Stajyer Avukatlar ve Hukuk Öğrencileri için Adliye Stajı Dönemi Tavsiyelerim
Öncelikli olarak bütün stajyer avukatlara iyi bir staj dönemi geçirmeleri temennisi ile başlamak istiyorum. 6 aylık adliye stajı döneminin sonuna gelmiş bir Stajyer Avukat olarak adliye stajını faydalı geçiremeyen ve geçirmekte zorlananlar için bazı tavsiyeler vermek amacıyla bu yazıyı kaleme aldım.

İlk olarak Cumhuriyet Savcılığı aşaması için başlayacak olursak, Bakanlık Muhabere sizin staj çizelgenizi hazırladıktan sonra hangi Cumhuriyet Savcısının yanında staja başlayacağınızı tespit etmek için sizi Cumhuriyet Baş Savcılığına yönlendiriyorlar. Daha sonra ilgili Cumhuriyet Savcısı ile görüşmeniz gerekecek. Adliye Staj Döneminde genel olarak istisnalar olmakla birlikte Cumhuriyet Savcıları ve hakimler stajyer avukatları çok da fazla "yormadıklarını" belli zamanlarda gelip imza atmanın yeterli olduklarını söylerler. Burada ben size sadece imza atmakla yetinmemenizi bu zamanların Savcılıkların ve mahkemelerin işleyişini öğrenmek için bir fırsat olduğunu hatırlatmak isterim. Bir örnek vermek gerekirse staj bitmeden önce mutlaka cezaevlerine gidip hükümlü-tutuklu ile görüşmenizin size çok faydalı olacağını söyleyebilirim. Bunu deneyimlemek için aslında tam zamanında ve yerindesiniz. Cezaevine nasıl giriliyor, çıkılıyor hangi prosedürler izleniyor hükümlü ile nasıl konuşulmalı neler sorulmalı avukat olmadan önce öğreniniz. Tabi Cezaevi görüşmelerine kendi avukatınız vasıtası ile de gidebilirsiniz. Gittiğiniz avukat illaki sizin yanında staj yaptığınız bir avukat olmayabilir. Eğer yanında staj yaptığınız avukat size bu konuda yardımcı olmuyor ise, bir başka avukat vasıtasıyla da gidebilirsiniz. Savcı ile gittiğinizde savcının hangi konulara önem verdiğini de öğrenmiş olursunuz. Cumhuriyet Savcısına bu konudaki isteğinizi uygun bir dille dile getirmenizi tavsiye ediyorum. Sadece 15 gün boyunca imza atarak kendinize işkence etmeyiniz.

Daha sonra mahkemeler kısmına geçiyorsunuz. Mutlaka duruşmalara katılmalısınız. Sulh Ceza Hakimliklerinde ise mutlaka sorgulara katılmalısınız. SEGBİS sistemi aracılığı ile yapılan bazı sorguları deneyimlemiş olmanızda fayda var. Sistemin nasıl işlediğini olduğunu bilmek, sesin nasıl aktarıldığını öğrenmek, nasıl soru yöneltileceğini bilmek bir avukat adayı için önceden bilinmesi gereken bir durum olduğu kanaatindeyim.

Buradaki staja başlarken mutlaka hakimlerle görüşmenizi tavsiye ediyorum. Keşiflere de katılmak istediğinizi mutlaka dile getirin. İşinizi sağlama almak adına hakimlerle konuşmanızda fayda var. Ben staj yaptığınız mahkemenin kalemlerinde de çalışmanız gerektiğini bir Stajyer Avukat olarak mahkemelerin işleyişini, kalemlerdeki işleyişi öğrenmeniz gerektiğini ve avukat olmadan önce bu bilgilere sahip olmanız gerektiği düşünüyorum. Bu istediğinizi staj yaptığınız mahkemenin hakiminden uygun ifadelerle talep etmeniz halinde sizi reddetmeyeceklerini düşünüyorum.

Ayrıca hangi mahkemede staj yaparsanız yapın stajınızın bittiği gün, aynı gün içinde bir sonraki mahkemenin hakimi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Neden? Çünkü bazı hakimler, stajınız başladığında ve bittiğinde onlarla görüşmenizi istiyor olabilirler. Böyle bir prosedürü varsa şayet staj yaptığınız mahkeme hakiminin, kalem müdürü size bu durumu zaten ifade edecektir. Onlar etmese bile siz sorun. Normal staj başlama gününde staj yaptığınız mahkeme hakiminin duruşmaları olabilir, keşifte olabilirler, sorguda olabilirler. Böyle bir durum olduğunda kendileri ile görüşmek için çok uzun bir süre bekleyebilirsiniz. Bu durumla karşılaşma riskini azaltmak için uyguladığım bu metot benim fayda gördüğüm bir yoldur. Sizden beklentilerini sorun. Stajınızı önemsediğinizi gösterin. İlgili olun. İlgili olduğunuz zaman bir şeyler kapma ihtimaliniz de artar. Çünkü genellikle bir çok hakim "imzanını günü gününe at yeter" diyecektir. Onların çoğunlukla karşısında gördüğü stajyer avukat profili sadece imza atan biridir. Böyle olmadığınızı göstermekte fayda var.

İcra Müdürlüğünde ise hakimlere ek olarak icra müdürleri ile de görüşüp, tanışmanızda fayda var. Onlara takıldığınız konularda izin verdikleri takdirde soru sormaktan çekinmeyin. Ama nitelikli sorular sormaya da dikkat etmenizi tavsiye ederim. Basit bir araştırma ile öğrenilebilecek sorular sormak araştırmaya üşendiğiniz anlamına gelebilir. Bu konuda dikkatli olun. Özellikle İcra Müdürlüğünde staj yaptığınız dönemde UYAP kullanımı, nasıl takip açıldığı gibi konularda, ilgili olduğunuz takdirde size bir şeyler katabilecek müdürlerden bu hususları öğrenmeyi ihmal etmeyin. Tabi her icra müdürü size böyle yardım edip bir şeyler öğretmeye çalışmayabilir. Eğer onlardan hiçbir şey öğrenemiyor iseniz mutlaka baro eğitimlerinden, internet üzerinden ya da yanında staj yaptığınız avukattan icra işlerinin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye bakmanızı tavsiye ederim.

Bütün bu yazdıklarımızı toparlamak gerekirse talepkar olmanız ve araştırma yapmayı kendinize bir iş edinmiş olmanız gerek. Kendiliğinden kolay bilgiyi her zaman öğrenemeye bilirsiniz. Bilginin peşinden koşun. Staj yaptığınız bu 6 aylık dönemde ilgili olmaya gayret edin. Sadece imza atarak bu dönemleri geçirmeyin. Bir çok avukat stajyeri adliye stajının çok boş geçtiklerini ifade edip bundan şikayet ederler. Dolu dolu geçirmek biraz da sizin elinizdedir. Bir avukat adayı olarak teknoloji ile de aranızın iyi olması ve çağa ayak uydurmanız gerekmektedir. Adalet Bakanlığının uygulamalarının nasıl kullanıldığını bilememek (örnek olarak Celse uygulaması) UYAP kullanımını bilmemek, bir kez bile doküman editöründe dilekçe yazmamış olmak, duruşmada ne talep edeceğini henüz öğrenememiş olmak hem keşifte hem de cezaevinde görüşme yaptığınızda ne soracağınızı bilmemek ve bunu çevrenize hissettirmek, takdir edersiniz ki mesleğe yeni başlayan bir genç avukat için hoş bir durum olmaz. Avukat olduğunuzda karşınızdaki kişi sizin bu tür işleri bildiğiniz düşünür. Yeterince bilgisi olmadığını belli eden avukat, iyi bir imaj bırakmakta zorlanır hatta belki bırakamaz.

Yazdıklarımın faydalı olması temennisi ile saygılarımla... Stj.Av.Fatih Emre CANSU