+ Konuyu Yanıtla
93 / 97 Sayfa İlkİlk ... 313233343536373838485868788899091929394959697 SonSon
921 den 930´e kadar toplam 963 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Alıntı rakkush rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar herkese merhabalar
    Ben 2003 Kuleli As. Lis. 2007 KHO mezunu Topçu sınıfına mensup bir subaydım. Sınıf Okulunu müteakip ilk görev yerime atandım 2 sene orda çalıştım. Ardından 2010 atamaları ile Siirt'e tayin oldum fakat askerliğe devam etmek istemediğim için Siirt'e hiç katılmadan 2010 Temmuz'da firar ettim.

1 ay önce bağlı bulunduğum ilçenin askerlik şubesinden ilişiğimin kesildiğine dair haber geldi ve bende artık bu süreçten kurtulmak istediğim için geçen hafta 1nci Ordu Askeri Savcılığı'na giderek teslim olmaya karar verdim. Durumu anlattım. Dosyamın Diyarbakır'daki Askeri savcılıkta olduğunu öğrendik. Bir kaç telefon görüşmesinden sonra davama bakan askeri savcı ile irtibata geçtim ve kendisine anlattım herşeyi. O da İstanbul'da bulunduğum için buraya bir yazı göndererek ifademin İstanbul'da alınmasını istedi. Ertesi gün tekrar gittim ve 1nci Ordu Askeri Savcılığı'na ifademi verdim ve oradan ayrıldım. Bu arada 6 Ocak 2012'de ilişiğim kesilmiş.

Bugün ise KKK'dan bir yazı geldi 75.000 TL tazminatım olduğunu yazıyordu. Bütün askerlik safahatım boyunca geçirdiğim okul ve kurslar için harcanan para ve görev yapmadığım süre için ödenecek tutar yazıyordu.

Şimdi siz değerli hukukçulara ve süreci geçirmiş arkadaşlarıma sorularım şunlar olacak

1) Verdiğim bu ifadenin sonucunde ne olacak? Yani bundan sonra süreç ne olacak? Şimdilik yapmam gereken bir şeyler var mı?
    2) Bu 75000 TL olan tazminatım faizli midir yoksa ödemem gereken tutarmıdır? Yani daha fazla artar mı bu meblağ? Her iki şekilde de bu meblağa itiraz edebilirmiyim? Öyle bir hakkım varsa bu tutar düşer mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim. Cevaplarsanız çok sevinirim. Ailecek şu an bir boşluktayız ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz.
    Sn.Rakkush, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnanki bu mağduriyette, bu hak-onur mücadelesinde yalnız değilsin. Çok kalabalık bir grup var bu şekilde mağdur olan. (Subay ve assubaylardan) Ve hak aramaya başladılar, mücadele veriliyor.

İfadeniz talimat yolu ile İstanbul'da alınmış. Sanırım firar ettiğiniz birlik adli yönden Diyarbakır As.Sav. bağlıydı. Davayı yürüten asıl mahkeme'de Diyarbakır'dakidir. Muhatabınız 1. öncelikle de orasıdır. Bundan sonra süreciniz şu şekilde işleyecektir;
    - Verdiğiniz ifade, davayı başlatan askeri mahkemeye gönderilecek, savcılık ifadenizi inceleyecek, hakkınızdaki GBT ve gıyabi tutuklama kararı kaldırılacak (Kendiliğinizden teslim olmanız ve sabit ikamet belirtmeniz olumlu sebeplerdir, gbt kaydınızın kaldırılması da 1 hafta-10 günü bulabilir) ve hakkınızda As.Ceza kanununa göre firar suçundan 1 ila 3 yıl arası hapis istemi ile yapılan yargılama neticesine göre cezanız karara bağlanıp verilecek. (Genel teamüllere göre alt sınırdan veriliyor bu hapis cezası ve yatar diye tabir edilen süre 6 ay 20 gün oluyor. Aksi bir durum veya hakim takdiri olmadıkça) Kararın verilmesi süreye ve mahkemeye göre değişebiliyor, 2 ay içinde de cezanız verilebiliyor, 1 yıl içinde de...

Yapmanız gerekenler:
    - İlk olarak derhal karara itiraz edip konuyu askeri yargıtaya götürmenizdir. (Temyiz) Bu sebeple 1,2 yıl kadar süre kazanabiliyorsunuz.
    - Meslek değiştirmeyi istemek her bireyin hakkıdır, zorla çalıştırılmak, istifa hakkının olmayışı da Anayasamıza aykırılık teşkil etiğinden, bir hukukçudan da yardım alarak Eylül 2012'de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapmalısınız.

Tazminat ile ilgili hususlar:
    - 75.000 sizden kurumun talep ettiği meblağdır. MUHAKKAK itiraz etmelisiniz. Çok yüksek bir meblağ... Amortisman vb. giderlerin düşürüldüğünü biliyoruz, yapılan itirazlar sonrası. Bu konuda ''Mağdur Askeri Öğrenciler'' isimli platform'dan daha detaylı bilgi alabilirsiniz, TBMM' de bir kanun çalışması var diye biliyorum yanılmıyorsam. Konu mahkemeye de taşındı diyebiliyorum. Söz konusu platform ile irtibata geçmenizi öneririm.

Aklınıza takılan sorularda bildiklerimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız elbette... Kolay gelsin...
    (Kurtulduğunuza sevindim bu süreçten)

Hukuki NET Güncel Haber

Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu yargıtay kararı ara
    Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Sn Rakkush,
    Hem hayırlı olsun hem geçmiş olsun..Öncelikle yazı KKK dan geldiyse tahminimce anaparayı gösteren bilgilendirme yazısıdır..Gelen yazının dağıtım kısmına bakın büyük ihtimalle "Gereği" KHO, "Bilgi" sizsinizdir..10-15 gün içinde KHO dan faiziyle birlikte hesaplanmış tutar gelecektir.. Kesinlikle itiraz edin çünkü 2010 daki kanun değişikliği ile artık personel ve amortisman giderlerini alamıyorlar. Gerçi benim itirazım değiştirmedi şimdi tazminat için de mahkemelik oldum..
    Bir de en önemlisi son günlerde forumda bi yanlış bilgilendirme var Hükümlülerin Açıkcezaevine Ayrılmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri gereğince toplam cezanız 2 yıldan az ise kapalı cezaevini hiç görmeden tüm cezanızı açıkcezaevinde çekebilirsiniz(Ben öyle yaptım)..Bi de son çıkan yasa tam size, göre açıkta bile kalmadan direk denetimli serbestlikten faydalanma yolunu da araştırın..Bence Askeri Yargıtay'a taşımayın;bi şey değişmiyor ve boş yere süreci uzatıyorsunuz ki o da çok değil, Askeri Yargıtay genelde 6 ay içinde karar veriyor..Merak ettiğiniz konularda yine yardımcı olmaya çalışırım..
    Saygılarımla,

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar karara itiraz etmemek, AYM, AİHM vb. itirazları yapmak için süre kazanmamak, mevcut yasa çalışmalarını beklememek suç'u [Suç: Meslek değiştirmeyi istemek] kabullenmek olmuyor mu?

Kuvvetli bir kamuoyu oluşmuş durumda bu mağduriyetle ilgili, mücadelelerde son sürat hukukçu arkadaşlar desteği ile sürdürülmekte. Konu AİHM'ne de taşındı, 20 civarı dosya şuan ulaştı. Tarihinde bir ilk... Yoksa en basiti elbette ''Banane, Yatarım 6-7 ay gider'' demek ama, bu insanlık ayıbına karşı mücadele vermek bence en güzeli değil mi?

Tabiki takdir sizlerindir o ayrı...
    Konu desende_asi tarafından (05-05-2012 Saat 20:29:38 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Desende_asi,
    Özür dilerim, sanırım yanlış anlaşıldım..Açıklamaya çalışayım...
    Konu oziris tarafından (05-05-2012 Saat 22:18:22 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı desende_asi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar karara itiraz etmemek, AYM, AİHM vb. itirazları yapmak için süre kazanmamak, mevcut yasa çalışmalarını beklememek suç'u [Suç: Meslek değiştirmeyi istemek] kabullenmek olmuyor mu?

Kuvvetli bir kamuoyu oluşmuş durumda bu mağduriyetle ilgili, mücadelelerde son sürat hukukçu arkadaşlar desteği ile sürdürülmekte. Konu AİHM'ne de taşındı, 20 civarı dosya şuan ulaştı. Tarihinde bir ilk... Yoksa en basiti elbette ''Banane, Yatarım 6-7 ay gider'' demek ama, bu insanlık ayıbına karşı mücadele vermek bence en güzeli değil mi?

Tabiki takdir sizlerindir o ayrı...

Sn Desen_asi,
    Ortada suç filan yok tabii ki..Söylediklerinizin hepsine, ülkemizin bu antidemokratik uygulamalarından mağdur olmuş, sürecin bütün acılarını yaşamış ve yaşamakta ve belki de sonsuza dek yaşayacak biri olarak katılıyorum..Ben biraz öznel yorumladım..Çünkü süreç uzadıkça yeni bir düzen kurmak zorlaşıyor..Ama sizin de söylediğiniz gibi bu bir seçim..Benim söylediklerim kısa sürede düzen kurmak isteyenler için tavsiye niteliğinde..Yoksa ben de bu insan hakkı ihlallerinin son bulması için her türlü girişimde bulunulması gerektiğini düşünüyor ve bu bağlamdaki müsbet girişimleri destekliyorum..
    Saygılarımla,

Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer önünüzde engel teşkil edecek bir durum söz konusu ise yani yatacağınız süre göz önüne alınarak eğer bazı işlerinizi halletmeye engel ise bir an önce bitmesinde fayda var.Zira ben teslim olduğum için tutuksuz yargıladılar.Savcıya çok ısrar ettim tutuklayın diye ama aldığım cevap benim garip davranışım karşısındaki en güzel cevapdı:"Arkadaşım sen manyak mısın millet dışarıya hasret sen içeriye girmek istiyorsun.Git bak işine.".Bundan sonra bişey yapamadım tabi belki bi kanun çıkar ümidiyle beklemek zorunda kaldım yapacağım bazı işlerime engel oldu.2 yılın sonunda cezaevine girdim.Denetimliden yararlanıp çıktım.Sanırım bizden sonra az cezası olanlar çıkamayacaklar biz geçici maddeye istinaden çıktık.

75 binlira ise faizsiz gelen rakkam.senelik eskiden yüzde 9 faiz vardı şimdi tüfe falan katılıyor işin içine ama biraz fazla geldi bana da o yüzden itiraz etmenizde fayda var.Etmeden önce personel şubenizle konuşun amartisman bedelini hesaplayıp hesaplamadıklarını öğrenin hatta bir dilekçeyle öğrenin.Daha net olur herşey yazı bakidir çünkü.KKK beni iyi tanır ya.Ben onlarla uğraştıkça onlar da benle uğraştılar.Halen lise diplomamı vermediler vekaletle ablamı göndermeme rağmen.Ama uğraşmaya devam edeceğim.Yılmayınız sizde bişiniz bittiğinde bırakıp gitmeyin arkanızdakileri düşünün.

Bunların hepsi benim yorumum olmakla beraber doğruluk oranı yüksek bilgilerdir.Kalın sağlıcakla.

Ayrıca tabi ki bize göre suç değil kesinlikle saçma ama maalesef kanunlarımızda suç teşkil ettiği için yatıyoruz.Bize düşen elimizden geleni yapıp gerisini Allah'a tevekkül etmek.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
    Ben şimdi şunu sormak istiyorum. Bana gelen 75000 TL yazılı belge aynı sizin dediğiniz gibi dağıtım KHO bilgi ise bendim. Sanırım bu anapara.
    Peki bu tutar ne kadar olacak?
    Buna itiraz etmem için hangi avukatara başvurmam gerekir? (vaya hangi avukata)
    İtiraz sonrası çok değişik miktarda bir düşüş olurmu?
    Son olarak ise mecburi hizmetin 10 yıla düşmesi kabul edilirse bu meblayı etkiler mi?
    Saygılar

Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı rakkush rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
    Ben şimdi şunu sormak istiyorum. Bana gelen 75000 TL yazılı belge aynı sizin dediğiniz gibi dağıtım KHO bilgi ise bendim. Sanırım bu anapara.
    Peki bu tutar ne kadar olacak?
    Buna itiraz etmem için hangi avukatara başvurmam gerekir? (vaya hangi avukata)
    İtiraz sonrası çok değişik miktarda bir düşüş olurmu?
    Son olarak ise mecburi hizmetin 10 yıla düşmesi kabul edilirse bu meblayı etkiler mi?
    Saygılar
    Sn. Rakkush,
    - Toplam tutarın ne kadar olacağı belli olmaz ama 120000-150000 arası bi rakam olabilir.
    - KHO dan faizli miktar gelince dilekçeyle itiraz edin, personel ve amortisman miktarı düşürülsün diye.. Eğer itirazınız kabul edilmezse ya siz mahkemeye (Asliye hukuk mahkemelerine) dilekçe vererek dava açın ya da hiç bir ödeme yapmayın, 3-4 ay içinde MSB size dava açacaktır. Genelde bu tür davaları kişiler kazanıyor. Zaten 2010 daki yasa değişikliği ile personel ve amortisman masraflarının hesaplamalara dahil edilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Bu bilgileri netten teyit edebilirsiniz.
    - Mecburi hizmetin 10 yıla düşmesi bence etkiler..Çünkü yasalardaki değişiklikler ileriye dönük lehte işler (genel hukuk ilkesi olarak)..Ben de zaten itirazım kabul edilmeyince hiç ödeme yapmadım ve şimdi MSB ile tazminat konusunda mahkemelik oldum, süreç içinde mecburi hizmet 10 yıla düşerse yeniden hesaplanması için ayrıca itiraz edicem..
    Saygılarımla,

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aarkadaşlar benim mahkemem 29 marta görüldü ve 10 ay hapis cezası verildi bunuda anlamadım ama neden 10 aysa neyse ben cezamı temyiz ettim şimdi ben sizin bahsettihiniz şu denetimli serbestlikten faydalana bilecekmiyim acaba .teşekkürler arkadaşlar

+ Konuyu Yanıtla
93 / 97 Sayfa İlkİlk ... 313233343536373838485868788899091929394959697 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sözleşmeli erliği bırakanlar

tsk mecburi hizmet dolmadan istifa

tskdan firar edenler

uzman erler sozlesmeyi birakip geldiginde cezasi

firar eden subaylar

astsubay firar ederse ne olur

uzman erbas istifa ettiginde kpss ye girebilirmi

firari subaylar

astsubay firar ceza hükümleri

13 yasinda subay

tsk subay firar

firar ve cezasi hukuki net

http:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulupage84tsk gorev birakma cezasiaskeriyeden istifa edenlersubaylar sozlesme dolmadan ayrilmqfirar eden TSK personeli https:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulusozlesmeli er firar mahkemesisozlesmeli erligi birakanlarhttps:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulu&page=32sozlesmeli erlikten istifa askeri mahkemetsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2016tsk da firarfatih karabiyik firar etti
Forum