+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: İşsizlik maaşi reddi

İşsizlik maaşi reddi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşsizlik maaşi reddi

Sn Ilgili

01/07/2000 07/03/2014 arası ozel bır sırkette calısırken kalp krızı by pass sonrası % 48 engelli oldum.
    şirketten engelime uygun daha az stressiz musteri yuzu olmayan yeni bir pozisyon istedim .
    elimizden geleni yapariz dediler ama 2 sene hic bir gelişme olmadi.
    bende askerlik borclanmsi yaparak sgk dan 15 yil calismistir yazisi aldim ve tazminatimi alarak dilekcemde saglik nedenlerimle ayrilmak istiyorum seklinde yazarak ayrildim.
    ekpss ye girdim ve memur olmak icin atamalari bekliyorum.
    işsiz gecirdigim bu donem icin saglik nedeni ile ayrilanlar maddesini kullanarak işkurdan işsizlik maasi talebinde bulundum ama kabul edilmedi.

3600 gun belgesi almissiniz dediler..
    ( dogrudur tazminatimi alabilmek icin aldim , emekli ması baglanmıyor ki yas sınırı var , daha coook calısmam lazım yasım43)

son 120 gun dedıler

01/07/2000 07/03/2014 araliksiz pirim ve işsizlik odemem var .

ben hakikaten maas alamaz miyim , kanuni haklarim nedir bana yardimci olabilir misiniz?

işkur bilgilendirme yazisini ekledim .

Hukuki NET Güncel Haber

İşsizlik maaşi reddi konulu yargıtay kararı ara
    İşsizlik maaşi reddi konulu hukuk haber
    Konu irfanyaman tarafından (24-05-2014 Saat 21:37:40 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşsizlik maaşi reddi

Alıntı irfanyaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn Ilgili

( dogrudur tazminatimi alabilmek icin aldim , emekli ması baglanmıyor ki yas sınırı var , daha coook calısmam lazım yasım43)
    Sizin ilk işe giriş tarhihiniz nedir? ve kaç gününüz var?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba

01/07/2000 sgk girisim
    07/03/2014 isten ayrilis sebebim.

kesintisiz odeme yapidi ve 4000 kusur gunum oldu.

ayrilirken tazminat alabilmek icin askerlik borclabmasi yaptim ve sigortam 01/1998 olarak one cekildi ve 5328 toplam gunum oldu...

- - - Updated - - -

ben dilekcemde saglik nedeni ile ayrildim seklinde yazili bilgi verdim..

24 İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih 4447/b

şirket ise bildirim yaparken

14,madde .yas sarti haric emeklilige hak kazanmaktan olarak bildirmis..

işkurda bundan dolayi maas veremem diyor...

15 yil belgem vardi evet ama tazminat icindi o ariligim saglık nedeni ile yoksa 14 yıl calıstıgım bir yerden maasımda 3500 tl iken nicin ayrilayim...

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

% 48 raporunuz olduğu için vergi indirim başvurusunda bulunma hakkınız var. (bu talepte bulunmanız için talepte bulunduğunuz tarihte çalışıyor olmanız gerekir. Talepte bulunduktan sonra işten ayrılabilirsiniz.)

Özürlü olduğunuzdan ve vergi indirim belgesi alanlar için yaş sınırı kalkar. işe başlama tarihinize göre 18 yıl 4080 gün şartını yerine getiren 3. derece engelliler talepleri halinde yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

- - - Updated - - -

Siz, 15 yıl 3600 şartını taşıdığınızdan dolayı, işverene ben bu hakkı doldurdum sağlık durumumdan dolayı çalışmayacağım
    o yüzden hak ettiğim tazminatımı alıp ayrılacağım demişsinizdir. O yüzden işveren sizi bu koddan çıkışınızı yapmıştır.

Siz özürlü olabilirsiniz. Fakat çalışamaz raporunuz varmı. Yada işveren kendi hatası nedeniyle sizi hastamı etti?

4857/24.Maddesinde İşçinin Haklı Nedenle Feshi Sayılmıştır:
    I. Sağlık sebepleri:
    Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.
    a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
    b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
    İşçi haklı neden dayanarak iş akdini fesh yapma hakkına yukarıdaki nedenlerle sahip olur.

4447 sayılı kanun 51 madde ( b ) bendi ne diyor.
    b) Hizmet akdi, süresi belli olsun veya olmasın sürenin bitiminden önce veya bildirim önelini beklemeksizin 1475 sayılı İş Kanununun 16 ncı maddesinin (I), (II) ve (III) numaralı bentlerine veya 854 sayılı Deniz İş Kanununun 14 üncü maddesinin (II) ve (III) numaralı bentlerine veya 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 7 nci maddesi ile 11 inci maddesinin birinci fıkrasına göre sigortalı tarafından feshedilmiş olmak,

854 sayılı Deniz iş kanunu
    Kıdem tazminatı:
    Madde 20 – (Değişik: 17/10/1980 - 2319/1 md.)
    Bu Kanuna tabi gemi adamlarının hizmet akitlerinin:
    1. İşveren tarafından bu Kanunun 14 üncü maddesinin 1 inci bendinde gösterilen sebepler dışında,
    2. Gemi adamı tarafından bu Kanunun 14 üncü maddesinin II nci ve III üncü bentleri uyarınca,

14. III. b maddesi ne diyor.
    Gemiadamının herhangi bir sebeple sürekli olarak gemide çalışmasına engel bir hastalığa veya
    sakatlığa uğraması,

Nerede
    istanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cok tsklr , vergi indirimi belgesi calırken aldim 2018 aralik emeklilik hakki kazaniyorum.
    kalp krizi 41 yasında iken isyrinde oldu ..işim mustri yonlu idi gunde 100 uzeri tel ve ortlama 600 mailden olusan bir yogunluk vardi.
    zaten işyri yeni poziyon vermeyince mecburen calıstım ve ardından ıkıncı krız ve by pass ameliyati oldu ...
    dilekcemde saglik problemlerim nedeni ile 15 yilimi da doldurarak istifami istioyurm diye yazdim...

işveren ayrilis nedeni olarak 14.made yani 3600 gunu dolurdu olarak gostermis oysa benim oncelikli sebebim dilekcem de de belirttigim gibi saglık probemlerımdı...
    yoksa 14 yildir calistigim biryerden nicin ayrilayim...
    15 yil 3600 gun yazısı sadece tazminat hakkim icindi..

bu durumda işveren fesih nedenini degisirmeli sanirim bunu yapabilir mi?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sağlık nedenleriyle ayrılacaktınız da neden 15 yıl belgesi aldınız? Ben sağlık nedenleri ile ayrılarak tazminata hak kazanarak ayrılma koşullarınızı taşıdığınızı düşünmüyorum.

Dilekçenizin tam metnini bilmiyorum ama 15 yılımı doldurdum alın buda belgesi sağlık nedenleri ile çalışmayacağım. derseniz bu herkes tarafından 15 yıl hakkını kullanarak ayrıldınız kabül eder. Sadece sağlık nedeni ile haklı nedenle sözleşmemi fesh ediyorum deseydiniz ve bu şartlar oluşmuş olsa idi zaten 15 yılı doldurmadanda tazminatınızı talep edip ayrılabilirdiniz. Bu nedenle işverenin bunu değiştirmesini gerektirecek bir durum yok.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

işveren saglik nedeni ile ayrilmanda tazminat hakkin yok , sen askerlik borclanmani yap oyle ayril dedi....
    oysa dun ogrendim ki ( işkurdan) engelli duruma gecmek yani saglik sorununun bulunması hakli fesih nedeniymis ve bu sekilde hem tazminat hem de işsizlik maasi alabilir misim ...

DİLEKCEM:

... DİKKATİNE

SAGLIK SORUNLARIM NEDENI ILE, 15 YIL PRIM SARTLARIM GERCEKLESTIGINDEN KENDI ISTEGIMLE IS AKDIMIN SONA ERDIRILMESINI RICA EDIYORUM

SAYGILARIMLA

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı irfanyaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    işveren saglik nedeni ile ayrilmanda tazminat hakkin yok , sen askerlik borclanmani yap oyle ayril dedi....
    oysa dun ogrendim ki ( işkurdan) engelli duruma gecmek yani saglik sorununun bulunması hakli fesih nedeniymis ve bu sekilde hem tazminat hem de işsizlik maasi alabilir misim ...
    Sağlık sorunlarınız nedeniyle sözleşmenizi feshedebilirdiniz,
    veya 15 yıl /3600 gün şartlarınızı tamamladığınız için kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilirdiniz.

Sağlık sorunları nedeniyle fesihte kıdem tazminatı alabilmeniz için, sağlık durumunuzu ve devam etmekte olduğunuz işin sağlığınızı olumsuz etkileyeceğini belirten raporla işverene başvurup, sağlık durumunuza uygun bir görev talebinde bulunduktan sonra,
    işveren eğer sizin bu talebinize uygun çözüm üretemezse, sözleşmenizi feshetmesi veya , işveren talebinize rağmen herhangi bir çözüm üretmemesi durumunda siz sözleşmenizi bu sebeple feshettiğinizde KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANABİLİRSİNİZ.
    Doğrudan raporunuza istinaden sözleşmenizi feshettiğinizde ne kıdem tazminatına ne de sonrasında işsizlik maaşına hak kazanabilirsiniz.

Tazminatınızı bırakmamak için ( haklı olarak) gerekli şartların tamamlanmasını sağlayıp, tazminatınızı alıp ayrılmak için işvereninize yazıyla başvurduğunuzda, işverenin kıdem tazminatınızı ödeyebilmesi için sözleşmenizin sona ermesi gerekiyor, yani siz o belgeyi işverene verdiğiniz anda belirttiğiniz şey;
    bu belgede belirtilen yasal şartları tamamladım, çıkış işlemlerimi yapıp, tazminatımı ödeyin diyorsunuz.
    İşvereniniz de bu sebeple çıkış işleminizi yapmış ve tazminatınızı ödemiş, tazminat alarak ayrılabilmeniz için kabul edilen sebebi de kuruma bildirmiş. Bunda yanlış olan bir şey yok,
    siz sağlık sorunlarınız olsa da, 3600gün/15 yıl şartını tamamlayarak işten ayrılmış durumdasınız.
    Hem yar -hem ser aynı anda olmuyor ne yazık ki,
    ya yarda ya serden vazgeçmeniz gerekiyor bu durumda, siz işsizlik maaşından vazgeçmiş oldunuz 15yıl 3600 gün şartıyla ayrıldığınız için.
    Yani
    gerçekten işsizlik maaşı alamazsınız.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

can alan nokta da bu haklısınız

tekrar tekrar tsklr

,,Sağlık sorunları nedeniyle fesihte kıdem tazminatı alabilmeniz için, sağlık durumunuzu ve devam etmekte olduğunuz işin sağlığınızı olumsuz etkileyeceğini belirten raporla işverene başvurup, sağlık durumunuza uygun bir görev talebinde bulunduktan sonra,
    işveren eğer sizin bu talebinize uygun çözüm üretemezse, sözleşmenizi feshetmesi veya , işveren talebinize rağmen herhangi bir çözüm üretmemesi durumunda siz sözleşmenizi bu sebeple feshettiğinizde KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANABİLİRSİNİZ.,,

ben bu konuda yazili basvuruda bulundum , iş yeri hekiminden de rapor aldilar ama işveren ne fesih yapti ne de ben istifa edersem tazminat oderim dedi.

mecbur kaldık askerlık borclanmasına ...aldgim tzminatida oaraya verdim en azındna emelılıgım one gelsın dedım

yazik oldu.

su an ıssız kalpden dolayi kimse de iş vermiyor tek carem ekpss memurluk o da agustosta ancak netlesecek

tum bu sartlarda bir geliirm de yok ...

14,madde bence hakli bir madde degil ve maas verilmemsi icin sebep gosterilmesi cok yanlis.
    param ve bilgim olsa bu maddenin iptali icin kesinlikle dava acarim..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşsizlik sigortasından yararlanabilmede temel mantık,
    kendi isteğiniz dışında veya başka bir yol kalmayıp mecbur kaldığınız için haklı sebeple sözleşmenizi feshetmeniz durumunda yararlanabilirsiniz.Burada da haklı sebebinizi ıspatlamanız gerekir.
    Sağlık sorunları nedeniyle sözleşmenizi feshedip, işsizlik maaşı için kuruma başvurup, sonrasında dava açıp işverenden kıdem tazminatınızı talep etmiş olsaydınız, davayı kazandığınızda haklı sebebiniz de ıspatlanmış olacağı için, işsizlik sigortasından yararlanabilecektiniz.

3600gün şartı isteğe bağlı bir şart, o şartı tamamladığınız halde, işinizden ayrılmak zorunda değilsiniz, ta ki o şartı sağladığınız için artık kıdem tazminatını da alarak o işyerinden ayrılmak istediğinizi bildirinceye kadar.
    O isteği bildirdiğinizde, işveren de sunduğunuz geçerli sebebe göre işlem yapmak zorunda.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

issizlik masina itiraz

isizlik maasi retti nasil olur

hakettigim halde issizlik maasi alamazsiniz mesaji geldi

işsizlik ödeneği reddi nedeni

issizlik maasi alamasin dite hatali kod

issizlik maasi reddedilirse ne olur

iskur maas reedi

issizli maasinda 22.maddeden parami almak istiyorum

3600denkidem

3600 emeklilik tazminat kağıdımı işyerine verdim işsizlik parası alabilirmiyim

işsizlik maaşı alan birisi vergi indirimi ile emeklilik için başvuru yapabilirmi

sgk dan askerlik ödemekle 15 yılı tamamlayıp 3600 den kıdem kıdem tazminatı alamazsın dediler

http:www.hukuki.netshowthread.php112825-issizlik-maasi-reddi

Forum