+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Miras Hukuku hakkında bir konu

Miras Hukuku hakkında bir konu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Miras Hukuku hakkında bir konu

1988 yılında dedem(annemin babası) anne ve babama bir ev satmış ve parasını almış.Bu evin tapusu babam ve anneme müşterektir.Buna mukabil diğer 4 kardeşe de bu satışı onaylamaları için imza istenmiş ve imza atılmıştır.
    Bu imzalar noter huzurunda atilmadiğindan şimdi dedemin vefatı üzerine bu evde miras hakları olduğunu söylemektedirler.

Söz konusu imzalanan evrakta:
    x parsel x nodaki evin satışını onaylıyoruz.bu ev degerinde babamız bize maddi yardım yapmıştır.Bu konuda ölüm durumunda tapu iptal davası açmayacağımızı tahahhüt ederiz.
    yazmaktadır ve altlarında diğer tüm kardeşlerin imzaları bulunmaktadır.

Şimdi ise bir maddi yardım almadıklarını imza attıklarını ama neyi imzaladıklarını bilmediklerini söylemekteler.Noter huzurunda atilmadığı için imzaların hukuki bir geçerliliği olmadığını iddaa etmektedirler.

Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.Hukuki olarak böyle bir hakları varmıdır?

Hukuki NET Güncel Haber

Miras Hukuku hakkında bir konu konulu yargıtay kararı ara
    Miras Hukuku hakkında bir konu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Miras Hukuku hakkında bir konu

İddia sahipleri iddialarını ispatlamak durumundadır.
    Noter huzurunda atılmamış olması imzaların geçerliliğine halel getirmez.

Alıntı ironhakan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1988 yılında dedem(annemin babası) anne ve babama bir ev satmış ve parasını almış.Bu evin tapusu babam ve anneme müşterektir.Buna mukabil diğer 4 kardeşe de bu satışı onaylamaları için imza istenmiş ve imza atılmıştır.
    Bu imzalar noter huzurunda atilmadiğindan şimdi dedemin vefatı üzerine bu evde miras hakları olduğunu söylemektedirler.

Söz konusu imzalanan evrakta:
    x parsel x nodaki evin satışını onaylıyoruz.bu ev degerinde babamız bize maddi yardım yapmıştır.Bu konuda ölüm durumunda tapu iptal davası açmayacağımızı tahahhüt ederiz.
    yazmaktadır ve altlarında diğer tüm kardeşlerin imzaları bulunmaktadır.

Şimdi ise bir maddi yardım almadıklarını imza attıklarını ama neyi imzaladıklarını bilmediklerini söylemekteler.Noter huzurunda atilmadığı için imzaların hukuki bir geçerliliği olmadığını iddaa etmektedirler.

Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.Hukuki olarak böyle bir hakları varmıdır?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir de burada önemli olan dedenizin bu satış karşılığında rayiç bedel üzerinden parasını almış olmasıdır. Bu parayla diğer çocuklarına birşey vermesi gerekmez. Zira kendi ihtiyaçları ve borçları için de kullanmış olabilir.

Eğer karşı taraf evin değerinin çok altında veya para almadan veya para alınıp sonradan para annenize iade edilmek suretiyle satıldığını ispatlarsa sorun çıkar.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap için teşekkürler.
    Bu paranın alındığını da alınmadığını da kesin olarak kimsenin ispatlayabileceğini sanmıyorum.Babam ve annem verdiklerini hatta bu evrağı o nedenle hazırlattıklarını dedem de aldığını o evrağa yazmış.
    Ama diğer kardeşler para almadıklarını beyan ediyorlar.O zaman buna itiraz etmedikleri halde şimdi ediyorlar.Halbuki hepsinin tapu iptal davası açmayacaklarını ve bu satış bedeli kadar para aldıklarını beyan ettikleri bir evrak varken sonuç alabileceklerini sanmamaktayım.
    İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim

Nerede
    karadeniz
    İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çek yaprağındaki imzanın bile aidiyetini adli tıp zor tespi ediyor zaman zaman..
    imza inkarı olduğu takdirde işiniz zor demektir.
    yoksa noterin yaptığı şu dur..
    filan şahıs bu belgeyi benim yanımda imzaladığını onaylarım...gibi..
    sevgi ve saygılarımla..

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Miras paylasilamadiğindan mülklerin kirasını diğer varisler alıyor

dedem(annemin babası) vefat etti 5 kardese 1 er tane ev düşüyor veraset ilaminda.ancak evlerin paylasiminda sorun olmakta ve su an paylasilamiyor.
    Babam dedemden 18 yıl önce bir ev satınalmış ve babamla annemin müşterek üzerine tapu.O evden hak istiyorlar ancak babam para ile satın almış ve bu da tapuda belirtilmiş ayrıca butun kardeşler noter huzurunda olmasa da bir kağıt imzalamışlar (bizim rızamızla bu satış yapılmıştır ilerde miras talebinde bulunmayacağız)altınada hepsi imza atmışlar.
    imdi bu evin tapusunu bozabilirlermi? Bozabilirlerse sadece annemin hissesinimi bozabilirler hepsinimi?

ikinci sorum da

veraset ilamına göre paylaşılması gereken mülklerde şu an kiracı var ve kira paralarını diğer varisler bolusuyorlar biz bu hakkımızı şu an tapu alınamadığından ve diğer varisler bizimle paylasmak istemediklerinden biz bir şey alamıyoruz.

veraset ilamina göre paylaşımın bir an önce yapılması için ne yapmamız gerekiyor.
    dedem vefat edeli 5 ay ,veraset ilami verileli 4 ay oluyor.Bu kiralar bazılar elden veriliyor bazıları bankaya yatıyor.Bu bize verilmeyen hakkımız olan evden alacagımız kirayi nasil talep edebiliriz?Uzlaşma olmassa ki olmayacak gibi görünüyor dedem (annemin babası)sağlığında butun kardeslere 1 er tane ev vermiş 6 yıl önce herkes tapusunu almış ancak bu satışı babam yapmış.Babam eğer bir uzlaşma olmassa ve onlar babamin satın aldığı evin tapusunu bozmaya yönelik bir dava açarlarsa babamda bu satışını yaptığı evlerin iptalini isteyebilirmi?Eğer isterse bir suç işlemiş mi sayılır?

En son olarakta bu mülklerin hepsi bozulur ve mahkeme yoluna gidilirse komik olacak belki ama askari masraflari ne olur mahkeme masrafi yani?Yani hicc bir fikrim yokta edinmek acısından soruyorum.

Yönetimin Notu: Lütfen aynı konuda birden fazla başlık açmayınız, açılmış olan başlıktan devam ediniz.
    Konu Av.Başak Şahin tarafından (12-06-2007 Saat 09:45:59 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Miras paylasilamadiğindan mülklerin kirasını diğer varisler alıyor

Sayın iron hakan;
    Anlattığınız problemlerin çözümü için gerçekten de profosyonel hukuki yardım almalısınız. Buradan size yapacağımız yardım sadece ana başlıklar üzerinde olabilecektir. Bundan daha fazlası müşavirlik hizmeti vermek olur ki sitemizin amacı da bu değildir.

Neden bir avukat ile anlaşmanız gerekiyor ?

evin tapusunu bozabilirlermi? Bozabilirlerse sadece annemin hissesinimi bozabilirler hepsinimi

babamda bu satışını yaptığı evlerin iptalini isteyebilirmi

kirayi nasil talep edebiliriz

Esasında kişiler tapu bozmazlar. Kişiler mahkemelere başvurarak bir hakkın yerine getirilmesini bir haksızlığın önlenmesini isterler. Burda da olduğu gibi söz konusu satış işlemlerini iptali için diğer mirasçıların dava açma hakları vardır. Ancak bu davanın nasıl neticeleneceği konusunda hiç birimiz bir şey söyleyemeyiz. Bilinen genel kural ise mirastan mal kaçırma amaçlı yapılan işlemler iptal edilebilir. Bunun yargılama süreci ve ispatı ile ile ilgili olarak yardım almanız gerekir.

Mahkeme masrafları konusunda yargı harçları sitemiz gibi bir çok yerde ulaşılabilir durumdadır

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Miras paylasilamadiğindan mülklerin kirasını diğer varisler alıyor

Sayın ironhakan,
    Sayın Av. Tayfun Eyilik'in dediği gibi bir avukat yardımıyla davanızı daha kolay açabilir ve takip edebilirsiniz. Veraset ilamını zaten almışsınız, yapmanız gereken ortaklığın giderilmesi davasını açmak, bu davada evlerin paylaşımı konusunda eğer aranızda anlaşamazsanız, en son olarak evlerin satışıyla satış bedelinden herkese düşen pay paylaşılacaktır.

Ancak anlamadığım 5 kardeşe birer ev düşüyor demişsiniz. Bunlar, 6 yıl önce dedenizin verip tapularını da devrettiği evlerden başka mı? Eğer bu evlerse, madem dedeniz bu paylaşımı yaptıysa babanızın tapusunu neden bozmak istiyorlar? Yukarıda da 18 yıl önce babanızın evi satın aldığını söylemişsiniz. Bu evlerin aynı ev mi farklı ev mi olduğunu anlayamadım.

Bu arada 18 yıl önce babanızın dedenizden aldığı ev konusunda bir şey söylemek isterim. Bana göre; tapunun iptalini istemeleri halinde satış işleminin muvazaalı(aldatmacalı) olduğunu ispat etmeleri gerekir, ispat ederlerse bu işlem geçersiz olur ve tapu tescili de yolsuz olur. Fakat yolsuz tescille olsa bile siz eğer iyiniyetliyseniz 10 seneden fazla mülkiyeti sizde olduğundan olağan zamanaşımı ile mülkiyeti kazanmış olursunuz.

Yani gördüğünüz gibi bir olayın çözümü o kadar kolay değildir, birçok ayrıntısı vardır, bütün ayrıntılarını bilmek ve ona göre hareket etmek gerekir, bu nedenle, her işte olduğu gibi burada da profesyonel yardım almak en iyisidir. Dava masrafları konusunda bir şey söyleyemeyeceğim.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlgilenen arkadaslara cok tesekkur ederim.
    Başak hanım :
    (Ancak anlamadığım 5 kardeşe birer ev düşüyor demişsiniz. Bunlar, 6 yıl önce dedenizin verip tapularını da devrettiği evlerden başka mı? Eğer bu evlerse, madem dedeniz bu paylaşımı yaptıysa babanızın tapusunu neden bozmak istiyorlar? Yukarıda da 18 yıl önce babanızın evi satın aldığını söylemişsiniz. Bu evlerin aynı ev mi farklı ev mi olduğunu anlayamadım.)
    demişsiniz.
    Bunlar 6 yıl önce verilen evler değil.Biraz aceleyle yazdığım için sanırım tam aksettiremedim konunun bu kısmını özür dileyerek düzeltmeye çalışayım.

Babamin 18 yıl önce aldiği ev başka bir ev bunlar değil.
    6 yıl önce dedem sağlığında sağ iken 1 er tane tüm evlatlarına ev verdi.Bu evleri direk herkesin üzerine değil de dedem babama babamda tüm kardeşlere birer ev satış yaptı ve babam herkese sattı gibi görünmesini sağladılar hukuki boyutunu bilmediğimden bunu neden yaptıklarını tam bilmememle birlikte sanırım bir prosüdür gereğiydi.

şimdi ise dedem öldü ve dedem den yine her kardeşe birer ev düşüyor.ancak sorun şu diğer kardeşler babamın 18 yıl önce dedemden satın aldığı evin miras sayılması gerektiğini ve şimdi bölüşülmesi gereken evlerden bizim hakkımıza ev düşmediğini iddaa etmekteler ve bu evden mahkeme yoluyla hak alabileceklerini söylemekteler.

şu an bölüşülmesi gereken evlerin hepsinde kiracı oturmakta ve bu evlerin kiralarını diğer kardeşler almakta ama bize vermemekteler.Biz bir müddet bekleyeceğiz eğer bir anlaşma sağlanmassa mahkeme yoluna gideceğiz elbette bir avukatla görüşeceğiz.
    Ben konular hakkında bir önbilgi almak için zamanınızı aldım.Yazan tüm arkadaslara cok tesekkur ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: