kredi sözleşmesinin bitiminde tarafıma bilgi verilmesi gerekmez miydi?
    4-Banka doğru söylüyorsa ben bu kefaletten nasıl kurtulurum.?
    5-Benim ticari kredilerde bu tip bir uygulamadan (tabi varsa) haberim olmayacağını bankanın bilmesi gerekmezmiydi.?
    6-Beni rahatsız eden bu durum sebebiyle ne tip bir yargı yoluna gitmeliyim?

Hukuki NET Güncel Haber

Ticari Kredilerde Kefalet konulu yargıtay kararı ara
    Ticari Kredilerde Kefalet konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ticari kredilerde kefillik

Site de yeniyim.Konuya hakim olmadığım için sorumu elden geldiği kadar ayrıntılı yazacağım..Bir tacire bankadan aldığı 18 aylık ticari krediye kefil oldum.Sürenin bitmesine 3 ay kala ilgili tüccar aynı bankadan kredi miktarını da artırarak yeni kredi almış ve kefil olduğum kredinin kalan 3 taksidini de peşin ödemiş.Yeni aldığı ticari kredi için de iki yeni kefil bulmuş.Ben kefil olduğum krediden kurtulduğumu düşünürken bir kaç ay sonra bankadan ihbarname aldım.Bunun üzerine ilgili bankayla görüşmemde banka müdürü bana:"-Verdikleri yeni krediyi aynı sözleşmenin devamı olarak yaptıklarını ve de ticari kredilerde kefilin sorumluluğun devam edeceğini, ilgili tüccarın bankadan alacağı her yeni kredide ilk sözleşmediki miktar kadar sorumluluğumun devam edeceğini ve bunun içinde kefile bilgi verilmesine gerek olmadığını belirtti..."
    2-Yeni kredide yeni iki kefil istenmiş olmasına rağmen banka beni neden sorumlu tutuyor.
    5-Benim ticari kredilerde bu tip bir uygulamadan (tabi varsa) haberim olmayacağını bankanın bilmesi gerekmezmiydi.?

Yönetim notu sitede yeni olduğunuza göre forum kurallarını daha iyi hatırlıyor olmanız gerekirdi . Aynı konuda birden fazla başlık açılması yasaktır. Tekrarı üyeliğin askıya alınması ile sonuçlanır

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    116
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ticari kredilerde kefillik

Banka kendini müşterisini korumak için size yanıltıcı bilgi veriyor.
    Kefaletiniz belirli bir tutar ve kredi anlaşması için geçerlidir. Kredi yenilenmesi durumunda imzaların da yenilenmesi gerekir.Eski kredi artık sona ermiştir. Bununla birlikte sizin de kefaletiniz sona erer . yenileme için onayınız gerekir.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ticari kredilerde kefillik

Ticari kredi ise başka bir deyişle cari hesap şeklinde işleyen bir kredi için düzenlenen genel kredi sözleşmesinde Bir süre belirtilmedi ise süre ile sınırlı değildir. Sınır miktara yöneliktir.

Bankanın işine geldiği için

Esasen vermesi doğru olurdu ama vermesi gerekmez.

Kefaletten beri kılınmanız gerekir banka tarafından bu mümkün değil ise bir ihtarname ile kefaletten ayrıldığınızı belirten bir yazı göndermeniz gerekiyor. Ancak bu halde bile bu tarihten sonra kullandırılıcak krediler için sorumlu olmayabilirsiniz. Bu tarihten öncekiler için sorumlu olmaya devam edersiniz. Her ne kadar imzaladığınız sözleşmede bu hakkınızdan feragat ettiğinize ilişkin hükümler bulunsa bile genel işlem şartları olarak düşünülen ve önceden feragat anlamına gelen hükümlerin geçersiz olduğu savunulabilir.

Haberiniz olması gerekmez . Banka sizi değil kendini korur. Kefil olmadan önce düşünüp gereken kayıtları o zaman koymanız gerekirdi sözleşmeye Örneğin çok açık olarak sadece şu tarihte açılan ve şu tarihte bitecek olan atıyorum şu ihracatın gerçekleşmesi için veya şu kredi için kefaletim geçerli olup bunun dışındaki hiç bir kredi kullandırımına kefaletim geçerli değildir gibi ibareler eklemenizin faydası olabilirdi.

Yargı yolu anlamında şu an için bir seçeneğiniz yok bahsettiğim ihtarnameden sonra yapılan kredi kullandırımlarından dolayı sorumlu tutulmanız halinde yargı yoluna başvurabilirsizin.

Kefil olmak sorumluluk ve ciddiyet isteyen çok iyi düşünülüp yapılması gereken bir eylemdir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ticari krdilerde kefalet

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Sitenin bu çalışmalarının da genişleyerek sürmesini temenni ederim.Hepinizden Allah razı olsun

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese merhabalar.
    Şu sıralar başımızda dolaşan sıkıntımıza net bir cevap alabilirim umarım yardımınızla.Ağabeyim geçen yılın nisan ve mayıs aylarında 2 adet 100,000 ytl lik ticari krediye kefil oldu. Ancak yine geçen yılın temmuz ayında gördüğü luzum üzerine kefilliğinden vazgeçmek istedi ve ilgili bankadan bununla ilgili bir yazı aldı bununlada yetinmeyip noter aracılığı ile kefilliğinden vazgeçtiğini bankaya bir yazı ile bildirdi.Daha sonra geçenlerde banka hesabındaki paraya el konulmasıyla olayın farkına vardıkki kefilliğimiz devam etmekteymiş.Bizim elimize ulaşmış bir bilgi yada belge yoktu sonra muhtarlığa giderek evrakların muhtarlığa geldiğini gördük.icra dairesi ve bankadan gelen resmi evraklardı bunlar.Mal beyanında bulunmamız gerekiyormuş ama bizim elimize geç ulaştığı için mal beyanındada bulunamadık.Şuan ne yapacağımızı bilmez durumdayız ağabeyimin üzerine bir araç var ve bu kredi ile alındığı için rehinli.
    Bu araca el konulabilirmi.
    Eve haciz gelirmi gelirse nasıl davranılmalı.
    Bir menfi davasından bahsediliyor böyle bir dava açsak yararımıza olurmu.
    Evraklar bize geç ulaştığı ve mal beyanında bulunma zamanını geçirdiğimiz için itiraz davası açabilirmiyiz.

İlgilenir ve bize bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Saygılarımla...

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alperenn54 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Sitenin bu çalışmalarının da genişleyerek sürmesini temenni ederim.Hepinizden Allah razı olsun
    sayın alperen bende böyle bir durum la karşılaşrım ve icraya parayı yatırmak zorunda kaldım hala bu ticarikredileri araştırıyorum kazanma şansım doğarsa bir yıla kadar istirdat davası açma hakkım var ama kime gitsem ticARİ KREDİ LERDE BÖYLE BİR ŞEYİN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR siz ne yaptınız bu konuyla ilgili sizinle irtibata geçmek isterim telefonumu bırakacam benimle irtibata geçerseniz sevinirim 5464663060--5365487339

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ticari Kredilerde Kefalet

Sayın ihpus; Şimdilik kefil olduğm kredi borçlusu kredilerini ödüyor.Ben onun için mahkemeye muracaat etmedim.Sitede avukatlarımızın da söylediği gibi çekilmiş olan krediden kurtulma şansımız yok.Fakat yeni kredilerden kurtulmak için noterden dilekçe yazmamız gerekiyormuş.Yada dilekçemizi bankanın işleme koyması gerekiyormuş.
    Olay bu kadar korkunç boyutta fakat teselli olunması gereken bir şey varki o da şu;
    Nasıl ki kefalet sahibi borçlunun borçlarından sorumlu ise alacaklarından da aynı şekilde pay sahibi.Yani borçlunun borcunu bizler ödedikden sonra onun banka elindeki ipotekli mülk yada diğer kıymetli şeyler bizim olabiliyor.Bence siz banka ile irtibata geçip ipotek altında olan mülkü ödemeniz karşılığı almaya bakın.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ticari Kredilerde Kefalet

merhabalar,

durumu detaylı ve maddeler halınde anlatacagım..

bır ortak ıle sırket kurulusu yapmıstık.. 2007 nın ocak ayında ben noter kanalı ıle 2007 mart ayında hısselerımı devrettım . resmı gazetede 9 aya yayınlandı .. fakat 2007 nın 6. ayında ortagım yenı resmı gazete cıkmadı tıcarı hesap acıcam dıyerekten bana banka sozlesmesı getırdı. meger bu 20 bin limitli kredili ticari hesap sozlesmesi imiş .ve boştu imzaladıgımda.
    bundan sonra eskı ortagım meblagı daha yuksek taksıtlı kredı cekmıs. tabı odemeler olmayınca banka benı aradı kefaletım oldugunu tum borçlardan sorumlu ldugumu soyledı.

sorularım,

1. sirketten ayrılmama ragmen bankanın guncel evrak ısteyıp benım sırket ortagı olmadıgımı sorgulaması gerekmezmıydı.
    2. bankalar kredılı tıcarı hesap sozlesmelerını bankada veya dışarıda olacaksa banka yetkılısının neznınde yapması gerekmezmı ?
    3. bakadan ısrarla bu ıslemı yapan memurun kımlık bılgısını ıstıyorum yuzlesmek ıcın cunku bankaya ne adım attım ne de o bankanın bır gorevlısı ıle tanıstım. onlarda ısrarla uyduruk bahanelerle ısım vermıyorlar.
    4.eskı ortagım bu sozlesmeyı dısarıda ımzalattıgına bana sahıtlık ederse bankaya yaptırırım olabılırmı ? bankayla hıc bı sekılde gorusmedıgımı nasıl ıspt edebılırım ? kredılı hesab acan memuru bulmam bısey degıstırırmı ? kamera kayıtları varmıdır?
    5. banka ısrarla eskı ortagımı bankaya gelmesı ve kredıyı yenıden yapılandırmak ıcın baskı yapıyor bu durumda benım kefaletımden de kurtulacagım soylenıyor.
    6. su durumda bu sorumluluktan kurtulmak ıcın ızlemem gereken yol nedır ?.

ılave sorulanız olursa cevaplayabılırım. ılgınız ıcın sımdıden teşekkurler..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ticari Kredilerde Kefalet

Alıntı bestofwesd rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhabalar,

durumu detaylı ve maddeler halınde anlatacagım..

bır ortak ıle sırket kurulusu yapmıstık.. 2007 nın ocak ayında ben noter kanalı ıle 2007 mart ayında hısselerımı devrettım . resmı gazetede 9 aya yayınlandı .. fakat 2007 nın 6. ayında ortagım yenı resmı gazete cıkmadı tıcarı hesap acıcam dıyerekten bana banka sozlesmesı getırdı. meger bu 20 bin limitli kredili ticari hesap sozlesmesi imiş .ve boştu imzaladıgımda.
    bundan sonra eskı ortagım meblagı daha yuksek taksıtlı kredı cekmıs. tabı odemeler olmayınca banka benı aradı kefaletım oldugunu tum borçlardan sorumlu ldugumu soyledı.

sorularım,

1. sirketten ayrılmama ragmen bankanın guncel evrak ısteyıp benım sırket ortagı olmadıgımı sorgulaması gerekmezmıydı.
    2. bankalar kredılı tıcarı hesap sozlesmelerını bankada veya dışarıda olacaksa banka yetkılısının neznınde yapması gerekmezmı ?
    3. bakadan ısrarla bu ıslemı yapan memurun kımlık bılgısını ıstıyorum yuzlesmek ıcın cunku bankaya ne adım attım ne de o bankanın bır gorevlısı ıle tanıstım. onlarda ısrarla uyduruk bahanelerle ısım vermıyorlar.
    4.eskı ortagım bu sozlesmeyı dısarıda ımzalattıgına bana sahıtlık ederse bankaya yaptırırım olabılırmı ? bankayla hıc bı sekılde gorusmedıgımı nasıl ıspt edebılırım ? kredılı hesab acan memuru bulmam bısey degıstırırmı ? kamera kayıtları varmıdır?
    5. banka ısrarla eskı ortagımı bankaya gelmesı ve kredıyı yenıden yapılandırmak ıcın baskı yapıyor bu durumda benım kefaletımden de kurtulacagım soylenıyor.
    6. su durumda bu sorumluluktan kurtulmak ıcın ızlemem gereken yol nedır ?.

ılave sorulanız olursa cevaplayabılırım. ılgınız ıcın sımdıden teşekkurler..
    Öncelikle bu tip durumlarda tanıkla ispat yasağı vardır. Onu belirtmek isterim. Yani, değeri belli bir miktarı geçen uyuşmazlıkları ancak senetle ispat edebilirsiniz. yapılandırma olsa bile kefaletten kurtulma diye birşey yok. Ayrıca bence burada kefalet de yok. Çünkü siz ticari kredi sözleşmesini dediğinize göre borçlu sıfatıyla imzalamışsınız. Eğer kefil sıfatıyla imzalamış olsaydınız bu sözleşmenin kefaletle ilgili kısmında olurdu ki o zaman imza atarken kefil olarak imza attığınızı görürdünüz. taksitli krediyi daha sonra çekmiş dediniz. bunun tarihi de önemli. Çünkü; eğer genel kredi sözleşmesini borçlu sıfatıyla imzaladıysanız, ilanın sicil gazetesinde yayınlandığı tarihten sonraki borçlardan sorumlu olmazsınız. Yok eğer, kefil olarak imzaladıysanız kefalet nedeniyle sorumlu olursunuz. Bence buna bakmak lazım, kefil mi idiniz borçlu mu? kefil kısmına imza attıysanız imza atarken buranın kefalet kısmı olduğuna bakmamış olmanız da sizin kabahatiniz bence. ayrıca neye imza attığınızda önemli. bu ticari hesap sözleşmesimi yoksa genel kredi sözleşmesi mi? eğer sadece ticari hesap sözleşmesi ise, buna atılan imza, sonradan kullanılan taksitli krediyi kapsamaz. Ondan sorumlu olmazsınız. Ama genel kredi sözleşmesi ise her iki borçtan da sorumlu olursunuz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ticari krediye kefil olmak

http:www.hukuki.netshowthread.php28033-Ticari-Kredilerde-Kefalet

ticari kredilerde kefalet

ticari kefaletle

ticari kredide kefil

kefillikten nasıl kurtulurum

ticari krediye kefil oldum onayi olmadan onceki kefil evraklarina gore kredi gecersizligi yargitay emsal kararlaribankaya ticari kefil olmakticari kredilerde kefillikgenel kredi sozlesmelerinde sahsi kefaletticari kredinin kefaleti devam eder mikefillikten nasil kurtulunulurticari kredilerde kefaletiticari kefil sorumlulukticari krediye kefil oldum kredi odendi baska krediden beni sorumlu tutuyorlarTİCAERİ KREDİLERDE ŞAHSİ KEFALETticari kredilerde kefillik suresi kac yilticari kefilliksirket kredi kefaletşahsi kefalet sirketlerdebanka ticari hesaba kefaletticari kredilerde kefalet süresiticari kredi kefilin sorumluluğuticari kredinin kefalet suresi
Forum