Babamın 90 lı yıllarda, arsa halindeyken üyesi olduğu kopperatif hissesi var. Evler şu an bitmiş durumda. Ancak XXXXX (Belde ismi yazmak istemedim) beldesinde olduğundan ve babamın vefatı nedeni ile biz evi kullanmıyoruz. Dolayısı ile satmak istiyoruz.

Ancak kooperatif evlerinin projeleri 2 katılı olmasına rağmen evler 3 katlı olarak yapıldığından belediye tarafından bitmiş evlere tapu verilmiyor. Bu nedenle de evi satamıyoruz. Kooperatif hisse devri dendiğinde de belediyeden araştırma yapıldığında projeye uygun olmadığı ve yıkılma durumunun olacağı söyleniyor.

Benim sizlerden yardım isteğim şu şekilde olacaktır.

1- Biz kooperatif üyesiyiz. Yönetim kuruluna, hiç kimse projeye aykırı bina yapılması konusunda yetki vermemiştir. Ancak yönetimin yapmış olduğu bu hata nedeni ile (belki o dönemin belediye başkanına güveniyordu) evlerimizi satamaz durumdayız. Yeni yönetim evlerde oturduğu için (belediye de yıkım kararı almıyor) olayın üzerine çok fazla düşmüyorlar. Bizlerin Kooperatif Yönetim Kuruluna bu maduriyetimiz nedeni ile dava açma hakkımız var mıdır?
2- Davayı dönemim yönetim kurulu üyelerine mi açabiliriz, yoksa mevcut yönetimde bundan sorumlu tutulur mu? (eski yöneticilerin bir kaçı vefat etmesi nedeni ile sonuç alamayacağımı düşünüyorum)
3- Tapu için bizlerden mevcut yönetim tarafından para toplandı. (Son toplanan para belediyeye ambulans alınarak olayın çözümlenmesi içindi. (Bir nevi rüşvet). Ancak halen sonuç alınamadı. Kooperatif hesabında hatrı sayılır bir para bulunmakta. Dava sonucunda şayet projeye uygun binalar yapılsaydı raiç bedeli üzerinden hakkımdan feragat ederek hissemi kooperatife devredebilir miyim?
4- Evler 2 katlı (projeye uygun) yapılsaydı daha az maliyeti olacaktı. 3 katlı yapıldığı için ödenen fazla aidat tutarını kooperatiften tahsil edebilir miyim?

Konu ile ilgili olarak bu konularda uzman bir avukat ile görüşmek ve destek alarak dava açmak istiyorum. Yardımınızı rica ederim.