Sayın Hukukçular;

2007 senesinde emekli olduktan sonra eşimin çalışabilmesi için bir dükkan kiraladım. Dükkan sahibim Almanya'da ikamet ettiği için emlakçı aracılığıyla kontrat yaptık. dükkana iki makina koydum. eşimle çalışabilmek için. ama işler umduğumuz gibi gitmediği için aylık ödemelerde sıkıntı çektik. daha sonraları dükkan sahibimizin babası almanya'dan geldikçe. Maaşımdan tamamlayarak elden 1000 - 2000 tl gibi ödemeler yaptık. Daha sonra emlakçı da ortadan yok oldu ve dükkanı bir türlü açamadık. 2011 şubat ayında dükkanı açmaya karar verdik. Ortada emlakçı da olmadığı için kontratı eşimin üzerine yenileyemedik. Vekili olan kırşehirde ikamet eden Hacı beye de ulaştım. Buraya gelemeyeceğini ama kimlik nosunu verip eşimin adına kontratı imzalayabileceğimizi söyledi.Fakat işler yine ters gitti. Maliye borçları ve kiraları ödeyemedik. Bunu dükkan sahibi ile telefonda konuştuk. Son olarak 2011 haziran ayında 750.TL. gibi bir miktarı Almanya'ya dükkan sahibime banka aracılığı ile gönderdim. Dükkan sahibi ile babasının arası açılmış. Dükkan sahibim telefon ederek kimseye para ödemememi avukat bile gelse benden habersiz hiçbir ödeme yapma dedi. 2011 eylül ayında dükkan kapanışı verdik. Maliye kapanışı makinaları dükkandan çıkarmadığımız için kapanış yapmamış. Ekim ayında dükkanı boşaltıp tekrar dilekçe verdik. kapanışı yaptık. Dükkan sahibini telefonla aradım ama ulaşamadım. Anahtarları bir arkadaşıma teslim edip başka bir ile taşındık. 9 ay sonra dükkan sahibim bana ulaştı. Durumu izah ettim. Ekim 2012 sonunda bir ödeme yapabileceğimi söyledim. işi tatlıya bağlamak istiyorum. Ama bir hafta sonra (bugün) dükkan sahibimden bir mesaj aldım. Su borcumun olduğunu ve dükkanı başkasına kiraladığımı yazmış. avukata ve polise suç duyurusunda bulunmuş.

Bu Konuyla ilgili hangi uzman avukata başvurmalıyım?
Anlaşma olursa da ceza alır mıyım?
Eşime de ceza gelir mi?

Şimdiden teşekkürler.