+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: 7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin

7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin

Yılmaz Özdil bugünkü yazısında Hürriyet'te yazmış.

Son helikopter kazasını örnek vererek, belki kurtulabilirlerdi demiş, eğer 112 ye telefon açan gazeteci, 112 servisindeki bayan, polis memurları bu konudan haberdar olsaydı, belki daha erken yer tespiti yapılabilirdi diye anlatmış.

Eğer gazeteci "Neredeyim" yazıp 7777'ye gönderseydi koordinatlar cebine gelirmiş. Tabi telefon kapsamı alanı dışındaysa sonuç ne olurdu bilmiyorum.

Ben bilmiyordum, yeni öğrendim, denedim, koordinatlar cebime geldi, hatta daha fazlası geldi.

"Bulunduğunuz bölge Ankara, Çankaya, .... Mahallesi, .... Caddesi, Coğrafi Konumunuz (39 derece 55 dk 42 sn Kuzey, 32 derece 51 dk 15 sn Doğu) Size en yakın noktalar Adliye Karakolu 247 m (Telefon), M.Dursun Yangın Dispanseri 220 m, Milli Piyango Genel Müdürlüğü Binası 72 m, Polis İmdat 155, Alo Jandarma 156, Hızır Acil 112, İtfaiye 110"

Bilmem kaça bilmem ne yaz mesaj at zottirik dizisinin müziği cebine gelsin zırvalıklarından daha faydalı bir hizmet olduğu kesin.

Ülkenin tüm bilgi merkezlerinin seferber olup 2 günde hallettiği işi, peynir ekmek gibi satılan, herkesin cebinde 2-3 tane olan cep telefonu yarım saatte hallediyormuş da benim ve benim gibi binlerce insanın neden bundan haberim yok. Yılmaz Özdil olmasaydı yine haberim olmayacaktı.

Herkes öğrensin, belki birgün can kurtarır diye paylaşmak istedim. Fakat neden şimdiye kadar hiç bir yerden bunu öğrenemedim, neden reklamı yapılmıyor diye şaşırdım. Neyse aklınızda bulunsun...

Teşekkürler Yılmaz ÖZDİL...

Hukuki NET Güncel Haber

7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin konulu yargıtay kararı ara
    7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin...

Teoride faydalı, pratikte her zaman işe yaramayacak bir bilgi.
    Bol miktarda baz istasyonunun olduğu yerlerde, mesela şehir merkezlerinde sorunsuz çalışacak ama cep telefonunun zar zor çektiği kırsalda ne kadar çalışacağı şüpheli bir hizmet.

Bu hizmetin doğru olarak verilebilmesi için 3 farklı baz istasyonundan gelen bilgi gerekiyor.

Her baz istasyonundan gelen bilgiyle bir çember çizilebilir. Tabii noktanın baz istasyonuna olan mesafesinde epsilon kadar hata olacağı için bu bir çemberden çok bir halkadır. Epsilon da noktanın baz istasyonundan uzaklaştığı oranda büyür.

İkinci baz istasyonundan da sinyal alırsanız, iki halka çizilebilir. (İki çember olsaydı, bu en fazla iki noktada kesişmesi anlamına gelirdi.) Halka olduğu için iki nokta değil, iki bölge.

Üçüncü baz istasyonuyla üç çemberin kesişimi tam bir nokta olarak bulunabilir. Tabii her birinden gelen bilgi çember değil, halka olduğu için kesişim yeri nokta değil belli bir bölgedir.

Şehir merkezinde bol miktarda baz istasyonu olduğu için kesişim bölgesi yeterince küçültülebilir. Ama cep telefonunun çekmesinin bile şans olduğu bölgede durum bilinmez.
    Konu sdt23 tarafından (29-03-2009 Saat 00:04:39 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    406
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin...

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Teoride faydalı, pratikte her zaman işe yaramayacak bir bilgi.
    Bol miktarda baz istasyonunun olduğu yerlerde, mesela şehir merkezlerinde sorunsuz çalışacak ama cep telefonunun zar zor çektiği kırsalda ne kadar çalışacağı şüpheli bir hizmet.

Bu hizmetin doğru olarak verilebilmesi için 3 farklı baz istasyonundan gelen bilgi gerekiyor.

Her baz istasyonundan gelen bilgiyle bir çember çizilebilir. Tabii noktanın baz istasyonuna olan mesafesinde epsilon kadar hata olacağı için bu bir çemberden çok bir halkadır. Epsilon da noktanın baz istasyonundan uzaklaştığı oranda büyür.

İkinci baz istasyonundan da sinyal alırsanız, iki halka çizilebilir. (İki çember olsaydı, bu en fazla iki noktada kesişmesi anlamına gelirdi.) Halka olduğu için iki nokta değil, iki bölge.

Üçüncü baz istasyonuyla üç çemberin kesişimi tam bir nokta olarak bulunabilir. Tabii her birinden gelen bilgi çember değil, halka olduğu için kesişim yeri nokta değil belli bir bölgedir.

Şehir merkezinde bol miktarda baz istasyonu olduğu için kesişim bölgesi yeterince küçültülebilir. Ama cep telefonunun çekmesinin bile şans olduğu bölgede durum bilinmez.
    Sevgili sdt23

sen kurtarmak iste yeterki.

seyyar baz istasyonlarından bir kaçını kurulu baz istasyonuna bir üçgen çizip gönderirsin .
    sinyalleri istediğin ölçüde kesiştirirsin.
    bi kaç dakikada olacak iş bi kaç saatini alırdı.

hiç değilse tesadüfü değil gerçek bilgilerle bulunurdu enkaz.
    böylece dünyaya rezil rüsvar olmazdık.

bence bu olay kayseri valisinin muaamma dolu açıklamalarından ihmale uğramıştır.
    birde
    bu hükümetin ehliyetli ehliyetsiz her yere kadrolaşmasıdır.

112 de ki görevli bayan çok yetersiz araştırılsın kesin eğitimsiz olduğu ortaya çıkacaktır.
    bi ihtimal bi bakanın torpillisidir.

ayazoglum.....

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 7777 ye mesaj at coğrafi koordinatlar cebine gelsin

Zaten olay günü 16:25 itibarıyla kaza mahallinin İletişim Üst Kurulu (?) tarafından 1 km hatayla bildirildiği ortaya çıktı.

Bildirilen yer 3 kurum:
    1. Başbakanlık Müsteşarlığı (Kriz Merkezi)
    2. Emniyet Genel Müdürlüğü
    3. Jandarma Genel Komutanlığı

Birinin ihmali olsa diğerinin düzeltmesi gerekirdi. Durum çok vahim, bu 3 kurum kendini nasıl temize çıkaracak?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Başak Şahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yılmaz Özdil bugünkü yazısında Hürriyet'te yazmış.

Son helikopter kazasını örnek vererek, belki kurtulabilirlerdi demiş, eğer 112 ye telefon açan gazeteci, 112 servisindeki bayan, polis memurları bu konudan haberdar olsaydı, belki daha erken yer tespiti yapılabilirdi diye anlatmış.

Eğer gazeteci "Neredeyim" yazıp 7777'ye gönderseydi koordinatlar cebine gelirmiş. Tabi telefon kapsamı alanı dışındaysa sonuç ne olurdu bilmiyorum.

Ben bilmiyordum, yeni öğrendim, denedim, koordinatlar cebime geldi, hatta daha fazlası geldi.

"Bulunduğunuz bölge Ankara, Çankaya, .... Mahallesi, .... Caddesi, Coğrafi Konumunuz (39 derece 55 dk 42 sn Kuzey, 32 derece 51 dk 15 sn Doğu) Size en yakın noktalar Adliye Karakolu 247 m (Telefon), M.Dursun Yangın Dispanseri 220 m, Milli Piyango Genel Müdürlüğü Binası 72 m, Polis İmdat 155, Alo Jandarma 156, Hızır Acil 112, İtfaiye 110"

Bilmem kaça bilmem ne yaz mesaj at zottirik dizisinin müziği cebine gelsin zırvalıklarından daha faydalı bir hizmet olduğu kesin.

Ülkenin tüm bilgi merkezlerinin seferber olup 2 günde hallettiği işi, peynir ekmek gibi satılan, herkesin cebinde 2-3 tane olan cep telefonu yarım saatte hallediyormuş da benim ve benim gibi binlerce insanın neden bundan haberim yok. Yılmaz Özdil olmasaydı yine haberim olmayacaktı.

Herkes öğrensin, belki birgün can kurtarır diye paylaşmak istedim. Fakat neden şimdiye kadar hiç bir yerden bunu öğrenemedim, neden reklamı yapılmıyor diye şaşırdım. Neyse aklınızda bulunsun...

Teşekkürler Yılmaz ÖZDİL...
    Bulunduğunuz 39 derece enleminde 1 saniyelik yayın uzunluğu yaklaşık 25 metredir. Boylamda ise tüm dünyada sabit olmak üzere 1 saniyelik yayın uzunluğu yaklaşık 30 metredir.

Bu durumda GSM sinyalleri ile böyle bir koordinat verildiğine göre neredeyse nokta tespiti yapılabiliyor demektir ki, ben bunun mümkün olabileceğini düşünmüyorum.

Kullanmakta olduğumuz GPS cihazları ile aldığımız koordinat bilgisi ile gerçek koordinatlar arasında bile (Marmara Bölgesi için) 150 metre civarında bir fark oluşabilmektedir.
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (09-04-2009 Saat 00:47:42 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    406
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bulunduğunuz 39 derece enleminde 1 saniyelik yayın uzunluğu yaklaşık 25 metredir. Boylamda ise tüm dünyada sabit olmak üzere 1 saniyelik yayın uzunluğu yaklaşık 30 metredir.

Bu durumda GSM sinyalleri ile böyle bir koordinat verildiğine göre neredeyse nokta tespiti yapılabiliyor demektir ki, ben bunun mümkün olabileceğini düşünmüyorum.

Kullanmakta olduğumuz GPS cihazları ile aldığımız koordinat bilgisi ile gerçek koordinatlar arasında bile (Marmara Bölgesi için) 150 metre civarında bir fark oluşabilmektedir.
    sizin mümkün görmediğiniz şey gsm ile nokta tesbiti herhalde..
    buda çok ayrıntı be kardeşim.....

top atışı için koordinat belirlemiyoruz.
    üç aşşa beş yukarı bir yer tesbiti istenilen.
    hadi o olmadı .....

peki siz çok soğuk bir ortamda beş ölüyle birlikte bir halikopter enkazının yanında bulunan sadece ayağı kırık birine söylenecek bir iki cümle kurarmısınız?.
    vijdanınızla tabii!

112 deki kızın yerine tutun kendinizi ve bir şeyler söyleyin bakalım hiç eğitilmemiş olmanıza rağmen.

ben denedim.
    ve ilk sözüm şu oldu..
    BEN: -sevgili ismail güneş .. geçmiş olsun kardeşim.
    ama sakın panik olmayın.
    bi şekilde seni ve ordakileri ordan kurtaracağız.

ismail güneş:- burası çok soğuk ve ayağım kırık.
    BEN:- cebinizde çakmak varmı?
    (MUHTEMELEN VAR DİYECEK)

-tamam kardeşim ayağını ordan kurtarmaya çalış ve bi şekilde ordan çıkabilirsen Hemen oracığa halikopterden toplayacağın yanabilecek birşeyler toplayıp bir ateş yakmayı dene.
    yapabilirsen halikopterde muhtemelen daha çok benzin olmalı.
    deposuna ulaşabilirsen .
    bi şekilde o depodan benzin alıp en yakın ağaçlı bölgeye taşı ve ağaçların üzerine boca et .... benzin kabı olarak bişey bulamassan bile pilotun kaskını kullan.
    ve ağaçları ateşe ver.......
    bu seni bulmamıza yardım edecektir.
    ateş ne kadar büyük olursa seni uzaklardan görmemiz yerini tesbit etmemiz kolay olacaktır.
    bu senin soğuktan daha fazla etkilenmenide önleyecektir.

ve şimdi tlf nu kapatıyorum
    şarjınızı idareli kullanalım.
    lütfen diğer yaralıların telefonlarınıda yanınıza alınız.
    bir süre sonra seni tekrar arayacağım.
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

bakın arkadaşlar yemin ederim işin ta başında böyle düşündüm .
    böyle düşünen binlerce insan olduğundan da hiç kuşku duymuyorum.
    ama olmadı!

yetkililerden böyle bir şey duymadık .
    yada o sırada bizlere yansıtılmadı......

hala o gazeteci arkadaşın pisi pisine ölümünü hazmedemiyorum.
    bu kadar seçenekli bir kurtarma oporesyonu olabilecekken
    işin tesadüflerle yürütüldüğünü görmek inanılmaz hayalkırıklığı yarattı bende.

dilim varmıyor bilerekmi bulunmadı diyeceğim;
    ama bir kaç ay öncede uludağda böyle bir kurtarma rezaleti daha yaşanmıştı.
    genç bi çocuk pisi pisine ölmüştü...
    beceriksizliğimizi süikastlara yada kadere bağlamak bizim alışkanlığımız.

biz böyleyiz işte.

250 promil alkol alıp düşeriz yollara.
    sonra dehşet bi kaza yaparız.
    ardından
    kader kardeşim kader.
    kaderden kim kaçabilir.........diye ağıtlar yakarız..
    ne diyem daha.....

ayazoglum

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Haklısınız. Diğerleri hadi çarpma anında zaten ölmüştü. Yaralı gazetecinin kurtarılamamasına ben de en az sizin kadar üzüldüm. Göz göre göre öldü gitti!

Burada konu GSM sinyalleri ile yer tespiti olduğundan ben bu sinyallerle saniyesine kadar yer tespiti yapılabileceğine inanmadığımı belirttim.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu serviste zaten şehir içinde 100- 150 m şehir dışında ise 1000 metreye kadar sapma olabileceği belirtiliyor, kaldı ki 1 km'lik sapma çok da fazal değil ama baz istasyonu yoksa nasıl işler bilemiyorum.

Bu konuda bir yararlı bilgi de benden umarım herkes biliyordur; 112 acil servise her zaman ulaşabilirsiniz simcardınız takılı olmasa bile cep telefonunuzdan 112 tuşlayabilirsiniz ve arama yapabilirsiniz, telefonun hiç çekmediği durumlarda bile 112 tuşlandığında arama yapılabiliyor telefon bir yerlerden mutlaka bir sinyal bulup o sinyal üzerinden arama yapabiliyormuş.

sevgiler...

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı phoroah rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu konuda bir yararlı bilgi de benden umarım herkes biliyordur; 112 acil servise her zaman ulaşabilirsiniz simcardınız takılı olmasa bile cep telefonunuzdan 112 tuşlayabilirsiniz ve arama yapabilirsiniz, telefonun hiç çekmediği durumlarda bile 112 tuşlandığında arama yapılabiliyor telefon bir yerlerden mutlaka bir sinyal bulup o sinyal üzerinden arama yapabiliyormuş.

sevgiler...
    Ve 112 dünyanın neresinde olursanız olun acil arama hattı.

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Normalde 2 sms / 4 kontör. Fakat kontör olmasa da mesaj gidiyormuş

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avea koordinat öğrenme

7777 nedir

sms ile koordinat öğrenme

avea koordinat belirleme

ben neredeyim koordinat

nerdeyim 7777

koordinat bilgisi bulmak içinmesaj atma

telefondan mesajla kordinat alma

koordinat mesaji

cepten koordinat

mesajla koordinat öğrenme

sms ile yer bulmakoordinat bulmak icin kaca mesaj atiyoruzgsm mesaj koordinatavea mesajla kordinat almaavea koordinat sormaveada milli piyango nasil ogrenilir msjcep telefonu ile koordinat belirlemehttps:www.hukuki.netshowthread.php54418-7777-ye-mesaj-at-cografi-koordinatlar-cebine-gelsinacil 7777kordinat icin kaca msj atiyoruzcepte koordonat guvenlikcepten koordinat mesajitelefondan telefona kodinat sistemiben nerdeyim koordinat
Forum