+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Otel Para İadesini Hala Yapmadı

Otel Para İadesini Hala Yapmadı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Türkiye
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Otel Para İadesini Hala Yapmadı

11.10.2016 tarihinde Ankara 4.Tüketici Mahkemesinde aşağıdaki dilekçe ile davamı açtım.

1. 11 Ağustos 2016 tarihinde Belek Seagate Resort Hotel ile 16 – 26 Ağustos 2016 tarihleri arasında 5.300 TL lik konaklama bedelini kredi kartım ile 9 taksitte ödemek üzere anlaşarak, telefon ile rezervasyon yaptırdım.
    2. 5.300 TL lik konaklama bedeli, yapılan sözleşmede 9 taksit olarak yazılmasına rağmen kredi kartımdan tek seferde çekilmiştir. Bu yanlışlığı düzeltmek üzere oteli aramama rağmen otele giriş yaptığım 16.08.2016 günü 15:00 sularına kadar çözüm üretecek bir muhatap bulamadım.
    3. 16.08.2016 günü otelin finans müdürü ve otelin operasyon birimi yetkilileri ile yaptığım görüşmede rezervasyonumu iptal etmek istediğimi ve ödediğim tutarın tarafıma iade edilmesini talep ettim. Buna olumlu yaklaştılar ancak bir günlük konaklama bedeli olan 549 TL yi rezervasyon bedelinden düşeceklerini belirttiler. Bu öneriyi kabul ettim.
    4. 589 TL lik taksitlerle ödemeye hazırlandığım otel rezervasyon bedelini otelin hatasından dolayı tek seferde ödemek mecburiyetinde kaldım. Bu ödemeyi yapabilmek için uzun vadeli yatırımlarımı bozdurmak durumunda kaldım dolayısıyla maddi kayba uğradım.
    5. Rezervasyon iptalinden sonra 19 ncu iş günü olan 09.09.2016 günü otel personelleri ile yaptığım telefon görüşmelerinde benim için manevi değeri büyük olan Kurban Bayramı öncesi 4.751 TL lik tutarın hesabıma iadesini defaatle rica ettim, ancak otel tarafından yapılan bir hata olmasına rağmen prosedürlerin de 20 iş günü içerisinde ödeme yapılacağını belirttiler ve manevi olarak yıpranmama sebep oldular.
    6. Rezervasyon iptalinden kalan 4.751 TL yi sözleşme gereği 20 iş günü içerisinde kredi kartıma iade edeceklerini söylediler. 20 iş günü dolmasına rağmen tarafıma bir ödeme gerçekleşmedi. otel ile yaptığım görüşmelerde ödeme tarihi olarak 14.10.2016 nın belirlendiği söylendi. Nedenini sorduğumda ödeme panellerinin kapandığı için olduğunu söylediler. İtirazlarım sonucunda sizin için bu süreyi 29.09.2016 ya çektik şeklinde lakayıt ve gayrı ciddi bir ifade de bulunarak yasal hakkımın saklı olduğunu söylediler.

Bu durum ışığında;

a. Peşin ödemek durumunda kaldığım 5.300 TL lik tutar için yatırım fonu satışından kaynaklanan zararımın geri ödenmesini,
    b. Tarafıma iadesi zamanında gerçekleşmeyen 4.751 TL nin rezervasyon iptal tarihi olan 16.08.2016 dan bu yana işlemiş yasal faizleri ile birlikte geri ödenmesini,
    c. 11.08.2016 tarihinden bu yana sorunumun çözümünde muhatap bulamayışımdan, gayrıciddi tutum ve davranışa maruz kalmamdan dolayı yaşadığım maddi - manevi yıpranmaya karşılık 1000 TL manevi tazminat bedeli olarak ödenmesini,
    Yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini talep ettim ve Dava dilekçeme aşağıdaki belgeleri ekledim.

1. Sözleşme
    2. Ödeme yaptığım kredi kartının ekstresi
    3. Likit Fon satışı dekontu
    4. Likit Fon satışı kesinti dekontu
    5. Mudilerin şikayet sitelerine yazdıklarının ekran görüntüleri ( birebir aynı şikayetler )

Bir süre sonra 4.Tüketici Mahkemesinden Tensip ve İncele Tutanağı ve Ek Tensip Tutanağı geldi.

Bu tebligat sonra telefon görüşmelerinin ses kayıtlarını almaya başladım.

Rezervasyonu Belek Seagate Resort Hotel in telefonunu arayarak yaptırmıştım, sözleşme Filinta Tur adına ama ben davayı Otel e açtım. Otelin Operasyon Birimi olarak Otelin Üst katında olduklarını söylediler.

09.11.2016 tarihinde Ek delil olabilecek aşağıdaki dataları Tüketici Mahkemesinin Kalemine dilekçe ile teslim ettim.

1. Davalı ile olan Telefon görüşmelerinin ses kayıtları ( CD ortamında )

2. Gsm Operatörümden görüşme kayıtlarının listesi

3. Otel ve Acente arasındaki organik bağı ispatlamak için Web sitelerinin ana sayfaları, iletişim bilgileri ve logolarının yazılı çıktıları

Mahkemeden duruşma için 40 gün sonrası için tarih ve saat bildiren SMS geldi.

Aradan geçen zaman içindeki yaşanan gelişmeler

1. Otel ( Seyahat Acentesi ) 4.11.2016 da ödeme için talimat verildiğini, talimat kodu ile bildirdi.

2. Dört aydır neredeyse her gün aramaktayım, sürekli farklı isimler telofonumu açıyor. Ödeme talimatının verildiğini, Finans müdürlerinin Ödeme şirketine bu konu için görüşmeye gittiğini, bir kaç güne kadar sorunun çözüleceğini söylüyor.

3. Artık görüştüğüm kişilerin isimlerini de not alıyorum, her görüştüğüm farklı kişiye, yasal sürecin devam ettiğini mahkemede bu isimlerin davalı bünyesinde çalışıp çalışmadığının tespitini isteyeceğim şeklinde üstü kapalı baskı yapmaya başladım. Bugün aradığım da Antalya daki yoğun kar yağışından dolayı sistemlerin kilitlendiğini söyledi.

4. Ödeme Şirketi ( İPara ) ile görüştüğüm de artık bu firma ile çalışmadıklarını, EFT emri verildiğini ama hesap bakiyelerinde ödeme için para bulunmadığı için gerçekleşmediğini söylediler.

5. Ödeme Şirketi yetkilisi, en kestirme yolun; ödeme yaptığım kredi kartının bankasına şikayet niteliğinde, durumu bildirir bir dilekçe yazın, banka bizden tahsil eder sizin hesabınıza geçer dedi. Bankama dilekçe ile başvurdum, takip numarası ile işlemim açıldı.

Gün itibari ile hâlâ alacağım olan 4.750 TL tarafıma ödenmedi. Duruşma günü yanımda neler bulundurmalıyım ve nasıl hareket etmeliyim.

Hukuki NET Güncel Haber

Otel Para İadesini Hala Yapmadı konulu yargıtay kararı ara
    Otel Para İadesini Hala Yapmadı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Otel Para İadesini Hala Yapmadı

Siz ne düşünüyorsunuz?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

4751 TL yi kart borcu olarak bankaya ödediğiniz tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte geri alabilirsiniz.

Likit fonlarda zarar olmaz. 4751 TL nin faizini alacağınızdan ayrıca bozdurmuş olduğunuz fondan zarar ettiğinizi ileri sürmek anlamsız olur. Kaldı ki, böyle bir şey ileri sürülebilecek dahi olsa bunun talep yeri Tüketici Mahkemeleri değildir. Ayrıca hukuk mahkemesinde dava açmak gerekir.

Yine uğradığınızı iddia ettiğiniz manevi tazminatı talep etme yeri de Tüketici Mahkemesi değildir. Yukarıda açıkladığım gibi asliye hukuk mahkemesinde manevi tazminat talepli dava açmanız gerekir. Bana sorarsanız böyle bir davayı hiç açmayın derim.

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belli ki Hakim dosyayı ve dilekçeyi bile incelememiş. Konuya vakıf değildi. İlk tebligatı alan davalı, ikinci tebligatı almadığı için duruşma 7 Nisan a ertelendi. Daha önce dosyaya eklediğim delillere ek olarak; görüşme kayıtlarının Cd si, Paranın yatmadığına dair kredi kartı ekstreleri, dönem içi hareketler, benzer mudilerin şikayetlerini basılı evrak olarak teslim ettim. ( İlk kez duruşmaya katılan biri olarak telefon kayıtları dinlenir, evraklar incelenir diye umut etmiştim.)
    Dava ve dosya yoğunluğuna bizzat şahit olduğum için bu durumu normal karşıladım. Allah sabır ve kolaylık versin. Bankaya yaptığım harcama itirazı sonuçlanmak üzere gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Telefon kayıtlarında söylenenlerin yazılı dökümünü vermeyi unutmayın.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Telefon kayıtlarında söylenenlerin yazılı dökümünü vermeyi unutmayın.
    Her görüşmeyi aşağıdaki örnek gibi diyalog şeklinde mi çözümlemem gerekiyor?

Ahmet Bey : İyi Günler, size nasıl yardımcı olabilirim?
    Ben : İyi günler Ahmet bey

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava Sonuçlandı.

23 Şubat tarihinde Bankaya yaptığım harcama itirazı dilekçem olumlu karşılandı ve hesabıma 5.300 TL yatırıldı.

Bugün mahkemede bunu belirttim. Hakim bey, ödeme yapıldığı için davanın konusuz kaldığını, Yasal faiz, fon satış zararı ve manevi tazminat vb. talebimin reddine karar verildi.

Ben davalı taraftan bir geri ödeme almadım, 6 ay boyunca uğraştım, tartıştım, yıprandım, delil topladım. Delilleri mahkemeye sundum. Kendi çabamla bankaya harcama itirazında bulundum 2 ay içerisinde hesabıma param yattı.
    Mağduriyetimin karşılığını almadığımı düşünüyorum. Davamı Avukat aracılığıyla görsem belki de karşı tarafın vekalet ücretine kadar ödeyecektim.
    5300 TL yi 9 taksitte ödemek üzere anlaşıyorum, sözleşmede yazmasına rağmen peşin çekiliyor ve 6 ay boyunca bugün yarın vs. mazeretlerle oyalanıp mağdur ediliyorum. Arada geçen sürenin yasal faizini dahi alamadım. Dava sonuçlandı ama karar açıkcası içime sinmedi.

sizin yorumunuz nedir?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle fon satış zararı ve manevi tazminat alamayacağınızı zaten sayın Karavelioğlu söylemişti, bizim için de sürpriz olmadı.

5300 TL'den bir günlük kalma bedeli olan 549 TL düşüldükten sonra 4751 TL ödenmesi gerekirken ifadenize göre 5300 TL iade edilmiş.
    16.08.2016'dan bugüne kadar 234 gün geçmiş, senelik yüzde 9 yasal faiz talep edebileceğiniz düşündüğünde yaklaşık 274 TL eder.

4751+274=5025 TL hak edebilecekken 275 TL fazla geri almışsınız. Yani hak ettiğiniz faizin iki katını almışsınız.
    Hakimin verdiği karar hakkaniyete uygun.

- - - Updated - - -

Bu arada "Davamı Avukat aracılığıyla görsem belki de karşı tarafın vekalet ücretine kadar ödeyecektim." kısmı doğru değil.
    Kredi kartınızdan çekilen tutar iade edildiği için dava konusuz kaldı.
    Dava açılmasına sebep olan taraf karşı taraf olduğu için, sizin davada bir avukatınız olsaydı konusuz kalan davada karşı tarafın sizin avukatınıza vekalet ücreti ödenmesine şeklinde karar verilecekti.
    (Mahkemece avukatla temsil edilen davacı veya davalı lehine hükmedilen vekalet ücretine kendisi değil, avukatı hak kazanır.)

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlgin ve bilgin için teşekkürler Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan

Davalı tarafından bir gün konaklama bedelinin belgesini bankaya ibraz edilse, banka benden alacaklı olacak. bir günlük konaklama bedelinin benden kesmeyeceğine dair bir garanti yok.

Sözleşmede 9 taksit görünmesine rağmen peşin çekilen tutarı ödemek durumunda kaldım, bunun yasal bir yaptırımı yok mu?

Benim ve davalının vekili olsa idi vekalet ücretleri de bana yüklenecekti.

Ben onca delil niteliğinde Cd ( Görüşme kayıtları ), bilgi, belge oluşturdum. Hiç bir şekilde açılıp bakıldığını düşünmüyorum.

Dava harçları vs. bana iade edilecek mi?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

9 taksit yerine peşin çekilmesinin yaptırımı ancak sözleşmenin feshi, paranın yasal faizi ile iadesi olabilir.

Vekalet ücreti iki türlüdür. Her iki taraf kendi avukatıyla bir ücrete anlaşır. Bu ücreti kazanan da kaybeden de geri alamaz.
    Kazanan taraf lehine mahkeme vekalet ücretine hükmeder. Bu mahkeme kararıyla alınan vekalet ücreti de kazanan tarafın avukatına gider.

Hukuki uyuşmazlık 9 taksit yerine peşin çekilmesi olup karşı tarafın buna karşı ne dediğini yazmamışsınız.
    Hakimler dosyayı gelmeden detaylı olarak inceler, notlar çıkarır, aklına takılan soru varsa taraflara sorar. Her 3-5 dakikada bir duruşma bitirebilmek için zamanla yarışır. Bu sırada Marko Paşa gibi dert dinlemediği için halkın gözünde dosyayı incelememiş sanılır.

Dilekçenizde talep etmişseniz, gerekçeli kararda mahkeme giderlerinin davalıdan alınıp davacıya verilmesine şeklinde hüküm kurulması gerekir.
    Böyle bir şey yazılmamışsa, süresi içinde istinaf yoluna başvurabilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

otel

rezervasyon

Forum