+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Apartman pencere renginin korunması

Apartman pencere renginin korunması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartman pencere renginin korunması

3 yıldır oturduğum 40 dairelik apartmanımızda, daha önceden kabul edilmiş bir gri pencere rengi var. Mevcut pencereler tahta kasaya sahip. Yağmurda su aldığı için pvc pencere ile değiştirmeyi düşünüyorum. Yönetici ile görüştüğümde "mantolama kararı ile birlikte, yeni renk kararı alınacak ancak şu an bir karar yok" dedi. Daha sonra görüştüğümde, "Karar 6 ay sonra alınacak, siz mevcut gri renk yapın" dedi. Gri rengin fiyat farkı fazla olduğu için yaptırmak istemiyorum ancak KMK'nın 19. maddesi gereği, aykırı bir renk pencere yaptıramam diye anladım forumdaki diğer konulardan. Gri renge razı olacağım gibi görünüyor.
    Sorum şu: Ben şimdi gri renk yaptırıp, 6 ay sonra başka bir renk kararı alınırsa benim yeniden bir değişikliğe gitmem gerekir mi? 6 ay beklemek çok mümkün değil eşimin hamilelik durumundan dolayı. Yöneticiden, gri renk önerisiyle ilgili bir yazılı belge isteyebilir miyim? İstersem bu ileride farklı bir renk kararı çıkması durumunda fayda sağlar mı bana? Ya da başka yapmam gereken birşey var mıdır bu durumda?

Not: Madde 19'da "... değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.." şeklinde bir ibare var. Pencere rengi boya, badana şeklinde yorumlanabilir mi? Forumda bir emsal karar gördüm ancak, yine de zorlanabilr mi?
    Şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman pencere renginin korunması konulu yargıtay kararı ara
    Apartman pencere renginin korunması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman pencere renginin korunması

Fazla zorlamayın 6 ay bekleyin. Yöneticinin size bir yazı vermesi işe yaramaz. Bu konularda tek yetkili kat malikleri kuruludur.

Gri yaparsanız aksi karar çıkarsa ki bence çıkar beyaza çevirmek zorunda kalırsınız.

Yinede çok yaptırmak isterseniz daireleri tek tek dolaşıp görüş alın ilerdeki kurulda muhtemel renk ne olur diye bu karar vermenizde yardımcı olur diye düşünüyorum.

Yada 14 imza toplayarak Kurulu talep ettiğiniz gündem maddesi ile toplantıya çağırabilirsiniz.

Anlamadığım bir konuda 6 ay sonra eylül toplantı karar derken ekim gelecek kışınmı mantolama yapmayı düşünüyorlar anlamadım bunu şimdi karar alınsa kışa kadar inşaat işleri biter.
    Konu ceceli341 tarafından (31-03-2013 Saat 00:02:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.
    Aslinda para harcamaktan itina ettikleri icin mantolama isini otelemeye calisiyorlar. Pencere rengine karar vermek icin mantoloma kararini beklemeleri de anlamsiz. Eylul-ekim gibi verilecek bir kararla benim pencere yaptirmam da mumkun olmaz zira kış gelmis olacak.
    Yazi istemek erken karar alma noktasinda biraz zorlayici olabilir diye dusundum.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı turgayozz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.
    Aslinda para harcamaktan itina ettikleri icin mantolama isini otelemeye calisiyorlar. Pencere rengine karar vermek icin mantoloma kararini beklemeleri de anlamsiz. Eylul-ekim gibi verilecek bir kararla benim pencere yaptirmam da mumkun olmaz zira kış gelmis olacak.
    Yazi istemek erken karar alma noktasinda biraz zorlayici olabilir diye dusundum.

Mantolama kararı alınır yaptırma tarihi ileriye atılabilir. yada alınmaz ama pencere rengi için karar alınabilir. Pencereler eski sistem ve su alıyor. eninde sonunda herkes değiştirecek.

Yöneticiler kat maliklerinin vekili sıfatı ile görev yaparlar tüzel kişilik değildirler. Kat malikleri kurulunca alınmış bir karar yok ise size böyle bir yazı verme yetkisi yoktur. Mantolama toplam oyların yarıdan 1 fazlası kararla alınabilir. Ama şu anda yapacağınız işin kararı 4/5 oyu gerektiriyor.

KMK
    Madde 19 – Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
    (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/8 md.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve
    acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin
    ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.
    Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuki açıdan değil teknik açıdan cevap vermeye çalışayım.
    Winsada mevcut 75 lik bir seride beyaz pvc üzeri aluminyum panel kaplı gri doğrama bulunmakta.
    Mevcut renk gri is mevcut durum için yeterli olur 6 ay sonra muhtemelen en genel renk olan beyaza çevrilecektir. o zamanda doğrama üzerindeki paneli söker alırsınız.

Alıntı turgayozz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    3 yıldır oturduğum 40 dairelik apartmanımızda, daha önceden kabul edilmiş bir gri pencere rengi var. Mevcut pencereler tahta kasaya sahip. Yağmurda su aldığı için pvc pencere ile değiştirmeyi düşünüyorum. Yönetici ile görüştüğümde "mantolama kararı ile birlikte, yeni renk kararı alınacak ancak şu an bir karar yok" dedi. Daha sonra görüştüğümde, "Karar 6 ay sonra alınacak, siz mevcut gri renk yapın" dedi. Gri rengin fiyat farkı fazla olduğu için yaptırmak istemiyorum ancak KMK'nın 19. maddesi gereği, aykırı bir renk pencere yaptıramam diye anladım forumdaki diğer konulardan. Gri renge razı olacağım gibi görünüyor.
    Sorum şu: Ben şimdi gri renk yaptırıp, 6 ay sonra başka bir renk kararı alınırsa benim yeniden bir değişikliğe gitmem gerekir mi? 6 ay beklemek çok mümkün değil eşimin hamilelik durumundan dolayı. Yöneticiden, gri renk önerisiyle ilgili bir yazılı belge isteyebilir miyim? İstersem bu ileride farklı bir renk kararı çıkması durumunda fayda sağlar mı bana? Ya da başka yapmam gereken birşey var mıdır bu durumda?

Not: Madde 19'da "... değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.." şeklinde bir ibare var. Pencere rengi boya, badana şeklinde yorumlanabilir mi? Forumda bir emsal karar gördüm ancak, yine de zorlanabilr mi?
    Şimdiden teşekkürler.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mantolama kararı alınır yaptırma tarihi ileriye atılabilir. yada alınmaz ama pencere rengi için karar alınabilir. Pencereler eski sistem ve su alıyor. eninde sonunda herkes değiştirecek.

Yöneticiler kat maliklerinin vekili sıfatı ile görev yaparlar tüzel kişilik değildirler. Kat malikleri kurulunca alınmış bir karar yok ise size böyle bir yazı verme yetkisi yoktur. Mantolama toplam oyların yarıdan 1 fazlası kararla alınabilir. Ama şu anda yapacağınız işin kararı 4/5 oyu gerektiriyor.

KMK
    Madde 19 – Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
    (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/8 md.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve
    acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin
    ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.
    Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

Merhaba,
    Madde 19'daki ifadede "değişik renkte badana ve boya" yapılamayacağı belirtiliyor. Hangi ifadenin apartmandaki pencere doğrama renginin farklı olmamasını zorunlu kıldığını anlayamadım.
    Acaba site yönetimde de bu madde mi geçerlidir? Bu noktada atılabilecek bir adım var mıdır?
    Teşekkürler.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ozahbap rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Madde 19'daki ifadede "değişik renkte badana ve boya" yapılamayacağı belirtiliyor. Hangi ifadenin apartmandaki pencere doğrama renginin farklı olmamasını zorunlu kıldığını anlayamadım.
    Acaba site yönetimde de bu madde mi geçerlidir? Bu noktada atılabilecek bir adım var mıdır?
    Teşekkürler.
    Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
    (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/8 md.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Sadece boya değil ortak yerlerin güzelliğinide korumalı..
    Badana boyadan anladığınız tek duvarların boyanmasımıdır?

Sitede ne adımı atmak istiyorsunuz.? Sieteden kastınız birçok blokun olduğu site ise evet aynı durum sözkonusu.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
    (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/8 md.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Sadece boya değil ortak yerlerin güzelliğinide korumalı..
    Badana boyadan anladığınız tek duvarların boyanmasımıdır?

Sitede ne adımı atmak istiyorsunuz.? Sieteden kastınız birçok blokun olduğu site ise evet aynı durum sözkonusu.

Cevabınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Niyetim girişeceğim tadilat içinde çok bloklu bir 15 yıllık bir sitede pimapenleri de değiştirmek.
    Zaten çabuk kirlenmeye ve eskimeye müsait olan ve halihazırdaki eskimiş beyaz renkli pimapenleri kahverengi olarak yenilemek istiyorum.

"Mimari durum"dan kasıt net değil gibi duruyor. Mimari durumun detayında yazılı bir şekilde "x renkli pencere ya da boya ya da çerçeve" ifadesi yer alır mı? Yoksa bu ifade görsel bir genel kabul müdür?
    Eğer genel bir kabul ise sitede yer alan 4 bloğun 1 tanesi tamamen "kahverengi" yapmış ve diğer bloklarda da bir kaç daire bu işlemi gerçekleştirmiş. Bunlar mahkemelikmiş site yönetimi ile.
    Ama eğer bu mimari durum görsel bir genel kabul ise her değiştiren malik neticesinde bu ifadenin içeriği de değişecektir diye düşünüyorum.

Badana boyadan anladığım da duvarların boyanmasıdır açıkçası. Burada başka bir ifade de yer almadığından pencere altında yer alan mermerin de -misal olarak- beyaz ise siyah kullanımı aynı şekilde bu boya badana ifadesi içinde mi değerlendirilir?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Apartmanlar herkesin şahsi malı değildir. Arsa payınız oranında ortaklık payınız vardır.
    Her isteyen her değişikliği yapamaz. Yapmak isteyen diğer kat maliklerinden izin alır.
    Sadece badana boya değil dış güzelliğide korumalsınız. Ortak yerlerde (dış duvarlar da ortak yerlerdir dolayısıyla pencerelerde)
    Ayrıca beyaz pimapenler uzun yıllar dayanır ve temizlenebilir. Bakım yapmalsınız. Benim dairemdede 12 yıllık beyza pimapen var eskime deforme yok diğer dairelerdede yok ve tanınan bir marka da değil, ama silmez lazım, fren hidroliği iyi geliyor.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php104340-Apartman-pencere-renginin-korunmasi

pvc.den.duvar.su.alirmiapartman ile ilgili renkapartman pencereleriapartmanda pencere kisaltma hukukenapartman pimapen pimapen rengi apartmanapartmandan aykiri pimapen rengi
Forum