KAT MALİKLERİNİN OYBİRLİĞİYLE KARAR ALMASI

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi E:2004/8944 - K:2005/639

ELATMANIN ÖNLENMESİ DAVASI ( Ortak Yere El Atılmasının Önlenmesi ile Onaylı Mimari Projeye Uygun H.Getirilmesi İstenilmesi )

KAT MALİKLERİNİN OYBİRLİĞİYLE KARAR ALMASI ( Tüm Kat Maliklerinin Rızasını veya Oybirliğiyle Karar Alınmasını Gerekli Kılan Koşulları Bertaraf Eden Nitelikteki Yönetim Planındaki Hükmün Geçersiz Olması )

KANUNA AYKIRILIĞIN GEÇERSİZ OLMASI ( Kat Maliklerinin Rızasını veya Oybirliğiyle Karar Alınmasını Gerekli Kılan Koşulları Bertaraf Eden Nitelikteki Yönetim Planındaki Hükmün Kat Maliklerini Bağlamaması )

YÖNETİM PLANI ( KMK Uyarınca Tüm Kat Maliklerinin Rızasını veya Oybirliğiyle Karar Alınmasını Gerekli Kılan Koşulları Bertaraf Eden Nitelikteki Yönetim Planındaki Hükmün Geçersiz Olması )

634 SAYILI YASAYA AYKIRILIK ( Yönetim Planındaki Tüm Kat Maliklerinin Rızasını veya Oybirliğiyle Karar Alınmasını Gerekli Kılan Koşulları Bertaraf Eden Nitelikteki Hükmün Geçersiz Olması )

ONAYLI MİMARİ PROJEYE AYKIRI İNŞAAT ( Davalı Taraf Proje Dışı Olan Üç Adet Bacanın Daha Önceden Var Olduğunu Bunları Kendilerinin Yapmadığını Savunması -Sözü Edilen Bacaların Kaldırılıp Bu Konuda Terasın Projesine Uygun H.Getirilmesinden Yalnız Davalılar Değil Tüm Kat Maliklerinin Yükümlü Olacağı )

ORTAK YERE ELATMANIN ÖNLENMESİ ( Yönetim Planına Konulan Bir Hükümle Anataşınmazın Onaylı Mimari Projesine Aykırı Olarak İnşaat Tesis ve Değişiklik Yapmak ve Özel Temellük H. Tanımak Olanaklı Bulunmadığı )

ORTAK YERLERDE YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER ( Yönetim Planına Konulan Bir Hükümle Anataşınmazın Onaylı Mimari Projesine Aykırı Olarak İnşaat Tesis ve Değişiklik Yapmak ve Özel Temellük H. Tanımak Olanaklı Bulunmadığı )

OYBİRLİĞİ KOŞULUNU BERTARAF EDEN YÖNETİM PLANI ( Yönetim Planına Konulan Bir Hükümle Anataşınmazın Onaylı Mimari Projesine Aykırı Olarak İnşaat Tesis ve Değişiklik Yapmak ve Özel Temellük H. Tanımak Olanaklı Bulunmadığı )

ÖZET :

Anataşınmaza ilişkin yönetim planının 31. maddesinde, "İleride İmar Yasasında yapılacak değişiklikle çatı katının tam kata dönüştürülmesine izin verildiği takdirde, diğer bağımsız bölüm maliklerinin buna şimdiden muvafakat edecekleri" hükme bağlanmış ise de, Kat Mülkiyeti Yasasının 19. maddesindeki tüm kat maliklerinin rızasını ya da 44. madde uyarınca oybirliğiyle karar alınmasını gerekli kılan koşulları bertaraf eden nitelikteki bu yönetim planında yer alan hüküm geçersiz olup, kat maliklerini bağlamaz.