+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 17´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Avrupa Topluluğu

Avrupa Topluluğu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avrupa Topluluğu

12.- M1 Sınıfı araçlarda yük dağılımı
    M1 sınıfı araçlarda yük dağılımı hesaplanırken, katlanır koltuklar dahil, her koltukta oturan yolcu ağırlığı 68 kg olarak alınır ayrıca bagaj bölmesinde, sürücü ve her yolcu için 7şer kg. bagaj kabul edilir Hesaplamada 91/21/AT Yönetmeliğinde yer alan usuller uygulanır.

Hukuki NET Güncel Haber

Avrupa Topluluğu konulu yargıtay kararı ara
    Avrupa Topluluğu konulu hukuk haber
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Duygu Tekay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    12.- M1 Sınıfı araçlarda yük dağılımı
    M1 sınıfı araçlarda yük dağılımı hesaplanırken, katlanır koltuklar dahil, her koltukta oturan yolcu ağırlığı 68 kg olarak alınır ayrıca bagaj bölmesinde, sürücü ve her yolcu için 7şer kg. bagaj kabul edilir Hesaplamada 91/21/AT Yönetmeliğinde yer alan usuller uygulanır.
    Sayın Tekay
    Öncelikle ilginize teşekkürler
    Yukarıda bu açıklama yapılmıştı benim isteğim AİTM Yönetmeliğine göre 8+1 aracın tanımı buda benim aracımı Aitm yönetmeliği içerisinde m1 sınıfı araçlar sınıfına sokuyor (otomobil sürücüsünden başka en fazla 7 koltuğu olan araç diye görünüyor ; Minibüs ise en fazla 15 kişi taşımaya mahsus araç diye tanımlanıyor.) M1 sınıfı araç ) 91/21/At yönetmeliklerinde açıklanmaktadır dediği için bu yönetmeliği bulmaya çalışıyorum.
    Vergi dairesini mahkemeye vereceğim aşağıdaki linkde göreceğiniz gibi bir konuya sahibim. Sanayi Bakanlığı AİTM Yönetmeliği , TSE , Karayolları Yönetmeliği, Karayolları Kanunu , Motorlu Taşıtlar Kanununa Göre 8+1 araçlar minibüs sayılırken ki ben bu kanunlar doğrultusunda aracımı minibüs yaptım vergi dairesi ise ÖTV kanununa göre bu aracın otomobil ve lüks sınıfı araçlara sokmaya çalışıyor ve benden %84 lük bir ÖTV ve bunun cezasını ve faizini istiyor yasalara aykırı bir hareket yapmadığımı düşünüyorum sizin görüşlerinizde benim için önemli olacaktır.
    https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=17954

Saygılar

Yasin Akdemir

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

http://www.tse.org.tr/Turkish/belgel...yonetmelik.pdf

bunu inceletin isterseniz. Belki cevap olur ama bu arada araştırmaya devam edelim
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskil...20060530-7.htm

http://www.tse.org.tr/Turkish/belgel...itanimlari.pdf
    Bu linki dikkatle inceleyin lütfen
    M1 kategorsine giremeyecek aracı tanımlamış. Belkı buradan yola cıkılabilir.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Duygu Tekay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskil...20060530-7.htm

http://www.tse.org.tr/Turkish/belgel...itanimlari.pdf
    Bu linki dikkatle inceleyin lütfen

M1 kategorsine giremeyecek aracı tanımlamış. Belkı buradan yola cıkılabilir.

Bu yönetmeliği çok iyi biliyorum yolada burdan çıktım aşağıdaki tanımlara göre aracım M1 e giriyor otomobil olmadığı kesin minibüs açıklamasınında alt sınırı yok bize bilgiyi sadece m1 in açılımı verebilir.

1.2.1- M1 kategorisi araçlar: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlardır.

4- M, N VE O KATEGORİSİ ARAÇLAR İÇİN GENEL TANIMLAR
    (Tamamlayıcı bilgiler, M1 kategorisi için 91/21/AT, diğer kategoriler için 97/27/AT yönetmeliklerinde yer almaktadır)

7- M2 VEYA M3 KATEGORİSİ MOTORLU ARAÇLAR
    7.1.1- “Otobüsler”: Sadece oturan veya oturan ve ayaktaki yolcuların taşınması için tasarlanmış veya imal edilmiş M2 veya
    M3 kategorisi araçlar anlamındadır.
    “Minibüsler”: Sürücü dahil en fazla 15 oturan kişiyi taşıyan araçlardır.

7.2- M2 veya M3 Kategorisi Araçlarda Sınıflandırma
    7.2.1- Sürücü hariç, yolcu taşıma kapasitesi 22’yi aşan araçlar;

4.9-Otomobil:Sürücü dahil en fazla 8 kişi ve bunların yüklerini taşıyan motorlu taşıttır.
    Konu estamemuchoo tarafından (16-03-2007 Saat 11:47:43 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

M1 Sınıfı Motorlu Araçların Kütleleri ve Boyutları İle İlgili
    Tip Onayı Yönetmeliği
    (92/21/AT)

BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç
    Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümleri uyarınca, araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek üzere, motorlu araçların kütleleri ve boyutları ile ilgili olarak araçlara AT Araç Tip Onayı Belgesi verilmesine ilişkin hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam
    Madde 2- Bu Yönetmelik, MARTOY kapsamında yer alan M1 sınıfı motorlu araçlara, kütleleri ve boyutları ile ilgili AT Araç Tip Onayı Belgesi verilmesine ilişkin hususları kapsar.

Dayanak
    Madde 3- Bu Yönetmelik, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun değişik 29 uncu maddesine istinaden hazırlanmıştır.

Tanımlar
    Madde 4 - Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Bakanlık : Sanayi ve Ticaret Bakanlığını,
    b) MARTOY: Avrupa Topluluğunun 70/156/AT Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğinin Resmi Gazetede yayımlanan şekliyle son seviyesini,
    c) Araç: Bu Yönetmeliğin uygulaması bakımından; en az dört tekerleği bulunan, azami tasarım hızı 25 km/saat’i aşan, karayolunda kullanılması amaçlanan, tamamlanmış veya tamamlanmamış MARTOY kapsamında yer alan M1 sınıfındaki motorlu araçları,
    d) M1 Sınıfı Araç: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçları,
    e) Tip Onayı Belgesi: Bir aracın, bu Yönetmelik hükümlerine göre imal edildiğini gösteren belgeyi,
    f) İmalatçı: Tip Onayı işlemlerinin bütün unsurlarından ve imalatın uygunluğunun sağlanmasından Onay Kuruluşuna karşı sorumlu olan ve araçların ticari isim veya markasının sahibi olan kişi ve kuruluşu,
    g) AT : Avrupa Topluluğunu,
    h) Onay Kuruluşu : Teknik Hizmetler Kuruluşlarını görevlendiren, AT araç tip onayı belgelerini veren ve gerektiğinde geri alan, diğer onay kuruluşlarıyla muhatap olan ve bunlarla temasları yürüten, imalatçının üretim uygunluk düzenlemelerine uyup uymadığını belirleyen, yetkili kuruluş olan Bakanlığı,
    i) Teknik Hizmetler Kuruluşu: Onay Kuruluşunca deneyleri veya kontrolleri yapmak üzere görevlendirilen kurum veya kuruluşu,
    j) Tanıtım Dosyası: Başvuru sahibi tarafından Teknik Hizmetler Kuruluşuna veya Onay Kuruluşuna Tanıtım Bildirimi gereğince verilen bilgi, çizim, fotoğraf ve bunun gibi belgeleri içeren dosyayı,
    k) Tanıtım Paketi: Tanıtım Dosyası ile Teknik Hizmetler Kuruluşunun veya Onay Kuruluşunun görevlerini yerine getirmeleri sürecinde tanıtım dosyasına eklemiş oldukları deney raporları ve diğer belgeleri,
    l) Tanıtım Paketi Fihristi: Tanıtım Paketi içinde bulunan belgelerin uygun bir şekilde numaralandırılarak veya bütün sayfaların tanımlanabilmesine imkan verecek şekilde işaretlenerek bir liste halinde yazılmasını,
    ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM
    Uygulama Usul ve Esasları
    Tip Onayı Başvurusu
    Madde 5- Tip Onayı Belgesi başvurusuna ait esaslar aşağıda belirtilmiştir.
    a) Tip Onayı Belgesi başvuruları, tanıtım paketi içinde tanıtım fihristine uygun olarak düzenlenmiş tanıtım dosyasıyla birlikte imalatçı tarafından Onay Kuruluşuna yapılır. Tanıtım dosyası başvurudan itibaren onayın verildiği veya reddedildiği tarihe kadar Onay Kuruluşunun incelemesine açıktır.
    b) Tip Onayı Belgesi başvuruları, ancak bir onay kuruluşuna yapılabilir. Başvuru sahibi, başka bir ülkenin onay kuruluşuna başvuruda bulunmadığını bir yazı ile Onay Kuruluşuna bildirir.
    c) Onaylanacak her tip için ayrı bir başvuru yapılır.

Tip Onayı İşlemleri
    Madde 6- Onay Kuruluşu, bu Yönetmelik hükümlerini ve eklerinde belirtilen şartları yerine getiren M1 sınıfı araçlara Ek I/B’de belirtilen örneğe uygun AT Araç Tip Onayı Belgesini, AT Tip Onayı Numarasını verir.

Yönetmeliğin Uygulaması
    Madde 7- MARTOY’a göre Ulusal Tip Onayı Belgesi alınacak M1 sınıfı yeni tip araç bu Yönetmeliğe uymak zorundadır. Aksi takdirde MARTOY’a göre Ulusal Tip Onay belgesi verilemez.

Yetkili Kuruluşlar
    Madde 8- Onay Kuruluşu olarak Bakanlık bu Yönetmeliğin uygulanmasında, sorumludur. Deneyleri yapmaya veya yaptırmaya Teknik Servis olarak Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkili kılınmıştır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Tedbirler, Bildirimler ve Muafiyetler

Tedbirler
    Madde 9- Onay Kuruluşu, bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilen şartları sağlayan araca AT Araç Tip Onayı Belgesi veya Ulusal Araç Tip Onayı Belgesi vermeyi reddedemez, bu aracın satışını, tescilini, hizmete alınmasını veya kullanımını yasaklayamaz.
    Bildirimler
    Madde 10- Onay Kuruluşunca yapılan bildirimlere ilişkin esaslar aşağıda belirtilmiştir.
    a) M1 sınıfı araçların kütleleri ve boyutları ile ilgili 95/48/EC sayılı direktifle değişik 92/21/EEC sayılı AT direktifine göre hazırlanan bu Yönetmeliğin uygulamaya konulduğu, AT üyesi ülkelerin onay kuruluşlarına, Ortaklık Komitesine ve AT Komisyonuna bildirilir.
    b) Onaylanan veya reddedilen Tip Onayı Belgelerinin bir nüshası bir ay içerisinde AT üyesi ülkelerin onay kuruluşlarına ve AT Komisyonuna gönderilir.

Muafiyetler
    Madde 11- Muafiyetlere ait esaslar aşağıda belirtilmiştir.
    a) Teknolojik olarak gelişmiş motorlu araçların kütle ve boyutlarına ilişkin Tip Onayı Belgesi talep edilmesi halinde, AT Komisyonuna ve diğer ülkelerin onay kuruluşlarına bilgi verilerek, Ulusal Tip Onayı Belgesi verilebilir.
    b) Bu Yönetmeliğin uygulama tarihinden önce trafiğe çıkmış mevcut araçlar, bu Yönetmelik hükümlerine tabi değildir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Geçici ve Son Hükümler

Geçici Madde 1- Bu yönetmelik yürürlüğe girmeden önce Araç Tip Onayı Belgesi almış araçlar için imalatçılar, bu Yönetmeliğin yayımlanmasından sonraki 12 ay içinde bu Yönetmeliğe göre AT Araç Tip Onayı Belgesi almak zorundadır. Aksi takdirde, bu araçların Araç Tip Onay Belgeleri iptal edilir.

Yürürlük
    Madde 13- Bu Yönetmelik yayımı tarihinden 12 ay sonra yürürlüğe girer.

Yürütme
    Madde 14- Bu Yönetmelik hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.

Ek I

TIP ONAYI IÇIN IDARI HÜKÜMLER

1-BIR ARACIN AT TIP ONAYI IÇIN BAŞVURU
    1.1- MARTOY uyarınca, M1 sınıfı bir araç tipinin kütleler ve boyutlar bakımından AT Tip Onayı başvurusu imalâtçı tarafından yapılmalıdır.
    1.2-Tanıtım Belgesi için bir örnek Ek I/A’da verilmiştir.
    1.3- Aşağıda belirtilen araç, tip onayı deneylerini yapmaktan sorumlu teknik servise sunulacaktır:
    1.3.1-Onaylanacak tipi temsil eden bir araç.

2-BİR ARAÇ TİPİNİN AT TİP ONAYININ VERİLMESİ
    2.1- İlgili şartlar sağlanırsa, MARTOY’un 6 ncı maddesi gereği AT tip onayı verilmelidir.
    2.2- AT Tip Onayı Belgesi için bir örnek Ek I/B’de verilmiştir.
    2.3- Onaylanmış her araç tipine MARTOY’un Ek VII’sine uygun olarak bir onay numarası verilir. Aynı numara başka bir araç tipine verilemez.

3-TİPLERİN TADİLLERİ VE ONAYLARIN DEĞİŞİKLİKLERİ
    3.1- Bu Yönetmelik uyarınca onaylanmış tipin tadili durumunda, MARTOY’un 7 nci maddesi hükümleri uygulanmalıdır.

4-İMALATIN UYGUNLUĞU
    4.1- Genel bir kural olarak, imalatın uygunluğunu sağlamak için MARTOY’un 12 nci maddesinde belirtilen hükümlere uygun tedbirler alınmalıdır.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

AİTM Yönetmeliğinde minibüs için net bir açıklama yok yani M1 i minibüs olarak kabul ediliyor mu?
    kafam bayağı karıştı

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aitm yönetmeliğinde n3 68 kg

Forum