+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Satin aldiğim aracin km,hilesi

Satin aldiğim aracin km,hilesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, bahçelievler, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Satin aldiğim aracin km,hilesi

Merhaba,Ben sahibinden sitesinden araç bulup satın aldım. Km olarak 53 bin yazıyordu telefon ile sorguladım sorun yoktu. Menü kısmında ayarlarına bakarken ölçüm birimini ( mil ) olarak yazdığını farketdim. Km olarak değiştirdiğimde aracın gerçek km olan 86 bin küsür ekrana geldi,bununla ilgili dava açma durumunda haklılığım var mıdır.?
    şimdiden herkese teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Satin aldiğim aracin km,hilesi konulu yargıtay kararı ara
    Satin aldiğim aracin km,hilesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    363
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Satin aldiğim aracin km,hilesi

İlanın görsellerini bilgisayara kaydedin mutlaka, orada yazan km bilgisini ve diğer tüm detayları. Ortada aldatmaya yönelik bir hareket var ancak bunu ispatlamanız gerekli. Satış evrakında arabayı mevcut durumuyla beğenerek aldığınız yazar, km vb. bilgiler burada olmaz. Peki trimer sorgulaması yaptığınızda aracın muayne kayıtlarındaki km bilgisi çıkmadı mı? Son fenni muayne tarihi ve km ne idi?

Nerede
    İçel/Tarsus
    İletiler
    403
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkan bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması halinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.

Özellikle 2. el bir araç alımında alıcının araçta herhangi bir ayıp durumu olup olmadığı konusunda ilgili servis ve bakım yerlerine aracı muayene ettirmesi keyfiyeti, hayatın olağan akışı gereğinden olup tacir olanlar bakımından bu keyfiyetin bir yükümlülük halini aldığının da kabulü gerekmektedir.

Yargıtay 19.Hukuk Dairesi
    Esas: 2013/10186
    Karar: 2013/14637
    Karar Tarihi: 25.09.2013
    ilamını incelediğinizde bana göre gizli ayıp niteliğinde olmayan (Yargıtay bazı kararlarında gizli ayıp olarak kabul etmiştir) bu ayıp nedeniyle yasal yollara başvurmanız halinde olumsuz sonuç alacağınız kanaatindeyim. Yasanın size yüklediği muayene işlemini yapmanız ve durumu öğrenir öğrenmez yasal yollarla bildirimde bulundu iseniz netice alabileceğiniz kanaatindeyim.
    Eylemin hile olarak değerlendirilmesi halinde ise "ki ben yine o kanaatte değilim" avukat temin ederek yasal yollara başvurmanızda fayda vardır.

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarıniz için tesekkur ederim arabayı almadan ustaya gösterdim o da km olayini farkedemedi, ben farkına vardığım da eski sahibini aradım ama beni bağlamaz almasaydin dedi tüketici hakem kurulu bu olaylsra baktığını duydum
    Siteye verdigi ilani kopyalayip bilgisayarima kaydetdim araç sorgusu su sekilde ...

T.C. ULASTIRMA VE DENIZCILIK BAKANLIGI muayene verilerine gore ***EF20 aracin Muayene Tarihi-Km: 17/10/2014 46325KM, 10/09/2013 28622KM, 23/10/2012 12844KM, 21/10/2011 4457KM, EK BILGI: KM sorgusu ucretsizdir. Sorulariniz icin http://goo.gl/JmGroF YASAL UYARI: Mesaj icerigi, Sigorta Bilgi ve Gozetim Merkezi'ne iletilen kayitlardan ibarettir ve sadece bilgi amaclidir. Resmi belge olarak kullanilamaz. Detayli bilgi icin http://goo.gl/dPUvHw

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada kilometreyle oynamak suretiyle bir aldatma yok.Sadece km ve mil birimlerinin karışıklığı olmuş.Satan kişide size buyur bak, istediğin yere göster demiş siz ve gösterdiğiniz yerdeki ustalar gözünüzün önündeki sayaçta yazanı okumamışsa yapacak bir şey yok.Buradan yürümeye kalkılırsa avukata 2-3 bin TL ödeyip açılacak davanın da giderlerini yüklenmek dışında bir yere varılamayacağı görüşündeyim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    363
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Araç ticari bir araç sanırım her sene muayneye girmiş. son muayne verisine göre size söylenen km bilgisi uyumlu, yanılmanız doğal bir durum. Ayrıca 80 bin olan rakam da oynanmış olabilir, aracın yetkili servis kayıtlarını da sorgulamanızı öneririm. Ek olarak aracı yetkili bir servise götürdüğünüzde de eğer daha önceden bir kaydı yoksa aracın doğru kilometresini net bir şekilde bilme imkanı maalesef bulunmuyor. Ancak motorun ve aracın yıpranmışlığıyla ilgili olarak tahmin yürütlülür, bunun da bir bağlayıcılığı ya da zorunluluğu bulunmamakta.

Esas olan satıcının dürüstlük ilkesine bağlı kalarak beyanda bulunması. Aşağıda bir yargıtay kararı paylaşıyorum, bu pert durumuyla ilgili ancak yargıtayın genel görüşüyle ilgili fikir verebilir.
    2012-15893 esas
    2012-25280 karar
    09.11.2012 karar tarihi

- Ayıba Karşı Tekeffül
    - Hukuki Ayıp
    - Pert Araç

Özet: Alıcının, satın aldığı araçla ilgili olarak Trafik Şube Müdürlüğünce tutulan kayıtları ve aracın sigorta kayıtlarını inceleme yükümlülüğü yoktur. Satıcı, satış öncesi alıcıyı aracın pert olduğu konusunda bilgilendirdiğini veya alıcının bu hususu bildiğini ispatlayamadığından iyi niyetli olduğu söylenemez. Satışa konu araç hukuki ayıplıdır. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.
    (818 s. BK m.194)

Şimdi sizin durumunuzda aracı satan şahıs ilanda hatalı km bilgisi veriyor. Durumu özetleyen ve aracı geri iade etmek istediğinizi ve ya araçtaki değer kaybının ödenmesi talepli bir ihtarname gönderin satıcıya hiç vakit kaybetmeden. Cevap dahi alamayacaksınız muhtemelen ancak gönderilmesi son derece önemli. Akabinde yine zaman kaybetmeden sulh hukuk mahkemesi kanalıyla mevcut durumun bilirkişiyle tespitini isteyin. Hakkınızı aramak için açacağınız davada da bilirkişi tayin edilecektir ancak o aşamaya gelene kadar karşı taraf aradaki km farkını sizin yapmış olduğunuzu iddia edebilir. Anlattığınız doğrultuda son derece haklısınız, ancak davayı kazanabilmeniz için bunları mahkeme önünde ispatlamanız gerekir.

- - - Updated - - -

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Burada kilometreyle oynamak suretiyle bir aldatma yok.Sadece km ve mil birimlerinin karışıklığı olmuş.Satan kişide size buyur bak, istediğin yere göster demiş siz ve gösterdiğiniz yerdeki ustalar gözünüzün önündeki sayaçta yazanı okumamışsa yapacak bir şey yok.Buradan yürümeye kalkılırsa avukata 2-3 bin TL ödeyip açılacak davanın da giderlerini yüklenmek dışında bir yere varılamayacağı görüşündeyim.
    Engin Bey iletinizi şimdi gördüm. Haklısınız burada alıcının hatası var ancak ilanda KM bilgisi doğru yazmıyor benim anladığım kadarıyla. Buna istinaden ben aldatmaya yönelik bir teşebbüs olduğunu düşündüm. Tabii ilanda 50 bin diye yazıyorsa bu iddia edilebilir. Satıcı kötü niyetli olarak 80 bindeki arabayı ilanda 50 bin olarak gösterdiğinde alıcıya neden doğru şekilde kontrol etmedin denilebilir mi? Alıcının böyle bir yükümlülüğü yok bildiğim kadarıyla ki Türkiye'de yaşayan bir insan mil'in ne olduğunu bilmek durumunda da değil.

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı xyxcyp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Araç ticari bir araç sanırım her sene muayneye girmiş. son muayne verisine göre size söylenen km bilgisi uyumlu, yanılmanız doğal bir durum. Ayrıca 80 bin olan rakam da oynanmış olabilir, aracın yetkili servis kayıtlarını da sorgulamanızı öneririm. Ek olarak aracı yetkili bir servise götürdüğünüzde de eğer daha önceden bir kaydı yoksa aracın doğru kilometresini net bir şekilde bilme imkanı maalesef bulunmuyor. Ancak motorun ve aracın yıpranmışlığıyla ilgili olarak tahmin yürütlülür, bunun da bir bağlayıcılığı ya da zorunluluğu bulunmamakta.

Esas olan satıcının dürüstlük ilkesine bağlı kalarak beyanda bulunması. Aşağıda bir yargıtay kararı paylaşıyorum, bu pert durumuyla ilgili ancak yargıtayın genel görüşüyle ilgili fikir verebilir.
    2012-15893 esas
    2012-25280 karar
    09.11.2012 karar tarihi

- Ayıba Karşı Tekeffül
    - Hukuki Ayıp
    - Pert Araç

Özet: Alıcının, satın aldığı araçla ilgili olarak Trafik Şube Müdürlüğünce tutulan kayıtları ve aracın sigorta kayıtlarını inceleme yükümlülüğü yoktur. Satıcı, satış öncesi alıcıyı aracın pert olduğu konusunda bilgilendirdiğini veya alıcının bu hususu bildiğini ispatlayamadığından iyi niyetli olduğu söylenemez. Satışa konu araç hukuki ayıplıdır. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.
    (818 s. BK m.194)

Şimdi sizin durumunuzda aracı satan şahıs ilanda hatalı km bilgisi veriyor. Durumu özetleyen ve aracı geri iade etmek istediğinizi ve ya araçtaki değer kaybının ödenmesi talepli bir ihtarname gönderin satıcıya hiç vakit kaybetmeden. Cevap dahi alamayacaksınız muhtemelen ancak gönderilmesi son derece önemli. Akabinde yine zaman kaybetmeden sulh hukuk mahkemesi kanalıyla mevcut durumun bilirkişiyle tespitini isteyin. Hakkınızı aramak için açacağınız davada da bilirkişi tayin edilecektir ancak o aşamaya gelene kadar karşı taraf aradaki km farkını sizin yapmış olduğunuzu iddia edebilir. Anlattığınız doğrultuda son derece haklısınız, ancak davayı kazanabilmeniz için bunları mahkeme önünde ispatlamanız gerekir.

- - - Updated - - -

Engin Bey iletinizi şimdi gördüm. Haklısınız burada alıcının hatası var ancak ilanda KM bilgisi doğru yazmıyor benim anladığım kadarıyla. Buna istinaden ben aldatmaya yönelik bir teşebbüs olduğunu düşündüm. Tabii ilanda 50 bin diye yazıyorsa bu iddia edilebilir. Satıcı kötü niyetli olarak 80 bindeki arabayı ilanda 50 bin olarak gösterdiğinde alıcıya neden doğru şekilde kontrol etmedin denilebilir mi? Alıcının böyle bir yükümlülüğü yok bildiğim kadarıyla ki Türkiye'de yaşayan bir insan mil'in ne olduğunu bilmek durumunda da değil.
    Yardımlarınızı için tesekkur ederim elimde birrek kanit sahibinden açtığı ilan da ki km. Bilgisi orada da 53 bin km yazmış bunu hem bilgisayarına kaydetdim hemde fotoğraflarını aldım ve sahibinden.com kayitlari tutuyor diye umuyorum mahkeme bu durumda satan kişi yanlış yazmış ne olursa olsun iyi baksaydin deyip beni haksız çıkaracağını dusunur mu? Ben sizin de dediginiz gibi expertize gidip rapor alayim ve ustune ihtar cektireyim

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı xyxcyp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Bende tam aynı noktadayım.Türkiye'de yaşayan biri mil'in ne olduğunu bilmek zorunda değil.Satıcı 50bin yazıyordu bende ilana öyle yazdım diyebilir.Burda kesin bir şekilde satıcının aldatma amaçlı olduğu sonucunu çıkaramayız.Ama gidip usulsüzce 80 bini 50 bine düşürseydi elbette bunun savunulacak tarafı olmazdı.

Böyle hukuki durumları her daim tersten düşünmeliyiz.Bu geri alımlar vs.ler bu kadar kesin ve kolay olsa ben gider kafama göre hiç bakmadan baktırmadan araç alır hatta bilerek parlatılmış ilanda şişirilmiş bir araç bulur alır 2-3 ay biner sonra şurda şunu vardı bana tam böyle denmediydi(galeriden alınan çoğu araç için bir şeyler çıkarılabilir) der 2-3 ay bedavadan arabaya biner paramı da faiziyle alırdım.Bir defa alıcı bir aldatma olduğunu ve kendisinden bu ayıbın makul ölçülerle görülemeyecek şekilde saklandığını ispat etmek zorunda.Yoksa iş ben bu arabayı mavi diye aldıydım meğer kırmızıymış'a döner.Alıcı aldığı malın gizlenmeyen kusurlarını kendi ölçmek ve değerlendirmek zorundadır.Tüm yükümlülük her durumda satıcıya yüklenemez.

- - - Updated - - -

Ek olarak satıcı basitçe ''valla ben milden km den anlamam göstergede 50 bin yazıyordu bende 50bin yazdım sonradan alıcı baktırırken(ki hem kendi hem ustası bakmış) mil olduğunu da gördüler bu şekilde konuşup anlaşmıştık'' dese ki hayatın olağan akışına paralel bir ifade olur ispat yükü davayı açanda olan bu durumda aksini ispat etmenin pek de kolay olmadığı düşüncesindeyim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    363
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bende tam aynı noktadayım.Türkiye'de yaşayan biri mil'in ne olduğunu bilmek zorunda değil.Satıcı 50bin yazıyordu bende ilana öyle yazdım diyebilir.Burda kesin bir şekilde satıcının aldatma amaçlı olduğu sonucunu çıkaramayız.Ama gidip usulsüzce 80 bini 50 bine düşürseydi elbette bunun savunulacak tarafı olmazdı.

Böyle hukuki durumları her daim tersten düşünmeliyiz.Bu geri alımlar vs.ler bu kadar kesin ve kolay olsa ben gider kafama göre hiç bakmadan baktırmadan araç alır hatta bilerek parlatılmış ilanda şişirilmiş bir araç bulur alır 2-3 ay biner sonra şurda şunu vardı bana tam böyle denmediydi(galeriden alınan çoğu araç için bir şeyler çıkarılabilir) der 2-3 ay bedavadan arabaya biner paramı da faiziyle alırdım.Bir defa alıcı bir aldatma olduğunu ve kendisinden bu ayıbın makul ölçülerle görülemeyecek şekilde saklandığını ispat etmek zorunda.Yoksa iş ben bu arabayı mavi diye aldıydım meğer kırmızıymış'a döner.Alıcı aldığı malın gizlenmeyen kusurlarını kendi ölçmek ve değerlendirmek zorundadır.Tüm yükümlülük her durumda satıcıya yüklenemez.
    Ancak tabii ilan sitelerinde genel kullanılan ölçü birimi KM'dir, ben mil olarak herhangi bir araba ilanı görmedim. Dediğiniz gibi sonuç alması çok kolay bir dava olmasa da ilan siteleri mahkeme talep ettiğinde ilanların orjinal halini gönderiyor diye biliyorum. Yinede sahibinden.com'la görüşülüp, belki bir ihtar çekilip ilgili ilanın mahkeme istenene kadar saklanması talebi iletilebilir. Yukarıda yazdığım yargıtay kararında satıcı pert olduğunu bilmediği arabayı sattığında dahi sorumlu tutuluyor. Yani yargıtay git sende hakkını sana satandan ara diyor. Alıcı hatalı olsa da satıcının şahsına ait arabanın bir takım teknik özelliklerini alıcıdan daha iyi bilmesi gerekir diye düşünüyorum. En basitinden hepimiz yakıt aldığımızda km sayacını sıfırlarız, ayarı milde ise depo boşaldığında bir gariplik olduğunu fark ederiz. Benim kişisel görüşüm satıcının bu durumu bilmemesi hayatın olağan akışına aykırı olurdu Şaka bir yana faydalı bir konu oldu.

Sevgili drionly,
    önünüzde zorlu bir hukuki süreç olacak. Davayı kazanma ihtimaliniz olduğu kadar kazanamama ihtimaliniz de var. Sulh hukuktan tespit istemenin maliyeti bilirkişi ücreti ve keşif harcıyla birlikte yaklaşık 700 TL. İhtarname için de yaklaşık 130 TL ödeyeceksiniz. Tabii avukat ihtiyacınız olacaktır tüm bu süreçlerde, avukatsız takip etmek zor ve riskli olur. Satın almış olduğunuz aracın piyasa değeri nedir bilmiyorum ancak aradaki farkı yapacağınız masraflarla kıyaslamanızı öneririm.

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim değerli vaktinizi ayırıp beni aydınlattığınız için özellikle de (xyxcyp).
    Burada ki asıl amaç para koparmak dan ziyade karşımda ki insanın umursamaz ne yaparsanız yapın tavrından dolayı uğraşmak istedim ama anladığım kadıyla kaybetme olasılığım da epeyce yüksek o sebep den sanırım tek çare Allahından bulsun demek kalıyor bir nevi yaptığı yanında kar kaldı

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: