Öncelikle sizi işleriniz arasında rahatsız ettiğim için şimdiden özür dilemek isterim .

7 senedir yurt dışında öğrenim hayatımı devam ettirmek durumundayım fakat nerdeyse 1 ay önce başıma gelen bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum .

Konu tam olarak babamla ilgili ; eksiksiz vede bildiğim kadarıyla yazmaya özen gösterecem .

Babam eski Belediye Başkanı ; 1998 yılında '' görevini kötüye kullanmak '' adı altına açılan bir dava vardı , vede bu dava sürecinde tam tamına 6.5 ay babam E tipi kapalı cezaevinde hapis yattı , 6.5 ay sonucunda ise '' tutuksuz yargılanma '' adı altında bir karar ile babam özgürlüğüne kavuştu ama beraat etmemişti . Ben ve tüm aile halkı '' 10 yılı geçince zaman aşımı '' olduğundan dolayı çok rahatlamıştık , fakat 13 ağustos sabahı ; ansızın haber vermeksizin Polis memurları babamı alıp götürdüler , babam bizi arayıp eski dava dediğinde anladık olayı , malesef dava sonuçlanmış . Biz zaman aşımı beklerken dava sonuçlanmış vede 3 yıl 4 ay onaylanmış ceza ile karşılaştık . Suçlu veya suçsuz o kısma hiç girmiyorum ; başa gelmiş çekilecek demekten başka bir çarem yok şuanda .

Hemen o gün savcılığıa gittiğimde , baş savcı'ya sorduk durumu vede tamamını anlattık , bize dediki '' eski sisteme göre yargılanıyor , yargılanmış ; eğer 6.5 ay yattıysa içerde , hesaplamaları yaptı vede 2013'ün 6.ayında baban çıkacak '' dedi ; aynı bu ifadeleri kullandı sayın Baş Savcı .

Babam 3 yıl 4 ay ceza aldı kesinleşmiş ve onaylanmış , ilk zaman 6.5 ay içeride yatıp sonra tutuksuz olmak üzere serbest bırakılmıştı , biraz araştırdım eski sisteme göre ceza'nın 2/5 ini yatması gerekiyormuş , 3 yıl 4 ay ceza eder 40 ay ceza , içeride 6.5 ay yattı , Baş Savcı 2013'ün 6.ayında dışarıda dedi . Babamla yaptığımız açık görüşmede '' 45 gün kapalı ceza evinde kalacağım , prosedür böyleymiş sonrasında ise dilekçe yazıp açık ceza evine yollanmayı istiycem '' demişti , acaba Babam'ın 3 yıl 4 ay cezasının yatarı ne kadardır ? Eskiden içeride 6.5 ay yattığı düşünülerek . Vede açık cezaevine çıkmasının imkanı varmıdır ? Babam bana dediki 45 gün sonra başvuruda bulunacam vede 15-20 gün içeresinde cevap gelecek dedi ; büyük ihtimal açık ceza evine çıkacam orada 6 ay yatacam dedi . Acaba babam kendine göre doğru olanı mı söylüyor ; gerçekten bu imkanı varmı açık ceza evine çıkmak için ? Veya bu süre boyunca Açık ceza evi hakkı ne zaman elde edebilir ? Savcının en kötü ihtimal 2013'ün 6.ayına kadar yatacaktır diye süre belirtmesinin hepsini kapalı ceza evindemi çekmesi gerekir ?

Kafanızı yorduğumun farkındayım lütfen kusuruma bakmayın ; hiç beklenmedik bir anda 12-13 sene aradan sonra böyle birşey başımıza gelmiş durumda , ben öğrenciyim yurt dışında vede son senem o yüzden geri dönemiyorum , erteletme gibi bir imkanımda yok , gerçekten çok zor bir durum , Maddi açıyı zaten bir kenara bıraktım tek manevi olarak bakıyorum olaya , Maddi durumu göz önüne koyarsam işin içinden çıkamam .

Sizden ricam beni kısaca aydınlatmanız efendim , '' Madem 3 yıl 4 ay ceza almış , 6.5 yatmış '' diyip o zaman '' Şu kadar süre daha kapalı ceza evinde yatacak , şu kadar süre sonra Açık Ceza evine çıkacak '' Şu kadar süre sonra kesin şu olur '' demenize çok ihtiyacım var .

Bir de bu '' Denetimli Serbestlik '' durumundan babam yararlanabilirmi acaba ?

Şimdiden çok teşekkür ederim , en kısa zamanda müsait olduğunuzda cevap vereceğinizden eminim , iyi geceler efendim .