+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Idari hata nedeniyle Tedaş ile Sorun

Idari hata nedeniyle Tedaş ile Sorun Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Idari hata nedeniyle Tedaş ile Sorun

İstanbul avcılarda 2002 yılından beri spor salonu işletmecisiyim.2002 yılından beri bana tedaş tarafından gönderilen faturaları düzenli olarak ödüyorum.Ancak 09.08.2007tarihinde taksim bedaş tan gelen bir ekip panomu kontrol edeceklerini söyleyerek mühürü açtılar.Bana panomda akım trafosu olduğunu ancak bunun idari bir hata sonucu bugüne kadar görülmediğini,sayaç memurlarının da bunu farketmediğini ve bu yüzden bugüne kadar bunu dikkate almadıklarını ve bu nedenle akım trafosunun çarpan katsayısını dikkate alınarak geriye dönük 20 kat fazla fatura çıkacağını söylediler ve akabinde 1999 yılına dönük olarak 8 yıllık bir ek fatura tanzim ettiler, (21000 ytl) kullanım bedeli farkı çıkardılar.Benim öğrenmek istediğim, akım trafosu kapalı mühürlü pano içersinde olduğuna göre bunu benim farketmem beklenemez ayrıca burada benim bulunduğum süre içerisinde 60 defa okuma yapıldığı halde hiç bir memur farkedip beni uyarmadı.Sizden öğrenmek istediğim 1)idari hatanın açık olduğu bu durumda idare benden geçmişe dönük bir talepte bulunabilir mi? Ayrıca bildiğim kadarıyla bazı idare mahkemesi ve danıştay kararlarında ;idarenin hatasından kaynaklanan ve karşı tarafın hile yokluk mutlak butlan ve art niyetli olmadığı durumlarda idare ancak kendisinin sebeb olduğu zararın oluşmasından itibaren 60 günlük bir süre içersinde hatayı farkedip telafisini istemediği takdirde bu alacağını kanunen tahsil edememektedir.
    2)Bu durumda idare benden 8 yıllık geriye dönük fatura farklarını isteyebilir mi?
    3)Benden sadece son iki ayın fatura farkını alması gerekmez mi?benzer konuda alınmış örnek teşkil edebilecek mahkeme ve danıştay kararları elimde mevcuttur bana yardım etmk isteyecek hukukçu üstadlara gönderebilirim. Bu konuda bana yardım edebilecek duyarlı hukukçulara şimdiden teşekkür ederim
    ilgili mahkeme kararları aşağıdadır
    TC. GAZİANTEP
    1.İDARE MAHKEMESİ
    ESAS NO : 2004/1347
    KARAR NO:2005/29

T.C DANIŞTAY
    İçtihatları Birleştirme Kurulu
    Esas No : 1968/8 Karar No : 1973/14

Danıştay 5.Daire Esas No:1996/3069 Karar No:1997/1482 )

T.C.
    AFYONKARAHİSAR
    İDARE MAHKEMESİ
    ESAS NO:2005/209
    KARAR NO:2005/528

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    BEŞİNCİ DAİRE 1997 1482 1996 3069 25/06/1997

Yönetim notu : Birden fazla başlık açmak yasaktır. telefon ile özel hizmet beklemek yasaktır tekrarı halinde üyelik askıya alınacaktır

Hukuki NET Güncel Haber

Idari hata nedeniyle Tedaş ile Sorun konulu yargıtay kararı ara
    Idari hata nedeniyle Tedaş ile Sorun konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    167
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: TedaŞ İle Sorun

Sayın üye,
    Elektrik idaresinin böyle bir teknik hataya düşmesini hayretle karşılıyorum.
    Bunun muhtemel nedeni, akım trafolu sayacınızın olduğunun kayıtlara geçmemesi veya ilk fen servizi kayıtlarının dalgınlıkla okuma servisine intikal ettirilmemesidir.
    Okumaya gelen memurlar sadece rakam okudukları için fark etmeleri pek beklenemez. Trafo mühürlü pano içerisindedir ve dışarıdan farkedilmesi mümkün değildir. Rakam memurlar tarafından okunur ve faturalandırma servisine intikal eder. Orada bilgisayar kayıtlarında çarpan yoksa fatura çarpansız olarak yani eksik basılır.
    Bütün bu hataya rağmen, sizden talep edilen ücret aslında sizin gerçekte kullanmış olduğunuz elektriğin bedelidir. Yani idare vaktiyle tahsil etmesi gereken bedeli yanlışlık sonucu çarpansız olarak tahsil ederek zarara uğramıştır. Şimdi ise yanlışlığı farkederek aslında sizden alacaklı olup da almadığı fark bedeli talep etmektedir.
    Yani borç gerçekte sizin borcunuzdur. Bu tür faturaların arkasında ve yapılan sözleşmelerde bir faturanın ödenmiş olmasının eski borçların ödenmiş olduğu anlamına gelmediği ve bu hususta idare kayıtlarının esas olduğu yazar.Elinizdeki kararları incelememiş olmakla birlikte, bu tür borçların 10 yıllık bir zaman aşımı olduğu düşüncesiyle borcu sizden tahsil edebileceklerini düşünüyorum.
    Saygılar
    Konu korugan tarafından (11-09-2007 Saat 18:37:14 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tedaş İle Sorun

ilginiz için teşekkür ederim üstat.burada türkiye elektrik dağıtım anonim şirketinin vermiş olduğu hizmet için talep ettiği ticari bir alacak söz konusu değil midir?Ticari alacaklarda zamnaşımı 5 yıl diye biliyorum. Bu konuda da yardımınızı esirgememenizi diliyorum.Ayrıca benim bahsettiğim zamnaşımı olayı biraz farklı ilgili mahkeme kararlarında idare kendi hatası sonucu fazla ödeme yapıyor ardından fazla ödemği tekrar talep ediyor davalı kişi mahkemeye giderek idare 60 günlük süre içerisinde alacağını istemediği için ve bu olayda kendi kusuru da olmadığı için bu parayı tahsil edemeyeceği şeklinde bir talepte bulunuyor ve mahkeme şahsı haklı buluyor. Benim olayımda ise idare fazla ödeme yapmamış fakat eksik bedel tahsil etmiştir ve bu kendi hatasından kaynaklanmaktadır. Aynı hüküm bana da uygulanamaz mı?İlginiz için tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla
    not:aslında idarenin iddiası kadar bir elektrik tüketimimde yok benimle aynı çapta işyapan 3 ayrı spor salonundan aldığım faturalara göre ortalam tüketimlleri aylık 50 ytl dir .idarenin iddiasına göre ise benim tüketimim 500 -600 ytl arasındadır

mustafa akansel
    kynikkyrene@hotmail.com

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

İlginç bir durum! İdare kusurlu olmasına kusurlu da, sizin de tam kusursuz olduğunuz söylenemez. Çünkü 60 ay boyunca tahmini fatura beklentinizin 1/20'si oranında bir faturayla karşılaşmanızın tarafınızdan farkedilerek Tedaş'ı uyarmanız beklenirdi. Mahkemede Tedaş bu hususu ileri sürecek ve haklı çıkacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla,
    Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (12-09-2007 Saat 08:50:04 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

üstat haklısınız ama diğer salonlarda 50 ytl civarında ödüyormuş bende 30 ytl civarında ödüyorum,dolayısıyla farketmem çok zor. ben salonda sadece florasan ampül, 1 adet meşrubat dolabı ve 3 tane koşu bandı kullanıyorum bunlar nekadar yakar ki?elektrikli ısıtma ,elektrikli şofben, sauna,klima, solaryum vs. yok.Buna rağmen aslında 2004 yılında avcılar elektrik idaresine başvurmuştum ve gelip inclemişler ve bana anormal bir durum yok demişlerdi. fakat yazılı bir belge vermediler benim de istemek aklıma gelmedi. o dönemde orada çalışan kaçak takipte çalışan memuru buldum bana önce mahkeme de bu durumu açıklamak için sahitlik edeceğini söyledi ancak daha sora işimden olurum diyerek reddetti. gerçekten art niyetli bir insan değilim ve kullandığım bedeli ödemekten kaçmaya çalışan biri de değilim ancak 5 yıllık bedel önüme çıkınca benim gerçekten bunu ödeme gücüm yok. ayrıca bir elektrik mühendisine ölçüm yaptırdım bana en fazla 100 150 ytl lik enerji kullandığımı söyledi bu durumda bana söylenen bedelin 1/4 ünü kulanıyorum yani 21000 ytl değil yaklaşık 5 bin ytl lik bir fatura çıkmalıydı.ancak idare teknik inceleme için önce parayı ödememi istiyor ayrıca teknik inceleme sonunda pano bütünlüğü bozulursa benim ispat çabam boşa gideck zira ben akım tarfosunun devrede olmadığı yada eksik olarak devreye girdiği inancındayım.size cevap yetiştirip saygısızlık yapmak gibi bir çabam yok ama hukuksal olarak yardım arayışında olduğum için yazıyorum ilginiz ve duyarlılığınız için tekrar teşekkür ederim saygılarımla

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Zamanaşımı süresi

İstanbul avcılarda 2002 yılından beri spor salonu işletmecisiyim.2002 yılından beri bana tedaş tarafından gönderilen faturaları düzenli olarak ödüyorum.Ancak 09.08.2007tarihinde taksim bedaş tan gelen bir ekip panomu kontrol edeceklerini söyleyerek mühürü açtılar.Bana panomda akım trafosu olduğunu ancak bunun idari bir hata sonucu bugüne kadar görülmediğini,sayaç memurlarının da bunu farketmediğini ve bu yüzden bugüne kadar bunu dikkate almadıklarını ve bu nedenle akım trafosunun çarpan katsayısını dikkate alınarak geriye dönük 20 kat fazla fatura çıkacağını söylediler ve akabinde 1999 yılına dönük olarak 8 yıllık bir ek fatura tanzim ettiler, (21000 ytl) kullanım bedeli farkı çıkardılar.Benim öğrenmek istediğim, akım trafosu kapalı mühürlü pano içersinde olduğuna göre bunu benim farketmem beklenemez ayrıca burada benim bulunduğum süre içerisinde 60 defa okuma yapıldığı halde hiç bir memur farkedip beni uyarmadı.Sizden öğrenmek istediğim 1)idari hatanın açık olduğu bu durumda idare benden geçmişe dönük bir talepte bulunabilir mi? Ayrıca bildiğim kadarıyla bazı idare mahkemesi ve danıştay kararlarında ;idarenin hatasından kaynaklanan ve karşı tarafın hile yokluk mutlak butlan ve art niyetli olmadığı durumlarda idare ancak kendisinin sebeb olduğu zararın oluşmasından itibaren 60 günlük bir süre içersinde hatayı farkedip telafisini istemediği takdirde bu alacağını kanunen tahsil edememektedir.
    2)Bu durumda idare benden 8 yıllık geriye dönük fatura farklarını isteyebilir mi?
    3)Benden sadece son iki ayın fatura farkını alması gerekmez mi?benzer konuda alınmış örnek teşkil edebilecek mahkeme ve danıştay kararları elimde mevcuttur bana yardım etmk isteyecek hukukçu üstadlara gönderebilirim. Bu konuda bana yardım edebilecek duyarlı hukukçulara şimdiden teşekkür ederim
    ilgili mahkeme kararları aşağıdadır
    ]BENİM HUKUKÇU ARKADAŞLARDAN RİCAM BU OLAYDA SÖZKONUSU MAHKEME KARARLARI ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLİR Mİ?VE 60 GÜNLÜK ZAMANAŞIMI SÜRESİNİ TALEP EDEBİLİRMİYİM?

TC. GAZİANTEP
    1.İDARE MAHKEMESİ
    ESAS NO : 2004/1347
    KARAR NO:2005/29

T.C DANIŞTAY
    İçtihatları Birleştirme Kurulu
    Esas No : 1968/8 Karar No : 1973/14

Danıştay 5.Daire Esas No:1996/3069 Karar No:1997/1482 )

T.C.
    AFYONKARAHİSAR
    İDARE MAHKEMESİ
    ESAS NO:2005/209
    KARAR NO:2005/528

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    BEŞİNCİ DAİRE 1997 1482 1996 3069 25/06/1997

ismim: mustafa akansel
    tel:0 212 590 31 41 cep: 0 532 217 13 17

buradan ya da telefonla beni aydınlatırsanız çok sevinceğim şimdiden teşekkür ederim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tedaştan şahıslara gönderdiği hotmail cevapları örneği

geriye dönük tedaş borçların zaman aşımı

Forum