+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi

Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi

Merhaba,

6.08.2007 'de aldığım aracımda, aldığım andan itibaren bir boya sorunu vardı. Alırken bunu görmeme rağmen,aracı satanların sorunun çözülebileceğini söylemeleri üzerine sorunu büyütmedim. İlk 1 ay içinde servise gidip gelip,aracı bölge müdürüne gösterip durdum.Sonuçta sorunun çözülemeyeceği, bana çeşitli hediyeler (bakım,aksesuar v.s) verilebileceği söylendi. Ancak ben bu süre için yazılı olarak hiçbir şikayette bulunmadım ve elimde hiçbir belge yok.

Aracımdaki boya sorunu şöyle: Tırnak büyüklüğünde bir yerde toplu iğne başı büyüklüğünde toz parçaları boya altında kalmış. Bu aracı ayıplı mal yapar mı?

1 ay içinde yazılı olarak şikayette bulunmadığım için haklarımı kullanamaz mıyım?

Yardımınız için teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi konulu yargıtay kararı ara
    Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi

Alıntı serhatyal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,

6.08.2007 'de aldığım aracımda, aldığım andan itibaren bir boya sorunu vardı. Alırken bunu görmeme rağmen,aracı satanların sorunun çözülebileceğini söylemeleri üzerine sorunu büyütmedim. İlk 1 ay içinde servise gidip gelip,aracı bölge müdürüne gösterip durdum.Sonuçta sorunun çözülemeyeceği, bana çeşitli hediyeler (bakım,aksesuar v.s) verilebileceği söylendi. Ancak ben bu süre için yazılı olarak hiçbir şikayette bulunmadım ve elimde hiçbir belge yok.

Aracımdaki boya sorunu şöyle: Tırnak büyüklüğünde bir yerde toplu iğne başı büyüklüğünde toz parçaları boya altında kalmış. Bu aracı ayıplı mal yapar mı?

1 ay içinde yazılı olarak şikayette bulunmadığım için haklarımı kullanamaz mıyım?

Yardımınız için teşekkürler
    Merhaba serhatyal;
    Satın alınan malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde;tüketici,malı teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bu malları satıcı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimini ya da ücretsiz olarak tamirini talep edebilir.
    Ancak sizin olayınızda satıcının veya servisin hile ile aslında zamanı kullanmaya çalışması söz konusu sanırım. Bu durumda ise Satılan malın ayıbı gizli nitelikte ise veya ayıp tüketiciden hile ile gizlenmişse,satıcı 15 gün içerisinde kendisine başvurulmadığını ileri sürerek sorumluluktan kurtulamaz. Yani süre açısından olayınızda bir sorun görünmemektedir. Yani ihbar süresi olan 15 gün henüz sona ermemiştir.
    Bir de Satıcı daha uzun bir süre için garanti vermemiş ise,ayıplı maldan ve ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı açılacak davalar,ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabidir. Ancak satıcı,satılan malın ayıbını tüketiciden hile ile gizlemiş ise,2 yıllık zamanaşımı süresinden yararlanamaz. Yani dava açma hakkınız da devam ediyor.
    Bence öncelikle tüketici hakem heyetine başvurun. Bilirkişinin ve Hakem heyetinin vereceği karar doğrultusunda hareket edin. Dava açmak yerine daha hızlı şekilde sonuca ulaşabilirsiniz.İYİ GÜNLER.

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av_Aydogan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba serhatyal;
    Satın alınan malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde;tüketici,malı teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bu malları satıcı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimini ya da ücretsiz olarak tamirini talep edebilir.
    Ancak sizin olayınızda satıcının veya servisin hile ile aslında zamanı kullanmaya çalışması söz konusu sanırım. Bu durumda ise Satılan malın ayıbı gizli nitelikte ise veya ayıp tüketiciden hile ile gizlenmişse,satıcı 15 gün içerisinde kendisine başvurulmadığını ileri sürerek sorumluluktan kurtulamaz. Yani süre açısından olayınızda bir sorun görünmemektedir. Yani ihbar süresi olan 15 gün henüz sona ermemiştir.
    Bir de Satıcı daha uzun bir süre için garanti vermemiş ise,ayıplı maldan ve ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı açılacak davalar,ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabidir. Ancak satıcı,satılan malın ayıbını tüketiciden hile ile gizlemiş ise,2 yıllık zamanaşımı süresinden yararlanamaz. Yani dava açma hakkınız da devam ediyor.
    Bence öncelikle tüketici hakem heyetine başvurun. Bilirkişinin ve Hakem heyetinin vereceği karar doğrultusunda hareket edin. Dava açmak yerine daha hızlı şekilde sonuca ulaşabilirsiniz.İYİ GÜNLER.
    Merhaba,Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bugun içinde tüketici hakem heyetine başvuracağım. Ancak başvuru için öncelikle noterden ihtarname çekmem gerekiyor mu ?

Cvbınız için teşekkür ederim

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba tüketici hakem heyetine başvurunun yeterli olacağı kanaatindeyim.Çünkü hakem heyeti sizin şikayetinizi değerlendirip şirkete savunma hazırlaması için makul bir süre verecektir(ihbar edecektir olayı). Ancak sizi tatmin etmiyorsa ihtarname de çekebilirsiniz.Bundan sonrada inceleme değerlendirilip karar verilecektir. Verilen karar delil niteliğinde olacaktır. Lehinize karar çıkarsa tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz. Ayrıca şirket aleyhine çıkmış olan bu karar için tüketici hakem heyeti kararının iptalini tüketici mahkemesinden isteme olasılığı da vardır.Tüketici hakem heyeti aleyhinize karar verirse yine de dava açabilirsiniz ama bu halde makul bir sonuç alabileceğinizi sanmıyorum.

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüketici hakem heyeti ile görüştüğümde, bana aracın iadesi veya değişimi için uğraşmamamı, olumlu karar çıkmayacağını söylediler.

Araç bedeli üzeirnden indirim talep edin dediler. %10 gibi de bir rakamı ortaya attılar.

Aracın ayıplı olduğu ortaya çıktıktan sonra aracın iadesi ile bedel indirimi arasında kararın alınması açısından bir zorluk farkı olur mu?

Ben daha sonradan, dava süresince talebimi değiştirebilir miyim?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Re: Ayıplı sıfır otoda zamanaşımı endişesi

Alıntı serhatyal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tüketici hakem heyeti ile görüştüğümde, bana aracın iadesi veya değişimi için uğraşmamamı, olumlu karar çıkmayacağını söylediler.

Araç bedeli üzeirnden indirim talep edin dediler. %10 gibi de bir rakamı ortaya attılar.

Aracın ayıplı olduğu ortaya çıktıktan sonra aracın iadesi ile bedel indirimi arasında kararın alınması açısından bir zorluk farkı olur mu?

Ben daha sonradan, dava süresince talebimi değiştirebilir miyim?
    Merhaba serhatyal;
    Öncelikle kolay gelsin

Bunlar sizin seçimlik haklarınızdır bu haklardan dilediğinizi seçip kullanabilirsiniz. Ben yerinizde olsam aracın araç için ödediğim bedelin iadesini talep ederdim. Tüketicinin ayıplı mal nedeniyle sahip olduğu seçimlik hakların yenilik doğuran haklardan olduğu ve bir kez seçim hakkı kullanılmakla artık geri dönülemez. Ancak şu nokta çok önemlidir.Seçimlik hakkınızı tüketici hakem heyetinde belirtip kullanmanıza gerek yoktur çünkü;Yargıtay bir kararında, Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmayı ihbar şartının yerine getirilmesi olarak nitelendirmiştir. İhbar ile, malda varlığı anlaşılan ayıpların açık ve somut bir şekilde tanımlanması ve belirtilmesi gerekir. İhbarda maldaki ayıplar nedeniyle, tüketicinin malı bu haliyle kabul etmek istemediği iradesi anlaşılmalıdır. Bununla beraber, tüketicinin seçimlik haklarından hangisini kullandığının burada belirtilmiş olması gerekmez. Çünkü zaten seçimlik hakların kullanılması için 2 yıllık zamanaşımı süresi mevcuttur.
    Hakem Heyetinin böyle bir görüş beyan etmesi sizin için bağlayıcı değildir. Hakem Heyetinden olumsuz bir karar çıktığında bu karara tüketici mahkemesinde itiraz hakkınız olduğunu unutmayın. Bu konuda tez yazdığım için kafanıza takılan soruları burdan yanıtlamaya hazırım. Otomotiv sektöründeki ayıplı mallara ilişkin uyuşmazlıklar her geçen gün artmaktadır. Eğer hakem heyetinde lehinize bir karar çıkarsa tüketici mahkemesinde davanızı açarsınız ve tüketici hakem heyetinin kararı da delil niteliğinde olacaktır. Ayrıca dava süresince talebinizi ıslah yolu ile değiştirmeniz mümkündür.

Umarım hata yapmazsınız.
    İyi günler.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Aydogan,
    Yukarıda vermiş olduğunuz bilgileri aynen okudum.Benzer bir konu benimde başımda ve bende ne yapacağıma karar veremedim.Bana yardımcı olursanız sevinirim.
    Bende forumda "gizli ayıplı 0 km araç" diye bir başlık açmıştım.
    Ben olayı iligili satıcıya ilettim.İlgili satıcı bayinin fabrikasından bir yetkili geldi ve aracımı inceledi.Sonuç olarak arabanın boya değerlerinin normal olduğunu ileri sürüp sadece bir kapının biraz degerinin yüksek oldugunu ileri sürdü.Kısacası hatalarını kabul etseler dahi benim buradan bir sonuç alamayacağım ortaya çıkmış durumda.
    Ben önceleri avukat vekil aracılığı ile dava açmayı düşündüm.Ama davayı kazanacağımın garantisi olmadığı için ve bir de durup dururken avukatlık ve mahkeme masrafları için harcama yapmaktan çekindiğim için karar veremedim.
    Benim anlayabildiğim kadarı ile(yukarıdaki yazmış olduklarınızdan) hakem heyetlerine başvuru yapıp heyetin vereceği karar doğrultusunda mahkemeye gitme imkanımız var.
    Kısacası sözü edilen malın maddi değerinin 790-2000 ytl (yaklaşık olarak) arasında olmaması tüketici hakem heyetine başvuru yapmamı engellemiyor değil mi?
    Sizce ben en kısa yoldan ve en az masraf olacak şekilde aracın durumunu nasıl netleştirebilirim?
    Teşekkürler...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gvural rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Aydogan,
    Yukarıda vermiş olduğunuz bilgileri aynen okudum.Benzer bir konu benimde başımda ve bende ne yapacağıma karar veremedim.Bana yardımcı olursanız sevinirim.
    Bende forumda "gizli ayıplı 0 km araç" diye bir başlık açmıştım.
    Ben olayı iligili satıcıya ilettim.İlgili satıcı bayinin fabrikasından bir yetkili geldi ve aracımı inceledi.Sonuç olarak arabanın boya değerlerinin normal olduğunu ileri sürüp sadece bir kapının biraz degerinin yüksek oldugunu ileri sürdü.Kısacası hatalarını kabul etseler dahi benim buradan bir sonuç alamayacağım ortaya çıkmış durumda.
    Ben önceleri avukat vekil aracılığı ile dava açmayı düşündüm.Ama davayı kazanacağımın garantisi olmadığı için ve bir de durup dururken avukatlık ve mahkeme masrafları için harcama yapmaktan çekindiğim için karar veremedim.
    Benim anlayabildiğim kadarı ile(yukarıdaki yazmış olduklarınızdan) hakem heyetlerine başvuru yapıp heyetin vereceği karar doğrultusunda mahkemeye gitme imkanımız var.
    Kısacası sözü edilen malın maddi değerinin 790-2000 ytl (yaklaşık olarak) arasında olmaması tüketici hakem heyetine başvuru yapmamı engellemiyor değil mi?
    Sizce ben en kısa yoldan ve en az masraf olacak şekilde aracın durumunu nasıl netleştirebilirim?
    Teşekkürler...
    Merhaba;
    konu geniş.detayları için yazdığım bir makaleyi size bir mail olarak gönderebilirim mail adresinizi verirseniz.unutmayınız ki tüketici davaları harçtan muaftır rahat olun.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unutmayınız ki hatalarını kabul ediyorlar. Bunun üzerine aracın ayıplı olduğu tespit edilebilir ve dava kazanılabilir. Hukuk haklıyı korur.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av_Aydogan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Unutmayınız ki hatalarını kabul ediyorlar. Bunun üzerine aracın ayıplı olduğu tespit edilebilir ve dava kazanılabilir. Hukuk haklıyı korur.
    omergok20@hotmail.com

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sıfır araçta boya hatası

Forum