Merhabalar;
Eniştem ile teyzem çocukları olmadığı için beni dogduğumda evlatlık olarak alıp nüfuslarına geçirmişler. Annem(teyzem) 1991 senesinde vefat etti ve babam(eniştem) 1992'de tekrar evlendi. Çocukları olmadı ve yeni eşinin önceden de çocuğu yoktu.

Babamı(eniştemi) bir süre önce kaybettik. Babama ait, ikinci evliliğinden önce elde ettiği bir taşınmazı, rahmetli annemden dolayı kalan bir arsanın hissesi mevcut. Yasalar gereği yeni eşi 1/4 ve ben 3/4 alacağız. Evlilik sonrası edinilmiş mallar kapsamında önemli denecek bir şey yok.

Soru 1: Bir yakınımın kendi çevresinde buna benzer bir durum olduğunu, evlatlık alınan kişinin kanunen tüm malları aldığını, hatta sırf bu nedenle kendi rızası ile kendisine kalan evlerden birini babasının ikinci eşine verdiğini söyledi. Kanuni olarak ölen kişi vasiyet bile bıraksa saklı paydan dolayı bütün malların evlatlık alınan kişiye verilebileceğinin sanmıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ?

Soru 2:Küçüklüğüm bu evde geçtiği ve hatıraları yaşatmak için bu evin hissesini ikinci eşten almak istiyorum. Fakat ikinci eş biraz bu konularda zorluk çıkartacak ve benden evin değerinden fazla bir bedel isteyecek gibi gözüküyor. Eğer anlaşamaz isek izale i şuyu davasını açacak. Açık arttırmada evin açılış bedelini kim belirler, alım sırasında benim önceliğim olurmu, kadın oldukça zengin hissenin çoğu bende olsada benden fazla ödeme yaparsa evin yeni sahibi o mu olur?

Bu durum için yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...