+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 18 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yargılanıyorum - Öğreniyorum - Ders alıyorum - Marka Hakkına Tecavüz(5833 sayılı kanunla değişik)

Adaptör sattığım bir müşterime Hp firması polisle beraber geliyor , firmanın daha önce aramaya dayanak olan sattığı adaptörü bilmiyorum (muhtemelen sahte - çünkü satış fiyatı benim firmaya sattığım orijinal ürünlerden düşük ) , firma sahibi baskında ürünler burada diyerek benim verdiğim 100 adet hp orijinal adaptörü teslim ediyor.Bende karakola gittim (buradaki komediyi yazmıyorum konu dağılmasın az daha bana hatalı gösterilen ürünlerle bu ürünler bizim ürünlerimiz değil diye ifade verecektim , sonradan benim itirazımla ürünler bulundu) , benim sattığım ürünler olduğunu kabul ettim ve ürünlerin orijinal ürünler olduğunu ifademde beyan ederek bende mahkemeye dahil oldum ve macera başladı.

Hayatımın ilk karakol ziyareti ve sonrasında ilk mahkememdi.

İlk duruşmada ürünleri aldığım firmanın faturasını ve gümrük beyannamelerini (firmadan aldım - onlarında ürünlerin orijinalliği konusunda şüphesi yok , ürünler hp'nin smart (akıllı) tabir edilen ürünleri ve düzgün bir yan sanayisi yok , taklidi olsa düzgün yan sanayisi olur zaten önce.Ama ürünler hp kanalı ile gelmiyor , hp bu ürünleri çin'de 4-5 fason üreticiye ürettiriyor (Lite-on - Chicony , Hipro , Ac-bel vb).
    Hakim bey neden bu evrakları daha önce vermediğimi sordu bende ilk defa mahkemeye geldiğimi ve bu konuda acemi olduğumu belirttim.

1- Bilirkişi (İtü Doçent) raporu geldi ürünler benzer , fontlar benzer , yazılar benzer , ürünler hp sisteminde görünmüyor-sahte.
    Bilirkişiyi aradım nereden sorguladınız Hp Hollanda'ya mail atıp sorduk - tabii raporda böyle yazmıyor.Böyle olacaksa zaten hukuğa yargılamaya gerek yok.
    Diğer taraf gelsin beni infaz etsin.

Dilekçe verdim istediğim bilimin en temel kurallarından birisi hp'den gelen ürününde sorgulanması (deneyde kontrol grubu) ( Bu arada benim ürünüm 19V 4.74A 90w , Hp'nin gönderdiği 65w 18.5V 3.5A farklı bir model adaptör)

Bilirkişi'yide aradım bunu açıkladım.

2- 2. Raporumuz geldi süpriz yine sahte , hem hp örnek ürünü (yine hatalı bir ürün getirilmiş 19.5V 4.62A 90w yeni versiyon adaptör , hem bizim ürünümüz sistemde görünmüyor (bu arada dilekçemde talep etmeme rağmen sorgu sayfası , adresi kaynağı yok).
    Sayın Bilirkişimiz bu sefer 12 madde yazmış

3- Bilirkişimizin raporundaki 12 maddenin istisnasız hepsini hp sitesi ve kendisinin önceki bilirkişi raporundan delillerle çürüttüm.
    Örneğin Bilirkişi tam bir komedi olarak diyor ki Hp'den gelen ürünün değerleri 19.5V 4.62A 90w sizin ürününüz 19V 4.74A diyerek sahte ürün olduğuna dayanak yapıyor (Gelen ürün hatalı olmasına rağmen)
    Ben Hp sitesinden ürün kodu ile sorgulama ile 19V 4.74A 90w olduğunu ve yine bilirkişinin ilk raporunun 6. sayfasında verdiği ürün satış sayfasında ürün değerinin 19V 4.74A 90w olarak gösterildiğini gösterip hatasını gösterdim.
    Firmanın market ürünleri kutulu , yedek parça ürünleri ise bulk (koli-toplu) bazında geliyor bu bile bilirkişi tarafından bilinmeyip sahte ürün olduğuna dayanak yapılmıştı raporda (Bunun içinde Hp'nin yedek parça dağıtıcısından bir şahit talep ettim)

Bilirkişi raporunu çürütünce yeni bir bilirkişi talep ettim (Ama bir değişiklik olacağını sanmıyorum işin komiği 12 senedir bu sektördeyim kendimin bilirkişi olması lazımdı sanık oldum)

Son durum : Bu celsede 6. celse oluyor Hakimimiz hikaye bir adam olsa şu ana kadar bizi ceza verip gönderirdi ama sağolsun gerçekten güven veren ve adil bir hakim sabretti bilhassa benim usul hakkında ki hatalarıma tahammül etti.

Örneğin: Karşı taraf avukatına "yeter artık siz hiç gidip hp'ye sormuyormusunuz sahte ürün olsa karşınızda bu kadar zamandır uğraşır mıyım" vb sözüme son derece profesyonelce sözümü kesip asıl konuya aldı.

- Hp yedek parça dağıtıcısı firma
    - Hp yedek parça dağıtıcısı firmadan benim talep ettiğim bir satış yöneticisi
    - Ürünleri ithal eden firma
    tanık olarak davet edildi.

Yeni bilirkişi raporumuz gelecek ama ben sonucun olumsuz olacağı kanaatindeyim bu seferki bilirkişimiz sadece öğretim görevlisi , itü'den doçent bile Hp karşısında ezilip böyle hatalı bir rapor yazarken bir öğretim görevlisinden o cesareti beklemiyorum dürüst olmak gerekirse.

Bu arada Hp Avukatından aynı ürünü talep ettim - Sahte ürünler olmayabilir gibi absürt bir cevap verdi önce (dosyayı mahkemede inceliyorlar her mahkemede ayrı bir avukat) - sahte ürün üretmenin mantığı ne ki o zaman aslı olmazsa , Hakimimizin bu ürünü getirecek misiniz ? Getirmeyecek misiniz sorusuna getirmeyeceğiz dedi.

Ben aynı ürünün hp sitesinden ve satış sitelerinden varlığını ispat sayfalarını sunmuştum.

***Başka yaptıklarım :

Fujitsu Siemens yetkili servisi bir elektronik mühendisinden (İtu Elektrik-Elektronik) ürünü muadil adaptör ile karşılaştırtıp , farklılıklarını ve bu kalitede bir ürünün alış-satış- yurtdışı satış fiyatlarının tutarlı olduğuna dair bir bilirkişi raporu aldım.

Cihaz seri numarası vererek ve ürünün resmini email ile Hp firmasına göndererek (Cevap veren Hp Atlanta) onay sonrası bir adet ürünü arızalı olarak hp firmasına gönderdim ve ürün yenisi ile değiştirildi gönderildi.Yazışmaları ve açılmamış ambalajda gelen ürünü dosyaya delil olarak sundum.

A-Şu anki konumda sizlerin önerileri nelerdir ? Yargılandığım madde : Marka Hakkına Tecavüz(5833 sayılı kanunla değişik)

B- Genel sistem eleştirim :

* Her türk vatandaşı kendini savunma hakkına sahip ama avukatlar sistemde dosyaları görebilirken ben kendi yargılandığım davada dosyayı göremiyorum , bunun için adliyeye gitmem gerekiyor , son ayda 3 kere gittim dosya hala bilirkişide.Bu bence eşitliğe aykırı bir durum.

* Avukat bu işin profesyoneli "başka işteyim yarım saate geliyorum" yazdığında bekleniyor benim bekleneceğimi sanmıyorum

* Baro odasında fotokopi ücreti , standart (en ucuz yer değil görece pahalı) yerin 3 katı fiyatta.

Not: İstenirse bilirkişi raporlarının taranmış fotokopilerini yayınlayabilirim (Yasal mı mahkeme devam ederken)

Ek soru : Bu süreçte yaşadıklarımı bir blog vb sitede yayınlamam suç teşkil eder mi sonuçta ben bu sıkıntıyı çekiyorum en azından sürecin iyileşmesi konusunda bir faydam olsun diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Yargılanıyorum - Öğreniyorum - Ders alıyorum - Marka Hakkına Tecavüz(5833 sayılı kanunla değişik) konulu yargıtay kararı ara
    Yargılanıyorum - Öğreniyorum - Ders alıyorum - Marka Hakkına Tecavüz(5833 sayılı kanunla değişik) konulu hukuk haber
    Konu arustun tarafından (31-01-2015 Saat 16:04:35 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yargılanıyorum - Öğreniyorum - Ders alıyorum - Marka Hakkına Tecavüz(5833 sayılı kanunla değişik)

Raporu ve dilekçeleri burada yayınlayabilirsiniz. Ama tek şartla; isimleri kapatmak suretiyle...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yargılanıyorum - Öğreniyorum - Ders alıyorum - Marka Hakkına Tecavüz(5833 sayılı kanunla değişik)

1. bilirkişi raporu :
    www.birmarket.com/rapor1a.JPG
    www.birmarket.com/rapor1b.JPG
    www.birmarket.com/rapor1c.JPG
    www.birmarket.com/rapor1d.JPG
    www.birmarket.com/rapor1e.JPG

- - - Updated - - -

İtiraz dilekçem
    http://www.birmarket.com/dilekce.JPG

- - - Updated - - -

Ek bilirkişi raporu
    http://www.birmarket.com/ek1.JPG
    http://www.birmarket.com/ek2.JPG
    http://www.birmarket.com/ek3.JPG
    http://www.birmarket.com/ek4.JPG
    http://www.birmarket.com/ek5.JPG
    http://www.birmarket.com/ek6.JPG

- - - Updated - - -

05/12/2014

İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi
    Sayın Hakimliğine

Dosya No :2013/700 Esas
    Davacı :K.H.
    Müşteki :xxxxxxxxx ABD
    Sanık :xxxxx
    xxxxxxx
    Suç :556 Sayılı KHK'ya değişiklik getiren 5833 Sayılı Markalar Kanununa muhafelet

Konu :Savunma

A) Yasa açık olmasına rağmen şikayetçi firma tarafından Sayın bilirkişiye Hp firmasının son bir yıldır piyasaya sunduğu farklı versiyon bir adaptör getirilerek kendisi yanıltılmış ve yanlış yönlendirilmiştir.

Firma tarafından getirilen ürünün değerleri 19.5V 4.62A

Aa) Ek bilirkişi raporunun 2. sayfasında ürünün çıkış değerleri net olarak belirtilmiştir (Ek A1 işaretli)

Input : AC100-240V (Worldwide use) , Output : DC 19V 4.74A

Ab) Daha önce mahkeme huzuruna getirdiğimiz cihaz üzerinde yazan değerler ve bizim ürünlerimizin değerleri aynı resim üzerinde işaretlenmiştir. (Ek A2/1 -A2/2 işaretli)

Hp notebook üzerinde yazan değerler : Input: 18.5Vdc==3.5A , 19Vdc==4.74A

Adaptörümüz üzerinde yazan değerler: Output: 19V 4.74A 90w Max

Ac) Hp yedek parça sitesi üzerinde yapılan ürün sorgulamasının sonucunda ürün değerleri
    (Ek A3 işaretli)

Sorgu sayfası : http://partsurfer.hp.com/Search.aspx?SearchText=ED495AA

AC Smart power adapter (90 watt) - 100-240VAC input, 47-63Hz - 19.0VDC output, 4.74A, 90 watts, with power factor correction (PFC) - Does NOT include power cord

Bunun sonucunda bilirkişi raporunda ki çelişkileri madde madde açıklayacağım.

Ek bilirkişi raporu madde 1 : Birinci bilirkişi raporunda sayın mahkemenizin bildiği üzere ürünlerimizin seri no kontrollerinin ve hp nezdinde yapılan inceleme sonuçlarının olumsuz olduğu belirtilmişti.Biz bunun üzerine bilimsel çalışmanın çok temel başlangıç düzeyi bir ilkesinin atlanmaması gerektiği üzere hp tarafından getirilen üründe de sorgulama yapılmasını istedik ve mahkemenize hp sitesindeki sorgu sonuçlarını sunduk , bilirkişimizin yaptığı sorgulamada Hp tarafından getirilen üründe de olumsuz sonuç alındı.

Ek bilirkişi raporu madde 2 : Ürünler arasında folyo ambalaj kalınlığı farklılığı olduğu söylenerek herhangi bir kıyaslama , ölçü , matematiksel bir değer vermeden olumsuz algı yaratılmaktadır.

Ek bilirkişi raporu madde 3 : Ürünün kutulu olarak geldiği belirtilerek yine ürünümüz hakkında olumsuz algı oluşturulmaktadır.Oysa ne bizim Hp Türkiye firmasına arızalı olduğunu belirterek gönderdiğimiz ve yenisi ile değiştirilen ve gönderilen ürün , ne şikayetçi firma avukatları tarafından ilk olarak temin edilen hatalı değerdeki ürün kutulu idi

Piyasada bu ürünlere vakıf olanlar bilir ki şikayetçi firmada yedek parça ve market ürünleri ambalaj ve gönderilme şekilleri olarak farklıdır.

Bu konuyu yukarıda açıklamamız net olarak ispatlamakla birlikte gerek duyulduğu takdirde.

xxxxxx Bilişim Satış Yöneticisi xxxxx xxxxx'ın tanık olarak dinlenmesini talep ederiz.

Ek bilirkişi raporu madde 4 : Ürün etiketinin uygulama şeklinin temin edilen farklı üründen , farklı olduğu belirtilip yine ürünümüz hakkında olumsuz algı oluşturulmaktadır.

Bu konuda Hp firmasının kendi sitesinden 3 adet ürünümüzle aynı etiket uygulama şeklinde adaptör resmi ekte (Ek A4-1 , Ek A4-2 , Ek A4-3)
    sunulmaktadır.Firmanın kendi sitesinde orijinal olmayan bir ürün resmi bulundurması doğal olarak mümkün değildir.

http://partsurfer.hp.com/media/photos/693715-001.jpg ( Ek A4-1)
    http://h10025.www1.hp.com/ewfrf-JAVA/Doc/images/756/c02558642.jpg ( Ek A4-2)
    http://h10025.www1.hp.com/ewfrf-JAVA/Doc/images/883/c02558641.jpg (Ek A4-3)

Ek Bilirkişi raporu madde 5 : Birinci bilirkişi raporu 6. madde

“İncelenen adaptörler ve etiketlerin üzerinde yer alan yazı tip font büyüklükleri orjinal mamullerle benzerdir.” ile çelişmektedir.

Ek Bilirkişi raporu madde 6 : Farklı ürün, farklı dönem ve farklı fason üreticiler tarafından üretilen iki ürün arasındaki kalıp farklılığı doğaldır.

Ek Bilirkişi raporu madde 7 : Farklı ürün,farklı dönem ve farklı fason üreticiler tarafından üretilen iki ürün arasındaki kalıp farklılığı doğaldır.

Ek Bilirkişi raporu madde 8 : İncelenen adaptörün olması gereken çıkış voltajları Aa , Ab , Ac maddelerinde gösterilmiştir bu bilgilere göre hatalı voltaj değerine sahip olan ürün ürünümüz değil Hp tarafından getirilen farklı üründür.

Ek Bilirkişi raporu madde 9: İncelenen adaptörlerin kablosu üzerinde yazan Nice Fountain ibaresi yine sahte ürün algısı olarak sunulmakta ve diğer ürünün Hindistan firması Linetek yazısını taşıdığı belirtilmektedir.Oysa basit bir arama motoru araması ile görülecektir ki
    Nice Fountain firması Taiwan merkezli büyük bir kablo üreticisi firmadır.

http://www.nfwire.com.tw/ (Web sitesi ekran görüntüsü Ek A5-1)

Ek Bilirkişi raporu madde 10 : Bütün bu maddelerin Hp firmasının temin ettiği farklı ürün için incelenmesi sonucunda görülecektir ki ek bilirkişi raporunun :

Madde 1 , Madde 2 , Madde 4, Madde 5, Madde 6, Madde 8 maddeleri açısından ve sunduğumuz deliller ışığında bakıldığında ürünümüzün değil Hp firmasının getirdiği ürünün sahte olduğu kanaati ortaya çıkacaktır.

Yine Madde 1 , Madde 2 , Madde 4, Madde 5, Madde 6, Madde 8 maddeleri açısından ve sunduğumuz deliller ışığında bakıldığında ürünümüzün orijinal ürün olduğu ispatlanmaktadır.

B-) Ürünlerimizin Orijinal olduğunu ispatlamak amacıyla firma çalışanımız; aynı adaptörden bir adet arızalı olanın değiştirilmesi için Hp Müşteri hizmetleri ile iletişime geçmiştir. Hp Müşteri hizmetleri 4734573680 kayıt numarası ile bu adaptörün Orjinal ve arızalı olduğunu kabul ederek yenisi ile değişimini yapmıştır. Değişim sürecinde hp ye gönderilen mailler ve değişerek gelen ürünün detayları daha önce tarafımızdan dosyaya sunulmuştu.

Bu süreçte Hp firmasına ürün seri numarası ve resmi gönderilmiştir.Yapılan kontroller sonrasında ürün Hp firmasına gönderilmiş ve değiştirilip tarafımıza gönderilmiş ve açılmamış ambalajında dosyaya delil olarak sunulmuştur.Yine ürünlerimizin orijinal ürünler olduğunu bu işlem ilede onaylanmaktadır.

C-) Şikayetçi firma vekili , xxxx Teknik firmasına hazırlattığımız rapora itirazında ürünlerin kalitesinin tartışılmadığını belirtmiştir oysa raporda belirtilen incelenen ürün kalitesinde bir ürünün sahte ürün üretecek yapıda bir firma tarafından üretilmesinin ticari olarak mümkün olmadığıdır.
    Dünya çapında bu kalitede ürün üretimi yapabilen bir firmanın zaten bu tarz bir ürün üretme ihtimali bulunmamaktadır.

Yine Şikayetçi vekili 30/06/2014 tarihli dilekçesinde xxxxx Bilişim'in Hp için sıradan alım yapan bir firma olduğu kanaatini vermiştir.Ekte xxxxx Bilişim'in kendi sitesinden ve Hp firmasının bir kitapçığından evrakları mevcuttur.

http://www.artimbilisim.com/bulten/20040425_1.pdf (2004 yıl Basın Bülteni) Ek A6-1
    http://h20628.www2.hp.com/km-ext/kmcsdirect/emr_na-c01486489-1.pdf (Sayfa 154) Ek A6-2

Firmanın şu an ki konumu ve hangi yıla kadar yerel yedek parça distribütörü olduğunun cevaplanması talep ederiz.

Temin edilen ürün hatalı olmasına rağmen sayın Bilirkişinin delillerle ortaya koyduğumuz çelişkileri nedeni ile raporunun hataları ortaya konulmuştur.Yine ürün Hp firmasına resim ve fiziksel olarak gönderilip değiştirilerek orijinal olduğu ispatlanmıştır..Mevcut delillerin yeterli olmadığı düşünüldüğü takdirde Mahkenizden talebimiz bu konuda konuya daha vakıf olacağını düşündüğümüz Elektrik -Elektronik mühendisi bir bilirkişi atanmasıdır.

Mahkemeden talebimiz output 19V 4.74A değerde şekil ve etiket biçimi olarak Ek 7 de gözüken orjinal adaptörün Hp tarafından temin edilip yeni bilirkişiye yollanmasıdır. (Ek 7 Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon.com sitesinde satılan etiket uygulama şekli ve değerleri ürünümüzle aynı olan bir ürünün ekran görüntüsü)

Takdir edersiniz ki ürünlerimiz konusunda en ufak bir şüphemiz olsa ürünleri kabul etmemiz ve ithalatçı firmanın gerekli evrakları bize temin etmesi mümkün olmazdı.
    Adaptörlerin fatura ile alınıp satılması Temin edinilen firmaların yetkili satıcı veya gümrük beyanları dosyaya konulan firma olması ve Bilirkişinin 1. raporu ve rapordaki seri noların sorgu sayfalarında da bulunduğunun bilirkişi tarafından da kabul edildiği göz önünde bulundurularak ürünlerimizin iadesini ve beraatimizi talep ediyoruz.

xxxxxxxxxxx

- - - Updated - - -

Bunun sonucunda 5. celse tutanağı tam olarak bir sene geriye gitmiş olduk.

http://www.birmarket.com/sondurusma1.JPG
    http://www.birmarket.com/sondurusma2.JPG

- - - Updated - - -

Bu konuyu neden yazıyorum , öncelikle bu tarz konularda ülkemizde bir boşluk var ve hukukta ateş olmayan yerden duman tütmez mantığı söz konusun bugün Anneme söylesem Hp ile mahkemeliğiz diye karşı firmanın ağırlığı nedeni ile acaba derler.Mahkeme'dede söylediğim gibi sayın Yardımcı Doçent'in bilirkişi raporunu salt edebi metin olarak okuduğunuzda bile bariz olan hataları yapmasının firmanın karşısında ezilmekten başka mantıklı bir açıklaması yok.

Hukuk açısından ise bu konularda uzmanlaşmış avukat fazla değil , genelde gerçekten ortada suç var , arada az olan kişilerde hakkını arayamıyor veya ön yargı karşısında eziliyor.(Muhtemelen iş ortağım inat etmese bende cezayı almış olurdum şu ana kadar).Avukat olan samimi bir arkadaşıma konuyu anlatıp hafif yollu sitem ettim sıkıldığını biliyorum diye oda abi benim branşım değil , fikri/sınai haklar benim için bir seçmeli dersten öteye geçmedi dedi.

Sonuçta ilk defa mahkeme görüyorum (Yaş 39) , hataları olsada sürecin iyileşmesine bir katkımız olsun.

Bu süreçte ne yapmamı önerirsiniz.Yeni bilirkişi raporumuz henüz çıkmadı , üstte belirttiğim sebeplerle pek ümidim yok açıkçası.

Konuyu gelişme oldukça elimden geldiğince hızlı güncelleyeceğim örnek dava olarak burada bulunması faydalı olacaktır.
    Konu arustun tarafından (08-02-2015 Saat 20:54:43 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neresinden tutsam dökülüyor bugün yeni bilirkişi raporumuz geldi hani demiştim ya karakoldaki ifademde ilk sefer hatalı ürünler gösterildi , sonra biz itiraz edilince doğru ürünler bulundu diye.Komedi burada önce hatalı ürünler(bariz sahte)13 adet adaptör + 243 adet yine başkasına ve başka mahkemeye ait sahte etiket verilmiş bilirkişiye sonra bizim ürünler(3 adet) böylece iki ayrı ürün ve hp'den gelen alakasız ürün bu algı altında karşılaştırılmış.Ben olsam bende altta ki saçmalıkları yazardım (Ama ben gülenmiyorum ancak acı acı gülebiliyorum bu rezalet karşısında)
    Bu yetmiyor bizim ürünün incelendiği kısımlarda tam bir komedi(Benim açımdan traji komedi oluyor) Artı bilirkişi raporu sahte ürünlerde bize ait gibi yazılmış.(Pardon'du değil mi filmin adı)

*Sayın Bilirkişi diyor ki hp'nin ürününde sarı bant 3M marka , diğer üründe ise sadece sarı bant kullanılmış marka yok oysa açtım bir ürün alt kısmına bakınca 3M markası var.
    *Sayın bilirkişi diyor ki 19.5V adaptör için hp'nin ürününde dayanım 300V yazıyor (19.5V çekeceğiniz bir adaptöre 300V dayanımlı bir kablo kullanmak ?? ) kaldı ki aynı versiyon adaptör bende mevcut 30V yazıyor (adli emanetten ürünün istenip incelenmesini isteyeceğim o zaman bu hatada görülecek).
    Yetmiyor bizim ürünlerden birinde 30V değil 150V yazdığı iddia ediliyor böyle bir şey mümkün değil geriye kalan 97 adaptörü inceledim hepsinden istisnasız 30V yazıyor yine adli emanetten ürünleri isteyip bunun yanlışlığıda gösterilecek.

Açıkçası kendimi savunmaya devam ediyorum , daha ağır cezası ve yaptırımı olan bir mahkeme olsa komplo teorisi bile yazmaya başlayacağım.
    Konu arustun tarafından (17-02-2015 Saat 19:26:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim anlamadığım olay HP'nin orjinal ürününü satıyorsanız HP sizi niye mahkemeye veriyor. En trajikomik yeri ise bozulan adaptörü HP'ye gönderip yenisini almanız. Bu bile tek başına kanıtlıyor her şeyi.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Emrah Şengül bu mahkemede bu kadar ısrarcı olmamın sebebi bu tarz büyük firmaların yarattıkları algı ile benim gibi yaşlarıda yakmasını engellemek ve sürecin daha net delillere dayandırılması konusunda zorlanmalarını sağlamak.Bir bilirkişi raporunu yukarıda ki gibi net delillerle çürütmek benim hoşuma gitmiyor , üzülüyorum neden derseniz bu ülke şartlarında bir yardımcı doçentin raporu ve bu kadar temelsiz olması acı , bundan hepimiz zarar görüyoruz.

Firma vekili , bir firma çalışanının ifadesini sunmuş (Yurtdışı) , buna karşı savunmamı okursanız ne demek istediğimi net olarak göreceksiniz daha yazacak en az 2 sayfa yazım olmasına rağmen bu kadar net bir hatanın arada kaynamaması için savunmamı kısa tuttum.

18/02/2015

Sayın Hakimliğine

Müşteki :xxxxxxx DEVELOPMENT COMPANY LP ABD
    Sanık :xxxxxxx
    Suç :556 Sayılı KHK'ya değişiklik getiren 5833 Sayılı Markalar Kanununa muhafelet

Konu :Esas Hakkındaki Savunmamız , karşı tarafın getirdiği Hp Analisti tanık beyanlarına karşı beyanımız

Mahkemenizden en baştan beri talebimiz şikayetçi firmanın hüküm ve açıklanmayan gizli verileri ile değil , deliller ve karşılaştırılmalı incelemelerle yargılanmamızdır.Bunun aksi bir durumda zaten takdir edersiniz ki yargılamaya ihtiyaç duyulmayacaktır kaldı ki şikayetçi firmanın beyanlarındaki hataları mahkemenize daha önceki savunmalarımızda sunduk.

Sayın Tanık Küresel Güvenlik servisi Emea donanım analisti - xxxxx xxxx'ın ifadesi incelenirse yine karşılaştırılmalı bir inceleme yapılmadığı görülecektir ve sorgulayabileceğimiz tek beyanında yanlış olduğu bizzat firmanın kendi getirdiği örnek adaptörün incelenmesi ile şüpheye mahal bırakmayacak şekilde görülmektedir.

Tanık beyanında firma logosunun yuvarlak değil , dikdörtgen olması gerektiği belirtilmiş ve yine şikayetçi vekili 10/12/2014 tarihli dilekçesinde 2. maddenin son satırında “logonun sahte ürünlerdeki gibi yuvarlak değil dikdörtgen olması gerektiği sabittir” denilmiştir. Sadece firmanın getirdiği ürünün incelenmesi ile bu beyanın doğru olmadığı görülecektir.Firma analisti xxxxxx xxxpart'ın sabit beyanı ile firmanın temin ettiği orijinal adaptör çelişmektedir.
    Firmanın getirdiği iki adaptörde de logo bizim ürünlerimizle aynı ve yuvarlaktır.

Buna göre ya Tanık xxxxxx xxxpart yalan beyanda bulunmaktadır veya şikayetçinin getirdiği adaptörler sahtedir.

Ek: 18/06/2014 tarihli Ek Bilirkişi raporu sayfa 4/6 (Şikayetçi firmanın getirdiği ürün resmi mevcuttur)

Hem ürünümüzün hem Hp tarafından getirilen ürünün logoları aynı ve yuvarlaktır.Sayın Mahkemenizinde göreceği üzere Orijinal olan bir ürünün sahte olduğu iddiası , orijinal ürünlerin sahte olduğu sonucuna varmaya sebep olur.
    Konu arustun tarafından (18-02-2015 Saat 00:59:15 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı arustun rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Emrah Şengül bu mahkemede bu kadar ısrarcı olmamın sebebi bu tarz büyük firmaların yarattıkları algı ile benim gibi yaşlarıda yakmasını engellemek ve sürecin daha net delillere dayandırılması konusunda zorlanmalarını sağlamak.Bir bilirkişi raporunu yukarıda ki gibi net delillerle çürütmek benim hoşuma gitmiyor , üzülüyorum neden derseniz bu ülke şartlarında bir yardımcı doçentin raporu ve bu kadar temelsiz olması acı , bundan hepimiz zarar görüyoruz.

Firma vekili , bir firma çalışanının ifadesini sunmuş (Yurtdışı) , buna karşı savunmamı okursanız ne demek istediğimi net olarak göreceksiniz daha yazacak en az 2 sayfa yazım olmasına rağmen bu kadar net bir hatanın arada kaynamaması için savunmamı kısa tuttum.

18/02/2015

Sayın Hakimliğine

Müşteki :xxxxxxx DEVELOPMENT COMPANY LP ABD
    Sanık :xxxxxxx

Konu :Esas Hakkındaki Savunmamız , karşı tarafın getirdiği Hp Analisti tanık beyanlarına karşı beyanımız

Mahkemenizden en baştan beri talebimiz şikayetçi firmanın hüküm ve açıklanmayan gizli verileri ile değil , deliller ve karşılaştırılmalı incelemelerle yargılanmamızdır.Bunun aksi bir durumda zaten takdir edersiniz ki yargılamaya ihtiyaç duyulmayacaktır kaldı ki şikayetçi firmanın beyanlarındaki hataları mahkemenize daha önceki savunmalarımızda sunduk.

Sayın Tanık Küresel Güvenlik servisi Emea donanım analisti - xxxxx xxxx'ın ifadesi incelenirse yine karşılaştırılmalı bir inceleme yapılmadığı görülecektir ve sorgulayabileceğimiz tek beyanında yanlış olduğu bizzat firmanın kendi getirdiği örnek adaptörün incelenmesi ile şüpheye mahal bırakmayacak şekilde görülmektedir.

Tanık beyanında firma logosunun yuvarlak değil , dikdörtgen olması gerektiği belirtilmiş ve yine şikayetçi vekili 10/12/2014 tarihli dilekçesinde 2. maddenin son satırında “logonun sahte ürünlerdeki gibi yuvarlak değil dikdörtgen olması gerektiği sabittir” denilmiştir. Sadece firmanın getirdiği ürünün incelenmesi ile bu beyanın doğru olmadığı görülecektir.Firma analisti xxxxxx xxxpart'ın sabit beyanı ile firmanın temin ettiği orijinal adaptör çelişmektedir.
    Firmanın getirdiği iki adaptörde de logo bizim ürünlerimizle aynı ve yuvarlaktır.

Buna göre ya Tanık xxxxxx xxxpart yalan beyanda bulunmaktadır veya şikayetçinin getirdiği adaptörler sahtedir.

Ek: 18/06/2014 tarihli Ek Bilirkişi raporu sayfa 4/6 (Şikayetçi firmanın getirdiği ürün resmi mevcuttur)

Hem ürünümüzün hem Hp tarafından getirilen ürünün logoları aynı ve yuvarlaktır.Sayın Mahkemenizinde göreceği üzere Orijinal olan bir ürünün sahte olduğu iddiası , orijinal ürünlerin sahte olduğu sonucuna varmaya sebep olur.
    Zaten sattığınız orjinal Hp ürünüyken HP neden sizi mahkemeye veriyor ben anlamadım açıkçası. Birde siz ürünü Çin'den getirttiniz heralde. Peki HP bu adaptörleri sizin aldığınız firmalarda mı yaptırıyor? Anlaşmazlık burda başlıyor tahminim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi bu çerçevede sizlerin yardımına ihtiyacım olan konular şunlar yeni bilirkişi raporuna göre

1-Bu raporda bir karmaşa yapılmış ve bana ait olmayan sahteliği bariz ürünler (13 adet adaptör ve 243 adet adaptör etiketi , bana ait olan 3 adet ürün ve Hp'den gelen versiyon olarak farklı ürün karşılaştırılmış.

yedinci celseye geldik ve ben yoruldum , benim olmayan ürünler nedeni ile rapora topyekun itiraz mı etmeliyim yoksa yapılan karşılaştırmalar beni doğrular mahiyette olduğu üzere (1,2,3 olarak ayrılmış 2 için sahte deniliyor ,1(benim ürünüm için emin olunamayıp iyi taklit kanaatine varılmış ama benim ispatlayabildiğim net hatalar var yani ürün algı nedeni ile zorla sahte gösteriliyor vb) , benim olmayan ürünleri belirtip savunmamı buna göre mi yapmalıyım.

Gelen tanıkta beni doğruladı her konuda ve mesela karşılaştırmaları sorulara göre
    -Benim tecrübeme göre 1 ve 3 orijinal dedi
    -Bir sayfada taklit ürünler var (benim olmayan) dedi bunların seri no ve ct no aynı olmamalı dedi bizim ürünlerimiz doğal olarak farklı olması gerektiği üzere
    -Bir sayfada kablo kalınlığı eleştiriliyor resimdeki ürün sahte ve hp'nin getirdiği ürün bizim ürün karşılaştırılmamış.
    -Kablolar konusunda bilirkişinin yazdıklarını standartlar (Ul standartı kabloların üzerinde yazan net olarak çürütüyorum , işin acı tarafı benim inşaat mühendisi eğitimimle bildiğim bu dataları bilirkişinin bilmemesi.

2- Bilirkişinin bariz bilgi hatalarını göstermeli miyim ?Yoksa bunlar ayrıntı deyip konuyu dağıtmamalımıyım veya bilirkişide bu yapının adamı olduğu için mesleki dayanışma aleyhime mi olur fincancı katırlarını ürkütmeyelim.Mesela bir veri için https://panjiva.com/ isimli logistik firmasının sitesinde bilgi var diyor panjiva.com bir logistik firması sitesi değil dünya çapında alıcılara üreticileri bulma ve değerlendirma konusunda kriterler sunan bir site (bir çok kriterden biriside o firmanın yaptığı ihracat verileri) sağolsun sayın bilirkişi bunu görüp logistik firması sanmış bunun gibi verilerle hataları göstermek bana bir fayda sağlar mı.

3- Onlara hiç girmeden konuyu dağıtmadan standartlarla ispatlamalımıyım ama burada da sorun bu standartlardan mahkemenin haberi olmayabilir teknik konular nasıl bir yol izlemeliyim.

Mümkün olan en az uzama ile bu işi sonuçlandırmam için seçmem gereken hukuki yol nedir yoksa yine bilirkişiyi çürütüp yeni bilirkişi mi talep etmeliyim ?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tecrübelerim dayanarak o doçentin raporu kendisinin değil öğrencilerinden birine hazırlattığını söyleyebilirim. Bir öğretim görevlisinin hocası olacak birinin aksine rapor düzenleyebileceğinide düşünmüyorum doğrusu.

Belirttiğiniz gerekçeler ile bilirkişi raporuna tekrar itiraz edin. davayı kazanmanızın yolu bu. itiraz kabül edilmezse temyiz aşamasında işinize yarar.

Bir içki firması yurt dışında ürettiği içkileri Türkiyede sahte içki olarak sattığı haberlerini hatırlıyorum. Çünkü bu şekilde satışta hem daha fazla mal satıyor hemde daha fazla kar ediyor. Zaten üründe orjinal kapış kapış satılıyor. Bunun sebebide yüksek vergiler.

Bazı firmaların taklit ürünlerini yapan firmalar ile anlaştığını ya bu üretimlerin tümünü alıp bizim gibi ülkelere orjinal gibi gönderdiğinide biliyoruz.

Yıllar önce başka bir sektörde yöneticiliğini yapmış olduğum firmada bu sizin ince yada kalın kablo meselesi gibi bir hata olduğunda malın hepsinin düzeltmesini yapmak çok zarara yol açacağından malın finiş kontrolünü yapan firma elemanına düzeltilmiş bir paleti gösterip onaylamasını sağladığımızda olmuştur. Bu pek çok sektörde olur ve problemde çıkmaz hani

Anlattıklarınızdan ve avukatın mallar orjinal olabilir cevabından , biran Hp firmasının yada temsilcisinin sizi haksız çıkarmak adına orjinal olmayan bir ürün bile gönderdiğinden şüphelendim doğrusu.

İthalatçı firma dahi, size farklı bir lot yada orjinal faturası kesip orjinal olmayan ama iyi taklit edilmiş ürün bile satmışda olabilir. Bu aşamada ithalatçı firma niye sizin arkanızda durmaz onuda anlamış değilim.

Mahkemede Usül hataları yaptığıma bile hakim gözyumdu demişsiniz. Aşırı olmamak kaydı ile Bu tür çıkışlarınız sayesinde hakim size tahammül ediyordur. Konu teknik bir konu ve sizin bilirkişi incelemelerini çürütmeye yönelik verdiğiniz teknik bilgilere oda şaşırıyordur. Sizin yaptığınız kahraman bakkal süper markete karşı sözünün tam karşılığısınız.

Bence ithalatçı firmadanda destek alın. Bu aşamadan Hp firması ile temasa geçip onları ikna ederseniz davayıda çekebilirler. Bu aşamada avukatın davayı çekeceğini düşünmüyorum.

KOlay gelsin Mücadeleye devam.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

a)Tecrübelerim dayanarak o doçentin raporu kendisinin değil öğrencilerinden birine hazırlattığını söyleyebilirim. Bir öğretim görevlisinin hocası olacak birinin aksine rapor düzenleyebileceğinide düşünmüyorum doğrusu.

b)Belirttiğiniz gerekçeler ile bilirkişi raporuna tekrar itiraz edin. davayı kazanmanızın yolu bu. itiraz kabül edilmezse temyiz aşamasında işinize yarar.
    Sayın Ceceli çok teşekkür ederim tecrübeleriniz için

aa) Umarım öyledir , birde hp firmasının ağırlığı ve algısı var , artı bu adaptörlerin sahteleri olsada(bariz kalitesiz) takliti çok mümkün değil çünkü davaya konu adaptör patentli bir teknoloji içeriyor ve akıllı olarak geçiyor , dolayısı ile geçmişte belki bilirkişilere 100 ürün geldi ise en az 97'si taklitti , kalan 3'te arada yanıp gitti.
    Açıkçası benim durumumdada suçluyum desem ve ceza alsam maliyet ve zarar daha düşük olacaktı.Daha önce bu firmayada fason üretim yapan bir firma'dan distribütörlük talebimiz olmuştu kendilerinden gelen cevapta (arada bir bağlantı olduğundan aldık o cevabı da) - biz sadece dünyada notebook üreten ilk on firmaya adaptör üretiyoruz deniliyordu.Aynı çapta bir firmanın distribütörlüğünü aldık ve onlar bu teknolojinin firmaya özel olduğunu ve üretemeyeceklerini doğal olarak belirttiler yani düzgün bir sahte çok mümkün değil.Bu kalitede sahte ürün üreten bir firmanın varlığını bilsem varımı yoğumu o firmaya ortak olmak için harcarım çünkü hacim çok büyük.

bb) Yanlış anlamadı isem raporu kısmi kabul etmem mümkün olmayacak ( ya da olabilir mi) ürünler sonuçta kısım kısım incelenmiş ,sahte ürünlerin sahteliği net , bizim ürün sahte olduğu kanaatine , firmanın büyüklüğü vb nedenlerle elde somut veri olmadan zan ile değerlendirilerek karar verilmiş.Orijinalle farklı olduğunu söylenen noktalara karşı tezlerim net , bilgi hataları içeriyor , diğer karşılaştırmalarda beni destekliyor(sahte üründe iç kapak düz , hp'nin ve bizim ürünümüzde iç kapakta tarih , üreten , standart vb bir çok bilgi mevcut gibi bir çok ayrıntı var Birde mahkeme salonuna bu emanette olan ürünleri istetip onlar üzerinde hataları göstertmem mümkün olur mu ? Bunu dilekçeme yazabilir miyim ?

hp kanalında sorun nereden kaynaklanıyor firma dev bir firma(gelen ürün orijinal farklı versiyon farklı fason üretici) sadece benimde savunmamda belirttiğim gibi , bu adaptörleri firmaya üreten en az 4 alt(fason -lite-on,hipro,chicony,acbell vb) firma var , en az 7-8 adaptör türü var bu adaptörlere ise verilen parça kodları ise toplamda bini aşkın (aynı adaptör yedek parçada kodlara göre farklı fiyatlar olabilir -pazarlama taktiği-özel olarak bulmaca şeklinde.

Burada avukatlık bürosu doğrudan amerika'dan yetki almış , Türkiye olayın dışında oysa sektörden biraz düşünen bir firma maliyetlere bakıp sadece ürünlerin sahte olamayacağını anlar.Son bilirkişi raporu hp'nin sitesinden sorgulama ile hp'nin getirdiği son 1-1.5 senenin farklı versiyon ürününün garanti süresinin bitişinin 2007 senesi olduğunu yazmış takdir edersiniz ki son 1.1-5 senede üretilen bir adaptörün garantisi 2007'de bitmez bu bile hp verilerinin tutarsızlığını gösteriyor.

İthalatçı düzgün bir insan , faturanın kendisinin olduğunu , ürünlerin kendi ithal ettiği ürünlere benzediğini orijinal olduğunu kabul etti , tutarsız hiç bir bilgi vermedi sadece doğruları söyledi , sahte ürün getiren birinin faturasında firma ismi yazamayacağını kendisinin beyannamesinden ve faturasında ve bizim faturalamızda bunun böyle olmadığını belirti karşı taraf onu bu seviyede dahil etmez bende onun bu karmaşaya dahil olmasını istemem şu aşamada -aynı zamanda rakip firmalarız- (sadece kendisine benimde bildiğim bir kaçış yolu bıraktı ama o kadar kusur kadı kızında da olur)

Sonuç :
    * 1.5 seneyi geçen bir dava , karşımda muhatap yok ,avukatlık bürüsu aynı söylemi tekrar ediyor gelen arkadaşlar sağolsun dosyayım mahkeme sırasında inceliyor , biraz daha uzarsa Hp Ceo'su Meg Whitmen'in doğrudan emaili var ona bir mail atacağım.
    * Firmam hakkında piyasada şöyle bir algı vardı , bu firma satıyor ise orijinaldir bunu kaybettik.
    - Tek tesellim ağır cezada yargılanacağım bir suçla yargılanıyor olabilirdim diye kendime telkinde bulunuyorum.

herkese teşekkür ederim
    Konu arustun tarafından (23-02-2015 Saat 06:45:51 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sorumluluk olmayanların dava yargılaması

http:www.hukuki.netshowthread.php118647-Yargilaniyorum-ogreniyorum-Ders-aliyorum-Marka-Hakkina-Tecavuz5833-sayili-kanunla-degisik

5833 sayili kanun cezasi

5833 nolu yasa

biten gumruk kacagi davasinda marka avukati mudahil olabilir mi

biten bir marka hakkina tecavuz davasina tekrar mudahil olunur mu

biten mahkemeye marka avukati mudail olurmu

tecavuz

distrubutorluk markaya tecavuz

5833 mahkeme kararı

marka hakkina tecavuz mahkemem var ne yapmaliyim

marka hakkına tecavuz 5833

marka hakkina tecavuz 5833 kanun cezasi

Forum