Yaklaşık 4.5 yıllık evli kaldım. Bir oğlumuz var şu an 4 yaşında. Eşim 1 yıl kadar önce evi terk etti ve evi terkettikten hemen sonrada boşanma davası açtı. Ben dilekçesini okuduktan sonra cevap yazdım ve davanın rededilmesini (boşanmak istemiyorum demedim reddedilsin dedim) istedim. 3. celse sonucunda dava reddedildi ve kendileri temyiz ettiler. Temyiz dilekçesinde böyle bir olay yaşanmamasına rağmen darp edildiğini yazmış. Mahkemede bugüne kadar darp edildiğine dair hiçbir şey söylemedi kardeşleri de böyle bir olay görmedik dediler zaten. Acaba Yargıtay bunu dikkate alır mı? Yani dava boyunca hiç konuşulmayan bir olay Yargıtay tarafından nasıl karşılanır. Bununla birlikte karşı taraf 1. celsenin hemen öncesinde evimi basarak beni, annemi ve babamı darp ettiler. Olayda silahta kullanıldı. Silah sıkılmadı ama kabzası ile yüzümüz-gözümüz darp edildi. Buna istinaden de karakola gidip darp raporu aldık ve karşı boşanma davası açtık. İlk celsemiz yapıldı ve dava yargıtaydan dönecek bu dosyanın sonucuna bağlandı. Yargıtaydan dosya gelene kadar şahit falan da dinletmeyecek. Çocukla ilgili de ilk davada hiçbirşey çıkmadı taki red olan duruşmaya kadar. Red edildikten sonra müşterek çocuk annesine verildi ve bana 300 TL nafaka ödemem gerektiği yazıldı (bu arada evi terkinden sonra her ay düzenli olarak karar olmamasına rağmen oğlum için 250 TL hesabına yatırdım). Bununla birlikte çocukla şahsi münasebet konusu da her ayın 1. ve 3. Cumartesi saat 10:00'da alıp ertesi gün 17:00 da bırakacak şeklinde karara bağlandı. Ancak benim açtığım davada başka hakim baktığı için çocukla şahsi münasebet hususu değiştirildi. Her ayın 1. pazar sabahı 10:00'da alıp ertesi gün (pazartesi) 16:00'da bırakmam gerektiği yazıldı. İtiraz etmemize rağmen (devlet memuru olduğumu pazartesi günü çocuğumla ilgilenemeyeceğimi ve o saatte götürüp bırakamayacağımı ifade etmeme rağmen) duruşma esnasında karar değişmedi. ÖNCELİKLE BU DOĞRU BİR KARAR MI?
İkinci husus olarak yaz tatiline girdiğimiz için oğlumu 1 ay aralıkla 20+20 gün istedim. Bundada aynı ilde olduğumuzdan (hakim tarafından zaten gün aşırı görüyorsun) gerek yok denerek red edildi. Farklı ilde olurlarsa 1 ay yanına alabilir ve çocuğun eğitimini aksatmamak kaydıyla diyor (şimdi bu ucu açık bir durum; almaya gitsem yaz okuluna yazdırdım dese oğlumu alamayacağım). Ve maalesef eşim çocuğu göstermiyor. Hatta çevremdeki insanları arayıp konuşup dışarıda AVM'de görürse bizi çocukla görürse sakın yanımıza gelip çocukla konuşmasın bağırırı-çağırır rezil ederim demiş. Karara göre dışarıda görsem oğlumu gidip göremezmiyim suç mu işlerim? Gerekçeli kararda da aynı ilde olsam çocuğu yaz tatilinde alamayacak mıyım? Birlikte bir daha tatil yapamayacak mıyım? BU DOĞRU BİR KARAR MI?
Son olarak da; benim açtığım davada ilk duruşmada davanın reddini istediler, 2. duruşmadada reddini değil boşanmayı istediğini beyan ettiler. Benim açtığım davada tazminat talebinde bulunabilirler mi? Kendi açtığı davada istemişti ve red olundu. Bu karşı tarafın kusurlu olduğunu mu gösterir? Ben maddi ve manevi tazminat alabilir miyim? Sonuçta karşı tarafın açtığı dava grülürken gelişen farklı olaylar var darp olayı var. Nasıl bir sonuç çıkabilir?
Savcılığa da bu konu ile ilgili Hastane darp raporlarını da ekleyerek suç duyurusunda bulundum. Benim davada da bunun sonucunu bekleyelim diyebilir mi hakim?

Teşekkürler.