+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: İş Sözleşmesi yasaya uygun değilse?

İş Sözleşmesi yasaya uygun değilse? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İş Sözleşmesi yasaya uygun değilse?

Merhaba sayın forum üyeleri. Öncelikle söylemeliyim ki bu konuyu hangi bölüme açacağım konusunda karar veremedim, olayın başlangıcı bu bölüme uygun olduğu için buraya açmak uygun olur diye düşündüm. Kusur ettiysem affola.

Benim son çalıştığım iş yeriyle ilgili ciddi bir problemim var. İşten çıkarıldığımda haklarımı alamamam nedeniyle bazı girişimlerde bulundum ve sonra fark ettim ki aramızda yapmış olduğumuz sözleşme yasalara uygun değil.

Uygunsuz konular şöyle:
    -Sözleşmede maaşımın 600 TL olduğu yazılı. Bu asgari ücretin altında ve yasaya göre bu uygun değil.
    -İş yerinde ne iş yaptığımı açıklayan bir görev tanımı yok. İş tasarım yaptığımız için bu ciddi bir sorun, hem telif hakları için hemde iş yerine yapmadığım çalışmaların iş veren tarafından hak iddia edilebilmesine sebep olmaz mı?
    -Sözleşmede 2 ay deneme süresi denilmiş, taraflar sözleşmeyi hiç bir uyarı yapmadan karşılıklı fesih etme hakkına sahiptir. İş yeri bu maddeye dayanarak 2 ay sigortamı yapmamayı da düşünmüş. 2 Ay deneme süresinin sözleşmede olması beni sigortadan mahrum eder mi?

Ben bu sözleşmenin mahkemeye gitmemiz durumunda yasal geçerliliğinin olup olmadığını merak ediyorum, çünkü karşı taraf iş sözleşmemizin olduğuna dayanarak bazı tasarımlarım üzerinde hak iddia edecektir. Ancak bu tasarımlar benim adıma tasdix sitesi tarafından dijital zaman damgası ile kayda alınmış. Tasarımları firmaya e-posta yoluyla gönderdim, tüm yazışmalarımız hala kayıtlarda duruyor. Şuan telif hakkı davası açacak olsam firma çalışanı olduğum iddiası ile bu sorumluluktan muaf tutulur mu ve tasarımların bedelini bana ödemek durumundan kurtulur mu?

Hukuki NET Güncel Haber

İş Sözleşmesi yasaya uygun değilse? konulu yargıtay kararı ara
    İş Sözleşmesi yasaya uygun değilse? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Tasarımlarım bedeli ödenmeden kullanılmakta, dava açabilir miyim?

Merhaba,

Uzaktan çalıştığım iş yeri için yapmış olduğum tasarımların bedeli ödenmeden ve tasarımları resmen devretmediğim halde firma tarafından kullanımı söz konusu olmuştur.

Tasarımlar firmanın beğenisine sunulmak amacı ile e-posta yoluyla tarafımdan iletildi. Ben çalınmasına karşın tasarımlarımı korumak için tasdix.com sitesinden dijital zaman damgası almaktaydım. Şuan izinsiz kullanılan tasarımlar için de bunu önlemi almıştım. Daha önceden tasdix sitesinin dijital zaman damgalarının mahkemede delil sayılabileceğini bir hukukçunun yazısında okumuştum.

Şimdi benim yapmak istediğim tasarımların bedelini karşı tarafa ödetmek, ancak tasarımla demo olarak hazırlanmış henüz firmanın beğenisine sunulmuştu, eğer istense farklı bir çalışma yapacaktım ve gönderilen tasarımlar için fiyat belirtmemiştim, iş henüz o aşamada değildi. Ancak gördüm ki tasarımlar bedeli ödenmeden ve telif haklarımı devrettiğimi beyan etmeden vede dijital zaman damgası dosyalarını firmaya vermeden tasarımlarım kullanılmaya başlandı.

Firma ile uzaktan çalışmaktaydım. Ancak SGK ya kaydımı yapmamışlardı ve bunun açıklamasını seni nasıl sigorta yapabilirizki hangi gün ne kadar çalıştığın belli değil diyerek yaptılar. Ben kaydımın yapılmadığını kendilerine son aylık sabit ücreti yatırmadıkları için noterden ihtarname çekerken öğrendim. e-devlette sikorta kayıtlarımda görünmüyordu.

Firmayla bir sözleşmemiz vardı ancak sözleşmenin yasal geçerliliğinin olduğunu sanmıyorum çünkü sözleşmede belirtilen aylık ücret asgari ücretin altında. Aslında bu sözleşme için uyduruk bir kağıt parçası denilebilir.

Nasıl bir yol izlemeliyim tasarımlarımın bedelini almak için?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İş Sözleşmesi yasaya uygun değilse?

Fİrmada çalışırken, firmaya başvuran müşteriler için yapmış olduğunuz tasarımlar firmanın tasarımıdır.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Firmadan aldığım ilk iş 5 6 tane web sitesi içeriyor ve bu sırada bir sözleşmemiz yoktu. Peki bu ayrımı nasıl yapacağız. Ben bunu bir iş teklifi olarak sunmuşum. Bize böyle bir iş yapar mısın bende demo bir çalışma yapmışım. Bu işler sürerken bunların dışında bir sözleşme gerçekleşmiş.

Benim orada yasa karşısında bir rolüm yok, sgk kaydım yapılmamış ve kaçak çalıştırılmışım, freelance olarak çalışmışım. Ne şimdi adamlara bu nasıl olmuş diye gösterdiğim her tasarıma sahip mi bunlar? Elbetteki firmaya gelen müşterilerin istekleri doğrultusunda iş yapmak durumundayım. Adamlar koleksiyon yapacak değil bunlarla.

Benim öğrenmek istediğim bu ayrımın nasıl yapıldığı. Hangi nedenlerle firma çalışanı gösterileceğim? Yada freelance çalışanla tam süreli çalışanın farkı nedir yasada? Yanlış anlamayın ancak ben bu söylediğiniz şekilde freelance çalışmanın hiç bir iş güvencesinin olmadığını anlıyorum?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fasuto53 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim son çalıştığım iş yeriyle ilgili ciddi bir problemim var. İşten çıkarıldığımda haklarımı alamamam nedeniyle bazı girişimlerde bulundum ve sonra fark ettim ki aramızda yapmış olduğumuz sözleşme yasalara uygun değil.
    Freelance çalışmada, bir işyerine bağlı çalışma olmaz ki, dolayısıyla işten çıkartılma da olmaz, kazanılabilecek bir hak ta olmaz.
    Son ÇALIŞTIĞINIZ işyeri mi, yoksa son çalıştığınız MÜŞTERİ Mİ?
    -Sözleşmede maaşımın 600 TL olduğu yazılı. Bu asgari ücretin altında ve yasaya göre bu uygun değil.
    Bir iş sözlşemesi yapmış olduğunuz anlaşılıyor bu sözünüzden.Aylık belirli bir ücretle , belki de tam zamanlı olmayan bir sözleşme imzaladınız. Ücret o süre için ödenmesi kararlaştırılan ücret te olabilir. Freelance çalışmada aylık ücretli çalışmamıdır?
    -İş yerinde ne iş yaptığımı açıklayan bir görev tanımı yok. İş tasarım yaptığımız için bu ciddi bir sorun, hem telif hakları için hemde iş yerine yapmadığım çalışmaların iş veren tarafından hak iddia edilebilmesine sebep olmaz mı?
    O İŞYERİNDE ÇALIŞTIĞINIZI kabul ediyorsunuz, yani freelance çalışma değil, yanlış mı anlıyorum?
    Yazılı bir görev tanımınızın olmaması , o işyerinde çalıştığınızın kabul edilmemesi demek değildir, bahsettiğiniz sözleşmede 600tl ücretin HANGİ GÖREV için verileceğini ( müdür-teknisyen-tasarımcı-temizlikçi...vs.) yazmıyor mu?
    -Sözleşmede 2 ay deneme süresi denilmiş, taraflar sözleşmeyi hiç bir uyarı yapmadan karşılıklı fesih etme hakkına sahiptir. İş yeri bu maddeye dayanarak 2 ay sigortamı yapmamayı da düşünmüş. 2 Ay deneme süresinin sözleşmede olması beni sigortadan mahrum eder mi?
    Etmez, deneme süreli de olsa, ilk gün itibariyle SGK bildirimizinin yapılması gerekir.
    Ben bu sözleşmenin mahkemeye gitmemiz durumunda yasal geçerliliğinin olup olmadığını merak ediyorum,
    O iş sözleşmesi genel anlamda geçerli kabul görür, yürürlükte olan yasalara aykırı durum içeren MADDELER GEÇERSİZ kabul edilir.

çünkü karşı taraf iş sözleşmemizin olduğuna dayanarak bazı tasarımlarım üzerinde hak iddia edecektir. Ancak bu tasarımlar benim adıma tasdix sitesi tarafından dijital zaman damgası ile kayda alınmış.
    Adınıza kayıt ettirdiğiniz tasarımlara ait o saatler, o işyerinde o tasarımları yapmak için ÜCRET ALARAK ÇALIŞTIĞINIZ saatler ise, düşündüğünüz anlamda bir işinize yarayabilecek tasdik kayırları olmayacaktır muhtemelen.

Tasarımları firmaya e-posta yoluyla gönderdim, tüm yazışmalarımız hala kayıtlarda duruyor. Şuan telif hakkı davası açacak olsam firma çalışanı olduğum iddiası ile bu sorumluluktan muaf tutulur mu ve tasarımların bedelini bana ödemek durumundan kurtulur mu?
    O işyeri çalışanı olduğunuzu, işyerinde bulunma sebebinizin de zaten bu tür tasarımlar yapmak olduğunu ıspatlarsa;

Kurtulur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve sabrınız için teşekkür ederim. Hukuktan anlamayana laf anlatmanın zor olduğuna eminim. Aynı şeyi ben de tasarım konusunda yaşıyorum, affınıza sığınarak sorularımı düzelterek soruyorum.

Aslında soruyu bir kaç parça olarak sormam daha doğru olacaktı. Benim maksadım haklarımdan birini almak. Ya sigortalı bir çalışanın muhatap olduğu şartlar. Yada freelance bir çalışanın telif hakları.

1-Biz bir sözleşme yaptık ancak bu sözleşme hiç bir şekilde benim çalışma şeklime uymuyor, sözleşme tam zamanlı görünüyor ancak, tam zamanlı bir çalışanın maaşı ödenmiyor ve SGK kaydım yapılmıyor. Ben gerçekte uzaktan çalışıyorum ve çalışma zamanımı süremi ben belirliyorum. Proje bazlı takvime uymaya çalışıyorum. İşleri istek üzerine müşterilere özel yapıyorum. (sözleşmede hiç bir iş tanımı geçmiyor, boş bırakılmış) Bir terzi müşterisine nasıl özel elbise dikiyorsa benimki de o misal.

Bu ilk kısım ile ilgili sorum şu benim çalışma şeklim mahkemede ne şekilde kabul edilecek? Tam zamanlı mı freelance mi? Bunların yanında SGK ya kaydımın olmayışı nedeniyle iş yerine nasıl bir yaptırım uygularım.

2-Benim iş yeriyle çalışma amacım onlardan aylık ücret alıp para kazanmak değildi, sözleşme ve verdikleri ücret kendilerinin deyişiyle benim kendimi rahat hissetmem içindi. Aramızda son geçen telefon konuşmasında bunları konuştu ve benim çalışma şeklimin freelance olduğunu söyledi. Daha önce beni aldatmaya ve aramızda geçen özel konuşmaları bana karşı değiştirerek kullanmaya çalıştıkarı için de yatığımız konuşmayı ses kaydına aldım. Bana freelance çalışan olduğumu bu konuşmada söylediler, ve sözleşmenin formalite olduğunu ima eden bir çok söz sarf ettiler.

Burada geçen konuşmaya rağmen yazılı sözleşmede yer alanlar mı dikkate alınacak.

Ben freelance çalıştığımı kabul ediyorum, sorun şu bana freelance çalışıyorsun deyip beni önce tam zamanlı bir çalışanın haklarından mahrum etmelerinin yanında sigorta hakkımı da yerine getirmemeleri. Hadi madem freelance çalışıyorum, çalışmalarımı bu şirketin müşterilerine yapıyor olmam, onların üzerinde telif hakkımın olmadığı vede onlar için bedel talep edemeyeceğim anlamına mı geliyor?Eğer böyleyse, freelance çalışan birisi o sırada bazı işlerini yapmakta olduğu şirketten çalışmalarını nasıl koruyacak? Eğer böyle bakılırsa firma onlarla çalıştığım süre zarfında yaptığım bir çok çalışmaya için hak iddia edemez mi, yada tam aksine ben yine o firmanın görüşmüş olduğu bir müşteriye bağımsız olarak iş yapamaz mıyım?

Ben İstanbul'da öğrenciyim firma Ankara'da. Bizim firma ile standart bir yazılı sözleşme dışında karşılıklı konuşarak gerçekte nasıl çalıştığımızın, onlarla çalışmayı ne şartlarda kabul ettiğimin konuşmaları geçti. Ben onların bana kazandıracağı büyük referanslar karşılığında onlarla çalışmayı kabul ettim, bana verilen 600 TL ücret bu çalışma çerçevesinin dışında beni sözleşmeli bir çalışan olarak bulundurmak adına yapıldı. Ama bu sözleşme hiç bir yönüyle gerçeği yansıtmamakta. Orada yazılan ikametgah adresinden ücretine, iş tanımına kadar. Ben kendilerine sözleşmeyi imzalamadan önce sözleşmenin bir kopyasını bana göndermeleri konusunda istekte bulundum, nedenini de bir avukata göstermek istemem olduğunu belirttim, bu konuşmalar e-posta yoluyla gerçekleşti. Ancak şirket bana 3 gün geri dönüş yapmadı.

3-Ben şimdiye kadar hiç bir yerde sözleşmeli çalışan olarak çalışmadım, hep serbest iş yaptım. Sözleşmenin bana gönderilmemesinin tamamen kasıtlı olduğunu düşünüyorum.Çünkü şirket her soruma bir kaç saat içinde cevap vermekteydi, ama nedense o sözleşme kopyasını istememe yanıt vermedi ve ben Ankara'ya biletimi önceden aldığım için sözleşme bana ulaşmadan gitmek zorunda kaldım ve sözleşmenin yasal uygunluğunun olup olmadığını bilmediğim için imzaladım.

Bu kısımla ilgili sorum şu sözleşmeyi hem yasal olmaması, SGK ya çalışan olarak kaydedilmemem vede bilen bir kişiye danışmak isteyerek sözleşmenin imzalanmadan bir kopyasını istememe rağmen bana gönderilmemesi (biletimi aldığımı biliyorlardı) nedenlerinden sözleşmeyi kabul etmememin bir anlamı var mı?

Sadece yazılı ve imzalı sözleşme mi esas alınır, peki konuşmalarımız kayda (e-posta) geçmiş ise burada işin yapılışı ve işin karşılığı olan şeylerin bahsinin geçmesi firmayı bunlardan sorumlu tutmaz mı. Bizim aramızda sözlü ve yazılı olarak geçenler sözleşmenin tamamen dışında. Şimdi haklarımı isteyecekken bana sen bu iş yerinin çalışanısın mı denilecek ve aramızda geçen diğer yazılı konuşmaların hiç bir geçerliliği olmayacak mı?

İş yeri ile biz işleri ve detaylarını konuşmaya başladığımızda biz ücreti vs bu tür şeyleri konuşmadık zaten sözleşmede geçen ücret benim yaptığım tek bir işin 1/10 nu bile ödeyemez, o nedenle bu paraya maaş demek istemiyorum çünkü yaptığım işleri bu maaş için yapmayı kabul etmedim. Ben onlarla çalıştım çünkü bana büyük referanslar kazandıracaklar bu başta yaptığımız işler ise henüz başlangıç aşamasında orta boy ve küçük işler idi. Eğer ticaret hayatında referansın (itibarın) bir bedeli var ise ben bunu talep ediyorum, çünkü bana bu vadedildi (e-posta yazışmalarımızda çokça geçmiştir bu konu)

Bizim aramızda geçen her bir konuşma, onlara bağlı bir çalışan olmadığımı kanıtlar nitelikte ifadeler içeriyor. Zaten işten artık çalışmıyor olmamız (sözleşmeye göre iş akdimin fesih edilişi) benim onların gönderdiği bir işi benim çalışma prensiplerime uygun olmadığını belirterek reddetmem idi.

Karşı taraf madem öyle hadi yoluna noktasına işi getirdi ve o süreye kadar bedelini henüz alamadığım (ticari itibar ve referans kazanımı) işler onlarda kaldı.

Son olarak sormak istediğim şu. Biz sözleşme imzalamadan önce de iş yaptık ve bunların ücretini bana ödedemediler. İşler tamamlanmadan sözleşme imzaladık. Eğer sözleşme yukarıda bahsettiğim durumlara rağmen geçerli ise sözleşmeden önce yaptığımız çalışmaları da kapsar mı?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tasarımlarım bedeli ödenmeden kullanılmakta, dava açabilir miyim?

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tasarımlarınıza tasarım tescil belgesi almanızı ve tescil için başvurmanızı tavsiye ediyor. En sağlıklı koruma yöntemi budur. Tescil ardından tasarımlarınızın kullanımını engelleme hakkınız vardır. Eğer tasarımları verdiğiniz firma endütriyel tasarım tescili (patent) için başvurduysa takip edip itiraz etmek ve iptal ettirmek gerekir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    542
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tasarımlarım bedeli ödenmeden kullanılmakta, dava açabilir miyim?

Tasarımınız FSEK kapsamında bir eserdir ve bu kanundan dolayı var olan haklarınızı kullanmak için tescil gerekmez. FSEK kapsamında öngörülen size tanınan davaları Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde açabilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1- Davayı firmanın bulunduğu şehirde mi açmalıyım, tasarımları yaptığım ve yaşadığım şehirde mi?
    2- Tasarımları kullanan firmanın tasarımları geri iadesi söz konusu olabilir mi (bedeli ödenmeyecek ise iadesini tercih ederim).
    3- Firma aramızda imzaladığımız sözleşmeyi ileri sürerek benim bir çalışan olarak tasarımları yapmak benim görevim olduğunu iddia ederse tasarımların ticari anlamda ileri sürmesi bir şey değiştirir mi, ne yönde değiştirir?
    4- 3. soruma göre firmayı mahkeme haklı görecek olsa benim freelance yada tam zamanlı çalışan olmam tasarımların ticari haklarını ne yönde etkiler?
    5- Sözleşmenin SGK ya bildirilmemesi ve sözleşmenin imzalanması sürecinde benim aldatılmış olmam ıspatlanırsa sözleşmenin geçerlilik hükmü düşer mi (ki bunu istiyorum) ben firmayla sözleşmeyi imzalamadan önce avukata göstermek istedim ancak onlar bana sözleşmeyi vaktinde göndermedi.

-Ayrıca firma yöneticilerinden birisi benim sözleşmemde belirtilen tam zamanlı çalışan ibaresini bildiği halde benim freelance çalışan olduğumu kabul etmiş vede beni o yönde uyarmıştır (ses kayına alınan telefon görüşmemizde bu geçmektedir).

-Sözleşmede görev tanımı boş bırakılmıştır.

-Ben gerçekte uzaktan freelance olarak firmaya işler yapmaktaydım.

-Tüm bunların dışında firma ile sözleşmemiz imzalanmadan önce tüm bu çalışma şeklimizin dışında firmaya yapmış olduğum diğer tasarımlar için bana bir bedel ödenmedi (bu çalışmalar sözleşme tarihinden önce başlamış ancak sözleşme imzaladıktan sonra tamamlanmıştır.) Eğer yukarıda söz ettiğim çalışmaların haklarından mahrum kalacaksam, aynı şey sözleşme öncesinde yaptığım tasarımlar için geçerli midir, yoksa sözleşme öncesi tasarımların ticari kullanım hakkı bana mı bırakılır.

Sözü geçen tasarımların hepsi grafik içerikli web tasarımı ve logo, arayüz türü tasarımlardır.

Birde son olarak FSEK kapsamında çalışmaların davalarında sanırım en büyük sorun çalışmanın hangi zamanda hak iddia edenlerin elinde bulunduğudur. Yani önce kimin elinde bulunduğu ıspatlanırsa hak sahibi kişi o mu kabul ediliyor. Eğer böyle ise, Facebook ve diğer evrensel bazı sitelerde bu çalışmaların yayınlanmış olması bir delil sayılır mı zaman açısından (Bu sitelere yüklediğimiz çalışmaların yükleme tarihlerini kullanıcının değiştirmesinin mümkün olmaması nedeniyle).

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve sabrınız için teşekkür ederim. Hukuktan anlamayana laf anlatmanın zor olduğuna eminim. Aynı şeyi ben de tasarım konusunda yaşıyorum, affınıza sığınarak sorularımı düzelterek soruyorum.

Aslında soruyu bir kaç parça olarak sormam daha doğru olacaktı. Benim maksadım haklarımdan birini almak. Ya sigortalı bir çalışanın muhatap olduğu şartlar. Yada freelance bir çalışanın telif hakları.

1-Biz bir sözleşme yaptık ancak bu sözleşme hiç bir şekilde benim çalışma şeklime uymuyor, sözleşme tam zamanlı görünüyor ancak, tam zamanlı bir çalışanın maaşı ödenmiyor ve SGK kaydım yapılmıyor. Ben gerçekte uzaktan çalışıyorum ve çalışma zamanımı süremi ben belirliyorum. Proje bazlı takvime uymaya çalışıyorum. İşleri istek üzerine müşterilere özel yapıyorum. (sözleşmede hiç bir iş tanımı geçmiyor, boş bırakılmış) Bir terzi müşterisine nasıl özel elbise dikiyorsa benimki de o misal.

Bu ilk kısım ile ilgili sorum şu benim çalışma şeklim mahkemede ne şekilde kabul edilecek? Tam zamanlı mı freelance mi? Bunların yanında SGK ya kaydımın olmayışı nedeniyle iş yerine nasıl bir yaptırım uygularım.

2-Benim iş yeriyle çalışma amacım onlardan aylık ücret alıp para kazanmak değildi, sözleşme ve verdikleri ücret kendilerinin deyişiyle benim kendimi rahat hissetmem içindi. Aramızda son geçen telefon konuşmasında bunları konuştu ve benim çalışma şeklimin freelance olduğunu söyledi. Daha önce beni aldatmaya ve aramızda geçen özel konuşmaları bana karşı değiştirerek kullanmaya çalıştıkarı için de yatığımız konuşmayı ses kaydına aldım. Bana freelance çalışan olduğumu bu konuşmada söylediler, ve sözleşmenin formalite olduğunu ima eden bir çok söz sarf ettiler.

Burada geçen konuşmaya rağmen yazılı sözleşmede yer alanlar mı dikkate alınacak.

Ben freelance çalıştığımı kabul ediyorum, sorun şu bana freelance çalışıyorsun deyip beni önce tam zamanlı bir çalışanın haklarından mahrum etmelerinin yanında sigorta hakkımı da yerine getirmemeleri. Hadi madem freelance çalışıyorum, çalışmalarımı bu şirketin müşterilerine yapıyor olmam, onların üzerinde telif hakkımın olmadığı vede onlar için bedel talep edemeyeceğim anlamına mı geliyor?Eğer böyleyse, freelance çalışan birisi o sırada bazı işlerini yapmakta olduğu şirketten çalışmalarını nasıl koruyacak? Eğer böyle bakılırsa firma onlarla çalıştığım süre zarfında yaptığım bir çok çalışmaya için hak iddia edemez mi, yada tam aksine ben yine o firmanın görüşmüş olduğu bir müşteriye bağımsız olarak iş yapamaz mıyım?

Ben İstanbul'da öğrenciyim firma Ankara'da. Bizim firma ile standart bir yazılı sözleşme dışında karşılıklı konuşarak gerçekte nasıl çalıştığımızın, onlarla çalışmayı ne şartlarda kabul ettiğimin konuşmaları geçti. Ben onların bana kazandıracağı büyük referanslar karşılığında onlarla çalışmayı kabul ettim, bana verilen 600 TL ücret bu çalışma çerçevesinin dışında beni sözleşmeli bir çalışan olarak bulundurmak adına yapıldı. Ama bu sözleşme hiç bir yönüyle gerçeği yansıtmamakta. Orada yazılan ikametgah adresinden ücretine, iş tanımına kadar. Ben kendilerine sözleşmeyi imzalamadan önce sözleşmenin bir kopyasını bana göndermeleri konusunda istekte bulundum, nedenini de bir avukata göstermek istemem olduğunu belirttim, bu konuşmalar e-posta yoluyla gerçekleşti. Ancak şirket bana 3 gün geri dönüş yapmadı.

3-Ben şimdiye kadar hiç bir yerde sözleşmeli çalışan olarak çalışmadım, hep serbest iş yaptım. Sözleşmenin bana gönderilmemesinin tamamen kasıtlı olduğunu düşünüyorum.Çünkü şirket her soruma bir kaç saat içinde cevap vermekteydi, ama nedense o sözleşme kopyasını istememe yanıt vermedi ve ben Ankara'ya biletimi önceden aldığım için sözleşme bana ulaşmadan gitmek zorunda kaldım ve sözleşmenin yasal uygunluğunun olup olmadığını bilmediğim için imzaladım.

Bu kısımla ilgili sorum şu sözleşmeyi hem yasal olmaması, SGK ya çalışan olarak kaydedilmemem vede bilen bir kişiye danışmak isteyerek sözleşmenin imzalanmadan bir kopyasını istememe rağmen bana gönderilmemesi (biletimi aldığımı biliyorlardı) nedenlerinden sözleşmeyi kabul etmememin bir anlamı var mı?

Sadece yazılı ve imzalı sözleşme mi esas alınır, peki konuşmalarımız kayda (e-posta) geçmiş ise burada işin yapılışı ve işin karşılığı olan şeylerin bahsinin geçmesi firmayı bunlardan sorumlu tutmaz mı. Bizim aramızda sözlü ve yazılı olarak geçenler sözleşmenin tamamen dışında. Şimdi haklarımı isteyecekken bana sen bu iş yerinin çalışanısın mı denilecek ve aramızda geçen diğer yazılı konuşmaların hiç bir geçerliliği olmayacak mı?

İş yeri ile biz işleri ve detaylarını konuşmaya başladığımızda biz ücreti vs bu tür şeyleri konuşmadık zaten sözleşmede geçen ücret benim yaptığım tek bir işin 1/10 nu bile ödeyemez, o nedenle bu paraya maaş demek istemiyorum çünkü yaptığım işleri bu maaş için yapmayı kabul etmedim. Ben onlarla çalıştım çünkü bana büyük referanslar kazandıracaklar bu başta yaptığımız işler ise henüz başlangıç aşamasında orta boy ve küçük işler idi. Eğer ticaret hayatında referansın (itibarın) bir bedeli var ise ben bunu talep ediyorum, çünkü bana bu vadedildi (e-posta yazışmalarımızda çokça geçmiştir bu konu)

Bizim aramızda geçen her bir konuşma, onlara bağlı bir çalışan olmadığımı kanıtlar nitelikte ifadeler içeriyor. Zaten işten artık çalışmıyor olmamız (sözleşmeye göre iş akdimin fesih edilişi) benim onların gönderdiği bir işi benim çalışma prensiplerime uygun olmadığını belirterek reddetmem idi.

Karşı taraf madem öyle hadi yoluna noktasına işi getirdi ve o süreye kadar bedelini henüz alamadığım (ticari itibar ve referans kazanımı) işler onlarda kaldı.

Son olarak sormak istediğim şu. Biz sözleşme imzalamadan önce de iş yaptık ve bunların ücretini bana ödedemediler. İşler tamamlanmadan sözleşme imzaladık. Eğer sözleşme yukarıda bahsettiğim durumlara rağmen geçerli ise sözleşmeden önce yaptığımız çalışmaları da kapsar mı?
    Dışardan bakarsak olayınıza;
    - Yazılı bir iş sözleşmeniz var bir iş yeriyle tam zamanlı çalışmayı kabul ettiğiniz ve iş kolu da bahsettiğiniz çalışmaların yapıldığı tasarım işi.
    - Yazılı-sözden daha etkili delil olacaktır.
    - Sözleşmede ücretin asgari ücretten düşük belirlenmesi( tam zamanlı çalışma için) , işverenin kusurudur;
    - size sözleşmeyi fesih hakkı verir, şikayetiniz durumunda işverene idari para cezaları uygulanmasına ve nihayetinde asgari ücrete veya anlaşmış olduğunuz ücrete kadar olan farkın size ödenmesini sağlar, ama sözleşmeyi geçersiz kılmaz.
    - Yazılı bir sözleşme ile TAM ZAMANLI çalışansınız, SGK kaydınızın yapılmaması işveren kusurudur, size sözleşmenizi fesih hakkı verir, ama sözleşmeyi geçersiz kılmaz.
    - Tam zamanlı çalışan olarak, firmanın çalışma alanı içinde kalan tasarımlarınız, firma adına yaptığınız tasarımlardır. ( Yaptığınız tasarımları talep eden müşteriler doğrudan size gelen değil, firmaya gelen taleplerdi öyle değil mi?)

- Almış olduğunuz ses kaydındaki freelance çalışan olduğunuzun kabulu, (belki ) lehinize işinize yarayabilir.

Ve lütfen, aynı konuyu farklı başlıklar altında tekrarlayarak, forum kirliliği yaratmamaya özen gösterin.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sözleşme imzalamadan çalışmak

iş sözleşmesinde boş bırakılan yerler

süreli iş sözleşmesinde tarih yoktu

freelance sözleşme örneği

freelance sözleşme

ben kapiciyim suresiz sozlesme yaptik sozlesmeye uymuyorlar ne yapabilirim

Forum