+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: 2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme

2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme

Askerlerin itirazlarına rağmen ‘3. Yargı Paketi’yle “Askeri suçtan dolayı 2 yıla kadar hapis cezası alan askerlerin cezasının açıklanmasının ertelenmesi” düzenlemesi getirildi.

ASKERİ Ceza Kanunu uyarınca 2 yıla kadar hapis cezası alan askerlerin cezaları için de “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” hükmü uygulanacak. MSB, Genelkurmay ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yetkililer düzenlemeye “disiplini bozacağı” gerekçesiyle itiraz etti. Ancak düzenleme Adalet Komisyonu’nda oy çokluğuyla kabul edildi. 3. Yargı Paketi, Komisyonu’da kabul edildi.

‘Terörle mücadeleyi olumsuz etkiler’

Komisyonda düzenlemelerle ilgili görüşüne başvurulan Prof. Dr. Adem Sözüer ile askeri hakimler arasında gerginlikler yaşandı. 2 yıla kadar olan askeri cezalara da “Hükmün açıklanmasının geri bırakılması” hükmü uygulanmasını sağlayan düzenlemeye askerler itiraz etti. Genelkurmay Adli Müşavirliği, Jandarma ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen askeri hakimler düzenlemenin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yürütülen terörle mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini savundu. Askeri hakimler, yasanın TSK’da “disiplinsizliğe” yol açacağını iddia etti. Hakimler ayrıca Askeri Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılması için MSB’de taslak çalışması olduğunu, yeni bir düzenlemeye gerek olmadığını savundu.

Eşitlik ilkesine aykırılık giderildi

Söz alan Adem Sözüer, herkese uygulanan bir uygulamanın askere uygulanmamasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, disiplini bozucu faaliyetler için disiplin mahkemelerinin karar verebileceğini anlattı. Sözüer, “Yeter ki disiplin cezasını hakim versin, buna AİHM bile bir şey diyemez. Aksi eşitlik ilkesine aykırı olur” dedi. Sözüer, 2005’ten bu yana her düzenleme öncesinde askeri hakimlerin “bu yönde bir çalışmamız var” dediklerini ancak bir türlü böyle bir çalışmanın olmadığını söyledi.

Askeri düzenlemeler içe kapanık

Prof. Sözüer, yapılan çalışmaların ise içe kapanık yapıldığını, Adalet Bakanlığı başta olmak üzere üniversiteler, ilgili kuruluşların hiçbirinden görüş alınmamasını ise eleştirdi. Sözüer, “Milli Savunma Bakanlığı başka bir ülkenin ordusu için düzenleme yapma anlayışından vazgeçmelidir” diye konuştu. Askerlerin çıkmasını istemedikleri düzenleme Komisyon tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Komisyonun ilk kez askerin istediği bir düzenlemeyi reddettiği ifade edildi.

BU KANUN BİZLERE AYRICALIK DEĞİL SADECE ANAYASA'DA BELİRTİLEN AMA UYGULANMAYAN HERKES KANUN ÖNÜNDE EŞİT HAKLARA SAHİPTİR İLKESİNİN UYGULANMAMASINI ORTADAN KALDIRMIŞ OLACAK BU KANUNU BEKLEYEN BİNLERCE DAVAARKADAŞLARIMIZIN GÖZÜ AYDIN..

Hukuki NET Güncel Haber

2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme konulu yargıtay kararı ara
    2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme

Askerlerin endişesi zamanla anlaşılacaktır.Askeri suçlarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılması tam bir saçmalıktır.

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İtiraz eden MSB temsilcisinin argümanlarını duyunca gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Arkadaş demiş ki;

''Bununla birlikte üstünü döven kişiye tekrar dövme hakkı verilecek. Firarların önünü alamayacağız, kışlalarda asker bulamayacağız.''

Evet, açıkça anlaşıldığı üzere bu ifade, Tsk nın emri altındaki şahıslara insan gibi davranmadığını, onları birer asker değil köle olarak gördüğünü kendisinin de tescillemiş olduğu anlamına geliyor. Adamlar bunu biliyorlar ki korkuyorlar, bak bak ifadeye bak sen, kışlada asker bulamazlarmış. Milletin kendi hayatını yönlendirme hakkını elinden alıp insan muamelesini bile çok görüp, ondan sonra hapisle korkutarak insanları zorla çalıştırmak gerçekten de içinde bulunduğumuz çağa son derece yakışır cinsten, tebrik etmek lazım. E bunların çözüm anlayışı da zaten başından beri bu değil mi?

Kusura bakmasınlar da istemeden, hapis zoruyla kurumda tutulan insanlardan savaş esnasında ne bekliyorlar bunlar? Çok komik gerçekten.

Madem asker bulamayacaksın, o zaman insanları zorla nasıl alıkoyarız diye değil, ne yaparız da insanları kaçırmayız diye düşüneceksin. Polisler niçin amirlerini dövmüyor, ya da işçiler patronlarını? Amerikan askerleri Irak'a bile kendi istekleriyle giderlerken, bizim silahlı kuvvetlerimiz kendi vatan topraklarında insanlara ancak zorla askerlik yaptırabiliyorsa burada bir sorun vardır. İnsanlara gerçek vatan sevgisini aşılayıp, insan gibi davranırsanız kimse kaçmaz zaten. Ama sen küçükken verilmiş bir karar yüzünden insanın tüm hayatını ipotek altına almaya kalkarsan, hapisle vs tehdit edersen o zaman bu insanlar kaçar, kaçacaklar da. Şimdi kara kara düşünün bakalım.

Velhasılkelam, umarım kazasız belasız genel kuruldan ve cumhurbaşkanının onayından geçer ve yasalaşır. Şimdilik problem gözükmüyor, umarız da gözükmez.

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Askerlerin endişesi zamanla anlaşılacaktır.Askeri suçlarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılması tam bir saçmalıktır.
    Dağdan inip katliam yapan insanlara af çıkartan bir devlet yanlışa düşmüyorda hayatında ilkkez bir hata yapan insanlara bir şans daha vermeklemi hata yapıyor? Anayasada Herkes Kanun önünde eşittir diye boşunamı yazıldı kanun? ayrıca Dünyanın Hangi ülkesinde Askeri ve Sivil Yargıtay var? Biri evet derken diğeri hayır deme lüksü hangi ülkede var?

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı risingson rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dağdan inip katliam yapan insanlara af çıkartan bir devlet yanlışa düşmüyorda hayatında ilkkez bir hata yapan insanlara bir şans daha vermeklemi hata yapıyor? Anayasada Herkes Kanun önünde eşittir diye boşunamı yazıldı kanun? ayrıca Dünyanın Hangi ülkesinde Askeri ve Sivil Yargıtay var? Biri evet derken diğeri hayır deme lüksü hangi ülkede var?
    Yanlış bilmiyorsam en son Bangladeş te vardı, o da kaldırıldı. Şu an sadece bizde var muhtemelen. :D

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Cevap: 2 yıl hapisten az askeri cezalara erteleme

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sadece gülerim...

Bu ülke 1960'lardan bugüne ileriye gidemediyse, bu kurum içi kast sistemi bir türlü bitirilemedi ise, büyük kitleler saçma sapan bir şekilde keyfiyetle, anti hukuksal bir ortamda iki dudak arası kararlara tabi tutulup, mağdur edilMİŞSE, demokrasi hep bir çocuk oyun parkı şeklinde tecrit edilerek birilerinin gölgesinde yaşatıldı ise sizin gibi gerici ve militarisT düşüncelerin sayesindedir.

Sizin saçmalık olarak nitelendirdiğiniz olay (!) büyük insan kitlelerinin sadece meslek değiştirmeyi istemesi yüzünden kararan hayatların sonlandırılmasıdır, insanların topluma gerçekten kazandırılması, ulus'a küstürülmemesidir. Kabullenseniz iyi olcak sanırım, artık işler değişti, demokrasi herkes için var!

Gerçi siz hapis yatıp çıkmışşsınız bu konudan (Her ne kadar bayan useri ile yıllanmış hukukçu edasıyla yazışıp buradaki insanları kandırmaya çalışsanızda yemiyoruz o ayrı konu), derdiniz büyük. Keşke siz de faydalanabilseydiniz... (Niçin eskiden olmadı da ben yattım sonra oldu diye...Yapacak bir şey yok : )

Bu davanın gönüldaşlarına hayırlı olsun... Herkesin de gözü aydın... Söz bitmiştir, artık alkış tutma ve kutlama zamanıdır! Çok geciken bir iyileştirmeydi zaten, bu ses duyuldu!

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bartelmi diaz bu forumun tescilli trolüdür. Dont feed trolls

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı desende_asi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sadece gülerim...

Bu ülke 1960'lardan bugüne ileriye gidemediyse, bu kurum içi kast sistemi bir türlü bitirilemedi ise, büyük kitleler saçma sapan bir şekilde keyfiyetle, anti hukuksal bir ortamda iki dudak arası kararlara tabi tutulup, mağdur edilMİŞSE, demokrasi hep bir çocuk oyun parkı şeklinde tecrit edilerek birilerinin gölgesinde yaşatıldı ise sizin gibi gerici ve militarisT düşüncelerin sayesindedir.

Sizin saçmalık olarak nitelendirdiğiniz olay (!) büyük insan kitlelerinin sadece meslek değiştirmeyi istemesi yüzünden kararan hayatların sonlandırılmasıdır, insanların topluma gerçekten kazandırılması, ulus'a küstürülmemesidir. Kabullenseniz iyi olcak sanırım, artık işler değişti, demokrasi herkes için var!

Gerçi siz hapis yatıp çıkmışşsınız bu konudan (Her ne kadar bayan useri ile yıllanmış hukukçu edasıyla yazışıp buradaki insanları kandırmaya çalışsanızda yemiyoruz o ayrı konu), derdiniz büyük. Keşke siz de faydalanabilseydiniz... (Niçin eskiden olmadı da ben yattım sonra oldu diye...Yapacak bir şey yok : )

Bu davanın gönüldaşlarına hayırlı olsun... Herkesin de gözü aydın... Söz bitmiştir, artık alkış tutma ve kutlama zamanıdır! Çok geciken bir iyileştirmeydi zaten, bu ses duyuldu!
    sonuna kadar katılıyorum size herkese hayırlı olsun kimsede merak etmesin ordu ne askersiz kalır nede firarlar alır başını gider bunlar tamamen sacmalık ve hurafe ceza olduda ne oldu firar azaldımı yada bittmi

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Yazılan farklı yorumları okudukça ilk kez kez yıllardır kabullendiğim inandığım değer yargılarımı sorguladığımı görüyorum.Açıkçası şu ana kadar askerliktem imtina edenlere hep sorumsuz gözüyle baktığımı itiraf etmeliyim.Ancak askeri rütbeye sahip bazı ,subaylarımızın vatandaşlara bile konuşma uslubundaki agresifliğe şahit olduğumda askere gitmek istemeyen vatandaşlarımıza hak verdiğimi bilmenizi istedim.

Bir kaç gün önce bedelli askerlikten yararlanmak isteyen bir yakınım adına ne yapmam gerektiğini sormak için gittiğimde konu ile ilgili vatandaş olarak sorduğum bir kaç soruya aldığım cevapların tarzı görevli subayın mimik hareketleri şu ana kadar askerliğini yapmak istemeyen binlerce vatandaşın duygularını aktardı bana.Geçi bu düşüncelerimi uygun bir lisanı münasible görevli subay'a aktardım.Vatandaş olarak sadece bilgilenmek istediğimi kendisinin makamına kadar girebildiğime göre bu konuda kendisinin görevlendirildiğini bu konuda neden bu kadar agresif olduğunu anlayamadığımı ifade ettim.

Gerçi onun neden bu kadar agresif olduğunu ben de biliyorum kendisi de..Zira askerliğini yapmak istemeyen şahıslara tanınan bu haksa sanıyorum Subay'ımız adaletli bulmuyordu.Belki başka bir hususta kendisine danışılsaydı daha kibar bir dille soruları yanıtlayabilirdi.Ama konu bedelli askerlik olunca..Sanıyorum bir dakikalık da olsa kendince askerliğin bildiğimiz korkulan sert yüzünü göstermek istedi..

Ben şu ana kadar askerlikten imtina eden arakadaşların bu düşüncelirini Vatan'a ihanet olarak kabullendiğim için birazcık yüzümün kızardığını burda paylaşmak,bel ki bu vesile ile af dilemek istedim..Vatanı sevmek sadece askerliğini yapmakla sınırlı değildir.Vatan'ı sevmek ,askerliğini ömür boyu bir meslek olarak icra eden ve burdan kazandığı ile yaşamını sürdüren Subaylar'ımızın askerlik çağına gelmiş olan gençlere askerlik korkusunu tüm ağırlığıyla yüklemeden Vatan'a asker hazırlamaktır.

Ben hiç bir askerimizin düşmanla savaşmak korktuğuna inanmıyorum.Şehit olmaktan da..Ama haksız olarak kendi üstlerinden yiyecekleri tek bir tokat..Ben tek sözün altında kalkmaktan korktum zira..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bir konuyu daha paylaşmak istiyorum.Önceki iletimde askerlik yapmak istemeyenler hakkındaki düşüncelerimden dolayı aslında bir nevi özür dilemiştim.Her ne kadar askerliğini gönülden severek yapanlara karşı gözlerimdeki sevgi ve gurur pırıltısını inkar edemesem de diğer arkadaşlarımıza saygı duymasını da yeni öğrendim.Bu nedenle bedelli askerlikten yararlanmak isteyen ancak durumundan dolayı bir çıkmazda olan arkadaşıma sizlerinde desteklerinizi alarak yardım etmek istiyorum.Belki bu durumda olan başka arkadaşlarda önerilecek uygun bir çözümle yaşamlarına yön verebilirler.Ve ben de özrümün samimiyetini bu şekilde somutlaştırmış olurum.Bu konuda yön verebilecek herkese teşekkür ederim.

Arkadaşım askerliğini yaparken firar etmiş.İzindeyken mi dönmemiş yoksa askerlik sırasında mı firar etmiş emin değilim bu detay önemli mi onu da bilmiyorum.Bildiğim şu ki firar edenler bedelli askerlikten faydalanamıyorlar.Ancak iletilerinizi okuduğumda sanki onun durumuna uygun bir yol açılıyor gibi geldi bana.

Kendisi benim bildiğim yaklaşık on yıldır asker kaçağı.Korkularından dolayı hayatını yok etmiş durumda.Kimliğinin gerektiği hiç bir şeyi yapamıyor.Hastahaneye gidemiyor.Düzenli bir işte çalışamıyor.Evlenemiyor.Çocuk sahibi olma yaşı geçiyor.Kısa süreli işlerde çalışmasının karşılığında kazandığını başkalarının üzerine yatırmak zorunda kalıyor.Yaşamı başkalarının vicdanına kalmış durumda devam ediyor.Kısaca bu hayatta yok sayılıyor.Aslında yapılacak askerlik süresi ,ömür boyu yok yaşamaktan daha mı acıdır bilemiyorum düşünerek işin içinden çıkılacağını da sanmıyorum.

Bildiğim şu ki ben insan olarak kendisini değerli bulduğum halde askerlik konusundaki fikir ayrılığımız nedeni ile ne yaşadığını çok da umursamıyordum.Ama şimdi düşününce içim acıdı. Belki onun ve onun gibilerin ne yaşadığını anlayanlar bu konuda bir çözümün farkına varanlar burda benim aracılığım ile kendisine yardım ederler diye düşünüyorum.Zira bu hakkı kazanamazsa bunca yıl hayatını yok sayacak kadar psikolojisi yıpranmış birisinin üzerine askeri firar cezasını da ekleyerek askerliğini tamamlayacağına asla inanmıyorum.Bir yaşam daha böylece aramızadan yok olup sislerin ardına saklanacaktır diye düşünüyorum..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askeri cezalar ertelenebilir mi

askeri ceza kanunu cezanın ertelenmesi

askeri firarlara para cezası

firar sucu ertelenirmi

bedelli askerlik firar

askeri mahkemelerde hükmün açıklanmasının geri bırakılması

4. yargı paketi askeri firar

askeri firar para cezası

askeri cezalara erteleme