+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Casper Laptop Değişimi İçin Sebepler Yeterli Mi?

Casper Laptop Değişimi İçin Sebepler Yeterli Mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Casper Laptop Değişimi İçin Sebepler Yeterli Mi?

Merhabalar,

02.10.2012 tarihinde yetkili teknis servise arızalı laptopumu teslim ettim. Ortaya çıkanlar şunlar;
    1) Ürün 15.11.2012 tarihinde yani 44 gün sonra ve 20 iş gününün çoktan geçmesinin ardından bana -yine hasarlı olarak- teslim edildi.
    2) Ürünün aynı yıl içinde 2 kez anakartı değişti, yani aynı arıza tekrarladı.
    3) Ben 02.10.2012 tarihinde yetkili servise vermeme rağmen ürün 01.11.2012'de yani tam bir ay sonra servisten merkeze gönderildi; ki bu da yasal sürenin dışında oluyor.
    4) Ürünün sorunu donanımsal olmasına rağmen format atılarak tüm veriler silinmiş. Üstelik cihazda C-sistem diskinin yanında tamamen gereksiz yere D-kullanım diskine format atılmış.
    5) Ben, yönlendirmeler ve biraz da zorunda bırakılmadan dolayı ne yazık ki ürünü 15'inde teslim alıp bir gün sonra 16'sında yine ürünün sorunlu olmasından dolayı servise teslim edip gönderdim. Ürün değişimi istedim.

Ürünü teslim alırken ben de yetkili teknik servis de kontrol etmemiştik; fakat ürün kasasındaki çizik, ezilme ve bombe ile işletim sisteminin yenilenmesi problem yarattı.

Sonuç olarak Casper firması eğer durumu değerlendirip ürünü servisten almamın hata olduğunu söylerse, ürünü teslim almadan bırakmam ve iade etmem gerektiğini savunursa Tüketici Makhemesi'ne mi gitmeliyim; öyleyse ne gibi bir süreç işler, neler yapmam gerekir?

Şimdiden yardımlarınız ve açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Yönlendirirseniz çok sevinirim. Hepinize iyi akşamlar.

Hukuki NET Güncel Haber

Casper Laptop Değişimi İçin Sebepler Yeterli Mi? konulu yargıtay kararı ara
    Casper Laptop Değişimi İçin Sebepler Yeterli Mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Casper Laptop Değişimi İçin Sebepler Yeterli Mi?

Alıntı User Name rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

02.10.2012 tarihinde yetkili teknis servise arızalı laptopumu teslim ettim. Ortaya çıkanlar şunlar;
    1) Ürün 15.11.2012 tarihinde yani 44 gün sonra ve 20 iş gününün çoktan geçmesinin ardından bana -yine hasarlı olarak- teslim edildi.
    2) Ürünün aynı yıl içinde 2 kez anakartı değişti, yani aynı arıza tekrarladı.
    3) Ben 02.10.2012 tarihinde yetkili servise vermeme rağmen ürün 01.11.2012'de yani tam bir ay sonra servisten merkeze gönderildi; ki bu da yasal sürenin dışında oluyor.
    4) Ürünün sorunu donanımsal olmasına rağmen format atılarak tüm veriler silinmiş. Üstelik cihazda C-sistem diskinin yanında tamamen gereksiz yere D-kullanım diskine format atılmış.
    5) Ben, yönlendirmeler ve biraz da zorunda bırakılmadan dolayı ne yazık ki ürünü 15'inde teslim alıp bir gün sonra 16'sında yine ürünün sorunlu olmasından dolayı servise teslim edip gönderdim. Ürün değişimi istedim.

Ürünü teslim alırken ben de yetkili teknik servis de kontrol etmemiştik; fakat ürün kasasındaki çizik, ezilme ve bombe ile işletim sisteminin yenilenmesi problem yarattı.

Sonuç olarak Casper firması eğer durumu değerlendirip ürünü servisten almamın hata olduğunu söylerse, ürünü teslim almadan bırakmam ve iade etmem gerektiğini savunursa Tüketici Makhemesi'ne mi gitmeliyim; öyleyse ne gibi bir süreç işler, neler yapmam gerekir?

Şimdiden yardımlarınız ve açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Yönlendirirseniz çok sevinirim. Hepinize iyi akşamlar.
    -------------------------------------------
    1 - Ürünü sonuç olararak teslim aldınız ve ürünü kontrol ettiğinizi ve sorunsuz olduğuna dair imza attınız.
    2 - Aynı yıl içinde 2 arıza değişim yada ücret iadesi gerektimez.
    3 - 1. Sebep ile aynı ürünü o halde kabul ettiniz.
    4 - Bunu anlamıyorum, servise verirken ürüne verilenizi bırakmamanız gerekirdi. ( Bir Asus servisi bana şöyle demişti: "Serviste eleman masadan düşürdüğünü düşünün ürünün Asus ürününüzün yenisini verebilir ama verilerinizin değil.) Kaldı ki sorun diskte olup değişim gerekseydi, yada ürün değiştirilseydi de "Dosyalarım silinmiş" diyebilecek miydiniz?
    5 - yini 1 ile aynı ürünün sorunsuz olduğunuzu ürünü alırken onayladınız.

Şimdi yapmanız gereken ürün sorunlu ise ürünü servise vermek, eğer 20 iş günü geçer ise ürünü teslim almadan THH'ne şikayette bulunmak.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    -------------------------------------------
    1 - Ürünü sonuç olararak teslim aldınız ve ürünü kontrol ettiğinizi ve sorunsuz olduğuna dair imza attınız.
    Öncelikle belirtmeliyim ki teslim aldığıma, özellikle de sorunsuz olarak teslim aldığıma dair herhangi bir yere imza atmadım. Sadece ürünü alıp, teknik servis kabul formunu verip çıktım. Ürünü alırken akşam 7.30 civarıydı ve acele bir yere yetişmem gerekiyordu. Haliyle kontrol edemedim, teknik servis elemanı da kontrol etmemiş. Yarın sabah gördüğümdeyse hemen götürüp verdim zaten öğlen 2.30 gibi.

İkinci olarak, format konusunda verilerim zaten D diskindeydi. C'ye format atılıp D'ye dokunulmadan da gayet kolayca halledilebilirdi. Kaldı ki disk sorunlu değil. Zaten öncelikli problem de verilerin gitmesi değil aslında. Üründe eziklik, çatlama ve bombe var.

Ürünü verirken yeniden teknik servis kabul formu aldım. Herhangi bir imza durumu yine yok.

Edit: Aynı yıl içinde iki arıza değişim gerektirmez demişsiniz fakat ben "aynı" arızanın tekrarından bahsetmiştim. Aynı arızanın iki ve/veya (tam emin değilim) daha fazla oluşması durumunda haklarda değişim talebi bulunmakta. Zaten bu nedenle yardımlarınızı bekliyorum. Sizler kadar bilseydim takdir edersiniz ki burada yazmazdım.
    Konu User Name tarafından (17-11-2012 Saat 22:47:52 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı arızanın İKİDEN FAZLA (Yani en az üç) defa tekrar etmesi gerek. Ya da farklı arızaların ÜÇTEN FAZLA (Yani en az dört defa) tekrar etmesi gerek. Üstelik bu tekrarların garanti süresi içinde olması ve BİR YIL İÇİNDE tekrarlaması gerek.
    Dolayısı ile anlattıklarınız aynı arızanın iki defa tekrarlaması olarak değerlendirilse dahi, bu şartı sağlamıyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aynı arızanın İKİDEN FAZLA (Yani en az üç) defa tekrar etmesi gerek. Ya da farklı arızaların ÜÇTEN FAZLA (Yani en az dört defa) tekrar etmesi gerek. Üstelik bu tekrarların garanti süresi içinde olması ve BİR YIL İÇİNDE tekrarlaması gerek.
    Dolayısı ile anlattıklarınız aynı arızanın iki defa tekrarlaması olarak değerlendirilse dahi, bu şartı sağlamıyor.
    Yanlız o yönetmelik değişti, ürün ile verilen garanti belgesinde aksi ifade yoksa yeni hali aşağıdaki gibidir.

Bilgilendirme:

Diğer Yükümlülükler

Madde 14 - Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

a) (Değişik bent: 24/04/2011 - 27914 S. R.G. Yön./8. md.) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,

Öncelikle belirtmeliyim ki teslim aldığıma, özellikle de sorunsuz olarak teslim aldığıma dair herhangi bir yere imza atmadım. Sadece ürünü alıp, teknik servis kabul formunu verip çıktım. Ürünü alırken akşam 7.30 civarıydı ve acele bir yere yetişmem gerekiyordu. Haliyle kontrol edemedim, teknik servis elemanı da kontrol etmemiş. Yarın sabah gördüğümdeyse hemen götürüp verdim zaten öğlen 2.30 gibi.

İkinci olarak, format konusunda verilerim zaten D diskindeydi. C'ye format atılıp D'ye dokunulmadan da gayet kolayca halledilebilirdi. Kaldı ki disk sorunlu değil. Zaten öncelikli problem de verilerin gitmesi değil aslında. Üründe eziklik, çatlama ve bombe var.

Ürünü verirken yeniden teknik servis kabul formu aldım. Herhangi bir imza durumu yine yok.

Edit: Aynı yıl içinde iki arıza değişim gerektirmez demişsiniz fakat ben "aynı" arızanın tekrarından bahsetmiştim. Aynı arızanın iki ve/veya (tam emin değilim) daha fazla oluşması durumunda haklarda değişim talebi bulunmakta. Zaten bu nedenle yardımlarınızı bekliyorum. Sizler kadar bilseydim takdir edersiniz ki burada yazmazdım.
    yanlız bu durumda da şöyle bir problem olur; sizin servise giriş ve çıkış yaptığınıza dair hiçbir kanıtınız yok, THH'ye sayıdan dolayı gitseniz bile (ki henüz o sayıya ulaşmamış durumdasınız) bunu nasıl ispat edeceksiniz?

Diğer durum da dediğim gibi, verilerinizi bilgisayarda bırakmamalıydınız. Servisin bu verileri silmeye aksi yazılı olarak kararlaştırılmadığı takdirde hakkı var.
    Ayrıca üzerinde ezik çatlak ve bombe var demişsiniz, bu servise verme nedeniniz mi? yoksa servise ürünü verdikten sonra ürün bu şekilde mi geri geldi?

Bunun servis kullanıcı hatası olduğunu iddia edebilir, Servis giriş formunda eğer bunlar yazmıyorsa (eğer servis giriş formuna ürünün bu şekilde giriş yaptığını yazdıysa aksini ispat etmediğiniz sürece yine bir hak idda edemezsiniz.) ve siz ürünü telim almak istediğinizde varsa ürünü teslim almayın yada bir tutanak ile teslim alın.

Sizler kadar bilseydim takdir edersiniz ki burada yazmazdım.
    NOTurada size gönüllü olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz ve herkes herşeyi bilmek zorunda değildir. Eğer bilgisizliğiniz dolayısıyla sizi eleştirdiğimi düşüneceğiniz bir şey yazmışsam, amacım bu değildi ve yanlış anlaşılma için özür dilerim.
    Konu frmax tarafından (18-11-2012 Saat 00:37:32 ) de değiştirilmiştir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yanlız bu durumda da şöyle bir problem olur; sizin servise giriş ve çıkış yaptığınıza dair hiçbir kanıtınız yok, THH'ye sayıdan dolayı gitseniz bile (ki henüz o sayıya ulaşmamış durumdasınız) bunu nasıl ispat edeceksiniz?

Ayrıca üzerinde ezik çatlak ve bombe var demişsiniz, bu servise verme nedeniniz mi? yoksa servise ürünü verdikten sonra ürün bu şekilde mi geri geldi?
    Cevabınız için teşekkür ederim. Servise giriş çıkış yaptığıma dair üzerinde ürünü servise verdiğim tarih ve saat, arızanın ne olduğu, servis bilgileri ve kişisel bilgilerimin yer aldığı etiket yani teknik servis kabul formu aldım. Yani kayıt bilgilerim var. Servise veriş tarihim bu etiketin üzerinde 02.10.2012 olarak belirtiliyor ve Casper merkezine girişi de sistemde 01.11.2012 olarak kayıtlı. O konuda hiçbir sıkıntı yok.

Üründeki ezik ve çatlak ben servise verip geri geldiğinde olan bir şey. Ben ürünü ekranın beyaz olması sebebiyle gönderdim. Görüntü gelmiyordu. Ürün servisten geldiğinde bir bombe ve çatlakla geldi. Onu da yeniden geri gönderdim bir gün sonra. Yine bir önceki gibi etiket yani kabul formu aldım onun üzerinde de verdiğim tarih yani 16.11.2012 yazıyor.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanlız o yönetmelik değişti, ürün ile verilen garanti belgesinde aksi ifade yoksa yeni hali aşağıdaki gibidir.
    Aynı arıza üç defa kaldırıldı mı 30 gün 20'ye düşürülürken?
    Onu fark etmemişim. Öğrendiğimiz iyi oldu.

Nerede
    bursa
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

casper dert maalesef umarım en kısa sürede mutlu sona ulaşırsın

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

urun degisimi icin casper genel merkez

casper ürün iade

casper garanti ürün değişimi

casper urun degistirme

Forum