Sevgili meslektaşlarım hepinize öncelikle merhabalar,

Sizden şunu öğrenmek istiyorum.Kat malikleri genel kurulu kararlarına karşı itirazda bir süre var mı? Ben bir sitenin avukatlığını yapıyorum. 2004 senesinde bu sitenin kat malikleri genel kurulunda bir kısım yatırım projeleri kararları alınmış. Bu kararların bir kısmı katılanların oy çokluğuyla bir kısmı ise katılanların oy birliği ile alınmış kararlar. Ancak şunu da belirtmek isterim ki ilk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ikinci toplantıda katılanların çoğunluğu aranmış. Daha sonra alınan kararlar toplantıya katılan ve katılmayan tüm kat maliklerine usulüne uygun bir şekilde tebliğ edilmiş.(İadeli taahhütlü mektupla) Davalı bu yatırım aidatlarını ödememiş.Kendisine her ay gönderilen rutin aidat yazıları ile birlikte bu yatırım aidatlarıda istenmiş. Ancak oralı olmamış. En son noterden kendisine ihtar çekilmiş, onada cevap vermeyince hakkında icra takibi başlatılmış. Borca itiraz etmesi üzerine iş sulh hukuk mahkemesine intikal etti. Burada görülen dava sırasında karşı tarafın avukatı hakime aynı mahkemede başka bir dosyada kat malikleri genel kurul kararının iptali için dava açtıklarını söyledi. Bende genel kurul kararına süresinde itiraz edilmediğini ileri sürdüm. Bu karara karşı 7 gün içinde itiraz edilmesi gerektiğini belirttim. Çünkü Kat Mülkiyeti Kanunu 28.maddeye göre işletme projelerine karşı bir itiraz varsa 7 gün içinde yapılmalıydı. Davalı vekili ise genel urul kararlarının iptalinin her zaman mümkün olduğunu ve bunun bir süreye bağlı olmadığını ileri sürdü. Herşey bir yana kanunda süreye ilişkin bir hüküm olmasada temel hukuk prensiplerine göre sizce bu kötüniyet teşkil etmez mi ? Aradan 1,5 yıl gibi bir süre geçmiş. Diğer kat maliklerinin bir çoğu bu paraları ödemiş. Şimdi bu davanın açılması uygun mu bu konuda görüşlerinizi acele olarak bildirirseniz çok memnun olurum. selamlar ve şimdiden teşekkürler