+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Sİte genel kurulu nasil yapilir.

Sİte genel kurulu nasil yapilir. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sİte genel kurulu nasil yapilir.

Merhaba,
    19 mustakil haneli yazlık sitede ilk defa genel kurul toplantısı yapacağız .Bir bahçıvanımız var.Hanelerden 5 i aynı kişiye aitdir.
    Sorular:
    1-Birinci toplantıda toplantı yeter sayısını nasıl hesaplarız.(aynı kişiye ait 5 haneyi 5 mi 1 mi diye saymalıyız.)
    2-5 hane sahibi kendisi toplantıda varken birkaç hanesi için vekalet verebilirmi?verirse hesaplama nasıl olur.
    3-İlk iki sorumu ,karar yeter sayısı hesaplanması için sorarsam durum nedir?
    4-Bu site için kanunen seçmemiz gereken mevkiler nedir?( 1 yönetici,*y.yardımcısı,1denetci.....gibi)
    5-Divan başkanı ve üyeleri gibi mevkilerden bahsediliyor,bunların seçilme nedenleri ve konumları nedir.
    6-siteye kat maliki kişi yönetici seçilirse ,aylık ücret ödenip ödenmiyeceği konusunda karar oy oranı nedir.
    7-Siteye hariçden yönetici görevlendirelim önerisi için karar sayı oranı nedir?
    8-kat maliki veya hariçden görevlendirilen yönetici için en az ve en fazla maaş kriteri varmıdır?

Gerçekden hepimiz bu konularda acemiyiz ve yanlış bir adım atmak istemiyoruz.
    Cevapları bilenler madde numarası ile cevaplarlarsa çok kişide bu konularda bilgi sahibi olmuş olacaktır.

saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

Sİte genel kurulu nasil yapilir. konulu yargıtay kararı ara
    Sİte genel kurulu nasil yapilir. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sİte genel kurulu nasil yapilir.

1-Bir kişi ne kadar bağımsız bölüme sahip olursa olsun kullanabileceği oy Toplam oyların 1/3 ünü geçemez. Bu nedenle 5 haneyi 5 sayacaksınız.
    2-5 hane sahibi kendisi toplantıda varken neden başkasına vekalet versin?
    3-Karar yeter sayısı alınacak kararlara göre değişir. Herkes toplantıya katılır ama yöneticiyi sececek karar sayısına ulaşamazsınız.
    4-Aslında Bütün sorularınızın cevabı Yönetim Planında vardır. Toplantıdan önce Yönetim planını inceleyin yoksa tapudan suretini çıkartabilirsiniz. Orada nasıl yönetiliceği vardır.
    5-Divan başkan ve üyeleri Kat malikleri kurulu toplantısını yönetir. Gündemi uygular kararları tutanak altına alır vs
    6-Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden
    uygun bir ücret istiyebilir. 4146

(Değişik: 13/4/1983 - 2814/13 md.) Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal
    yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise,
    yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.
    7-Kat maliki olsun yada olmasın herkes toplam oyların yarısından fazlası oy ile yönetici seçilebilir. Kat maliki olanda olmayanda yönetici olabilir. Fakat denetçi Yönetim planında aksi bir hüküm yok ise Kat maliki olmak zorundadır.
    8- Yönetici için makül bir ücret tanımı vardır. Ama bu makül ücret tanımı nedir? bilen yok.( Ama bazen yönetici seçilemediği durumlarda Mahkemeler kat maliklerinin başvurusu üzerine yönetici atayabiliyor bu atadığı yöneticiye asgari ücretin üstünde ücret tayin ettiğini gördüm ) Siz Maaşlı hizmet akdi ile sigortalı profesyonel bir yönetici çalıştırmak istiyorsanız zaten en az asgari ücret vermeniz gerekir.

Fakat kat maliki olmayan ama yönetici olan birine istediğiniz bir bedel verebilirsiniz. Bunu hakkaniyet açısından soruyorsanız Çevredeki emsallerine bakabilirsiniz.

Ben 40 adet müstakil yazlık olan bir yerde yaz kış yazlıkta duran birine 800 Tl ücret ödendiğini, Diğer yandan aynı ayarda başka ilde başka bir yöneticiye giderlerden muaf tutulup üstüne 100 tl huzur hakkı veya 300 tl ücret gibi ücretler biliyorum.

Emsallariniz önemli olduğu gibi Yöneticiye yükleyeceğiniz yükde önemli. Sitede çalışan var ise genelde yöneticiye sadece gider muafiyetide tanınabiliyor.
    Konu ceceli341 tarafından (26-06-2014 Saat 17:03:58 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.
    Ama ben anlıyamadığım için yine aynı soruyu soracağım.
    Birde alıntı yapıyorum.
    Av.Esin Kılıç
    Yasa toplanma yeter sayısını ve karar yeter sayısını ayrı ayrı düzenlenmiş. Vekalet ise oy kullanma (karar) kısmında yer alıyor.
    Mesela, birden çok bağımsız bölümün maliki, toplantı yeter sayısı anlamında tek kişi sayılıyor oysa karar-oy hakkını kullanmada maliki olduğu bağımsız bölüm kadar oy hakkı tanınıyor. (Oy sahiplerinin 1/3 ile sınırlı olmak kaydıyla)
    Dolayısıyla, vekaletle temsil sınırı da, toplantıya katılanların sayısına göre hesaplanıyor.

Bizde 19 villa 5 adedi bir kişiye ait
    toplantı yeter sayısı için 5 adet villa sahibi haricinde en azkaç kişi olması gerekiyor.
    5 villa sahibinin kaç oy kullanma hakkı var.
    saygılar

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Toplam oyların 1/3 ü ne eder; 19/3 =6,33 =6

C) Kat malikleri kurulunun toplantısı ve kararları:
    I - Toplantı zamanı:
    Madde 29 – Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer
    böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. (Ek cümle: 14/11/2007-5711/14 md.) Toplu
    yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir
    zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır.
    Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve
    toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü
    mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.
    İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda, yeter sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte
    yapılacağı da belirtilir. (Ek cümle: 14/11/2007-5711/14 md.) İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında bırakılacak zaman yedi
    günden az olamaz.
    II - Yeter sayı:
    Madde 30 – Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasiyle toplanır ve oy
    çokluğuyla karar verir.
    (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/15 md.) Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının
    yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç onbeş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt
    çoğunluğudur . ( Mesela katılanların salt çoğunluğu ile yönetici seçemezsiniz)
    Bu kanunda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır.
    III - Oya katılma:
    Madde 31 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.
    Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına
    sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların
    üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.
    Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi
    temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.
    Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.
    (Değişik son fıkra: 14/11/2007-5711/16 md.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi,
    oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine
    tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.
    Konu ceceli341 tarafından (27-06-2014 Saat 14:01:33 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplar için teşekkürler.
    ( Mesela katılanların salt çoğunluğu ile yönetici seçemezsiniz)
    Birşey daha öğrenmiş oldum.Tabi bende hemen nasıl seçilir sorusu oluştu.
    Bu gidişle benim sorularımın sonu gelmiyecektir.
    Siz bana site kanunlarıyla alakalı bilgiler edinebileceğim adresleri verebilirseniz/yazarsanız
    belki rahatlamış olursunuz.
    saygılar

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ECECAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevaplar için teşekkürler.
    ( Mesela katılanların salt çoğunluğu ile yönetici seçemezsiniz)
    Birşey daha öğrenmiş oldum.Tabi bende hemen nasıl seçilir sorusu oluştu.
    Bu gidişle benim sorularımın sonu gelmiyecektir.
    Siz bana site kanunlarıyla alakalı bilgiler edinebileceğim adresleri verebilirseniz/yazarsanız
    belki rahatlamış olursunuz.
    saygılar
    D) Yönetici:
    I - Atanması:
    Madde 34 – Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye
    veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.
    Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.
    Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.
    Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.
    Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.
    Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün
    bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten
    sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat
    maliklerine karşı sorumlu olur.
    Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez
    Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir. 4144

Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede, teminat göstermesi şart edilebilir; sözleşmede böyle bir şart
    olmasa bile, haklı bir sebebin çıkması halinde, kat malikleri kurulu, yöneticiden teminat göstermesini istiyebilir.
    (Değişik son fıkra: 14/11/2007-5711/18 md.) Yöneticinin ad ve soyadı ile iş ve ev adresinin anagayrimenkulün
    kapısı yanına veya girişte görülecek bir yere çerçeve içinde asılması mecburidir. Bu yapılmazsa, yöneticiden veya yönetim
    kurulu üyelerinin her birine, ilgilinin başvurması üzerine aynı mahkemece, elli Türk Lirasından ikiyüzelli Türk Lirasına
    kadar idarî para cezası verilir

Hay hay
    Kat Mülikiyeti Kanunu linki. Bu şimdilik işinizi görür( Yeni başlayanlar için )
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...urceXmlSearch=

İleride , Boçrlar kanunu gibi kanunlara ve Emsal Yargıtay kararlarına da ihitiyacınız olacak.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

site genel kurulu

site genel kurul toplantısı

site yönetimi ilk genel kurul

site genel kurul

kat malikleri genel kurulu

https:www.hukuki.netshowthread.php113622-Site-genel-kurulu-nasil-yapilir

http:www.hukuki.netshowthread.php113622-Site-genel-kurulu-nasil-yapilirsite yönetim toplantisisite genel kurulu nasıl toplanırsite toplantısı nasıl yapılırsite toplantisisite yönetimi genel kurulu nasıl yapılırsitelerin genel kurullari bulundugu yerdemi yapilirsite yönetimi genel kurul toplantısısite fenel kuruluapt.yönetim kurulu toplantısı nasıl yapılırsite yönetim toplantısıapt toplantisi nasil yapilirsi4e genel kurulusite yönetim kurulu toplantısı nasıl yapılırsite genel kurul toplantısı nasıl yapılırsitelerde genel kurul nasıl yapılıryazlik sitelerde genel kurul nasil olurSitenin toplantisi nasil olurkat malikleri genel
Forum