+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Ekran görüntüsü ile ilgili emsal karar arıyorum

Ekran görüntüsü ile ilgili emsal karar arıyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Şanlıurfa
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ekran görüntüsü ile ilgili emsal karar arıyorum

Merhabalar herkese,
    Hakkımda sulh ceza mahkemesinde dava açıldı. dava dosyasını incelediğimde şikayetçi tarafından verilmiş ekran görüntüleri vardı. ekran görüntülerinde kapatılmış bir hesap üzerinden kişiye küfür ve hakaret gibi sözler içeren mesajlar vardı. bir ekran görüntüsünde ise hesapın hesabın bilgiler kısmı görünüyor ve benim e-posta adresim görünüyor. haliyle savcıda microsofta yazı yazıp bu e-postaya erişen IP adresini istiyor ve telekom ip adresinin benim olduğunu söylüyor. dava dosyası bundan ibaret. ne bilir kişi incelemesi var nede farklı bişey.
    Şikayette bulunan şahıs e-posta adresimi fotoshop gibi yöntemlerle oraya koyduğu kesin. e-posta adresime bağlı bir facebook hesabı hiç olmadı.

Bana bu konuda emsal karar verirmisiniz? ben yargıtayın sitesinden aradım ama bulamadım (heralde beceremedim).

Hukuki NET Güncel Haber

Ekran görüntüsü ile ilgili emsal karar arıyorum konulu yargıtay kararı ara
    Ekran görüntüsü ile ilgili emsal karar arıyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Konya
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ekran görüntüsü ile ilgili emsal karar arıyorum.

Uzman değilim belirteyim fakat işinize yarar mı bilmiyorum bir bakın:

Gün geçtikçe artan internet üzerinden sosyalleşme arzusu bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Son zamanlarda çok sık yaşanan olaylardan biri de sosyal paylaşım siteleri ya da e-posta hesaplarında oluşturulan sahte hesaplar ve gruplardır. Bir bakmışınız, bilmediğiniz biri sizin adınıza bir hesap açmış ve resimlerinizi eklemiş olabilir. Ya da şirketiniz adına bir grup açılmış ve istemediğiniz yorumlar yapılmış olabilir.

Bazen de mizah yeteneği yüksek veya sizi çekemeyen bir arkadaşınız tarafından, adınıza bir grup açılmış, özel hayatınızın ifşa edilmiş, kişiliğiniz rencide edilmiş ve istemediğiniz yüzlerce kişi adınızın geçtiği bu gruba katılmış olabilir.

Bu yazımda bu tür olaylar karşısında, hukuk sistemimizin hangi aşamalarda devreye girdiğini ve önlem aldığını, hangi olaylarda ne gibi sorumluluk doğabileceğini değerlendirmeye çalışacağım.

Sahte profil ya da e-posta hesabı oluşturmak başlı başına Türk Ceza kanununda düzenlenen bir suç tipi henüz değildir. Bir başka deyişle; internet üzerinden sahte profil veya sahte bir hesap oluşturmak Türk ceza kanununda tanımlanmamıştır. Sonuç olarak; internette sahte profil açmak ya da sahte bir e-posta hesabı oluşturmanın cezai müeyyidesi yoktur.

Her ne kadar kanun koyucu bu tür bir hareketi özel suç kapsamında değerlendirmese de Türk Ceza kanunun Genel hükümleri kapsamında, ortaya çıkarabileceği sonuçlara göre birtakım cezai yaptırım ile karşı karşıya kalınabilir.

Buna göre; bir kişi adına açılan profil hesabında, o kişinin fotoğrafı, kimlik bilgileri, kişisel e-posta hesabı, meslek bilgileri yani o kişiyi tanımlamaya yarayacak birtakım kişisel bilgiler hukuka aykırı olarak kaydedilmiş ise TCK 135/1’e göre aykırılık teşkil edebilecektir. Buna göre; hukuka aykırı olarak bir kişinin kişisel verilerini kaydeden kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilebilecektir. Bu tür kişisel bilgilerin yer aldığı, profil hesaplarının, yine farklı kişilere yayılmasını sağlayanlarda cezai sorumluluk altına girebileceklerdir. Buna göre; kişisel bilgilerin yer aldığı bu profil hesapların veya grupların, hukuka aykırı olarak başka kişilere yayılmasını sağlayanlar TCK 136 gereği bir yıldan dört yıla kadar hapis cezasına mahkûm olabileceklerdir.

Adınıza oluşturulan bu sahte profil hesabı yüzünden, arkadaşlarınız hileyle kandırılmış ve zarara uğramış ya da sizin adınıza çeşitli kurum veya şirketlerle iletişim kurularak birtakım işlemler yapılmış ve bu şirketler de zarara uğramış olabilir. Bu sayede, sizin adınıza hareketle menfaat elde eden kişi hakkında “bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık” suçu meydana gelecek ve buna göre üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunabilecektir. Nitekim burada elde edilecek menfaatin, ille de maddi bir menfaat olması şart değildir.

Oluşturulan bu sahte profil hesaplarında ya da gruplarda kişi/lerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek yazılar da yer alabilmektedir. Hatta bazı gruplarda hakaret tek bir kişiden yapılmamakta, gruba veya profil hesabına üye olan birçok kişi tarafından da yapılabilmektedir. Bu durumda; TCK 125/1 gereği bir kimseye ya da kuruma onur, şeref ve saygınlığını bozacak şekilde saldırıda bulunana üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunabilir.

Fakat her zaman TCK 125/1 gereği hakaret suçu oluşmayabilir. Örneğin; Toplumca tanınmış bir kişinin, haberi olmadan oluşturulan sahte bir profilde, o kişi ve mesleği hakkında yalan yanlış bilgiler, hakaret unsuru içermeyen rencide edici yazılar yer alabilmektedir. Nitekim en çok karşılaşılan sorunlardan biri de budur. Özellikle belirli bir meslek sayesinde ünlenmiş birtakım kişiler hakkında, bu şekilde gruplar, profil hesapları ile kişilik haklarına saldırı da bulunulabilmektedir. Bu halde; Medeni Kanunun 24. Maddesi gereği hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hâkimden saldırıda bulunanlara karşı koruma isteyebilecektir. Bu durumda, sahte profilin yayınlanması hâkim kararı ile engellenebilecektir. Ayrıca saldırıda bulunan aleyhine yani içerik sağlayıcısına veya şartlar oluşmuş ise ilgili içeriği umuma yayan site sahibine karşı, somut olayın şartlarına göre maddi ve manevi tazminat davası açılabilecektir. Fakat böyle bir durumla karşılaşılmasında başvurulması gereken ilk yol ilgili internet sitesi yöneticisinden, sahte oluşturulan bu hesabın kaldırılmasına yönelik olmalıdır.

Oluşturulan bu sahte profillerde, o kişinin özel hayatına ilişkin birtakım bilgiler, fotoğraflar veya videolar da yer alabilmektedir. Böyle bir durumda, Ceza kanunumuz özel hayatın gizliliğinin ihlalini suç olarak tanımladığı gibi bu tür görüntülerin veya seslerin oluşturulan sahte profil veya sahte grup hesapları aracılığıyla ifşa edilmesi durumunda, faile TCK 134/2 gereği bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilebilecektir.

Bazı durumlarda ise ölmüş bir kişi adına sahte profil, sahte grup hesapları oluşturulmaktadır. Bu hesaplarda, ölen kişinin hatırasına, kazanımlarına vs hakaret edilmektedir. Bu durumda; TCK 130/1 gereği bir kimsenin öldükten sonra hatırasına hakaret eden kişi üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılabilecektir. Ceza, hakaretin alenen işlenmesi örneğin; internette binlerce kişiye yayılarak yapılması halinde altıda bir oranında artırılacaktır.

Bazen de oluşturulan sahte profil hesaplarında, kişiler hakkında iftiraya varan yalan haber ya da yazılar yer almaktadır. Hukuka aykırı, gerçek olmayan bu tür isnatlar yüzünden bir kişi hakkında soruşturma ve kovuşturma başlanması ya da idari yaptırım uygulanması halinde, isnadı yapan kişi aleyhine TCK 267/1 gereğince bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilebilecektir. Özellikle İnternet yoluyla yapılan ve hızla yayılan bu tür iftira nedeniyle, iftiraya maruz kalan kişinin tutuklanması veya gözaltına alınması durumunda, şayet fiilin işlenmediğinden dolayı beraat kararı verilir ise iftira eden kişi aleyhine, ayrıca TCK 267/2 gereği kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak hüküm verilebilecektir.

Bir diğer karşılaşılan olay da tüzel kişiler hakkında sahte gruplar kurulup yorumlar yapılmaktadır. Bu tür sahte gruplarda, şirket yetkilisinin haberi olmadan yalan yanlış o şirket, ürün yâda mal hakkında bilgiler verilmekte ve kullanıcılar yorum yapmaktadır. Bu haberler bir anda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Böyle bir durumda, ilgili şirketin besin veya başka malları ya da çalışanlarının ücretlerinin artıp eksilmesine sebep olunabilir. Bu maksatlı yanıltıcı beyanlarda bulunan kişiler cezai sorumluluk altına girebileceklerdir. Buna göre; TCK 237 gereği yalan haber ve havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilebilecektir.

Şayet sahte grup hesabı oluşturulan şirket, halka açık bir şirket, bir başka deyişle İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmekte ise, kısa zamanda kitlelere ulaşan bu yalan ve gerçeğe aykırı haberler yüzünden şirket değerinde manipülasyon meydana gelebilir. Şirketin hisseleri, yayılan bu haberler sonucunda değer kaybedebilir ve ortaklarını zarara uğratabilir. Sonuçta bunu yazan ve dağıtanlar hakkında Sermaye Piyasası Kanunu İlgili maddeleri gereği 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezasına hükmedilebilecektir.

Sahte profil, grup ya da e-posta hesabı ile kitlelere ulaşmak, çok kolay olduğundan, bazı şirketler yâda kişiler bu durumu fırsat bilmekte ve rakip firmaların ticari itibarını zedelemek için bu yola başvurabilmektedirler. Şirket mallarını kötüleyen, yanıltıcı bilgiler içeren ve şirket itibarını zedeleyici yazıların veya görsellerin yayınlanması dolayısıyla Türk Ticaret Kanunun madde 57 ve devamındaki haksız rekabet hükümlerine göre; ilgili kişiye bir aydan bir yıla kadar hapis veya beş yüz liradan on bin liraya kadar adli para cezası veya her ikisine de hükmedilebilecektir.

Sonuç olarak; her ne kadar sahte profil, sahte grup, sahte e-posta oluşturmak ceza kanunumuzda özel ve yaptırımları ağır bir suç tipi olarak yer almasa da, doğurabileceği muhtemel sonuçlar açısından Ceza hukukumuz tarafından yaptırıma bağlanmıştır. Özellikle web2.0 dediğimiz ikinci nesil internet hizmetleri ile toplumsal iletişim sitelerinin ortaya çıkması internet kullanıcılarının da sorumluluk altına girmesine sebep olmaktadır. Yukarıda bahsetmeye çalıştığım birçok durumda, o gruba ya da profil hesabına yapılacak hukuka aykırı bir yazı, yorum veya eklenecek video ya da fotoğraf yüzünden, içeriği ekleyen kişi cezai sorumluluk altına girilebilecektir. Bu da aklımıza, Bilişim Çağında her internet kullanıcısının bir içerik danışmanı mı bulundurması gerekli sorusunu getirmektedir

24 Haziran 2011 Cuma günü yazılmıştır (Alıntıdır)
    Konu tr_1453 tarafından (12-06-2012 Saat 01:21:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Şanlıurfa
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eksik olmayın verdiğiniz yazı aydınlatıcı bir yazı ama tam olarak sorumun cevabı değil.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer düzmece olduğuna eminseniz, ekran görüntüsünün sahte olduğunu, bilirkişi tarafından incelenmesini istediğinizi söyleyin bence.
    Peki müşteki neden böyle bir şey yaptı ki? Tanıdığınız ve aranızda husumet olan biri mi?

Nerede
    Şanlıurfa
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kendisinin benimle husumeti vardı sadece benim ona karşı bir husumetim yok.
    bilir kişi incelemesi isteyeceğim kesinlikle ama bir emsal karar olsa daha iyi olur benim için.

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

E-mailin tam başlık kısmındaki ip adresi de size mi ait çıktı? E maile erişim yapılan ip mesajı gönderen ip adresiyle aynı olmak zorunda değil.

Nerede
    Şanlıurfa
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

E-posta zaten benim kullandığım e-posta adresim, kendisine hakaret mesajları geldiğini idda ettiği facebook sayfasına fotoshop gibi yöntemlerle benim e-posta adresimi yazmış ve ekran görüntüsü çekip savcılığa vermiş, savcılıkta adresi hotmail den soruşturunca benim haliyle benim ip bilgilerim gelmiş ve ip dende bana ulaşıldı. akabinde sulh ceza mahkemesinde hakaret tehdit gibi 3-4 konudan dava açıldı adıma.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ekran görüntüsü ile size dava mı açtılar yani. İçimden "yok artık" demekten başka birşey gelmiyor.

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O photoshop yaptığı sayfayı canlı olarak(internete ve facebook'a girerek) hakimin önünde göstermesini isteyin(internet bağlantılı bir tablet pc ayarlayın ve hasmınızdan bunu hakimin önünde göstermesini isteyin). Hakim de görsün birebir. Gerçekten photoshop mu, değil mi anlaşılır. Olamaz mı?

Hadi buna imkan olmadı. Tek başına IP adresi kanıt için yetersizdir bence. E-postanıza erişen ip adresinizin sizin ip adresiniz olması kadar doğal bir şey yok. Bu hakaretleri sizin gönderdiğinizi ispat etmez ki. "e-posta adresime bağlı bir facebook hesabı hiç olmadı." diyorsunuz. Bunun da ispatı var. Bu e-posta adresini(artık hangi hesaba bağlı ise, hotmail, yahoo, gmail,..) arkadaş listenize alın, sonra bunu facebook'ta aratın, facebook bulursa bu e-posta adresinde bir facebook hesabı var demek. Bulamazsa bu e-posta adresinde bir facebook hesabı yok demek ve işte o zaman müsterih olabilirsiniz. Çünkü olmayan bir facebook hesabından ona hakaret gitmez.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ekran görüntüsü ile ilgili karar niye arıyorsunuz, siz ekran görüntüsü ile suçlama olmayacağını ispatlamaya çalışıyorsunuz ekran görüntüsü tabiki delil olarak kullanılabilir.
    BTK'nın veya savcılıkların kapattıkları siteler genelde ekran görüntüsüne dayanır ve dosyalarında vardır.

Ekran görüntüsü üzerinde photoshop ile oynama yaptı ise bu çok rahat bir şekilde belli olur.
    Benim anladığım facebook üzerinden mesajlaşma görüntüsü var ve facebook sayfasının bilgiler kısmında ise sizin mail adresi bilgileriniz var. Eğer bu hesaba daha önceden bir facebook açtırmadıysanız facebook onaysız olarak hesap açılabiliyor. Yani biri bir mail adresini sallıyor ve maili onaylamasa dahi o facebook hesabını kullanabiliyor yalnız facebook sayfasının üzerinde onaylanmadı bilgisi sürekli gösterilir.

Karşı tarafa başka biri sizin mail adresiniz ile onaylamadan hesap açıp hakaret etmiş olabilir facebook ip numarası vermediği için sadece mail adresi ile bu ispatlanamaz. Bence photoshop demeyin sadece çünkü gerçekten görüntü almış olabilir karşı taraf onun yerine biri onaysız olarak benim mail bilgilerim ile hesap açmış olabilir diyebilirsiniz.

Ayrıca sizin mail adresiniz ile bunu yapan şahıs bu maili sonradan değiştirmiş olabilir o zaman facebookta bu maile bağlantılı hesap bulunamadı yanıtı alırsınız, eğer var ise sakın mail hesabınızı açıp face hesabının şifresini siz istemeyin çünkü otomatik olarak hesabı onaylamış olursunuz o zaman size kalabilir.

Hotmail ip numarası ile işlem yapılabileceğini sanmıyorum çünkü hakaretler hotmail üzerinden yapılmamış bu işlem sadece mail sahibini bulmak için kullanmışlardır diye düşünüyorum. Önemli olan mesajlaşma nereden yapıldı ise facebook üzerinden ise burada facebook'tan temin edilecek (edilebilinirse tabi) önemlidir.

Yani birşey olacağını sanmıyorum.

Ayrıca şunuda deneyebilirsin, facebook üzerinde bu mail ile hesap duruyorsa şifremi unuttum diyerek hesabı onaylarsın ve güvenlik ayarlarında aktif oturumlar kısmından son giriş yapılan 6-7 ip numarası bilgisine ulaşabilirsin eğer bunu yapan buraya girip oturumu kapat diyerek bunları iptal etmediyse tabi. Buda bir şans.
    Konu memosmemos tarafından (26-07-2012 Saat 12:21:23 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php97721-Ekran-goruntusu-ile-ilgili-emsal-karar-ariyorum

benim ip den dolandırıcılık site:www.hukuki.netfacebook emsal kararlarıinternet hakaret ekran goruntusufacebook hakaret emsal kararekran goruntusu delil sayılır mıfacebooka emsal kararlar site:www.hukuki.netekran goruntusu hukuki delilekran fotosu
Forum