+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yaş hariç 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı

işyerimden ayrılmak ve başka bir işyerinde başlamak istiyorum.
    15 yıl ve 3600 gün ile sgk dan belge alıp işyerime verip kıdem tazminatımıda alarak ayrılırsam ve 1 hafta sonra başka bir işyerinde işe başlar isem.
    Eski işyerim beni dava edip kıdem tazminatını isteyebilirmi?Böyle bir hakkı hukuku varmı?

Araşatırmalarıma göre işçi bu yolla kıdem tazminatını alıp ayrılabilir.Başka bir yerde çalışamaz diye de bir yasa,bir kanun yok.

Yine de işin uzmanlarına sormak istedim.

Böyle ayrıldıktan 1 ay sonrada fazla mesai alacaklarım için dava açacağım.

Hukuki NET Güncel Haber

Yaş hariç 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı konulu yargıtay kararı ara
    Yaş hariç 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yaş hariç 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı

Yargıtayın bununla ilgili kafası karışık. Önceki kararlarında 15 yıl 3600 tazminatı alıpta 1 ay içinde başka işlerde çalışanlarla ilgili açılan davalarda işçinin kötü niyetli olduğu düşünülerek tazminatın iadesine kararları verildi.

Fakat bununla ilgili içtihatını değiştirdi. Aşağıdaki kararla.

YARGITAY 22. HUKUK DAİRESİ
    E.2012/10954,K. 2013/909 ÖZET: Davalı onbeş yıl sigortalılık ve 3600 gün prim günü şartlarını sağladığı için istifa dilekçesi ile kıdem tazminatını alarak işyerinden ayrılmıştır. Davacının işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir firmada çalışması hakkın kötüniyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. Davalı kanunun kendisine verdiği emeklilik hakkını kullanmıştır. Kanunda tanınan bu hakkın amacı, işyerinde çalışarak yıpranmış olan ve bu arada sigortalılık yılı ile prim ödeme süresine ait yükümlülükleri tamamlamış olan işçinin, emeklilik için bir yaşı beklemesine gerek olmadan iş sözleşmesini aktif sonlandırabilmesine imkan tanımaktır. Davacının ödenen kıdem tazminatının iadesine ilişkin talebinin reddi yerine kabulüne karar verilmesi hukuka aykırıdır.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ne tavsiye ederseniz?Bu şekilde ayrılmamalımıyım?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Son içtihatlara göre ayrılabilirsiniz. Problem gözükmüyor

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim cevaplar için.Aşağıdaki ihtarı yazdım.Nasıl uygunmudur acaba?Yanlış bir durum varmı?

İHTARNAME
    KEŞİDE EDEN : ben

KARŞI TARAF : Çalıştığım şirket

T.KONUSU : Emeklilik ve 4857 sayılı İş Kanunun 24. maddesi gereğince iş akdinin haklı nedenle derhal feshi, bu nedenlerle yasal haklarımın tarafıma ödenmesi ihtarıdır.
    AÇIKLAMALAR
    1-Şirketinizde yazılım uzmanı olarak 01/11/2012 tarihinde işe başladım. Aldığım en son net ücret 4.600 TL. ‘sı olup, ayrıca aylık 300,00 TL yemek ve 170,00 TL yol yardımı almaktayım.
    2- Ekte sunmuş olduğum 30/04/2015 tarihli S.G.K. yazısından anlaşılacağı üzere 1475 sayılı İş Kanunu md. 14 gereği emeklik (yaşlılık) aylığı için yaş dışındaki diğer şartları haiz olduğumdan kıdem tazminatı hak etmiş bulunuyorum.
    Şirketiniz nezdinde rutin olarak haftanın 5 günü 09:00-18:00 saatleri arası çalışılmasına rağmen, haftada en az 3 gün işten çıkış saatlerim 21:00 – 23:00 saatlerini bulmuştur. Bu çalışmalarım karşılığında tarafıma fazla mesai ödemesi yapılmamıştır.
    Yine şirketiniz nezdinde tarafa kullandırılmayan ve karşılığında ücreti de ödenmeyen yıllık izin alacağım mevcuttur.
    Yine tarafımla aynı pozisyonda ve hizmet süresince çalışan işçilere eşitlik ilkesine aykırı olarak daha fazla maaş ödenmektedir. Maaş artışlarım yapılmamaktadır.
    SONUÇ : Gerek SGK. yazısı (yaş dışında emeklilik (yaşlılık aylığı) şartlarını yerine getirmem) ve gerekse fazla mesai alacaklarımın ödenmemesi nedeni ile 04.05.2015 tarihinden geçerli olmak üzere 4857 sayılı İş Kanunun 24. maddesi gereğince derhal fesih hakkımı kullanarak haklı sebeple iş akdimi fesih ediyorum.
    Bu nedenle, tüm hizmet süresi üzerinden giydirilmiş brüt ücret ile kıdem tazminatı, fazla mesai, yıllık izin ve diğer tüm alacaklarımdan -fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydıyla- şimdilik 60.000 TL’ sinin iki gün içinde banka hesabıma yatırılmasını aksi halde yasal yollara müracaat edeceğimi, bu durumda yargılama gideri ve ücreti vekaletin tarafınıza yükleneceğini İHTAREN bildiririm. 04/05/2015

Sayın Noter iş bu ihtarnamenin bir nüshasının muhataba tebliğini, bir nüshasının tebliğ şerhli tarafımıza verilmesini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını arz ederim.
    KEŞİDE EDEN

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

60.000 Tl yi nasıl hesapladınız? Ayrıca 2 gün az bir süre.

- - - Updated - - -

Aranızda kıdem tazminatının hesaplanmasında başkaca bir anlaşma yok ise Kıdem tazmiatı tavanı 2015 ilk dönem tavanı 3.541,37 TLdir.
    Ayrıca işveren ile sözleşmeniz varmı ve sözleşmede mesailer maaşa dahil ibaresi varmı? varsa yıllık 270 saate kadar olan mesailerden hak talep edemezsiniz.
    Mesaileri yargıya taşıdığınızda ise mahkemeler mesai saatlerinde İşveren lehine %50 civarında hakkaniyet indirimi yapmaktalar.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bunu bir avukat yazdı açıkçası bilmiyorum 60.000 nasıl buldu.Birlikte kaba bir hesap yapmıştık bu kadar gözükmüyordu.
    Açıkçası bu rakam ve ihtarın içeriğini ben pek beğenmedim.Ve şimdi arada kaldım bu ihtarla pazartesi işleme başlasam mı başlamasam mı diye tereddütte kaldım.
    Ankara dan bir tanıdık avukat bu ihtarı değerlendirdi ve sakın bu ihtarla işleme başlama diyor.Sorun olarak
    1--60.000 tl rakamı yazılmasını görüyor.Rakam yazmaması gerekirdi diyor.
    2--Emeklilikle ayrılmak ve sonrasında başka bir işyerine başlamak kötü niyete girer işveren karşı dava açar ve faiziyle geri alır diyor.

Ben ne yapayım?Anlayamadım kafam çok karışık.
    Bu ihtarla ilerlemelimiyim?
    Sizce bu ihtar nasıl değerlendirebilirmisiniz.

2.5 yıl çalışmam içinden 1.5 yıl full mesaili bir şekilde çalıştım.
    haftada ortalama 13 saat mesai yaptım.
    18 gün yıllık izin alacağım mevcut
    birde aynı ünvanla aynı işi yaptığımız bir arkadaşım ile aramızda maaş olarak uçurum mevcut.Ben 4600 alıyorum o 5900 alıyor.Bu sene 1. ayda herkese aynı zam yapıyoruz dediler ama bizi kandırmışlar o arakadaşa özel 5900 yapmışlar.Arkadaşta bana söyledi bunu bende yöneticilerime bu yaptığınız doğru değil.Ayrımcılık yapıyorsunuz dedim.Benim işverenle sorunum burda başladı.Aslında ayrılama sebebp bu olay.
    O arkadaşa maaşını söyledin ve yöneticini zor durumda bıraktın diye baskı uyguladılar ve hatta arkadaştan savunma istediler.Ama arkadaş cevap yazmadı beni zorlarsanız sizi mahkemeye veririm ve fazla mesailerimi talep ederim diyince arkadaşı sıkıştırmaktan vazgeçtiler.

- - - Updated - - -

Belirsiz süreli hizmet sözleşmesi mevcut ancak sözleşmede 270 saat gibi bir ibare yok.Ayrıca mesai maaşın içindedir şeklinde de bir ibare yok.Sözleşme de tek aykırı gördüğüm madde işçi 2 yıl içinde aynı sektördeki aynı işi yapan başka bir işyerine giremez diyor.

Bunun dışında başka bir şey yok.

Yukarda yazdığım durumlara göre ihtarım nasıl uygunmudur?Bu ihtarı yazan hukuk bürosu ısrarla pazartesi bu ihtarı çekmemi ve yolumuzun doğru olduğunu söylüyor.Rakamı düşürelim 60.000 TL çok gibi görüyorum dedim.Hayır düşürmeyin hatta yükseltelim 100.000 yazın diyor.
    Bu davayı kesinlikle kazanırız diyor.
    Rakamı yükseltmesini hukuk bürosu %15 üzerinden davaya bakacak.Alacağı meblağı yükseltmek için rakamı yüksek tutuyor olabilirmi?

Bende böyle söylemlerden iyice işgilleniyorum.Sizce ne yapmalıyım.

- - - Updated - - -

Belirsiz süreli hizmet sözleşmesi mevcut ancak sözleşmede 270 saat gibi bir ibare yok.Ayrıca mesai maaşın içindedir şeklinde de bir ibare yok.Sözleşme de tek aykırı gördüğüm madde işçi 2 yıl içinde aynı sektördeki aynı işi yapan başka bir işyerine giremez diyor.

Bunun dışında başka bir şey yok.

Yukarda yazdığım durumlara göre ihtarım nasıl uygunmudur?Bu ihtarı yazan hukuk bürosu ısrarla pazartesi bu ihtarı çekmemi ve yolumuzun doğru olduğunu söylüyor.Rakamı düşürelim 60.000 TL çok gibi görüyorum dedim.Hayır düşürmeyin hatta yükseltelim 100.000 yazın diyor.
    Bu davayı kesinlikle kazanırız diyor.
    Rakamı yükseltmesini hukuk bürosu %15 üzerinden davaya bakacak.Alacağı meblağı yükseltmek için rakamı yüksek tutuyor olabilirmi?

Bende böyle söylemlerden iyice işgilleniyorum.Sizce ne yapmalıyım.
    Konu hamdi34 tarafından (01-05-2015 Saat 14:43:45 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"2 Yıl içinde aynı sektördeki aynı işi yapan başka bir işyerine giremez" Tam olarak bu şekilde ibare var ise bu şart hükümsüzdür. Zaten tazminatta yok sanıyorum. Girdiğiniz yer eski çalıştığınız işyeri ile rakbet etmiyorsa, işyeri sırlarını kullanmıyorsanız problem olmaz.

Rakam belirtmeyin. Zira bu rakam çok yüksek bir rakam. Alacak kalemlerini belirtin sadece Eksik ödeme yaparlar ise eksik kalan üzerinden dava açarsınız ve işveren daha uzun bire süre verin 10-15 gün gibi. 2 günlük süre, ödemeyin, acilen dava açayım gibi bir süre olmuş. Avukatlar dava değeri üzerinden ücret alırlar. Davayı kazanırsınız. Ama Avukatada kazansanızda kaybetsenizde iyi bir rakam ödersiniz ve aldığınız rakamdan birşey anlamazsınız.

İşveren kötü niyet davası yada başka yerde çalışma yasağına uymama davası açsada, günlük sırınırdan fazla mesai ile yıllık sınırdan fazla mesai yaptırılması, Fazla mesailerin ödenmediğini isbat edip hak ederseniz kötü niyete girmez. Zaten Yargıtayın son içtihatlarıda kötü niyet olmadığı yönünde 15 yıl 3600 günden ayrılmalar için.
    Konu ceceli341 tarafından (01-05-2015 Saat 15:43:37 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    542
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yargıtayın bununla ilgili kafası karışık. Önceki kararlarında 15 yıl 3600 tazminatı alıpta 1 ay içinde başka işlerde çalışanlarla ilgili açılan davalarda işçinin kötü niyetli olduğu düşünülerek tazminatın iadesine kararları verildi.

Fakat bununla ilgili içtihatını değiştirdi. Aşağıdaki kararla.

YARGITAY 22. HUKUK DAİRESİ
    E.2012/10954,K. 2013/909 ÖZET: Davalı onbeş yıl sigortalılık ve 3600 gün prim günü şartlarını sağladığı için istifa dilekçesi ile kıdem tazminatını alarak işyerinden ayrılmıştır. Davacının işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir firmada çalışması hakkın kötüniyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. Davalı kanunun kendisine verdiği emeklilik hakkını kullanmıştır. Kanunda tanınan bu hakkın amacı, işyerinde çalışarak yıpranmış olan ve bu arada sigortalılık yılı ile prim ödeme süresine ait yükümlülükleri tamamlamış olan işçinin, emeklilik için bir yaşı beklemesine gerek olmadan iş sözleşmesini aktif sonlandırabilmesine imkan tanımaktır. Davacının ödenen kıdem tazminatının iadesine ilişkin talebinin reddi yerine kabulüne karar verilmesi hukuka aykırıdır.
    Aynı kararı ben de hafta başında dosyaya beyan olarak koydum, burada görünce ilgimi çekti. Bakalım ne sonuç çıkacak dava sonunda meraktayım

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.Peki örnekte yazdığım ihtarı bi toparlayabilirmiyiz.Nasıl ve neresini düzeltmeliyim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

3600 kidem tazminadi aldim calisma belgesine imza attim

15 yıl 3600 kuralı

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı yaş sınırı

3600

3600 kiden tazminatinda yas onemlimi

yas haric ne demek

onbesyil calistim issizlik az aliyorum

Forum