+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İnternetten alışverişte cayma hakkı ile iade sorunu

Merhaba,1 hafta önce komisyon alan sitelerden birinden satış yaptım. Satış yaptığım ürün ikinci el dslr fotoğraf makinesiydi. Fakat alan kişinin 2 gün kullanıp keyfi olarak iade etmesinden rahatsız oldum. Yani bana söylediği mazeretler alakasızdı. Bende site içi mesajlaşma ile anlaşamadığımı söyledim ve telefon ile aramak için telefonunu aldım. Telefona çıkan 13-14 yaşında bir çocuktu ve canı istediği için iade edeceğini söyledi. Sonuçta cayma hakkı onun hakkı birşey diyemem ama keyfi olarak mağdur edilmekte benim hakkım olamaz düşüncesindeyim. Herhangi bir yaptırım uygulanabilir mi? Yoksa bu olayda sessiz kalıp böyle siteleri kullanmamamı mı önerirsiniz?

Hukuki NET Güncel Haber

İnternetten alışverişte cayma hakkı ile iade sorunu konulu yargıtay kararı ara
    İnternetten alışverişte cayma hakkı ile iade sorunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İnternetten alışverişte cayma hakkı ile iade sorunu

Mesajınızda belirtmediğiniz, ancak çok önemli bir faktör olan bir konu var ki, sizin bu tarz satış işlemlerini ne amaçla yaptığınız. Mesela kendi kullanımınız için aldığınız, ancak sonra satmaya karar verdiğiniz bir cihazı satarsanız, bu işi mesleki olarak yapmış olmazsınız. Ancak sürekli olarak piyasadan ikinci el cihazları toplayıp, kar payı koyup satan bir firma iseniz o zaman bu işi mesleki olarak yapıyor sayılırsınız. Peki bu ince detay ne kadar etkili oluyor? Çok! Eğer bu satışı mesleki olarak yapıyorsanız 6502, eğer mesleki olmayacak şekilde yapıyorsanız 6098 sayılı kanun geçerli oluyor.

Cayma hakkı sadece 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'dan doğan bir haktır. Ancak kanunun kendisinin de belirttiği üzere bu kanun sadece mesleki amaçlarla tüketiciye mal veya hizmet sunan gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasındaki işlemlerde geçerlidir.

Ancak eğer siz sadece elindeki tüketim ürününü artık elinden çıkarmak isteyen, tacir sıfatı taşımayan bir kişiyseniz, o zaman bu bir tüketici işlemi değil bir borç ilişkisidir ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında incelenir. Kanun kapsamına göre de ürün ayıplı değil ise cayma hakkı yoktur.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kendi kullandığım makineyi sattım yani bundan para kazanmıyorum.Makineyi bugün teslim aldım kargodan fakat alan kişi hafıza kartı slotunu bozmuş hiç bir kart kabul etmiyor.Kargo görevlisinin yanında açtım fakat hafıza kartı slotunu kontrol etmek aklıma gelmedi.Bu yüzden daha önce site ile konuştuğumda hiçbirşey yapamayacaklarını söylemişlerdi yani olursa diye sormuştum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap yukarıda verilmiş:
    Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    siz sadece elindeki tüketim ürününü artık elinden çıkarmak isteyen, tacir sıfatı taşımayan bir kişiyseniz, o zaman bu bir tüketici işlemi değil bir borç ilişkisidir ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında incelenir. Kanun kapsamına göre de ürün ayıplı değil ise cayma hakkı yoktur.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Yusuf Selçuk ATEŞKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevap yukarıda verilmiş:
    Cevabımı tam alamadığım için yazdım aslında.Cayma hakkını kullanamaz ama site ben cayma hakkını uygularım ve parasını geri iade ederim diyor.Makine şuan elimde ve kart yuvasını bozmuş.Alan kişi ile konuştuğumdada makinen bozuktu diyor.Kargoda olsa desem makinenin içinden bir sorun bu darbe ile falan olacak bişiy değil yani kartı ters takıp zorlamış ve yuvayı bozmuş.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Peki ürünün sıfır ya da ikinci el olması 6502 ve 6098 sayılı Yasalar açısından nasıl değerlendirilecek?

Bir başka ifade ile ürünün sıfır ya da ikinci el olması "mesafeli sözleşmeler - uzaktan satışlar" da cayma hakkı bakımından nasıl değerlendirilir?

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca makineyi bozup gönderdiği yetmezmiş gibi polise şikayet edicem diyip tehdit ediyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben ilk yorumumun arkasındayım. Ancak şöyle bir durum var. Firma şunu demiş olabilir "Benim platformumu kullanan herkes benim kurallarıma uyacak. Ben müşterime iade hakkı tanıyorum. Bu hakkı verdiğim için bana çok kişi alıcı olarak geliyor ve satıcı için bol bol müşteri olan bir havuz oluşuyor. Bu şartları kabul etmiyorsan benim sitemi kullanmasaydın."

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Onayladığım sözleşme şu şekildedir.

CAYMA HAKKI:
    ALICI; malı teslim aldığı tarihten itibaren 14 (ondört) gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek, sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. ALICI, geçerli süre içerisinde cayma hakkını kullanmak istediğini SATICI’ya beyan etmesi üzerine, Mesafeli Sözleşme ekinde (Ek-2) olarak yer alan örnek Cayma Hakkı Formu’nu doldurup, mesafeli sözleşmede belirtilen iletişim yöntemlerinden herhangi biri ile SATICI’ya gönderecektir.

Onay süresi; ürüne ait kargo bilgisi girildikten sonra başlar ve ilanda belirtilen kargo süresi kadardır. ALICI, işbu onay süresi içinde, sistem üzerinden cayma hakkı bildirimini göndererek cayma hakkını kullanmak istemesi halinde; satış bedelinin SATICI’ya aktarılmasını engellemek için Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş.’yi de bilgilendirmesi gerekeceğinden, xxxx.com sistemi üzerinden “Bana Özel” sayfasında“işlemi duraklatarak” bildirimde bulunacaktır. İşbu onay süresi sona erdikten sonra ALICI cayma hakkını kullanmak istediğini sadece SATICI’ya beyan edecek, xxxx’e herhangi bir bildirimde bulunmayacaktır. Cayma hakkı talebinin sistem üzerinden iletilmesi halinde xxxx Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş.’nin cayma hakkının içeriği ve uygulanabilir olmadığı ile herhangi bir değerlendirme yapması mümkün olmayıp bu şekilde bir bildirim geldiğinde bedeli ALICI’ya iade edecek; cayma hakkının kullanılması ile ilgili olası uyuşmazlıklarda taraf olarak kabul edilmeyecektir.

Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar SATICI'ya aittir. SATICI’nın iade için belirttiği taşıyıcı (kargo firması) aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, ALICI iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. SATICI’nın ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı (kargo firmasını) belirtmediği durumda ise, ALICI’dan iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının (kargo firmasının), ALICI’nın bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda; SATICI, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın ALICI’dan alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

MESAFELİ SÖZLEŞME

MADDE 1- TARAFLAR

ALICI

Adı-soyadı : xxxx

Adres:XXXX

Email : XXXX.com web sitesinde site-içi mesajlaşma

Telefon : xxxxxxxx

SATICI

Adı-soyadı : Barış Öztürk

Adresi : xxxxx

Email : xxxxx.com web sitesinde site-içi mesajlaşma

Telefon : xxxx

Şikâyetler için İrtibat Bilgisi : xxxx

MADDE 2- SÖZLEŞMENİN KONUSU:

İşbu sözleşmenin konusu, sözleşmenin 3.maddesinde özellikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün ile ilgili olarak tarafların hak ve yükümlülüklerinin tespitidir. İşbu sözleşme, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ne uygun olarak düzenlenmiştir. İşbu sözleşmenin tarafları, sözleşme ile birlikte, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nden kaynaklanan yükümlülük ve sorumluluklarını bildiklerini ve anladıklarını kabul ve beyan ederler. İşbu sözleşmenin akdedilmesi tarafların ayrı ayrı xxxx Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş. ile akdetmiş oldukları xxxxx.com Portalı Üyelik Sözleşmesi'nin hükümlerinin uygulanmasını engellemeyecektir.

MADDE 3- ÜRÜN BİLGİLERİ:

Ürünün; Türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi, Adedi, Satış Bedeli ve Ödeme Sekli, aşağıda belirtildiği gibidir.

Ürün Türü: İkinci El ve Sıfır Alışveriş / Fotoğraf & Kamera / Dijital Fotoğraf Makinesi / SLR / Canon / EOS 500D Ürün No: 380304797

Ürün Açıklaması: Canon 500D (T1i) Body ve 18-55 Kit Lens

Marka/Modeli, Rengi: İkinci El ve Sıfır Alışveriş / Fotoğraf & Kamera / Dijital Fotoğraf Makinesi / SLR / Canon / EOS 500D

Adedi: 1

Satış Fiyatı (KDV dâhil ve her türlü masraf dâhil) : 660 TL

Kargo Ücreti: - / Alıcı Öder / Kargo Çıkış Yeri: İzmir-Türkiye

Cayma Hakkında Kullanılacak Kargo Bilgisi : Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, Mng Kargo

Detaylı bilgi için aşağıdaki 5.3.maddeyi inceleyiniz.

Cayma bildiriminin yapılacağı açık adres, faks numarası veya elektronik posta bilgileri: xxxx.com web sitesinde site-içi mesajlaşma

ALICI Tarafından Karşılanacak Diğer Masraflar:

Ödeme şekli: Kredi Kartı

Teslimat Adresi: xxxxxx

Teslim Edilecek Kişi: xxxxx

Fatura Adresi: xxxxx

İlan Detay: EK-1 (Ekran Görüntüsü)

MADDE 4 - GENEL HÜKÜMLER

4.1. İşbu sözleşme tarafları ALICI ile SATICI olup işbu sözleşmenin yerine getirilmesi ile ilgili tüm yükümlülük ve sorumluluklar taraflara aittir; Taraflar, işbu sözleşmenin tarafı olmayan xxxxx Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş.'nin hiçbir yükümlülüğü ve sorumluluğu olmadığını kabul, beyan ve taahhüt ederler. İşbu sözleşme ALICI tarafından elektronik olarak onaylandığı tarihte yürürlüğe girer.

4.2 ALICI, Madde 3'de belirtilen sözleşme konusu ürünün özellikleri ve satışa ilişkin koşulları ile ilgili tüm bilgileri okuduğunu ve anladığını, bu ürünün satın alınması için gerekli onayı verdiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.3 SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile birlikte teslim edilmesinden sorumludur.

4.4 SATICI, ALICI’nın işbu sözleşmeden doğan şikâyetlerini makul bir süre ve şekilde çözüme kavuşturmak için elinden gelen çabayı gösterecektir. ALICI, her türlü şikâyetlerini ayrıca xxxx Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş. portalı üzerinden mesaj iletmek yöntemi ile SATICI’ya yöneltebilecektir.

MADDE - 5 CAYMA HAKKI:

5.1 ALICI; malı teslim aldığı tarihten itibaren 14 (ondört) gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek, sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. ALICI, geçerli süre içerisinde cayma hakkını kullanmak istediğini SATICI’ya beyan etmesi üzerine, Mesafeli Sözleşme ekinde (Ek-2) olarak yer alan örnek Cayma Hakkı Formu’nu doldurup, mesafeli sözleşmede belirtilen iletişim yöntemlerinden herhangi biri ile SATICI’ya gönderecektir.

5.2 Onay süresi; ürüne ait kargo bilgisi girildikten sonra başlar ve ilanda belirtilen kargo süresi kadardır. ALICI, işbu onay süresi içinde, sistem üzerinden cayma hakkı bildirimini göndererek cayma hakkını kullanmak istemesi halinde; satış bedelinin SATICI’ya aktarılmasını engellemek için xxxxx Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş.’yi de bilgilendirmesi gerekeceğinden, xxxxx.com sistemi üzerinden “Bana Özel” sayfasında“işlemi duraklatarak” bildirimde bulunacaktır. İşbu onay süresi sona erdikten sonra ALICI cayma hakkını kullanmak istediğini sadece SATICI’ya beyan edecek, xxxx’e herhangi bir bildirimde bulunmayacaktır. Cayma hakkı talebinin sistem üzerinden iletilmesi halinde xxxxxx Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A. Ş.’nin cayma hakkının içeriği ve uygulanabilir olmadığı ile herhangi bir değerlendirme yapması mümkün olmayıp bu şekilde bir bildirim geldiğinde bedeli ALICI’ya iade edecek; cayma hakkının kullanılması ile ilgili olası uyuşmazlıklarda taraf olarak kabul edilmeyecektir.

5.3 Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar SATICI'ya aittir. SATICI’nın iade için belirttiği taşıyıcı (kargo firması) aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, ALICI iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. SATICI’nın ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı (kargo firmasını) belirtmediği durumda ise, ALICI’dan iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının (kargo firmasının), ALICI’nın bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda; SATICI, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın ALICI’dan alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

5.4 ALICI aşağıdaki hallerde cayma hakkını kullanamaz:

Cayma hakkı süresi sona ermeden önce tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde;
    Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve SATICI’nın kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmelerde;
    Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmelerde;
    Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmelerde;
    Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmelerde;
    Malın tesliminden sonra ambalajının, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde;
    Kitap, dijital içerik (bilgisayar programı, uygulama, oyun, müzik, video ve metin gibi dijital şekilde sunulan her türlü veri) ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmelerde;
    Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında gazete, dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmelerde;
    Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmelerde
    Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya ALICI’ya anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmelerde
    5.5 ALICI, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereği cayma hakkına ilişkin bilgilendirmenin gereği gibi yapıldığını kabul eder.

MADDE - 6 YETKİLİ MAHKEME:

ALICI’nın her türlü şikâyet ve itirazına ilişkin başvurularda ve iş bu sözleşme ile ilgili çıkabilecek diğer ihtilaflarda; her yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilan edilen değere kadar ALICI veya SATICI'nın yerleşim yerindeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, söz konusu değerin üzerindeki ihtilaflarda ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

İşbu sözleşme 24 / 01 / 2017 tarihinde düzenlenmiştir.

Fakat hakem heyetine başvurumun yol masrafı vs. daha pahalıya geliceğinden hakkımı aramaktan vazgeçtim.Hatta alıcı site içi mesajlaşmada kartı sıkıştırdığını söylemesine rağmen ve bununda tek yolu ters takıp zorlamayla olur ve bu konuşmaların çıktısına sahibim ama sürekli şehir değiştirdiğim için haklıyken haksız duruma düşmek zorundayım.Ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz Hakem Heyetlerine. Bence hakkınızı aramanız lazım. Bu bir seçenekten ziyade sorumluluk. İlk cevabımda belirttiğim gibi cayma hakkı kanuni değil ama sözleşmeden doğuyor. Ne var ki sözleşmede belli bir şekle tabi tutulmuş.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kisixxxxx

https:www.hukuki.netshowthread.php133705-internetten-alisveriste-cayma-hakki-ile-iade-sorunu

Forum