Herkese merhaba,

Afet Dönüşüm Yasası'na göre riskli kabul edilen bölgelere girmeyen bir apartmanda dairem var. Fakat, bina çok eski ve depreme karşı büyük risk oluşturuyor. Buna istinaden bir müteahhit bu yasadan faydalanarak yıkım kararı aldıracağını söyledi. Müteahhit daha önceden kat malikleriyle (bu yasa çıkmadan çok daha önce) binayı yıktırıp daire karşılığında yeniden bir apartman inşa etmek için sözleşme yapmak istemişti. Şimdi, 2/3'lik çoğunluğu sağladığı için, bu kanundan faydalanarak bizi kendi istediği şartlarla yıkım için anlaşmaya zorluyor. Benim anladığım kadarı ile, eğer ben şimdi anlaşmaya razı olmazsam, kanuna göre benim hissem diğer hissedarlara açık arttırmaya satılacak. Yani, ya ben müteahhitin şartlarına göre şu an anlaşmaya varmak zorundayım, ya da hissem üzerinden para alacağım.

Öncelikli sorum şu: evimin bulunduğu bölge riskli alanda olmadığı halde (ev İstanbul'da) kendileri başvurarak müteahhit ve 2/3 çoğunluk bu yasadan faydalanarak bir yıkım kararı çıkarabilir mi? Eğer çıkarırlarsa, ben uzlaşmak istemezsem hissemi satmak zorunda mıyım? Ya da herhangi bir şekilde müteahhiti sözleşme şartlarını değiştirmeye zorlayabilir miyim? Çok teşekkürler.