+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Ev sahibinin hakları nelerdir?

Ev sahibinin hakları nelerdir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Kadıköy, Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ev sahibinin hakları nelerdir?

Bunca zamandır bu sorunun cevabinı arıyorum; maalesef bulamadım.Evinizi hoyratça kullanan, kırıp döken,kirasını ödemeyen ve de bunlar yetmezmiş gibi elektrik-su gibi borçları(faturanın kiracının üzerine olmasına rağmen)takıp giden kiracılar karşısında;devlet ev sahiplerine ne kadar yardımcı oluyor? hep merak ettim.Sanki devlet ev sahiplerine evlerini hediye etmiş gibi hiç bir mağduriyet karşında ev sahiplerine yardımcı olmuyor ya da henüz ben devlet yardımı gören bir ev sahibine rastlamadım.Ayrıca hakkınızı aramaya kalktınız mı kiracının ödemediği, borç takıp gittiği elektrik -su faturalarını;devlet daireleri ev sahibinden tahsil etme yoluna gidiyor.(ne de olsa kiracı kaçar ev sahibi kaçamaz zihniyetiyle)Kiracıyı yakalayıp bulsanız bile(borçlu kiracıyı bulma çabası yok...vergi ödediğimiz haklarımızı korumasını beklediğimiz devletimizin.)Ayrıca yıllarca süren mahkeme hezimetleride bu utancın cabası...

Hukuki NET Güncel Haber

Ev sahibinin hakları nelerdir? konulu yargıtay kararı ara
    Ev sahibinin hakları nelerdir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye
    İletiler
    777
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Size katılmak mümkün değil Sayın Kalidor. Zira sözkonusu mağduriyet bence gerekli prosedürü ev sahiplerinin tam olarak bilmemelerinden kaynaklanıyor. Su/elektrik faturaları için, kiracı eve girerken abonmanlığı kiracının üzerine yaparak kurtulabilirler. Kira ödenmiyorsa, icra kanalıyla tahsil edilebilir. Daha bir çok hakları var ev sahiplerinin. Ancak, ne yazık ki, bu hakların kullanılması için gerekli zemin ev sahipleri tarafından çoğunlukla hazırlanmıyor. SAYGILARIMLA..

Nerede
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

[quote]Size katılmak mümkün değil Sayın Kalidor. Zira sözkonusu mağduriyet bence gerekli prosedürü ev sahiplerinin tam olarak bilmemelerinden kaynaklanıyor. Su/elektrik faturaları için, kiracı eve girerken abonmanlığı kiracının üzerine yaparak kurtulabilirler. Kira ödenmiyorsa, icra kanalıyla tahsil edilebilir. Daha bir çok hakları var ev sahiplerinin. Ancak, ne yazık ki, bu hakların kullanılması için gerekli zemin ev sahipleri tarafından çoğunlukla hazırlanmıyor. SAYGILARIMLA..

Ne kadar iyimsersiniz; yaşınızdan kaynaklanıyor sanırım...Hanımefendi!ülkedeki avukat ücretlerinden haberiniz yok herhalde.Kira komisyonları kurmak batılı devletlerde hükümetlerin görevidir.Bizde maalesef durum böyle değil.Bu yüzden kiracı ev sahibi(devlet her iki tarafın haklarını koruyacak şekilde uzlaşmayı vazife edinmediği için)gırtlak gırtlağa giriyor.Her kiracı ev sabi pürüzünde avukatlar tutup, pürüzü gidermeye çalışsak; aldığımız üç beş kuruş para uçup gidecek.Lütfen bu ihtimalleri biraz düşünün...SAYGILAR...

Nerede
    İstanbul, Türkiye
    İletiler
    777
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Kalidor;
    Yaşımın küçük olması neyi değiştirecek?? Sizi haklı mı kılacak??Ben yıne de sıze katılmıyorum. Avukatlık ucretlerı hakkında bılgım olduğu gıbı konu ıle ılgılı kanunlar hakkında da yeterlı bilgim mevcut. Bu sebepten dolayı da bu kadar emın konusabılıyorum. Kanaatimce; kanunlar, kiracıyı koruduğu gibi, ev sahıbının de mağduriyeti halinde, konuyu çözümlemek konusunda yeterli.. Zira, azıcık forumda inceleme yapmış olsaydınız, ev sahibi olan bir çok üyenin de sorunu hakkında çeşitli çözüm yollarının önerilmiş olduğunu görebilirdiniz. Sizin de fikrinize saygı duyuyorum elbette. SAYGILARIMLA..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ey Ev sahipleri (ancak %20 iyi)

Sizler hiç kiracı olmadınız galiba.
    İnanlar evlerini kiraya verirken öyle şartlar ileri sürüyorlar anlatamam. Evlerine hiç bakmazlar oturursan böyle derler. Sonra kiracı evi tutar. Bir sürü masraf eder ev ev olur yani sonrada hadi kirayı artırmak isterler yada 1-2 yıl sonra çık derler. Sonrada kiracı yaptığı şeyleri yıkıp gidince kötü olurlar. Bir evden diğer bir eve taşınmamın bedeli nedir hiç düşündünüz mü?
    Benim şu an oturduğum ev de lavabo yoktu evi kiraladığımda. 2004 yılı (275 YTL +tüfe) haziranında kiraladım. Tam 2 500 YTL masrafım oldu buraya taşınmam. Uzun süre oturursun dedi ev sahibi. 2005 aralık ayında normal artırıma ek olarak zam yaptı. Şimdide evi satıyorum diyor. Sattığından değil 80 m2 eve 400 YTL ödüyorum kira artırmak bence.
    Sizce ben ne yapmalıyım. Eve yaptığım masrafları ne yapmalıyım. Sizin gibi ev sahiplerine hediye etmeliyim öylemi.
    Faturaları otmotik ödeme ile banka ödüyor. O yine bana hesap soruyor ödüyormusun diye. Kiramı her ayın 15 inde EFT ile ödüyorum aksamasın diye.
    Ev sahibi adaleti böyle bir şey herhalde canım istedi çık. Canım istedi kira artır. Nedir bunlar anlayamadım. Siz bunları yapınca kiracılar kırıp döküyor. Tabiki bütün ev sahipleri ve kiracılar böyle değil ama...
    Tabii ki yasalar bence ezilenden yana olmalı.

Bir ev kiralamak istediğinizde
    1- Nereli olduğunuz
    2- Kaç çocuğunuz olduğu
    3- Gelir durumunuz
    4- Eve kaçta gelip gittiğiniz
    5- Kiranın 3-4 katı depozito. (dovizde almazlar. TL olacak işlerine öyle gelir. Bu ne sömürü ülkesi)
    ...............vs vs komik işlemler.
    ev sahiplerinden kız isteseniz daha kolay olur.

Nerede
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

[quote]Ey Ev sahipleri (ancak %20 iyi)

Sizler hiç kiracı olmadınız galiba.
    İnanlar evlerini kiraya verirken öyle şartlar ileri sürüyorlar anlatamam. Evlerine hiç bakmazlar oturursan böyle derler. Sonra kiracı evi tutar. Bir sürü masraf eder ev ev olur yani sonrada hadi kirayı artırmak isterler yada 1-2 yıl sonra çık derler. Sonrada kiracı yaptığı şeyleri yıkıp gidince kötü olurlar. Bir evden diğer bir eve taşınmamın bedeli nedir hiç düşündünüz mü?
    Benim şu an oturduğum ev de lavabo yoktu evi kiraladığımda. 2004 yılı (275 YTL +tüfe) haziranında kiraladım. Tam 2 500 YTL masrafım oldu buraya taşınmam. Uzun süre oturursun dedi ev sahibi. 2005 aralık ayında normal artırıma ek olarak zam yaptı. Şimdide evi satıyorum diyor. Sattığından değil 80 m2 eve 400 YTL ödüyorum kira artırmak bence.
    Sizce ben ne yapmalıyım. Eve yaptığım masrafları ne yapmalıyım. Sizin gibi ev sahiplerine hediye etmeliyim öylemi.
    Faturaları otmotik ödeme ile banka ödüyor. O yine bana hesap soruyor ödüyormusun diye. Kiramı her ayın 15 inde EFT ile ödüyorum aksamasın diye.
    Ev sahibi adaleti böyle bir şey herhalde canım istedi çık. Canım istedi kira artır. Nedir bunlar anlayamadım. Siz bunları yapınca kiracılar kırıp döküyor. Tabiki bütün ev sahipleri ve kiracılar böyle değil ama...
    Tabii ki yasalar bence ezilenden yana olmalı.

Bir ev kiralamak istediğinizde
    1- Nereli olduğunuz
    2- Kaç çocuğunuz olduğu
    3- Gelir durumunuz
    4- Eve kaçta gelip gittiğiniz
    5- Kiranın 3-4 katı depozito. (dovizde almazlar. TL olacak işlerine öyle gelir. Bu ne sömürü ülkesi)
    ...............vs vs komik işlemler.
    ev sahiplerinden kız isteseniz daha kolay olur.

Arkadaşım feveran ediyorsun ama haklı değilsin,
    Bir kere oturduğun yere fazla bir para ödemiyorsun.Evden çıkarken de borçlarını sonuna kadar öder misin onuda bilemeyecem ama karlı bir şekilde evde oturduğunun aslında farkındasın...Taşınma ücreti demişsin; senin taşınma ücretin kadar ev sahibinin, ev için ödediği vergi var.Ayrıca ev sahibi (seni kastetmiyorum ama) kiracının çıktıktan sonra bırakmış olduğu borçlar ve hasarlarlada uğraşıyor.Ayrıca ev sahibinin kontrat yaparken bahsettiğin soruları sorması normal.(zaten sorsa ne olacak? kiracıların bazıları evi tutana kadar kuzu; evi tuttuktan sonra kurt oluyor)söylediğin 3-4 kat fazla depozito isteyen bir ev sahibi,zaten evini kiraya veremez.Pek inandırıcı gelmedin bana... Lütfen ev sahiblerine haksız eleştirilerde bulunma.Görüncede evsahibinle helalleş, anladığım kadarıyla sana çok hakkı geçmiş...Belki hala pahalıya oturduğunu iddia edeceksin; o zamanda günlük pansiyonlarla, oturduğun eve ödediğin kirayı bir karşılaştır.O zaman farkedersin ne kadar ucuza oturduğunu ve dilediğin gibi evi kullandığını...

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Arkadaşım feveran ediyorsun ama haklı değilsin,
    Bir kere oturduğun yere fazla bir para ödemiyorsun. (Hanımefendi!ülkedeki avukat ücretlerinden haberiniz yok herhalde) Evden çıkarken de borçlarını sonuna kadar öder misin onuda bilemeyecem ama karlı bir şekilde evde oturduğunun aslında farkındasın...Taşınma ücreti demişsin; senin taşınma ücretin kadar ev sahibinin, ev için ödediği vergi var.Ayrıca ev sahibi (seni kastetmiyorum ama) kiracının çıktıktan sonra bırakmış olduğu borçlar ve hasarlarlada uğraşıyor.Ayrıca ev sahibinin kontrat yaparken bahsettiğin soruları sorması normal.(zaten sorsa ne olacak? kiracıların bazıları evi tutana kadar kuzu; evi tuttuktan sonra kurt oluyor)söylediğin 3-4 kat fazla depozito isteyen bir ev sahibi,zaten evini kiraya veremez.Pek inandırıcı gelmedin bana... Lütfen ev sahiblerine haksız eleştirilerde bulunma.Görüncede evsahibinle helalleş, anladığım kadarıyla sana çok hakkı geçmiş...Belki hala pahalıya oturduğunu iddia edeceksin; o zamanda günlük pansiyonlarla, oturduğun eve ödediğin kirayı bir karşılaştır.O zaman farkedersin ne kadar ucuza oturduğunu ve dilediğin gibi evi kullandığını...

Ekleyen: kalidor*-*03/06/2006*:* 16:09:43

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sizce nereye göre az kira ödüyorum. Sen evli olsan gidip bir pansiyonda kalırmısın.

Ben bu güne kadar hiç bir ev sahibime borçlu kalmadım. Alacaklı olmuşumdur.
    Ben ev bakarken ne evler gördüm bazı evlerde hayvan yaşamaz. Bodrum dışarıyı gören tek bir penceresi var. Oraları insanlar saraymış gibi anlatıyor. Bu ülkede uzun yıllar konut yapılmadığı için durum böyle.

Ben evi kiraladığımda evde lavabo yoktu diyorum gerisini siz düşünün bu evde başka neler tam olabilir. Adama yaptır diyorsun oturursan böyle diyor. Bende evden çıkarken bunları alınca kırıp döküp gitti diyorsunuz kiracı. Benim yaptığım haksızlık bu mu ev sahibine. Ben evi kiraladığımda kiralar bu seviyede idi. Üstelik bana ara dönem zammı yaptı birde onuda kabul ettim. Ucuz oturmuyorum. Ben devlet memuruyum devlet bize ne kadar zam yaptı biliyorsunuz sanırım. Kiracılar uzun süre bir evde oturunca tabiki yeni ev kirası gibi olmaz.

Ben sadece taşınma parasından ziyade yeni evdeki yapılan işlemleri kastediyorum. 2 yılda bir ev değiştirin bakalım hayatta ne kazanabilirsiniz.Geleceğe bakışınız nasıl olur. Ben hiç bir ev sahibine haksızlık etmedim. Ben şunu biliyorum ki ev sahiplerinin istediği her şeyi kabul ettiğim için böyle.
    İnsanlar faturalarını ödemezse elektrik, su, doğalagaz vb kesiliyor. Artı zaten en az iki kira bedeli (doviz olarak bile değil TL olarak) depozito alıyorsunuz e daha ne istiyorsunuz.

Bu ülkede maaşlı çalışan insanlar maaşının yarısını belkide 2/3 sini kiraya veriyor. Zaten ne kadar maaş alıyoruz ki. Daha ne istiyorsunuz. Makul isteyin herkes sizin kiranızı öder. Ben kiram aksamasın diye maaşımdan günü gününe EFT yapıyorum.
    Galiba benim gibi kimsenin hakkı kimseye geçmesin diyenler kaybediyor. Ama birilerinin hakkını yiyenler daha iyi. Ama hiç bu yolu denemeyi düşünmedim düşünmemde inşallah.

Bence kiraların artmasında en büyük etken EMLAKÇILAR. daha çok komisyon almak için kiralları yukarı çekiyorlar; bunlara bizzat şahit oldum.

Para bir yere kadar götürecek insanı sonra o bu Dünyada kalacak. SONRA .........

Saygılar.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ev sahibi hakları 2014

ev sahibi hakları

almanyada ev sahibinin haklari

almanya ev sahibinin haklari

almanyada ev sahibi haklari

türkiyede ev sahibi haklari

ev sahibi hakları nelerdir

kiracı hakları nelerdir

almanyada kiraci haklari 2015

almanya ev sahiplerinin haklari

ev sahiplerinin hakları

almanyada kiraci haklari 2013

kira ev sahibinin hakları nelerdir

ev sahibi haklari 2015

almanyada ev sahiplerinin haklari

ev sahiplerinin haklari

http:www.hukuki.netshowthread.php10698-Ev-sahibinin-haklari-nelerdiralmanya da ev sahibi ve kiraci haklariev sahibi k haklariev sahibinin haklari almanyaev bakarken haklarev sahibinin yasal haklarıev sahibi haklari 2013almanyada yeni ev sshibinimn haklarioturdugun evde 20 yil oturursan hak sahibi kimdir
Forum