+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Benim İP' den hakaret maili

Benim İP' den hakaret maili Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Benim İP' den hakaret maili

Herkese iyi günler dilerim. Bayan bir arkadaşımın başına gelen bir olaydan ötürü sizlerden yardım istiyorum. Bayan arkadaşa savcılıktan bildiri gelmiş. Edirne de bir bayanın mail adresine hakaret içeren bir mail yolladığı söyleyen bir suç duyurusu. Ve bu mail arkadaşımın ip sinden yollandığı söyleniyor. Ayrıca arkadaşım bilgisayarın tek kullanıcısı ve wireles modem kullanmakta. Böyle bir şey yapmadığını biliyorum.Hakaret edilen mail arkadasın mail ide değil sadece ip ona ait. Dün aramışlar 11 mayısta mahkemeye çağırılmış. Arkadaşım şu an çok perişan bir durumda. Ne yapmamız gerektiği hakkında yardım ederseniz çok seviniriz.

Hukuki NET Güncel Haber

Benim İP' den hakaret maili konulu yargıtay kararı ara
    Benim İP' den hakaret maili konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Benim İP' den hakaret maili

Suçun işlenmediğini ispatlamanız gerekmekte öncelikle, eğer bunu ispatlayamazsınız,karşı tarafla uzlaşıp,şikayetini geri almasına çalışın,hakaret şikayete bağlı bir suçtur.

Bunuda yapamıyorsanız,avukat tutarak,davanızı hukuki yoldan çözmeye çalışınız.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Benim İP' den hakaret maili

Mutlaka avukatından profesyonel destek alması gerekmektedir.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Benim İP' den hakaret maili

Hukuki olarak ona yardım edemem bu yuzden professyonel bir avukattan destek alsın. Ama ben network
    uzmanlığı yaptığım için olayın nasıl oldugunu anlatıyım.

ilk en mumkun olmayan ihtimalle başlayayım. Maıllerde ip yok eden
    ya da rastgele ip değiştiren (ya çok professyonel ya da kaliteli gizli program kullanıyor.) Genelde sahte ip oldugu belirlenebiliyor.Ama belirlenemeyenler var kı ( çok professyoneldır bunlar boyle işlerde kullanılmaz.)

Ikıncisi bilgisayarda virus yada trojen varsa bilgisayarına baglanarak bu iş yapılmış olabilir.(Ama böyle bir saldırgan zaten karşı kişinin mail adresi , şifresi ve diger bilgilerinı rahatlıkla ele geçirebilir.Bilgisyarda bu bılgıler bır kere bıle gırılmış olsa Trojen ve virusler bu bılgılerı saldırganın maılıne otomatık yollar.Saldırgan bu mail şifreyı de kullanırdı.
    Yanı başka mailden mesaj göndermek yerıne o kısının
    mailını kullanak sucu tamamen yıkardı.Kendı ıp'sı gizlemeyı dusunen bırı mailinide gizleyerek kurbanının malını kullanırdı.Sucu tamamen onun uzerıne yıkardı.[ Bence bu da degıl] )

Üçünsü arkadaşının adsl wireless modem kullanıyorsa ki kullandıgını söyluyorsun.
    İp modeme bağlıdır(Bilgisayara baglı degildir.Bilgisayara modem tarafından ayrı subject ip atanır.Bunla karıştırmamak gerekir.Bu internet baglantısını dagtmak ayrı bir adresleme şeklidir.
    Subject ip Genellikle bu 192.168.0="modeme ait." 192.168.1="ilk baglanan bilgisayara ait" Daha bilgisyar modeme baglandıkça adresleme bu böyle gider.Suç delili sayılan ip ise yanlız modeme atanan ip'dir.Ve modem her acılıp kapandıgında ip degişir ve turktelekom sunucularını (yönlendiricileri) da hangi ip (tabini bunuda MAC="Modem Acces Card" sayesinde yapar.BU da modeme kartının degişmek fiziksel adresidir.Genelde degışmez olması gerkır ama değiştirmek mumkundur.Bu da suç delili sayılır.İp bu kartın adresine alınarak atnır.)hangı tarihte hangi kullanıcıları atandığı bilgileri tutulur.Eğer birisi senin wireless şifreni biliyorsa (arkadasın baskasına mesela komsusuna soylemişse) yada kırmak çok kolaydır(Genelde şifre iyi yapılandırılmaz).Modemın acıkken wireless şifreni bilen biri ( yada kıran biri )
    internette girerse ip arkadasına ait gözükür.
    En yuksek ihtimal bu (BENCE KESIN BU)

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanı sonuc olarak wirelles şifresini bilen (yada kıran ) biri modeme baglanmış.
    Ve şuçu işlemiş.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olayın Kısaca Özeti!?
    Akıl yurutelım arkadasının modemıne baglanan biri buyuk ıhtımalle çevresindekı komsu yada komşu çoçuklarından biri olma ihtimali yüksek. Herhalde yoldan geçen biri olacak değil ya.Wireless modemin kapsama sınırlarında oturan komşularından biri şifreyı ya arkadaşından öğrenmiş yada birkaç tahminle kırmış
    olabilir.Mesela şifre cep telefonun numarası , adı , soyadı , 123456 , yada ilk şifreyi değiştirmemişse çok kolay kırmış olabilir.Wireless şifresinı kıran komşu arkadaşından habersiz uzun suredir internetine giriyordur.İnternette gezinirken birine kızıp kendi mailline girip küfretmiş olabilir.Böyle durumda İp de arkadaşına ait gözükebilir.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

pEkı Şimdi Ne yapmak Lazım?!
    Dava süresi mayısta demiştin değil mi?
    Eger şuçun işlendiği zaman arkadaşına bildirilmişse
    Öncelikle çevrende network uzmanı yada network ilgilenen professyonel birisini bulsun.İnternet cafeci gibi biri değil.Gercek uzman birinden söz ediyorum.Wiireles Modeminde giren her bilgisayarın MAC (Modem Acess Card)logları tutar.Bu loglardan sucubn işlendıgı tarıhte (gun ve satte ) modemıne baglı bilgisayarın sana aıt olup olmadıgı yada başka bilgisayarın bağlanıp bağlanmadıgı tespit edilebilir.Eger modemine başka bilgisayar bağlanmışssa;
    Yapman gereken modemıne dısardan girildiginı girilenın tespiti için savcıya basvurursun (Mail adresininkime ait oldugundan yada modeme baglanan biligisayarın MAC adresinden=>Modemının ıncelenmesı ve teknık takıp)Mahkemenın teknıkEkıbı tarafından kişi tespit edilir.Ve diger davada düşer
    Not : Arkadasını kurtaracak tum teknık delıl modemdır.Ve modemın log kayıtlarıdır.ModemınınUzman olmayan ınsanlar tarafından kurcalanması tum teknık ızlerın sılınmesıne yol acabılır.Bu nedenle modemını ınternet cafe vb gibi
    uzman olmayan ınsalardan korusun.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu tespit edilen kişi bu sefer hem hakaretten hemde başkasının modeme izinsiz girmekten 2 kez yargılanacak.(Dıgıtal suçlar kapsamına gore).Umarım tanıdık bir komsusu cıkmaz.

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı stynex rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hukuki olarak ona yardım edemem bu yuzden professyonel bir avukattan destek alsın. Ama ben network
    uzmanlığı yaptığım için olayın nasıl oldugunu anlatıyım.

ilk en mumkun olmayan ihtimalle başlayayım. Maıllerde ip yok eden
    ya da rastgele ip değiştiren (ya çok professyonel ya da kaliteli gizli program kullanıyor.) Genelde sahte ip oldugu belirlenebiliyor.Ama belirlenemeyenler var kı ( çok professyoneldır bunlar boyle işlerde kullanılmaz.)

Ikıncisi bilgisayarda virus yada trojen varsa bilgisayarına baglanarak bu iş yapılmış olabilir.(Ama böyle bir saldırgan zaten karşı kişinin mail adresi , şifresi ve diger bilgilerinı rahatlıkla ele geçirebilir.Bilgisyarda bu bılgıler bır kere bıle gırılmış olsa Trojen ve virusler bu bılgılerı saldırganın maılıne otomatık yollar.Saldırgan bu mail şifreyı de kullanırdı.
    Yanı başka mailden mesaj göndermek yerıne o kısının
    mailını kullanak sucu tamamen yıkardı.Kendı ıp'sı gizlemeyı dusunen bırı mailinide gizleyerek kurbanının malını kullanırdı.Sucu tamamen onun uzerıne yıkardı.[ Bence bu da degıl] )

Üçünsü arkadaşının adsl wireless modem kullanıyorsa ki kullandıgını söyluyorsun.
    İp modeme bağlıdır(Bilgisayara baglı degildir.Bilgisayara modem tarafından ayrı subject ip atanır.Bunla karıştırmamak gerekir.Bu internet baglantısını dagtmak ayrı bir adresleme şeklidir.
    Subject ip Genellikle bu 192.168.0="modeme ait." 192.168.1="ilk baglanan bilgisayara ait" Daha bilgisyar modeme baglandıkça adresleme bu böyle gider.Suç delili sayılan ip ise yanlız modeme atanan ip'dir.Ve modem her acılıp kapandıgında ip degişir ve turktelekom sunucularını (yönlendiricileri) da hangi ip (tabini bunuda MAC="Modem Acces Card" sayesinde yapar.BU da modeme kartının degişmek fiziksel adresidir.Genelde degışmez olması gerkır ama değiştirmek mumkundur.Bu da suç delili sayılır.İp bu kartın adresine alınarak atnır.)hangı tarihte hangi kullanıcıları atandığı bilgileri tutulur.Eğer birisi senin wireless şifreni biliyorsa (arkadasın baskasına mesela komsusuna soylemişse) yada kırmak çok kolaydır(Genelde şifre iyi yapılandırılmaz).Modemın acıkken wireless şifreni bilen biri ( yada kıran biri )
    internette girerse ip arkadasına ait gözükür.
    En yuksek ihtimal bu (BENCE KESIN BU)
    Sayın network uzmanı,MAC=Media Acces Control yada subject ip=dinamik IP olmasın?
    Konu Volkan Gülçubuk tarafından (06-10-2009 Saat 07:58:39 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Talking Cevap: Benim İP' den hakaret maili

MAC => MAC="Modem Acces Card" yada
    MAC=Media Acces Control iki kullanımda mevcuttur.Bilimsel ve teknik kullanımlarda Media Acces Control olarak kullanılır.Ve modemın degişmez (16'lık) Heksimal kimliğidir.(değişmez dedime bakma bazı yöntemlerle değiştirilebilir.)

Dinamik ip =>Değişken ip demektir.Modemlere atanan ip dinamik ip'dir.Doğru
    ama yazıyı dikkatle okursan modemin ip'sini değil bilgisayarın ip'sinden söz ediyordum.Yani alt ağ maskelemesinden(subnet ip'den) söz ediyorum.İkisi farklı dır.

Eğer bilgisayarın subnet ip sini öğrenmek istiyorsan run (çalıştır) "cmd"
    yaz enter 'a bas.Sonra netstat -an yaz kendi subnet ip ve bağlı oldugun ip leri görursun.
    Bir web sitesine girdiğinde bilgisayarın ip ( subnet ip ) değil modem ip'si (Turk telekomla aksı bir bildirim yapılmamışsa modemın ip dinamik ip'dir.) görülür.Eğer inanmıyorsan googledan ip diye arat bazı web siteler ip adresını gösterır.Sende o ip adresını internet explorarın adres çubuguna tıkla.Goreceksın kı modemıne baglanacaksın.Eger bu ip adresini hangı bilgisayardan girersen gir (ta ki modemı tekrar açıp kapatana kadar yada 24 saatte bir=bu modemın kendı ayarına baglı olarak degışebilir genelde 24 saatte bir yenileninceye kadar ) kendı modemıne baglanabilirsin.Zaten mantıkla dusunursen bilgisayarla internet arasında modem var.Dolayısıyla Bilgisayara degıl modeme ip ataması modemınde kendı alt ag yaratarak bilgisayara alt ag maskesı (subnet ip atar). [Modem , alt aglarda kendıne genellikle 192.168.1.0 atar.Sonra ilk baglanan bilgisyar yada donanıma 192.168.1.1 sonra baglanan bilgisayar yada donanıma 192.168.1.2 vs.... adreslerini atar.]
    Ip ve alt ag maskesı (subnet ip) arası fark nedır?
    Ip internetteki benzersiz adresstir.Hangi bilgisayardan girersen gir Internet explorer adres çubuğuna ip yaz tıkla ip adresının ait oldugu aygıta (bilgisayar
    ,modem, vs...) baglanırsın.
    Subnet ip ise alt ag içinde benzersiz adres ama internette istedıgı kadar benzer subnet ip olabilir.Yanlızca o aga baglı bilgisayarlardan , Internet explorer adres çubuğuna subnet ip yaz tıkla subnet ip adresının ait oldugu aygıta (bilgisayar ,modem, vs...) baglanırsın.Örnek 192.168.1.0 adresi genellikle (Turk telekom modemının ayarları değiştirilmemişse) Internet explorer adres çubuğuna 192.168.1.0 yaz tıkla o bilgisayarın modemine bağlanırsın.Farklı bilgisayarlarda dene mesela komsunun oda kendı modemıne bagalanır.İşte bu adres subnet ip'dir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

stynex

Forum