+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    Sakarya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İcraya Verdiğim Hakem Heyeti Kararına Karşılık Bankanın Takibin Durdurulması İçin İhtiyati Tedb. Talebi

Merhaba, iyi akşamlar. Ben Atilla, 08.01.2008 yılında aldığım taşıt kredisinden dolayı benden alınan dosya masrafı için İlçe Hakem Heyeti'ne 27.08.2014 tarihinde başvuruda bulundum. Fakat banka 18.09.2014 tarihinde hesaba masraf iadesi yaptı, telefonuma mesajla da bildirim geldi. Ben bu ücrete dokunmadım ve masrafın gecikme faizi ile birlikte tarafıma iadesini istedim ve tabi ki olumsuz cevap aldım. İlçe Hakem Heyeti 27.10.2014 tarihinde masrafın gecikme faizi ile birlikte tarafıma iadesine karar verdi. Ben 08.12.2014 tarihinde icra işlemi başlattım. Hani bildiğimden değil, bana "anaparasını aldınız mı?" diye sordular, ben de "anapara hesaba yattı ancak almadım" dedim ve dilekçeye "ana para ve işleyen faizi ile birlikte" ibaresini yazdım.

Gelelim dava konusuna...

Şikayet Konusu: Müvekkil banka aleyhine yapılan......Hakem Heyeti Kararında, iadesine karar verilen dosya masrafı, esasına davalının Hakem Heyetine başvurusundan sonra ancak hakem heyetince karar verilmeden önce bankanın hesabına iade edilmiş olmasına rağmen ve davalının bunu bilmesine rağmen kötü niyetlice, haksız ve mesnetsizce kararı icraya koyarak iade aldığı meblağa faiz işletmek suretiyle tahsil ciheti yoluna gitmesi yasa ve hukuk kurallarına da aykırı olduğundan dolayı,

-öncelikle müvekkilin mağduriyetine sebep verilmemesi açısından TAKİBİN DURDURULMASI için İHTİYATİ TEDBİR KARARI verilmesini,

-takibe esas hakem heyeti kararına konu dosya masrafı iadesi, hakem heyetince karar verilmeden önce davalının hesabına iade edilmiş olduğundan dolayı, bunu bilmesine rağmen davalının banka hakkında haksız ve mesnetsizce ilamlı icra takibine geçmesi yasa ve hukuk kurallarına aykırı olduğundan dolayı TAKİBİN ve ÖDEME EMRİNİN İPTALİNE karar verilmesini talep eder dilekçemizin sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR: .......İLMALI İCRA TAKİBİ başlatılmıştır.

İlgili icra emri 16.12.2014 tarihinde tebellüğ edilmiş olup, süresinde söz konusu takibe ve ödeme emrine itiraz ve şikayet zarureti hasıl olmuştur.

Şöyle ki, davalı-alacaklı bankadan kullandığı TAŞIT KREDİSİ niteliğindeki ihtiyaç kredisinden dolayı müvekkil banka ile sözleşmeye binaen kendisinden tahsile edilen dosya masrafının iadesi amacıyla ilçe hakem heyetine şikayet yoluna gitmişse de; müvekkil banka talep edilen bu dosya masrafını davalının hesabına 18.09.2014 tarihinde iade etmiştir. Yani ilgili hakem heyetince bir kara verilmeden önce müvekkil bankaca dosya masrafı davalı-alacaklının hesabına iade olmuştur. Davalı-alacaklı bunu bilmesine rağmen, hesabına iade şeklinde aldığı parayı sanki hiç tahsil etmemiş gibi üstelik bir de faiz işletmek suretiyle müvekkil banka aleyhine ilamlı icra takibine geçmiştir.

Şu durumda müvekkil banka, esasında 18.09.2014 tarihinde davalı-alacaklının hesabına iade şeklinde ödediği para için, ikinci defa ve üstelik faiziyle birlikte ödenmesi talebiyle icra ve haciz tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenlerle, takip konusu hakem heyeti kararına esas asıl alacağa (İade şeklinde yapılan ödeme nedeniyle) ve devamında asıl alacağa iletilen faiz ve tüm feri'lerini de kabul etmeyip ŞİKAYETİMİZLE birlikte borca da itiraz ettiğimizi belirtmekle birlikte, sayın mahkemenin bu itiraz ve şikayetlerimizi duruşmalı olarak değerlendirmesi durumunda, derdest olan takipten ve takibin niteliğinden dolayı müvekkil bankanın mağduriyet yaşamaması ve zarar görmesi olası olduğu için, iş bu davanın devamı süresince TAKİBİN DURDURULMASI İÇİN İHTİYATİ TEDBİR KARARI verilmesine karar verilmesini talep ederiz.

H.NEDENLER: 4077 sayılı yasa İİK., HMK. ve ilgili mevzuat

SONUÇ: Dosya masrafı, esasında davalının hakem heyetine başvurusundan sonra ancak hakem heyeti bir karar verilmeden önce müvekkil bankanın hesabına iade edilmiş olmasına ve davalının da bunu bilmesine rağmen kötü niyetlice, haksız ve mesnetsizce kararı icraya koyarak iade aldığı meblağa faiz işletmek suretiyle tahsil ciheti yoluna gitmesi yasa ve hukuk kurallarına da aykırı kaldığından dolayı,...

Diye devam ediyor. Ben bir avukattan yardım istedim ancak savunma dilekçesi konusunda yardımcı olamayacağını belirtti. Dilekçe yazan bir amcaya savunma dilekçesi hazırlamasını rica ettim. O da iadenin yapıldığını doğru olduğunu ancak parayı tahsil etmediğimi, tahsil etmediğim bir para için de ikinci bir kez ödeme istemediğimi, yasal gecikme faiziyle birlikte paranın iadesini istediğimi; bankanın isteğinin reddedilmesi isteğini içeren savunma dilekçesi hazırladı.

Hayatımda hiç mahkemeye gitmedim, hakim karşısında nasıl davranılır, kendimi sözlü olarak savunmam için işleyiş nasıldır, bu davanın lehime sonuçlanması için ne yapabilirim? Benden alınan 450 lira olmasına rağmen, dosya masrafının 350 lira görünmesi bu davada sonucu etkiler mi? Banka hesap cüzdanını delil olarak sunabilir miyim?Bana yol göstermenizi rica ediyorum.

Her ne kadar ispat edemesem de banka avukatı beni 23.12.2014' te aradı, benden takibi durdurmamı istedi, bankadan fazladan 3 aylık faiz istediğimi söyledi. Ben de öyle bir talebim olmadığını, hakem heyeti kararı neticesinde gecikme faiziyle birlikte masrafın iadesini istediğimi; ama isterlerse icra takibini nasıl durdurabileceğimle ilgili bana yol gösterirlerse, bunu yapabileceğimi fakat yine de hesaba iade edildiği tarihe kadar fazini yine isteyeceğimi, aksi halde yine icra takibi başlatacağımı belirttim. "Yasal süreç başlasın" diyerek telefonu kapattı. Ertesi gün, bir arkadaştan aldığım akılla (ben bilmiyorum bu konular nasıl çözümlenir) Asliye Hukuk Kalemi'ne gittim, hakkımda açılmış dava var mı diye ve hemen orada tebligatı aldım. Bu banka ve dava tarihi 21.12.2014. Anladığım kadarıyla ben icradan vazgeçsem bile zaten dava edilmiştim.

Hukuki NET Güncel Haber

İcraya Verdiğim Hakem Heyeti Kararına Karşılık Bankanın Takibin Durdurulması İçin İhtiyati Tedb. Talebi konulu yargıtay kararı ara
    İcraya Verdiğim Hakem Heyeti Kararına Karşılık Bankanın Takibin Durdurulması İçin İhtiyati Tedb. Talebi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    151
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcraya Verdiğim Hakem Heyeti Kararına Karşılık Bankanın Takibin Durdurulması İçin İhtiyati Tedb. Talebi

Malesef ki yanlış yapmışsınız... Takibi açarken anaparayı tahsil ettiğinizi bildirip, ödeme emrini ona göre çıkartmanız gerekirdi.. Buna rağmen Avukat size iyilik yapıp uyarmış... Sonuçta hesaba yatan para, her ne kadar çekmesenizde size ödenmiş sayılır...

Nerede
    Sakarya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcraya Verdiğim Hakem Heyeti Kararına Karşılık Bankanın Takibin Durdurulması İçin İhtiyati Tedb. Talebi

Peki bu icra talebinde ana para ve işleyen faiziyle birlikte icra talebinin kötü niyetle değil, yasalar hakkında bilgim olmadığından ve bana gösterilen yol üzerine sehven yaptığımı ifade edersem durum değişir mi? Bana bu noktada kendimi sözlü olarak savunma hakkı verilir mi?

Bunun yanında, avukat zaten hakkımda dava dilekçesini mahkemeye vermiş, dolayısıyla icra takibini durdurma talebinden önce ben dava edilmişim. Bu tamamıyla konu hakkında bilgim olmamasından kaynaklanıyor yani ben ana para yatırılmasına rağmen, faizini de almadığımı belirttiğimde bana "ana para ve işleyen faiziyle birlikte" önerisinden dolayı dilekçeye konu bu oldu. Sonuç olarak, durumu değiştirebilmem için öneriniz var mı?

İletiler
    151
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kendinizi yazılı ve sözlü olarak tabii savunabilirsiniz.Ancak durumun değişeceğini sanmıyorum.Takibiniz iptal edilecek ve banka avukatının vekalet ücreti ve masrafları ödeyeceksiniz.

Nerede
    Sakarya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı eulu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kendinizi yazılı ve sözlü olarak tabii savunabilirsiniz.Ancak durumun değişeceğini sanmıyorum.Takibiniz iptal edilecek ve banka avukatının vekalet ücreti ve masrafları ödeyeceksiniz.
    Cevabınız için teşekkür ederim sevgili kardeşim, yapacak bir şey yok öyleyse. Peki icra takibini şimdi durdurursam yine de sonuç aynı mı olacak? Çünkü başta da dediğim gibi, bana telefon açılmadan önce zaten dava edilmişim, elime sadece tebligat ulaşmadı. Diğer husus da, avukatın vekalet ücretini tekrar bir icra kararıyla tahsil etmesinin önüne geçmek için ne yapmalıyım? Bildiğimden değil, yine forum konuları içersinde bir arkadaşın yaşadığı olayı okudum ve zaten art niyetli olan bu insanların daha nemalanmasını istemiyorum ve elbette kendimi de maddi olarak korumak istiyorum.

İletiler
    151
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten dava edilmişsiniz takibi iptal ettirmenin gereği yok.Mahkeme iptal edecektir.
    Avukatin sizi icraya vermemesi için;
    Davayı takip edin ve karar çıktığında hemen avukattan hesap no isteyip ödemeyi yapın.
    Ayrıca, bir daha hukuki işlemleri kesinlikle bilinçsizce yapmayin ve hukuki destek alın. .

Nerede
    Sakarya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için teşekkür ederim, iyisi mi dava öncesinde yaptığım hatları yazayım ki internette arama yapan insanlar konuya ulaştıklarında bilgileri olsun.

Birincisi; işi biliyordur diyerek icra müdürlüğünde çalışan memurlara akıl danıştım. Onlara paranın ana paranın hesaba yatırıldığını ancak çekmediğimi söyledim, onlar da bunun karşısında "ana para ve işleyen faizi ile birlikte" ibaresi yazmam gerektiğini söylediler. Hata şuradan kaynaklanıyor, iadesi yapılan ana parayı tekrar istemiş gibi görünüyorum ki bu da beni haksız duruma düşürüyor-muş-. Bu sebeple ana para hesaba yattıktan sonra ana parayı alın, faizini icraya verin ama aşağıdaki konmuya dikkat edin!

İkincisi; icrada belgeyi doldururken şuna da dikkat etmek lazım: Eğer banka hesabınıza ana parayı iade ettiyse, paranın yatırıldığı tarihe dikkat etmelisiniz. Siz icra takibini sadece işleyen faizi için istemiş olsanız bile, paranın hesaba yatırıldığı tarihten, o güne kadar olan faizi de isterseniz yine haksız duruma düşüyorsunuz. Bu sebeple paranın size yatırıldığı tarihe kadar olan faizi istemelisiniz anladığım kadarıyla. Benim örneğimde, benim icra takibi forumuna "18.09.2014 tarihine kadar olan işleyen faizi ile birlikte" deseydim, bugün ne dava açılacaktı, ne de haksız duruma düşecektim. Banka da bu parayı ödeyecekti, yapılan masraflarıyla birlikte.

Şimdi gelelim duruma, icra müdürlüğüne gidip ana paranın icra takibini durduracağım. Belirtme ihtiyacı hissediyorum, ben hakkımdan fazlasını istemiyorum ama azına da razı değildim. Şu durumda ana parayı iki kere istediğimi inanın bilmiyordum, bu sebeple hakkım olmayan parayı istemiş gibi görünmek bile benim açımdan rahatsızlık verici.

Ben aslında faiz için de icra takibin durdurma kararı almayı düşünüyordum ancak -anne tarafından avukat akrabamız var, gerçi ona danışmak da hiç aklıma gelmedi ama- daha bugün aklıma geldi, telefonunu aldım, aradım. Bana, ana paranın icra takibinden vazgeçme tavsiyesinde bulunan kendisi, . Böylece avukat vekaletname yarıya düşer dedi. Faizin icrasını eğer düzeltebilirsem paranın hesaba yatırıldığı kadar şeklinde düzelttirmeye çalışırım. Olmazsa öylece kalacak, faiz icrasını durdurursam hakimin "haksız icra başlatmaktan da ceza yazabileceğini" söyledi. Velhasılı müsait olduğum salı günü bu işlemi yaptıracağım.

Hukuki yardım konusunda da haklısınız sevgili kardeşim de ilçede bildiğim 3 avukat var. O ona bakmaz, bu buna bakmaz dediler, biz de kaldık memurlara. Arkadaşlara da bir şey diyemiyorum, doğru bildikleri konusunda yardımcı olmaya çalıştılar, hoş desem de sonuç değişmeyecek. Neyse, şimdi asıl iki büyük meblağ var, bunlardan birisini tavsiye üzerine noterden çıkardığım geçici vekaletle avukata verdim; diğerinin il hakem heyetinden çıkmasını bekliyorum. Yaklaşık 4 ay oldu hala bir sonuç yok. Çıktığında 3000 lira ve üzeri rakamı icraya veremeyeceğimi söyledi eniştem, bu sadece ana para mı, yoksa faiziyle birlikte toplam 3000 lira ve üzeri demek istedi onu da sormadım. Bakalım o dönem gelsin, kim bilir belki kendisi gelir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bankayi icraya verme

icraya verme

icraya verdikten sonra

bankayı icraya vermek

http:www.hukuki.netshowthread.php117713-icraya-Verdigim-Hakem-Heyeti-Kararina-Karsilik-Bankanin-Takibin-Durdurulmasi-icin-ihtiyati-Tedb-Talebi

icraya vermek

bankayi icraya vermek

sizi icraya veren yeri icraya vermekhakem heyeti sonucu icraya vermsbankayı icraya verdimicraya konu hakem heyeti iade talebinizicra takibini avukata verdimhakem heyetine verdik sonuç yokicrayakonu olan hakem heyeti talebibankayi icraya verdikten sonra mahkeme masrafibankayi icraya verme suresibankalarda kredileri savcilik karariyla durdurmaicraya konu hakem heyetiis mahleme dosya icaya vermedosya masrafı icraya vermebankayi icrayaicraya konu olan hakem Heyeti talebinizdosya masraflarinin iadesiing icraya verdimmahkeme kararini icraya verme
Forum