+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    çanakkale
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartman altındaki pasajdaki giderler ortak giderlere girer mi?

Apartman girişinden bağımsız küçük bir pasajdaki tüm dükkanlar bana ait.30 senedir apartmandan bir kişi pasaja girmedi sorgu sual etmedi.30 senedir tüm elektrik su(wc) giderlerini tamir tadilatını kendim karşıladım.Doğal olarak pasajın kapısının anahtarı bende ve 50 m2 lik bu alana masa sandalye buzdolabı koydum.Apartman mantolama yapılırken bile 50 m2 lik bu pasajın parasınıda ben verdim.Şimdi apartmandaki sakinler benden 1.000 TL kira istiyorlar.Bunca sene istemedik iyiliğimize geldi ama gelişi güzel burayı kullanamazsın diyorlar.

1-Geçmişe dönük ve bundan sonraki elektrik su giderlerinin parasını katsakinlerinden talep edebilir miyim?

2-Benim kullanım alanım olan hatta dükkanıma giriş pasaj içerisinden olan pasajdan kira isteme hakları var mı? (Pasajda müşterilerin yemek yemesi için masa sandalye var.Buzdolabı vb gibi ticaret anlamda eşyalar var)

Kat Mülkiyeti Kanununda

Madde 6Bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan kömürlük, su
    deposu, garaj, elektrik, havagazı veya su saati yuvaları, tuvalet gibi eklentiler, ait olduğu bağımsız bölümün bütünleyici
    parçası sayılır ve o bölümün maliki, eklentilerin de tek başına maliki olur.

Buradaki madde işime yarar mı?(pasajı kullanma)

Madde 20

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün
    durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını
    ödemekten kaçınamaz.

Buradaki madde işime yarar mı?(ortak giderlere katılma)

Notildiğiniz emsal gösterebileceğiniz yargı kararı varsa çok mutlu olurum ama en azından fikirlerinizde benim için çok önemli...

Şimdiden İyi Bayramlar.İyi Çalışmalar...

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman altındaki pasajdaki giderler ortak giderlere girer mi? konulu yargıtay kararı ara
    Apartman altındaki pasajdaki giderler ortak giderlere girer mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman altındaki pasajdaki giderler ortak giderlere girer mi?

Anahtarı sadece sizde olan pasajı zaten diğer kat maliklerinin kullanımına kapatmış, kendi malınız gibi sadece siz kullanmışsınız 30 yıl boyunca, kendi kullanımınızdan kaynaklanan elektrik-su vs faturalarından da sadece siz sorumlu olursunuz doğal olarak,
    yani kendi kullanımınızdan kaynaklanan elektrik su faturalarını ödemelerini talep edemezsiniz.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin pasaj diye tanımladığınız alan, sağlı sollu dükkanların sıralandığı koridordan bira daha genişçe ve uzunca bir alan olmalı.
    Sizin dükkanlarınızın tapuları sadece dükkan kapısından içerisini kapsar. Pasaj ait olduğu binanın ortak malıdır.
    Kaldı ki siz o alanı şimdilerde masa ve sandalye koyarak değerlendirmişsiniz, geçmişte ise alışveriş ya da iş için gelen müşterilerinizin dükkanlarınıza ulaşması için kullanılmış.
    En basit anlatımı ile.. Pasaj olarak adlandırdığınız alanın sahibi / sahipleri kim ise sizden kira isteme hakları vardır.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    çanakkale
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Abdullah Yaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizin pasaj diye tanımladığınız alan, sağlı sollu dükkanların sıralandığı koridordan bira daha genişçe ve uzunca bir alan olmalı.
    Sizin dükkanlarınızın tapuları sadece dükkan kapısından içerisini kapsar. Pasaj ait olduğu binanın ortak malıdır.
    Kaldı ki siz o alanı şimdilerde masa ve sandalye koyarak değerlendirmişsiniz, geçmişte ise alışveriş ya da iş için gelen müşterilerinizin dükkanlarınıza ulaşması için kullanılmış.
    En basit anlatımı ile.. Pasaj olarak adlandırdığınız alanın sahibi / sahipleri kim ise sizden kira isteme hakları vardır.

Peki ben pasajı ticarethane olarak kullanmasam.Sadece dükkana giren müşteriler geçiş olarak kullansa.Bu pasajın elektrik gideri ve WC su gideri (wc den para alınmıyor)apartmanın ortak malı olduğu için apartmanca mı karşılanmalı?

Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün
    durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını
    ödemekten kaçınamaz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ecomatik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki ben pasajı ticarethane olarak kullanmasam.Sadece dükkana giren müşteriler geçiş olarak kullansa.Bu pasajın elektrik gideri ve WC su gideri (wc den para alınmıyor)apartmanın ortak malı olduğu için apartmanca mı karşılanmalı?

.
    Genel anlamda, evet.

pasaj, apartman girişinden bağımsız olduğuna göre, pasaj içinde yer alan dükkan sahiplerinin tamamının katılması gerekir

Nerede
    çanakkale
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Genel anlamda, evet.

pasaj, apartman girişinden bağımsız olduğuna göre, pasaj içinde yer alan dükkan sahiplerinin tamamının katılması gerekir

Pasajdaki dükkanların hepsi bana ait ama..

Yukarıda belirttiğim madde 20 de kat sahipleri de ortak gidere katılması gereklidir diyor.

Birde ortak yerlerin kiralanması konusunda da sığınak gibi amaçları yönünden mutlak olan yer ve tesislerin başka bir amaca tahsis edilebilmesi için(kiralanabilmesi), özel amacının kaldırılması gerekir.Pasajda Mutlak olan yerlerdendir die açıklama buldum..

Ayrıca ortak yerlerin kiralanabilmesi için 2 şart aranır:
    bir) niteliği ve kullanım amacı kiraya verilmeye uygun olmalıdır. meselâ, genel giriş kapısının ya da merdivenlerin kiraya verilmesi mümkün değildir.
    iki) özel ortak amaca tahsisli olmamalıdır. böyle yerler, özel amaç kaldırılmadan kiraya verilemez.

Pasaj içerisi de pasaj içerisindeki dükkanların girişleri olmuyor mu? Boydan 15 metre ,en den 2.5 metre ince uzun bir pasaj.Koridor gibi düşünebilirsiniz.Yukarıdaki Abdullah beyinde dediği gibi...

Yani kısacası apartman sakinleri pasajla ilgili hiçbir ortak gidere katılmıyor.Mantolamayı bile ben ödedim.Ama kira isteriz diyorlar.Noterden pasajın ticarethane olarak kullanılmayacağına yönetlik kağıt verdim gene kabul etmiyorlar.Kendi kafalarına göre 1.000 TL kira istiyorlar.Uygun bir kira istense zaten karşılarım ama çok yüksek geliyor bana..Ayrıca hırsızlık olayları çok olduğu için pasajın kilitli kapısı var..

Benim merak ettiğim nokta Kanunda da belirtildiği gibi apartman sakinleri pasajın ortak giderlerine katılmak zorunda mı?
    Pasajdaki dükkanlar benim noterden ticarethane olarak kullanmayacağıma yönelik noter kağıdı çıkartsam bile benden kira istemeleri ne kadar etik?
    Kirayı kendi kafalarına göre belirleyebilirler mi?
    Son olarta kanunda mutlak ortak yerlerin kiralanabilmesi için özel amacın kaldırılması gerekir deniyor ,gerekirse pasajdaki 1-2 dükkanı başkasına kiralarım yani sadece benim kullanım alanım dışında olur ve pasajın sadece bana kiralanması diğer pasaj sahibi için engel teşkil eder.

Cevaplarınız için teşekkürler...
    Konu ecomatik tarafından (02-08-2014 Saat 10:51:52 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Apartmanda herkesin kileri yada eşya koymak için çevirdikleri bir alan varmı? tapuda kayıtlı yada kayıtlı olmayan. yada ortak alan olupta kullandıkları başka yer.

- - - Updated - - -

Yada daire sahiplerinin eksikleri varmı? balkonlarında pimapen vs gibi.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüm bu açıkları bulma çabanızın altında , tamamı annenize ait olan dükkanların birleştirilmesi için gereken tadilat projesine onaylarına ihtiyaç duymanız sonuçta.
    Sineğin yağını çıkartma çabanız, amacınız doğrultusunda ulaşabileceğiniz olumlu sonuç ihtimalini sadece yokuşun en yüksek noktasına taşımaya yarayacaktır.
    Olur a ihtiyacı olan sizsiniz, daha ılımlı yaklaşmanız sizin hayrınıza olacaktır.
    Elbette kiralanamayacak özelliklerde bir ortak alan için kira isteme gibi bir hakları yok.
    Kiralanabilecek özelliklerde bir alansa da , kira bedeli belirlenir, o bedelden kişiler paylarını alabilir, bu payın da daire başına 1000tl lere karşılık geleceğini sanmıyorum,

ama ilk sorunuza dönecek olursak,
    yıllardır sadece sizin kullandığınız, başkalarının kullanımına kilitli kapı ile kapattığınız pasajın geçmiş yıllardaki elektrik-su vs faturalarından ve ortak gider olan dış cephe giydirme masraflarından dükkanların sahibi olarak sadece siz sorumlu olursunuz diye düşünüyorum

Nerede
    çanakkale
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tüm bu açıkları bulma çabanızın altında , tamamı annenize ait olan dükkanların birleştirilmesi için gereken tadilat projesine onaylarına ihtiyaç duymanız sonuçta.
    Sineğin yağını çıkartma çabanız, amacınız doğrultusunda ulaşabileceğiniz olumlu sonuç ihtimalini sadece yokuşun en yüksek noktasına taşımaya yarayacaktır.
    Olur a ihtiyacı olan sizsiniz, daha ılımlı yaklaşmanız sizin hayrınıza olacaktır.
    Elbette kiralanamayacak özelliklerde bir ortak alan için kira isteme gibi bir hakları yok.
    Kiralanabilecek özelliklerde bir alansa da , kira bedeli belirlenir, o bedelden kişiler paylarını alabilir, bu payın da daire başına 1000tl lere karşılık geleceğini sanmıyorum,

ama ilk sorunuza dönecek olursak,
    yıllardır sadece sizin kullandığınız, başkalarının kullanımına kilitli kapı ile kapattığınız pasajın geçmiş yıllardaki elektrik-su vs faturalarından ve ortak gider olan dış cephe giydirme masraflarından dükkanların sahibi olarak sadece siz sorumlu olursunuz diye düşünüyorum

Haziran ayından beri dükkana geçmek için bekliyorum.Apartmandakilere ufak bir ses çıkartma, sert konuşma olmamıştır. Hatta apartman sakinlerinden biriyle her ay ortalama bin tl mal alıyoruz .Diğer kat sahiplerinden 3 dairenin balkonlarında pimapen var.Bunların hepsi onların açığı ben bunlarıda bahane edip onları zor duruma düşürmüyorum..Benim üzüldüğüm nokta ,tadilat projesi için ses yalıtımı yaptır tüm tavanlara pasaj dahil dendi,hepsini yaptım.Pasajı kullanma dediler.Noterden kağıt verdim.Pasajı kullan 1.000TL kira istiyoruz dediler ,Bu kirayı ödeyemem zaten 1.000 TL olan kira ödediğim dükkandan taşınıp kendi dükkanımıza yetleşeceğimi söyledim ama o zaman imza vermiyoruz dediler.O zaman dükkana geçmekten vazgeçtim başkasına kiralarım dedim.Kim gelirse gelsin bizden imza almak zorundadır dediler resti çektiler.Tamam o zaman dedim kira yaptık ama hala imza atılmadı.Kat sahiplerinden biri istanbulda imza için kağıdı ona yolladık.Ben bulunduğunz şehirde değilim.Pasajı tapularınıza katmayacağınıza dair avukattan kağıt yolla dediler.Avukata gittim ,avukat bana ben bunun için size yazı yazıp imza atmam.Zaten kanunda belirtilmiş pasaj ortak yer ,siz zaten kendi üstünüze alamazsınız pasajı.Apartman sakinlerinin korkmasına gerek yok ,benim numaramı verin arasın beni kim çekiniyorsa dedi.Apartmandan 2 kat sahibide yanımdaydı.Ama istanbuldaki kat sahibi gene kabul etmedi.Tekrardan kat sahiplerinin tanıdığı bir avukata danıştık o da bu tarz işlemler için bizden imza alamazsınız.Kendi aranızda atacağınız imza zaten kanun hükmü niteliği taşır dedi .Aradan 3 hafta geçti zar zor ikna ettik istanbuldaki kat sahibini ama imzalayacağı kağıt 3 haftadır elimize ulaşmadı.Zaten bizimlede konuşmuyor.Aramızda hiçbir mesele olmadı ama konuşmuyor.Kesin imzalamayacağını bilsem zaten dava açacağım ama sürekli bahaneler istekler oluyor.Bende imza atması için ne derlerse yapıyorum.Diğer kat sahipleride istanbuldaki imza atmazsa bizde imza atmayız diyorlar.İlk o atacak sonra biz gibi bahaneleri var.Atacakları imzada kendi tapularımızı birleştirmemiz için tadilat projesi imzası. Daha proje onaylanacak ,ruhsat için belediyeye başvuracağız.Daha zincirin ilk halkasında koptuk biz.

Kısacası beni sürekli oyalıyorlar..Dükkanın bulunduğu sokaktaki tüm esnaf sizin kadar sabırlı biri hayatımızda hiç görmedik diyorlar. Ama işte ev alma komşu al boşuna dememişler..

Apartmanda bizim balkonumuz olmadığı 5 ay önce halde eski demirler söküldü ve yerine yenileri takıldı.Apartman duvarları güzelleştirildi.Apartmanda hiçbir duvarımız olmadığı halde hepsine karşı çıkmadan katıldık.Ama bir imza için bu kadar şey istenmesi bizi üzdü..

En son çare ki dava açmak olacak ama işte ben güzellikle her şey olsun istiyorum. İşler buralara kadar gelsin istemiyorum..O yüzden pasajdaki haklarımı bilirsem az çok onlara durumu açıklarım ve belki geri adım atıp imzalarlar die düşünüyorum..

Teşekkürler cevaplarınız için...
    Konu ecomatik tarafından (02-08-2014 Saat 14:01:49 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartmanda mantolama nereleri kapsar

dukkan icinden gecen borunun tamiri ortak gider mi site:www.hukuki.net

apartman ortak giderlere katılma

pasaj ortak kullanım alanında

apartman montalamada dukkan

pasajlar ortak alanin kullanimi

pasaja esya koymak

https:www.hukuki.netshowthread.php114359-Apartman-altindaki-pasajdaki-giderler-ortak-giderlere-girer-mi

Forum