+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim?

Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Trabzon
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim?

Merhabalar oncelikle sorumla ilgilenip cevap verecek tum forumdaslara simdiden tesekkur ederim.

Devam etmekte olan bir bosanma davam var Davaci taraf bosanma dilekcesinde pek cok iftira ve temelsiz iddada bulunmustur. Bunlardan en onemlilerinden birisi de dugun takilari uzerine idi. Davaci taraf takilari benim kendisinden zorla alip bozdurup evlenmedenoceki borclarimi kapattigimi idda etti.

1) Biz karsi dava actik ama yinede savciliga iftira sucuyla suc duyurusunda bulunabilir miyim. Davaci bilirkisi tutup dugun fotoalrindan geline 50 binliralik altin takildigi hukmune varmis. ( ayarlarini ve gramalrini nasil anlaigini merak etmekteyim ). davaci taraf aslinda o altinlarin yarisini bozdurup kendi kredisini kapatmistir. o altinlarin bozdurulup altin firmasindan kendisine yaptigi havalenin dekontu var. mahkemeye sunduk 17000 tl degerinde ki havale dekontu sonucu karsi taraf 50 binlik istegini 17000 dusurerek 33 bine cekti dava acilirken dosya zaten islah edilmisti 50 binlik bilir kisi raporu bir onceki davada sunulmus dekont uzerine 17000 tl dusurerek ikinci bir islah yaptilar. Bu bile dilekcede yazdiklarini zaten yalanlamaktadir. Geri kalan altinlarda kredi kartiyla alinan ( mobilya balayi masraflari vs) ev giderleri icin bozdurulup kart borcuna yatirilmistir. ispatlar
    mevcut. iftira oldugunun somut delilleri mevcut.

2) Bildigim kadariyla maddi istekelr birkez islah edilebiliyor ikinci kez islah edilebilir mi? ( 50.000 den 33000 e cekmek)

3) davaci taraf ikimiz arasindaki ucuncu kisileri iceren konusmalarin ekran goruntulerini alip bu 3. sahislardan birinin kocasina ve diger bir 3. sahsinda babasina atmistir. Bunun icin iletisimin gizliligi hususnun ihlaliyle savciliga suc duyuruusnda bulunabilir miyim? o baba ve koca da gerekirse tanik olacak.. davaci telefon mesajlarinda 3. sahsin kocasi sana nasil kufur etti ama sesini cikaramamissin vs gibi mesajlarla bunalri kabul etmektedir.

4) telefon smsleri ki halen telefonda mevcut. bu smslerde karsilikli hakaretler oldugu icin esit kusur mu sayilirr yoksa kimin daha cok hakarete ugradigina dair tespit yaparak karara varabilir mi? Mesajalrin birinde bana pedofili sapigi denilmekte. Ben sinif ogretmeniyim. benim icin cok agir oldu. Bu mesaj icerigi ile ilgili savciiga suc duyurusunda bulunabilir miyim? ( dava tarihinden sonra olan olay )

5) Davaci ile dava tarihinden sonra baristik yanyana oldugumuz fotograflar ve deliller baristigimiza dair facebook sms ve instagram kayitlari var. yalniz geri donmek isteigini ailesiyle paylasinca aile meclisinden gidersen seni evlatliktan red edederiz restiyle esim eve donmedi ve mesajlarinda ailemi cigneyemem aileme karsi gelemem gibi pek cok mesaj mevcuttur tum bunlar isiginda babasinin beraber olmamiza karsi cikip engelldigi ile ilgili olarak savciliga aile birliginin butunlugune saldiri ve engellemek suclarindan savciliga suc duyurusunda bulunabilir miyim ?

6) Son durusmamizda hakim dosya cok soyut anlasmali bosanin bosanmak sitiyorsaniz bosuna uzatmayina getirdi. bu davali icin pozitif birr bakis degil midir? davacinin iddalarinin temelsiz oldugu fikrinde olabilir mi?

7) 200 sayfaya yakin sms kaydi ve kalabalik delil sunumalrinin incelenemsi ( davalinin sundugu) ve davalinin dinlenmeyen iki taniginin dinlenilebilmesi icinde(il disi) davayi iki ay sonraya atti. savciliga suc duyurusunda bulunabilmem icin aile mahkemesinin kararini beklemelimiyim yoksa bagimsiz olarak bu sikayetlerde bulunabilir miyim ?

8) davaci taraf , hukuken sadakat yukumlulugun varsa da benim icin yok istediginle istedigini yapabilirsin. bisey olursa da bu mesaji gosterirsin dedigi sms feragat olarak degerlendirelebilir mi?

9) Davacıi smslerde seni surda su su insanlar gormus sen nasl insan ki o insanla orda onunla oturdun o kisiler tanik olacak goreceksin gunu diyip oyle bir tanik sunmamasi suc teskil eder mi?

simdiden tesekkurler.

Hukuki NET Güncel Haber

Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim? konulu hukuk haber
    Konu Freetosun tarafından (08-12-2017 Saat 17:35:50 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim?

Yazdıklarınız okunmuyor, ancak özetle şu söylenebilir:
    Boşanma davası tarafların en çirkinleştiği, birbirleri hakkında doğru yanlış pek çok suçlamalarda bulundukları bir süreçtir.
    Bu süreçte hakim iki tarafın sunduğu delillere bakarak kimin haklı olduğuna karar vermeye çalışır. Buna ilişkin bir suç duyurusundan sonuç almak mümkün değildir.

Hakaret karşılıklı ise, ya iki taraf ceza alır, ya da iki tarafa da ceza verilmez.

Sadakat yükümlülüğü boşanma gerçekleşene kadar sürer. Kanuna ve ahlaka aykırı bir anlaşma yok hükmünde olduğu için, bir kişi eşine "dilediğin kişiyle ilişkide bulunabilirsin, izin veriyorum." diye noterden onaylı yazı verse bile bunun bir geçerliliği yoktur.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Trabzon
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yazdıklarınız okunmuyor, ancak özetle şu söylenebilir:
    Boşanma davası tarafların en çirkinleştiği, birbirleri hakkında doğru yanlış pek çok suçlamalarda bulundukları bir süreçtir.
    Bu süreçte hakim iki tarafın sunduğu delillere bakarak kimin haklı olduğuna karar vermeye çalışır. Buna ilişkin bir suç duyurusundan sonuç almak mümkün değildir.

Hakaret karşılıklı ise, ya iki taraf ceza alır, ya da iki tarafa da ceza verilmez.

Sadakat yükümlülüğü boşanma gerçekleşene kadar sürer. Kanuna ve ahlaka aykırı bir anlaşma yok hükmünde olduğu için, bir kişi eşine "dilediğin kişiyle ilişkide bulunabilirsin, izin veriyorum." diye noterden onaylı yazı verse bile bunun bir geçerliliği yoktur.
    Duzeldi sanırım.sitede bir sıkıntı oldu galiba.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanma davasında karşılıklı iddialar ortaya atılır.İspatlandığı ölçüde sonuca gidilir.Sizin sorunuz klasik, boşanma aşamasındayız, karşı tarafa en fazla zarar vermek onu hukuken en sıkıntılı duruma sokmak istiyorum, nereden bir suç çıkarabilir, karşı tarafa sıkıntı yaratabilirim sorusu.Yıllardır karşılaşıyoruz.İstediğiniz kadar istediğiniz savcılığa suç duyurusunda bulunursunuz da yazdıklarınızdan bir şey çıkacak şeyler değil.O elli der bu otuz den hakim boşanma davasında bunları değerlendirir hepsi bu.Daha önce tecrübe edilmiştir.

Nerede
    Trabzon
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanma davasında karşılıklı iddialar ortaya atılır.İspatlandığı ölçüde sonuca gidilir.Sizin sorunuz klasik, boşanma aşamasındayız, karşı tarafa en fazla zarar vermek onu hukuken en sıkıntılı duruma sokmak istiyorum, nereden bir suç çıkarabilir, karşı tarafa sıkıntı yaratabilirim sorusu.Yıllardır karşılaşıyoruz.İstediğiniz kadar istediğiniz savcılığa suç duyurusunda bulunursunuz da yazdıklarınızdan bir şey çıkacak şeyler değil.O elli der bu otuz den hakim boşanma davasında bunları değerlendirir hepsi bu.Daha önce tecrübe edilmiştir.
    ispat ölçüsünde sonuca gidildiği aşıkar. Sayın Engin Bey yazdıkalrımın neresinde karşı tarafı hukuki sıkıntıya sokmak ıcın caba ıcınde oldugum algısına girdigizi anlamadım. Simdi karşı tarafın iftirası yalanı yaptıgı ettiği yukarda yazdıkalrım suc degil bana saldırı yok oalnlar suç değil ben keyfimden sıkıntı yaratma derdindeyim yani oyle midir? tecrubeyle sabit olan konuyu bizimlede en azından benimle paylaşsaydınız ben de fikir sahibi olurdum. Forum sayfalarının amacı zaten bu sanırım. son olarak avukatlar her zaman karsı tarafı hukuken sıkıntli duruma sokup dava kazanmazlar mi?
    Konu Freetosun tarafından (08-12-2017 Saat 23:08:25 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanmada karşılıklı iddialar vardır, bu iddialardan sonuç alınamaması demek olayın ceza davasına konu olması, kişilerin ispat edemedikleri veya hakimi ikna edemedikleri her şey için iftiradan hüküm giyeceği anlamına gelmez.Boşanma durumu çok sıkıntılı bir süreçtir.Her iki tarafta kendini %100 haklı ve mağdur görür.Karşı tarafın boşanma dışında da cezalar almasını ister.

Sonuçta olay '' mesajlarinda ailemi cigneyemem aileme karsi gelemem gibi pek cok mesaj mevcuttur tum bunlar isiginda babasinin beraber olmamiza karsi cikip engelldigi ile ilgili olarak savciliga aile birliginin butunlugune saldiri ve engellemek suclarindan savciliga suc duyurusunda bulunabilir miyim'' sorusuna kadar gelir.

Bizim size bir şey ispatlamak, ikna etmek gibi bir yükümlülüğümüz yada derdimiz yok.Bildiğiniz yere bildiğiniz başvuruyu yapın.Biz tecrübelerimiz ışığında böyle sorulara istenen cevap olan ''süper fikir, hemen bu konularda şikayetçi olun, üst üste cezalar alacak, hapis yatacak, bu şikayetlerden vazgeçmeniz için yollara düşecek, boşanma ve takip eden süreçler sizin istediğiniz gibi şekillenecektir'' cevabını veremeyiz.(Bir ara da bir arkadaş, boşanma arifesinde ki eşinin ailesiyle yaşadığı itiş kakışı, organize pusu kurma ve adam öldürmeye teşebbüs başlığıyla yazıyordu, dediğim gibi yaygın bir durum, size hak veriyorum).Bu yazı içinde okuduklarım öyle ceza davalarına konu olabilecek şeyler gibi durmuyor yazmak daha gerçekçi olacaktır.Esenlikle..

Nerede
    Trabzon
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanmada karşılıklı iddialar vardır, bu iddialardan sonuç alınamaması demek olayın ceza davasına konu olması, kişilerin ispat edemedikleri veya hakimi ikna edemedikleri her şey için iftiradan hüküm giyeceği anlamına gelmez.Boşanma durumu çok sıkıntılı bir süreçtir.Her iki tarafta kendini %100 haklı ve mağdur görür.Karşı tarafın boşanma dışında da cezalar almasını ister.

Sonuçta olay '' mesajlarinda ailemi cigneyemem aileme karsi gelemem gibi pek cok mesaj mevcuttur tum bunlar isiginda babasinin beraber olmamiza karsi cikip engelldigi ile ilgili olarak savciliga aile birliginin butunlugune saldiri ve engellemek suclarindan savciliga suc duyurusunda bulunabilir miyim'' sorusuna kadar gelir.

Bizim size bir şey ispatlamak, ikna etmek gibi bir yükümlülüğümüz yada derdimiz yok.Bildiğiniz yere bildiğiniz başvuruyu yapın.Biz tecrübelerimiz ışığında böyle sorulara istenen cevap olan ''süper fikir, hemen bu konularda şikayetçi olun, üst üste cezalar alacak, hapis yatacak, bu şikayetlerden vazgeçmeniz için yollara düşecek, boşanma ve takip eden süreçler sizin istediğiniz gibi şekillenecektir'' cevabını veremeyiz.(Bir ara da bir arkadaş, boşanma arifesinde ki eşinin ailesiyle yaşadığı itiş kakışı, organize pusu kurma ve adam öldürmeye teşebbüs başlığıyla yazıyordu, dediğim gibi yaygın bir durum, size hak veriyorum).Bu yazı içinde okuduklarım öyle ceza davalarına konu olabilecek şeyler gibi durmuyor yazmak daha gerçekçi olacaktır.Esenlikle..
    Açıldığı 2002 yılından itibaren bağımsız istatistiki veriler gereğince en iyi ve ilgi çeken hukuk sitesi olan Hukuki Net ;

Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle, hem hukukçularımıza (Hakim, Savcı, Avukat, Akademisyen vd. hukuk profesyoneli) hem de hukuk sever vatandaşlarımıza bilimsel paylaşım ve eğitim ortamı sağlayan bir hukuk rehberidir.

Forum gereği merak ettiğim veya öğrenmek istediğim seyleri burdan da sorabilme hakkına sahibim sanırım. Tabi ki cevap vermek zorunda değilsiniz. Sorular açık tck 'ya göre savcılıpğa davanız ederken veya bıtmesını bekeldıkten sonra suç duyurusunda bulunabılırısnız gıbı daha cok rehber nıtelıgınde cevap verilmesi daha doyurucu olurdu.

(Bir ara da bir arkadaş, boşanma arifesinde ki eşinin ailesiyle yaşadığı itiş kakışı, organize pusu kurma ve adam öldürmeye teşebbüs başlığıyla yazıyordu, dediğim gibi yaygın bir durum, size hak veriyorum). bahsettiğiniz olay da bir çarpıtma ve iftira var sanırım bu anlattığınız hususu benim yukarıda bahsettiği konulardan hangisi ile özdeşleştirdiniz ? Hukuk sistemimizde yukarda sayfığım hususlar ispati mevcuttken suc mudur degıl mıdır ? suc ıse savcılıga suc duyurusunda bulunabılır mıyım bılemez mıyım bunu merak etmiştim. cveaplarınınz ıcın tesekkurler yıne de. iftira atarak tazmınat ıstenmesı iftira atarak bende olmayan takıalrın bende oldugu soylenıp talep edılmesı aramızdakı konusmaların ıfsa edılıp benım kıslık hakalrıma saldırılması ve pedofili oalrak itham edilmem szie göre ceza davasına konu değilse konu hakkında daha fazla yorum yapmıyacam . Saygılarımla.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burdan soru sorabilirsiniz, burdanda dileyen dilediği gibi cevap yazar.Benim cevabım çok açık çok bir şey tutturamazsın, karşılıklı hakaret varsa ki varmış o pedofili dedi bu sapık dedi karşılıklı cezalar çıkar dedik bir takım örnekler verdik durum bu.Burdan cevap beğenmeme yapmayalım lütfen.

Aynı şekilde boşanma durumundaki karşı taraf buraya gelir kendi sorusu olan, eşim elimden bütün altınlarımı aldı, ailesi soğuk yaklaştı, tehditler hakaretler aldım, iftiralarla boğuştum derse ona da diyeceğimiz şikayette bulunabilirsiniz ancak karşı tarafın her şikayetten yıllarca cezalar çıkacak sonuçlarla karşılaşmasını beklemeyin olacaktır.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1- Boşanma davasında bu iddiaların doğru olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Buradan iftira suçu çıkmaz.
    2- 33.000 TL'ye indirerek 17.000 TL'ye indirmişler, bu sizin lehinize bir durum. Arttırmış olsalardı, ikinciye ıslah olur mu denebilirdi. Boşanma davası ile birlikte talep edilen maddi ve manevi tazminat harca tabi olmadığı gibi sonunda hükmedilecek vekalet ücretine de etkisi yok. Buna 17.000 TL'den vazgeçmişler diye bakmalı.
    3- Son kısma bakın.
    4- Karşılıklı hakaret için yazdıklarıma ve son kısma bakın.
    5- Aile bütünlüğe saldırı ve engelleme diye bir suç yok. Belki kastettiğiniz babasının kızını zorla alıkoymasıdır. Bu durumda kişiyi hürriyetinden yoksun tutma suçu oluşur. Polis veya jandarma geldiğinde kıza soracak, burada zorla mı tutuyorlar diye. Diyelim ki, babası kızını zincirle bağlamış ve odasından bile çıkmasına izin vermiyor. Bu durumda bile kızı babasının ceza alacağını bile bile beni zorla tutuyorlar mı der, yoksa rızamla kalıyorum mu der. Rızamla kalıyorum demeyecek olsa zaten bir fırsatını bulup bugüne kadar yanınıza dönerdi. Dolayısıyla rıza bulunduğu için bu suç da oluşmaz.
    6- Davacının iddialarını ispatlamakta zorlanması boşanma davasının reddedilme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Zaten istediğiniz bu değil mi?
    7- Suç duyurusundan bir şey çıkmaz. Ayrıca son kısma bakın.
    8- Sadakat yükümlülüğünden feragat olmaz.
    9- Tanık göstereceğim deyip göstermemek, gösterdiği tanığın gelmemesi suç değildir.

Son olarak: "Babası/ailesi hakkında suç duyurusunda bulunayım. O da ceza alırım korkusuyla kızını geri gönderir." diye düşünüyorsanız anlattıklarınızın ışığında bu sonuca varmak pek mümkün görünmüyor. Siz boşanma istemiyorsanız nasıl suç icat edip suç duyurusunda bulunabilirim yerine nasıl barışabilirim diye kafa yorun.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Trabzon
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- Boşanma davasında bu iddiaların doğru olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Buradan iftira suçu çıkmaz.
    2- 33.000 TL'ye indirerek 17.000 TL'ye indirmişler, bu sizin lehinize bir durum. Arttırmış olsalardı, ikinciye ıslah olur mu denebilirdi. Boşanma davası ile birlikte talep edilen maddi ve manevi tazminat harca tabi olmadığı gibi sonunda hükmedilecek vekalet ücretine de etkisi yok. Buna 17.000 TL'den vazgeçmişler diye bakmalı.
    3- Son kısma bakın.
    4- Karşılıklı hakaret için yazdıklarıma ve son kısma bakın.
    5- Aile bütünlüğe saldırı ve engelleme diye bir suç yok. Belki kastettiğiniz babasının kızını zorla alıkoymasıdır. Bu durumda kişiyi hürriyetinden yoksun tutma suçu oluşur. Polis veya jandarma geldiğinde kıza soracak, burada zorla mı tutuyorlar diye. Diyelim ki, babası kızını zincirle bağlamış ve odasından bile çıkmasına izin vermiyor. Bu durumda bile kızı babasının ceza alacağını bile bile beni zorla tutuyorlar mı der, yoksa rızamla kalıyorum mu der. Rızamla kalıyorum demeyecek olsa zaten bir fırsatını bulup bugüne kadar yanınıza dönerdi. Dolayısıyla rıza bulunduğu için bu suç da oluşmaz.
    6- Davacının iddialarını ispatlamakta zorlanması boşanma davasının reddedilme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Zaten istediğiniz bu değil mi?
    7- Suç duyurusundan bir şey çıkmaz. Ayrıca son kısma bakın.
    8- Sadakat yükümlülüğünden feragat olmaz.
    9- Tanık göstereceğim deyip göstermemek, gösterdiği tanığın gelmemesi suç değildir.

Son olarak: "Babası/ailesi hakkında suç duyurusunda bulunayım. O da ceza alırım korkusuyla kızını geri gönderir." diye düşünüyorsanız anlattıklarınızın ışığında bu sonuca varmak pek mümkün görünmüyor. Siz boşanma istemiyorsanız nasıl suç icat edip suç duyurusunda bulunabilirim yerine nasıl barışabilirim diye kafa yorun.
    teşekkürler yusuf bey.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

dosyamyargitaykensucduyurusundabulunabilirmiyim

bosanmalarda.altin.gelin.esim.aldi.zornan.bozdurdu.derse.nasil.ispatlanabilir

Forum