+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Angry Sigortasiz calisilan sure, Tazminat, Tehdit ve Hakaret

Bir firmada Subat 2007'den itibaren calismaya basladim, askerligimi yapamayacak durumda olmam sebebiyle sigorta istemedim ve isverende yapmadi. Daha sonra esimin hamileliginde mecbur kalinca Agustos 2008'de sigortam yapildi. Mayis 2009 tarihinde askere gittim ve Agustos 2010'da tekrar ayni isyerinde calismaya basladim. Askere giderken herhangi bir tazminat odenmedi ancak askerligim boyunca belirli araliklarla daha onceki basarilarim icin primler banka araciligiyla veya esime elden odeme yapildi. Agustos 2011'e kadar maasim oldugundan cok daha dusuk gosterildi, Mayis 2012'de isten cikartildigim ve 10 Haziran 2012 tarihine kadar izinli oldugum belirtildi. Mayis 2012 tarihine kadar firmaya olan katkilarim dolayisiyla defalarca prim aldim ancak bu odemelerin tamami sirket hesaplarinda ve bazi banka odemelerinin aciklamalarinda avans olarak gosterilmis. 10 Haziran 2012'de sirkete tazminatimi almak icin gittigimde, onume cari hesap diye dosya koydular ve bu verilen primlerin toplamlari dustukten sonra sirkete 7000 TL borcum oldugunu gosteren basit bir excel dosyasinda sundular. Ancak yinede hakkimda iyi dusunduklerini belirtip bana 13000 TL para odeyeceklerini ancak bunun taksitle olacagini ve ertesi gun 5000 TL vereceklerini karsiligindada benim bu evraklarla beraber tazminatimi nakden aldigima dair imza atmami istediler, bende isverene guvenerek imzaladim. Ne olduysa bundan sonra oldu, birkac hafta sonra aksam vakti isveren aradi, basladi tehdit ve kufurlere, seni surundurecegim, on tane avukatla dava acacagim vs. seklinde konusmalara, bende esas benim kendisinden sikayetci olacagimi, hakkimi vermedigini ayrica arayip kufrettigi ve tehdit ettigi icin savciliga sikayet edecegimi soyledim, asla kufretmedim ve hakaret etmedim. Bu olay esnasinda anneme ait evdeydik, dolayisiyla bu telefon gorusmesini sadece annem, babam ve esim duydu. Ertesi gun savciliga basvurdum, esimi tanik olarak belirtip olaylarin tamamini ayrintili olarak anlatan dilekcemi verdim. Agustos 2012 tarihinde icra mudurlugunden tebligat geldi, kendisine 7000 TL borcum oldugunu gosteren kendi duzenledikleri belgeyide ek olarak sunmus, itiraz ettim ve kabul edildi. Ogrenmek istediklerim :

1. Subat 2007'den Agustos 2008'e kadar sigortasiz calistim, bu duruma tanik olan ve bu donemlerde eski isyerimde calisan mesai arkadaslarim mevcut, taniklik yapabileceklerini soylediler. Sirkette sadece 2012 yilinda 25 Mayis-10 Haziran tarihleri arasinda izin kullandim, daha once ne izin kullandim nede izin parasi aldim. Arsivimde o doneme ait PTT, FedEx, TNT, UPS, DHL, MNG Kargo, Yurtici Kargo, Aras Kargo vs. yoluyla gelmis kendi adimin ve sirket adresinin yazdigi sayisiz kargo,zarf ve dosyalar mevcut. Ayrica, askere giderken imzali ve kaseli Bonservis'im mevcut, oradada Subat 2007 tarihi var ve bizzat isveren tarafindan onayli. Maaslarin dusuk gosterilmesi, 1.5 sene sigortasiz calisma, primlerin avans olarak ve asilsiz sekilde islenmesi, tazminatimin Agustos 2008'den itibaren olacak sekilde hesaplanmasi vb. konularda cezalarin yaptirimlari nedir ? Bu konuda is mahkemesine basvursam ne gibi sonuclar alabilirim, ve bu sonuclar icin hangi yontemleri izlemeliyim ?

2. Icra Mudurlugune yaptiklari basvuruda sunulan belge gercekleri yansitmiyor, ornegin 5000 TL odendi demis ama aciklamasi "harcamalar" veya 2000 TL odendi denilmis ancak iki banka hesabima ait hesap dokumlerinde boyle bir para transferi bulunmuyor. Kisaca uc sayfalik kendi hazirladiklari belge ile bana odenen miktarlar tutarsiz. Usulsuz sekilde haciz kararina karsi tazminat davasi acabilirmiyim ?

3. Tehdit ve hakaret davasinda sadece esim, annem ve babam sahit olabilirler ancak birinci derece yakinim olmalari sebebiyle taniklik konusunda bir sikinti cikarmi ? Belirttigim delillerin tamamini ek olarak mahkemeye sunabilirim, asilsiz yere beni icraya verdiklerini belirten dosyalar isverenin ceza almasini ve bana tazminat odemesini kolaylastirmi ?

4. Isyerine Mayis 2012 tarihinden itibaren sokulmamam sebebiyle kendime ait kisiler bilgilerim, esyalarim ve notlarim sirkette kaldi, almama kesinlikle musade etmediler. Bu gasp sayilirmi, sayilabilirse nasil bir yontem izlemeliyim ?

Yorumlariniza ihtiyacim var.

Son olarak, İzmir'de bulunan avukatlarla konu hakkinda yuzyuze gorusmek istiyorum, iletisim bilgilerini ozel mesajla gonderebilirler.

Tesekkur ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Sigortasiz calisilan sure, Tazminat, Tehdit ve Hakaret konulu yargıtay kararı ara
    Sigortasiz calisilan sure, Tazminat, Tehdit ve Hakaret konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sigortasiz calisilan sure, Tazminat, Tehdit ve Hakaret

Sadece bir sorunuza cevap verebilirim:
    4-Gasp sayılmaz. Gasp başka bir şey.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ceza da almaz, konu ceza mahkemesi değil, iş mahkemesi sorunu. Alacak olduğu ceza sadece , eğer açtığınız davada işveren kusurlu bulunursa, o kusurlarla ilgili kurumların keseceği İdari Para Cezaları olur.
    İş hukukuna göre açacağınız davalarda da alabaileceğiniz tazminatlar ; eğer ödenmedi ise kıdem -ihbar tazminatları ve eğer işe iade davası varsa, kazanır da işe başlatılmazsanız mahkemenin kararda belirttiği en çok 8 aylık ücret tutarındaki işe başlatmama tazminatı olabilir.
    SGK kayıtlarında bildiğim kadarıyla 5 yıllık bir zaman aşımı durumu var, yani 2007 derseniz zaman aşımına uğramış olur, 2008 döneminiz henüz zaman aşımına uğramamıştır.

Özel mesajda bir avukatın yüzünü görebilme ihtimaliniz yok, bir avukatla yüz yüze görüşebilmek için bir avukatı bürosunda ziyaret etmeniz gerekir.
    O avukatın kim olacağı konusunda sitemizden bir tavsiyede bulunabilmek mümkün değil. Bu konuda çevrenizden ve İzmir Barosundan yardım alabilirsiniz.

- - - Updated - - -

Bu konuyla ilgili savcılığa verdiğiniz dilekçe dışında herhangi bir şey yaptınız mı? ( çalışma müdürlüğüne şikeyet, iş mahkemesinde dava açmak gibi?)

Nerede
    İzmir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Erdogan Kircali,

Ceza almaz derken, tehdit ve hakaret konusunda ise o zaman bende her aksam telefon edip tehdit ve kufur edeyim isverene, bu sekilde odesmis oluruz, bu mudur Turk Adaleti ?

Ise iade mumkun degil, calisan personel sayisi 10-15 arasinda degisiyor. SGK konusunda bir kaynakta 5 yillik zamanasiminin takip eden 5 yilin sonuna kadar ve isten ayrilma suresinden itibaren sayilmasi gerektigini okumustum.

Avukat tabelasi asili herhangi bir yere gitmek yerine bu konuda uzmanlasmis bir avukatla beraber bu isi cozmek istedigim icin belirttim.

Calisma mudurlugune basvurdum, kisaca belirttikleri "siz ibranameyi imzaladiysaniz, bundan sonrasi is mahkemesi" seklinde. Ibraname denilen evrakta sadece toplam 14555 TL tutar var, tazminat ve kidem icin ayri ayri tarihler uzerinden hesaplanmis. Birisi Agustos 2008, digeri Agustos 2010. Ikı evrakta sadece falanca miktar parayi nakden aldim ifadesi mevcut, diger haklar vs. hakkinda herhangi bir aciklama mevcut degil. Ustelik beni icraya verdikleri "cari hesap" olarak adlandirdiklari evrak var, orada benim kidem ve ihbar tazminatlarimi gelir olarak gostermisler, akabinde 7728 TL borcum gozukuyor. Yani su sekilde ;
    Kalan : -22283,60 TL
    Ihbar Tazminati : 5260,29 TL, Kalan : -17023,31 TL
    Kıdem Tazminati : 9294,88 TL, Kalan : -7728,43 TL

Isveren beni icraya verirken muhtemelen "firmaya 22283 TL borcu vardi, kidem ve ihbar tazminatini dustuk, kaldi 7728 TL borcu. buyrun buda belgesi" gibisinden bir sekilde yapmis olmasi lazim. Kisacasi, icraya verirken kullandigi hesaba gore adama demezlermi "alacaklisin ve borcundan dusmussun, yani sen bu adama para vermemissin. yok eger, verdim diyorsan da madem borcu var sana neden para veriyorsun hala". Bir sekilde olayin asilsiz ve tutarsiz oldugu ortada, bunu destekleyen en buyuk deliller banka hesap ozetleri, butun nakit akisi orada gozukuyor ve bu cari hesapta belirtilen rakamlarin cogu orada mevcut degil.

Is mahkemesine gittim, magduriyetimi anlattim, dilekcemi yazdim ancak 450 TL civari para odedikten sonra acilabiliyormus, bende o an odeyecek imkanim olmadigi icin vazgectim. Cok yakin bir zamanda avukatla beraber bu isi halletmek istiyorum.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Izmir77 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Maaslarin dusuk gosterilmesi, 1.5 sene sigortasiz calisma, primlerin avans olarak ve asilsiz sekilde islenmesi, tazminatimin Agustos 2008'den itibaren olacak sekilde hesaplanmasi vb. konularda cezalarin yaptirimlari nedir ? Bu konuda is mahkemesine basvursam ne gibi sonuclar alabilirim, ve bu sonuclar icin hangi yontemleri izlemeliyim ?
    Cezayı mahkeme verir, bahsettiğiniz mahkeme iş mahkemesi,
    iş mahkemesinin karar verebileceği cezaların ne olduğunu belirttim orada söylediklerimde.
    İşvereniniz maaş ödemediği , vs sebeplerle alabilecek olduğu cezalar sadece ilgili kanun hükümlerine göre verilebilecek olan idari para cezalarıdır, başka bir ceza ol-a-maz.

Tehdit ve hakaretlerle ilgili herhangi bir söylemim olmadı, verdiğiniz dilekçenin sonucunda ne oldu, tehdit ve hakaretten dav açıldı mı işvereninize?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Erdogan Kircali,

Ilginiz icin tesekkur ederim ancak merak ettigim konu suydu : ornegin 19 aylik sigortasiz olarak calismis olmamin ispati durumunda isvereni bekleyen cezalar nedir ? bana bu odenmeyen sigorta primlerini faiziyle beraber oder mi, eksik gosterilen sigorta primleri ve odenmeyen sigorta primleri icin idari para cezasi odemek durumunda kalirsa yaklasik bedeli ne olur nasil hesaplanir vs.

Maas odenmemesi gibi bir durum yok, her ay duzenli aldim parami. bana verdigi primleri avans olarak gosteriyor o evrakta ve bazi banka vasitasiyla odemelerin aciklama kisimlarinda, bu konuda neler iddia edebilir ? "yok kardesim, bana paraya ihtiyaci oldugunu soyledi bende borc verdim" gibi birseyler uydursa bu iddialar mahkeme tarafindan kabul gormektemidir ? Gercek odemelerle uyusmayan tutarlarin ortaya cikmasi, odenmemis miktarlarin cari hesap olarak belirtilen evrakta bulunmasi, dolayisiyla uydurma belge ile ilamsiz icra takibine baslanmasina karsi tazminat talebim olabilirmi ? Olabilirse, tazminat miktari neye gore hesaplanmaktadir ?

En onemlisi, benim o donem icin sirkette calistigima taniklik edebilecek 2 eski personel mevcut ve ayrica belirttigim yazili belgeler var, bunlar yeterli kuvvette delillermidir davayi kazanmam icin ?

Izmir'de oldugunuzu gordum, telefon numaranizi ozel mesajla verebilirseniz gorusmek isterim.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Erdogan Kircali,

Ilginiz icin tesekkur ederim ancak merak ettigim konu suydu : ornegin 19 aylik sigortasiz olarak calismis olmamin ispati durumunda isvereni bekleyen cezalar nedir ? bana bu odenmeyen sigorta primlerini faiziyle beraber oder mi, eksik gosterilen sigorta primleri ve odenmeyen sigorta primleri icin idari para cezasi odemek durumunda kalirsa yaklasik bedeli ne olur nasil hesaplanir vs.

Maas odenmemesi gibi bir durum yok, her ay duzenli aldim parami. bana verdigi primleri avans olarak gosteriyor o evrakta ve bazi banka vasitasiyla odemelerin aciklama kisimlarinda, bu konuda neler iddia edebilir ? "yok kardesim, bana paraya ihtiyaci oldugunu soyledi bende borc verdim" gibi birseyler uydursa bu iddialar mahkeme tarafindan kabul gormektemidir ? Gercek odemelerle uyusmayan tutarlarin ortaya cikmasi, odenmemis miktarlarin cari hesap olarak belirtilen evrakta bulunmasi, dolayisiyla uydurma belge ile ilamsiz icra takibine baslanmasina karsi tazminat talebim olabilirmi ? Olabilirse, tazminat miktari neye gore hesaplanmaktadir ?

En onemlisi, benim o donem icin sirkette calistigima taniklik edebilecek 2 eski personel mevcut ve ayrica belirttigim yazili belgeler var, bunlar yeterli kuvvette delillermidir davayi kazanmam icin ?

Izmir'de oldugunuzu gordum, telefon numaranizi ozel mesajla verebilirseniz gorusmek isterim.
    Sigorta primleri SGK na ödenmesi gereken bir şeydir, dolayısıyla şikayetiniz sonucu yapılacak incelemede sigortasız işçi çalıştırdığı tesbir edilirse müfettişler tarafından, işvereninize sigortasız işçi sayısı X 2 X asgari ücret kadar para cezası uygulanır bildiğim kadarıyla.
    Yani 19 ay lık çalışmanız için kuruma ödenmeyen SGK primlerinin size ödenmesi sözkonusu olmaz.
    Davanızı açtığınızda kayıtdışı çalıştırıldığınız süreyi ıspatlarsanız, kazanımınız o döneme ilişkin çalışma günlerinizin prim gün sayınıza ilave edilmiş olması olacaktır.

Genel olarak ıspat konusunda, elbette şahitler önemlidir, ancak yazılı belgeler daha önemlidir.
    Avans olarak belirtilerek ödenen miktarlar, sizin-eşinizin hesaplarına yapılan ödemeler.... İşverenin elindeki yazılı belgeler sonuçta, takdir mahkemenin olacaktır elbette.
    Kazanma şansınız %50, bu şansı arttırmak iddialarınızı ıspatlayacak delillerinizin gücüne bağlı sonuçta.

Anlatamadım sanırım demek istediğimi,
    sitemizden avukat tavsiyesi yapılamayacağı, talepte bulunulmasının uygun olmadığı site kurallarımız içinde açıkça belirtilmiş. Önerim, isim-tel taleplerinizden vazgeçmeniz.
    İzmirdeyim evet, ama avukat değilim.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Erdogan Kircali,

Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkur ederim. Bu durumda, anladigim kadariyla sigortasiz calisilan sure 19 ay uzerinden ve bugun gecerli olan asgari ucret uzerinden hesaplanarak idari para cezasi kesilecek, ayrica 19 aylik sigorta primimi benim adima SGK'ya odeyecek ve bunun karsiligi olan gunler benim su ana kadar olan gunlerime eklenecek. Esimin adina yapilan herhangi bir odeme yok, butun odemeler benim hesabima yapilmistir. Baska bir kaynakta isverenin calisanina borc veremeyecegi, vermesi durumunda ise senet tarzi bir belge duzenlemesi gerektigine dair birseyler okumustum ancak hukuk dilini bilmedigim icin yorum yapamadim. Meblaglarda maasa oranla yuksek olmasi sebebiyle ilginc gozukmekte, ornegin net maasim 3000 TL ancak prim 5000 TL (aciklamasi avans olarak geciyor). SGK hizmet dokumune bakinca bile garip duran olaylar var, Agustos 2011'e kadar 1000 TL, Agustos 2011'den sonra 4500 TL gibi, sormazlarmi "anlat bakalim isveren, bu ne fark boyle bir anda ?" diye ?

2 Kasim 2012 tarihinde isverenin avukatini aradim, hesaplarima gore 34000 TL alacagim var firmadan "yillik izinler, odenmeyen tazminatlar, yatirilmayan primler (su an gecerli minimum istege bagli SGK primine gore hesapladim)" toplami olarak, kullandigim tarihleri ve miktarlari nereden bulduguma dair aciklamalarla bir bir anlattim, "Noterden ihtar cekin bize, ona gore inceleyelim durumu" dedi. Icra davasina itiraz ettigimi hatirlattim, cevabi almislar ancak mahkemeye itiraz etmemisler bunun icin. Hakkim olan 34000 TL'mi verin, ayrica telefon etsin benden ve esimden ozur dilesin konuyu kapatalim, sikayetimden vazgeceyim seklinde oneride bulundum ve noterden ihtar cekmeyecegimi belirttim. 5 Kasim 2012'de kendisini tekrar aramami soyledi, isverene iletecegim bunlari dedi. Hakkimin tam olarak ve tek seferde odenmesini, yapilan saygisizliklar icinde ozur dilenmesini istiyorum, baska bir beklentim yok.

Edit : Isverenle aramda herhangi bir is sozlesmesi imzalanmis degildir.
    Konu Izmir77 tarafından (03-11-2012 Saat 13:47:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakkimin tam olarak ve tek seferde odenmesini,
    Hakkınız olanı,ıspatlayıp tek seferde ödenmesini sağlayabilmenin doğru ve etkili tek yolu; iş mahkemesinde dava açmak, noterden ihtar gönderme zorunluluğunuz yok elbette, ama bazen aba altından sopa göstermek misali , kaybetme ihtimalinin yüksek olduğu davalarda bir de mahkeme masrafları , faizler vs nin dahil elmasının istenmediği durumlarda etkili olabilir.

yapilan saygisizliklar icinde ozur dilenmesini istiyorum, baska bir beklentim yok.
    Bu beklentinizin karşılanmasını sağlayabilecek, yani işvereninize '' hadi şimdi de özür dile'' dedirtebilecek bir yasal yaptırım ,
    Yeryüzünde yok ne yazık ki.

Ayrıca toplamda 6 yılı bile bulmayan bir çalışma süresi için 34.000 TL gibi abarık bir rakamı nasıl bulabildiniz merak ettim.
    Kıdem tazminatı deseniz, kıdem tazminatı tavan ücreti 3033,98TL . 6 tam yıl için alabilecek olduğunuz kıdem tazminatı 6x3033,98=18.203TL 88krş eder, bundan da % 0,6 damga vergisi kesilir.
    İhbar tazminatı deseniz; mayısın başında size bildirildi ise fesih, ve haziran sonunda çıkışınız yapıldı ve o süre için de ücretiniz ödendi ise, ihbar süresi de kullandırılmış gibi görünüyor ilk bakışta.
    34.000TL nin içeriğinde tam olarak neler var, nasıl yaptınız o hesabı?

Kaldı ki, açacağınız davada ücretiniz , resmi kurumlara bildirilen miktar olarak kabul edilir, aksini iddia eden siz olduğunuz için, aldığınız gerçek ücretin 3000tl olduğunu da sizin ıspatlamanız gerekecektir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Ise baslama tarihim : 12 Subat 2007 (sigorta baslangici 25.07.2008)
    Askerlik tarihleri : Mayis 2009 - Agustos 2010 tarihlerinde (bu sureyi 10 haziran 2012 tarihinden cikardim, bulunan tarih 10 Mart 2012)
    Isten ayrilma tarihi : 10 Haziran 2012 (askerlik dustukten sonra 10 Mart 2011 oluyor)

hesaplama(.)net adresine ise baslangic tarihim 12 Subat 2007 ve isten cikis tarihi olan 10 Mart 2011 (15 ay dusulmus olarak) tarihlerini ve brut maasim olan 4623 TL'yi (Agustos 2011'den itibaren maasim net 3000 TL olarak SGK hizmet dokumunde mevcut) yazdigim sekilde : Net odenecek kidem tazminati 18722 TL, Net odenecek ihbar tazminati 7278 TL, toplamda 26000 TL olarak hesaplanmaktadir.

yine ayni websitesinde Subat 2007 - Temmuz 2008 arasinda kalan 18 aylik sure icin mevcut gecerli minimum isveren maliyeti olan 356 TL uzerinden 356 TL x 18 ay = 6408 TL degerini elde ettim. Subat 2007'den itibaren 6408 TL'yi Kasim 2012'ye kadar yillik %15 faizle 2100 gun uzerinden hesapladigimda toplam miktarin net 11108 TL oldugunu hesapladim.

26000 + 11108 = 37108 TL. 37108 TL'den bana verilen 5000 TL'yi dustugumde 32108 TL degerini elde ettim. Kullanmadigim 2 adet yillik izin hakkim olmasina ragmen onlarida kullanmadim, 1000 TL'de onlara ortalama bir rakam koysak toplam 34000 TL yapmaktadir.

Hesabimda kullandigim sigortasiz calisilan gunlerine ait miktarlarda meslegim bu konular olmadigi icin hatalar olabilir.

Edit : 25 Mayis 2012 tarihinden izine cikarildigim soylendi, 10 Haziran 2012'de isyerine gittim. Bu donem ucretli izin olarak gecmesi sebebiyle bunun ucreti odendi. Dolayisiyla herhangi bir ihbar odemesi yapilmadi, bu sureyi is yeri disinda gecirmek durumunda kaldim.
    Konu Izmir77 tarafından (03-11-2012 Saat 16:08:05 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sigortasiz calisilan yillarin tazminati

sigortasiz calisma donemi tazminata eklenirmi

sigortasiz calisana verilen tazminat www.hukuki.net

Isveren sıgortadan 13000 tl ceza yedı ıscı ıle nasıl uzlasır

sigortasiz calisilan zaman icin tazminat

sigortasiz calisilan yerden tazminat alinir mi

sigortasiz calisilan

Forum