+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Meşru Müdafa içinden çıkamadığım konu

Meşru Müdafa içinden çıkamadığım konu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Meşru Müdafa içinden çıkamadığım konu

Merhaba arkadaşlar,

Kısaca konuyu anlatmak istiyorum.
    Eşim bahçemizin hergün sigara,izmarit,kağıt v.b çöplerini toplamaktan usanmış durumda iken,durumu site yöneticisine bildiriyor,tam o esnada bahçeye geri dönerken,üst katta bahçeye o esnada çöp atan kişiyi gören eşim,buraya neden çöp atıyorsunuz burası çöplükmü gibi diyor,üst kattaki adam ise eşime gelirsem ağzını yüzünü kırarım , v.b burada sölüyemiyeceğim küfürler ediyor,bende o esnada bahce katında içeride pc başındayım ve olayı duyar duymaz dışarı çıktım o esnada adama dedim utanmıyormusun hamile kadına küfür etmeye ,tehdit etmeye dedim,ancak horozlanmaya devam etti ve aşağı doğru inermiş gibi bi hamle yaptı bende o anda masada bulunan bıçağı elime aldım,bu kadına bişey olsun seni doğrarım dedim,o esnada site yöneticimiz elimden bıçağı aldı boşver falan dedi,çoçuk hemen polisi aramış ve 2 ekip geldi,beni karakola aldılar.

Bugun cep telefonuma hakkınızda silahla tehdit ve hakaretten dava açılmıştır yazıyor,

Bu konuda hakime durumu nasıl anlatmam gerektiğini yada olay ile ilgili,kendim vicdan olarak bir suç işlemediğimi bilsemde,suç unsuru var mıdır?

cevabınızı bekliyorum,meşru müdafada orantılı savunma durumunu biliyorum lakin burada benim eşim düşük tehlikesi durumunda hamile,olayın neticesindede o gece hasteneye kaldırdım.

Şimdiden tşkler.

Hukuki NET Güncel Haber

Meşru Müdafa içinden çıkamadığım konu konulu yargıtay kararı ara
    Meşru Müdafa içinden çıkamadığım konu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Meşru Müdafa içinden çıkamadığım konu

Ortada meşru müdafa'lık bir durum yok.Meşru müdafa dan bahsetmek için karşı tarafın size fiilen saldırması ve bu durumu engellemek için aynı oranda karşılık vermeniz gerekiyordu.Ortada fiili bir saldırı yok.Ağız dalaşı esnasında gerçekleşmiş silahlı tehdit var.Karşı taraf durumu ispat ederse(ki anlatımınızdan karokolda silahla tehdit ettiğinizi kabul etmişsiniz gibi anladım ben) silahlı tehdit suçundan caza alma kaçınılmaz gözüküyor.Karşı taraf size hakaret veya tehdit ettiyse sizde şikayetçi olabilirsiniz.Ama karşı taraf bu durumu kabul etmez sizde ispat edemezseniz(kamere görüntüsü, birden fazla tarafsız şahitler vs.) bir şey çıkmaz.

Nerede
    Pekin
    İletiler
    563
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Keşke ağzını burnunu kırıp bana saldırdı bende kendimi korudum karımda onun yüzünden hastaneye gitti vs... diye bir rapor alaydın bu kadar başın ağzıramazdı bu olaydan ötürü başının ağrıyacağı kesin, nasıl olurda bir bayana böyle konuşup muhatap olursun sen erkekliğin nerede senin ne biçim insanlarla yaşıyoruz ya, çok geçmiş olsun bu arada,
    Dünya, caddelerde amaçsızca dolaşanların, meyhanelerde kavga edenlerin, lüks kafelerde birbirlerine gösteriş yapanların, boş sohbetlerle ömürlerini tüketenlerin, mallarıyla övünenlerin, cimri ve bencil tutkularının esiri olanların, hayatlarını boş amaçlara adayanların sandığı gibi gerçekte var olan, mutlak bir yer değildir. Sadece bir algılar bütünü, bir hayaldir,

Nerede
    istanbul
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçmiş olsun arkadaşım , insan olsa , aklı başında birisi olsa zaten bir bayana bu şekilde konuşmaz.

Böyle durumlarda yapılması gereken bu tip kendini bilmez insanlarla muhatab olmamak için apartman yöneticisine durumu bildirip gerekeni yapması istemek olmalıdır. Bahçe tam olarak kime ait , temizliği kime ait bilmiyoruz ama çöp atana yöneticinin temizlettirmesi veya ihtar vermesi ileriki aşamada ise kanuni yönden ceza verilmesi lazım.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/385.html

Kat Mülkiyeti kanunu 18.madde düzenlemesine göre,
    ''Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

yazıyor. Buradan belki ilgili çöpü atan kat malikleri tespit edilince , kanuni olarak para cezası veya farklı bir cezaya maruz kalabilir.

Burada da farklı bilgiler var.
    http://www.bimelyonetim.com.tr/?p_id=40

Böyle insanlarla muhatab bile olmamak lazım.

Eşiniz tabiki kötü sözlere maruz kalmış ve siz doğal olarak koruma içgüdüsü ile hareket etmişsiniz. Bende olsam bende aynısı yaparım. Bu işin normali karşı kişiye hakaret ve küfür davası açmak ama insan böyle durumlarda ne kadar hukuk bilirse bilsin ne kadar psikoloji bilirse bilsin oto kontrolü kaybolabilir.

Eşini başkalarına karşı korumamakta boşanma sebebi imiş. Yani iki tarafı bilmem ne li durum .

Bundan sonraki durumlarda eşiniz hiç kimseye karışmasın derim , direk apartman yöneticisine söyleyin derim. İşi kanuna bırakın derim. O şahısta zaten yaptığı terbiyesizlikten biraz insanlığı varsa utanır.

Sizde Türk Ceza Kanunu ve Kat Mülkiyeti Kanununu yazıcıdan çıkarın ve apartmandakilere dağıtın derim. Belki merak edip okurlar biraz bilinçlenirler.

KAT MÜLKİYETİ KANUNU
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/385.html

TÜRK CEZA KANUNU
    http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

Nerede
    Bursa
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ortada meşru müdafa'lık bir durum yok.Meşru müdafa dan bahsetmek için karşı tarafın size fiilen saldırması ve bu durumu engellemek için aynı oranda karşılık vermeniz gerekiyordu.Ortada fiili bir saldırı yok.Ağız dalaşı esnasında gerçekleşmiş silahlı tehdit var.Karşı taraf durumu ispat ederse(ki anlatımınızdan karokolda silahla tehdit ettiğinizi kabul etmişsiniz gibi anladım ben) silahlı tehdit suçundan caza alma kaçınılmaz gözüküyor.Karşı taraf size hakaret veya tehdit ettiyse sizde şikayetçi olabilirsiniz.Ama karşı taraf bu durumu kabul etmez sizde ispat edemezseniz(kamere görüntüsü, birden fazla tarafsız şahitler vs.) bir şey çıkmaz.
    nasıl meşru müdafalık bir konu yok,ortada hamile bir kadın var,adamın biri eşime karşı hamle yapıcak,ya gelip o anda tokat atsa,ben o adamı o an nasıl def edicem,

"Gerçekten YTCK’nın meşru savunmayı tüm haklar bakımından kabul etmiş olması konunun önemini arttırmaktadır"

yeni tck ile ilgili olarak konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum..

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşım eğer adam kalkıp aşşağı yanınıza inseydi,müdahale için davransaydı ve o sırada sende karşı tarafın müdahalesi oranında(silahsızsa silahsız bir şekilde, sopa veya kesici bir aletle saldırana aynı şekilde, eline tabanca alıp gelene de bu sefer ateşli bir silahla) karşılık verseydin bunun adına MEŞRU MÜDAFADA derdik.Meşru müdafa durumunda ceza verilmediği bilgisine paralel sen olayı meşru müdafaya sokmaya çalışıyorsun anladığım kadarıyla ama yukardan bağıran birine eline bıçak alıp seni doğrarım demenin hem orantı olarak hem ortada bir saldırı(adam camda diyorsun) olmadığı için meşru müdafalık bir durumu yok.Durum sadece müdafa.Eşini müdafa etmişsin.Bende olsam belki hamile bir kadınla laf dalaşına giren adama kızıp aynını yapardım.Ama şimdi bu meşru müdafa dır, eline bıçak alıp tehdit ettiğin için hiç bir yaptırım olmaz dersek hem sana hem aynı durumda olup burdan fikir almaka isteyenlere yanlış bilgi vermiş oluruz.Sen gene araştırmana devam et.Kolay gelsin.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tşk ederim yorumun için,
    araştırmaktan ziyade,konu hakkında zaten kesin net bilgi değilde,bu konuda böyle bir yanlışa düştüğümden,direk silahla tehdit suçundan ceza alacak olmam çok garibime gittiği için tekrarladım kusura bakmayın.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Estafurullah, ceza dahi alınsa ağır tahrik altında suç işlendiği için tüm indirimler uygulanır.Ceza daha önceden sabıka yoksa hagb durumuna gelir ve denetim süresinin sonunda hiç suç işlenmemiş gibi dava düşer.Kimin karısına(üstelik hamileyken) böyle bir şey yapılsa refleks olarak en uç(bıçakla doğramak) tepkiler verilebilir.Bu erkeğin doğasında olan bir dürtü zaten.Ortada silah olmasaydı hiç sıkıntı olmazdı.Ama verilen tepki orantılı gözükmüyor.Genede ortada hamile bir kadının varlığı yargılama yapan heyeti etkileyecektir diye düşünüyorum.Umarım aleyhinize bir sonuç çıkmaz.Geçmiş olsun.

- - - Updated - - -

Estafurullah, ceza dahi alınsa ağır tahrik altında suç işlendiği için tüm indirimler uygulanır.Ceza daha önceden sabıka yoksa hagb durumuna gelir ve denetim süresinin sonunda hiç suç işlenmemiş gibi dava düşer.Kimin karısına(üstelik hamileyken) böyle bir şey yapılsa refleks olarak en uç(bıçakla doğramak) tepkiler verilebilir.Bu erkeğin doğasında olan bir dürtü zaten.Ortada silah olmasaydı hiç sıkıntı olmazdı.Ama verilen tepki orantılı gözükmüyor.Genede ortada hamile bir kadının varlığı yargılama yapan heyeti etkileyecektir diye düşünüyorum.Umarım aleyhinize bir sonuç çıkmaz.Geçmiş olsun.

Nerede
    turkey
    İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada anlatılandan anladığım kadarıyla, burada meşru müdafaa değil, haksız tahrik var. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre;

Haksız tahrik
    MADDE 29. - (1) Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine onsekiz yıldan yirmidört yıla ve müebbet hapis cezası yerine oniki yıldan onsekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hâllerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir.

Dolayısıyla, sizin tehdit suçunu işlediğiniz çok açık; ancak haksız tahrik de söz konusu olduğundan; bu hükme göre cezanın indirilmesine gidilecektir.

Meşru savunma ve zorunluluk hâli
    MADDE 25. - (1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hâl ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.
    (2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Bu hükümden de anlaşılacağı üzere, sizin anlattığınız olay tam olarak meşru müdafaanın koşullarını taşımamakta; ancak haksız tahrik kapsamına girmektedir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay meşru müdafaya girmez. Ani bir saldırı gerekir. Sizinki silahla ölümle tehdit. Haksız tahrik için bastırın.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mesru mudaafa durumlari

MEŞRU MDAFA AMACIYLA TEHDİT OLABİLİR Mİ

hukukta nefsi mudafa durumlari

nefsi müdafa anayasanın kaçıncı maddesidir

kufurlesmede nefsi mudafa olurmu

kufure meşru müdafaa

hukuku nefsi mudafa aleti

nefsi mudafa nedir

cop ile kavga nefdi mudafa

nefsi mudafa sayilan seyler