+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı MYO'dan sonra tecil ve Aöf'ten sonra tecil mümkün mü?

Merhaba arkadaşlar uzunca forumu araştırdım ama benzer bir durumla karşılaşamadım,

Benim sorum ben önce 2 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullanmıştım şimdide açıköğretimde son sınıftayım bu sene sona erecek açıköğretimden mezun olduktan sonra tekrar tecil hakkım varmıdır? Bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum. (Bu arada yaşla ilgili bir problemim yok.)

Hukuki NET Güncel Haber

MYO'dan sonra tecil ve Aöf'ten sonra tecil mümkün mü? konulu yargıtay kararı ara
    MYO'dan sonra tecil ve Aöf'ten sonra tecil mümkün mü? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ısparta
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: MYO'dan sonra tecil ve Aöf'ten sonra tecil mümkün mü

Kalbin temizmiş arkadaşım bu sorunu burda en iyi yanıtlayabilicek kişilerden biriyim 20 dakika önce askerlik şubesinden geldim ancak bu kadar sans olabilir.

Bende myo mezunuyum mezun olalı 1.5 yıl oldu ve ben tecil yapmadım bugune kadar hiç askerlik şubesine ugramamıştım.Mezun oldugum 2011 yılında aöf ye kayıt oldum nasıl olsa tecili okul yapıyor diye üstüne düşmedim.Bugun içime bir kurt düştü ve ilk defa bi askerlik şubesine gittim yoklama kaçagı oldugumu ögrendim yanımda ne olur ne olmaz diye bütün evraklarımı götürmüştüm.Hemen yönlendirmeyle aöfye gittim , aöfde ögrenci oldugum dogru fakat 2. üniversite olarak okudugumu bu nedenle tecil edilemiyceni dikey geçişle gelip 3. sınıfdan başlayan kişilerin askerliginin tecil edildigi bilgisini verdiler.

Detayları anlatmaya gerek yok sıradan prosedürler...Bugun saat 5 de tecilimi yaptım ve kasım 2012 tarihine kadar tecilliyim.

Verilen bilgilerle; myo mezun oldukdan sonra 1 yıl tecil etme hakkımızın oldugunu , aöf ye dikey geçişle geçip 3. sınıfdan başlanması halinde okulun bitmesinden sonrada 2 yıl tecil hakkı verildigini hatta yeni kanunla beraber üst üste sınıfta kalsak bile 29 yaşına kadar tecilli olabilicegimizi ögrendim umarım yeterli bilgi verebilmişimdir.

Öncelikle sen 2. üniversitemi olarak kayıt oldun yoksa dikey geçiş yapıp 3. sınıftan mı başladın ?

Yanlış bir yönlendirmede bulundurmak istemem fakat okuldan mezun olduysanız ve hiç askeriyeye gidip muayeneye katılmadıysanız mezun oldukdan sonra 1 yıl hiç gitmeyin.1 yıl sonra gidin yoklama kaçagı olursunuz muayeneyi olursunuz ve 1 yıl daha zaman verilir size , ama muayeninizi önceden olduysanızsanız mezun olur olmaz sadece 1 yıllık bir tecil süreniz var (yoklama kaçagı kalan arkadaşlar 100 tl para cezası ödemekde ve mazeret bildirerek dilekçe yazmakda neden yoklamaya katılmadıgı konusunda)
    Konu sanik32 tarafından (31-05-2012 Saat 18:05:07 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sanik32 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kalbin temizmiş arkadaşım bu sorunu burda en iyi yanıtlayabilicek kişilerden biriyim 20 dakika önce askerlik şubesinden geldim ancak bu kadar sans olabilir.

Bende myo mezunuyum mezun olalı 1.5 yıl oldu ve ben tecil yapmadım bugune kadar hiç askerlik şubesine ugramamıştım.Mezun oldugum 2011 yılında aöf ye kayıt oldum nasıl olsa tecili okul yapıyor diye üstüne düşmedim.Bugun içime bir kurt düştü ve ilk defa bi askerlik şubesine gittim yoklama kaçagı oldugumu ögrendim yanımda ne olur ne olmaz diye bütün evraklarımı götürmüştüm.Hemen yönlendirmeyle aöfye gittim , aöfde ögrenci oldugum dogru fakat 2. üniversite olarak okudugumu bu nedenle tecil edilemiyceni dikey geçişle gelip 3. sınıfdan başlayan kişilerin askerliginin tecil edildigi bilgisini verdiler.

Detayları anlatmaya gerek yok sıradan prosedürler...Bugun saat 5 de tecilimi yaptım ve kasım 2012 tarihine kadar tecilliyim.

Verilen bilgilerle; myo mezun oldukdan sonra 1 yıl tecil etme hakkımızın oldugunu , aöf ye dikey geçişle geçip 3. sınıfdan başlanması halinde okulun bitmesinden sonrada 2 yıl tecil hakkı verildigini hatta yeni kanunla beraber üst üste sınıfta kalsak bile 29 yaşına kadar tecilli olabilicegimizi ögrendim umarım yeterli bilgi verebilmişimdir.

Öncelikle sen 2. üniversitemi olarak kayıt oldun yoksa dikey geçiş yapıp 3. sınıftan mı başladın ?

Yanlış bir yönlendirmede bulundurmak istemem fakat okuldan mezun olduysanız ve hiç askeriyeye gidip muayeneye katılmadıysanız mezun oldukdan sonra 1 yıl hiç gitmeyin.1 yıl sonra gidin yoklama kaçagı olursunuz muayeneyi olursunuz ve 1 yıl daha zaman verilir size , ama muayeninizi önceden olduysanızsanız mezun olur olmaz sadece 1 yıllık bir tecil süreniz var (yoklama kaçagı kalan arkadaşlar 100 tl para cezası ödemekde ve mazeret bildirerek dilekçe yazmakda neden yoklamaya katılmadıgı konusunda)

dostum sana ne kadar teşekkür etsem az gelecek inan bana şansa o kadar iyi denk geldiki benimde kafamdaki sorunlar açıklanmış oldu,

benim durumum şöle 2005'te myo giriş yaptım 2008 şubat ayında mezun oldum yani yarı dönemde aöf kayıt tarihide ekimde olduğu için o arada bana askerlikten yazı geldi bende gidip muayene olarak tecilimi yaptırmıştım ama yanlış hatırlamıyorsam o zaman 2 yıl yapmışlardı,6ay sonra zaten aöf'e 3. sınıftan başladım (anlayacağın 6 aylık süre için 2 yıllık tecilimi kullandım.) bende bu tecil hakkımı böle boşuna kullandığımı ve birdahada tecil hakkım olacağını tahmin etmiyordum ama bir türlüde fırsat bulamadım gidip askerlik şubesine sormaya bu senede aöfte 2 dersim kaldı biticek gibi görünüyor muhtemelen ama daha sonra tecil yok diye kara kara düşünüyordum ama şimdi bu yeni yasa çıkınca sanırım bu sene 4.sınıftaki 2.yılım eskiden olsa sanırım bu sene bitirmezsem tecilim olmayacaktı bu kanunu okuduğumdan beri dersleri çalışamıyorum bir türlü =)

Son olarak söylediklerinden anladığım kadarıyla eğer mezun olursam daha önceden myo okulu mezuniyeti sonrası tecil yaptırmış olmama rağmen hala tecil hakkım var ve muayene olduğum için sadece 1 yıl hakkım var yada 29 yaşına kadar okulu bitirmeyip tecil hakkım var değil mi ?

Sana tekrar tekrar teşekkür ederim valla çay,kahve,içki ne istiyorsan böle ısmarlayasım geldi =)
    Konu xyz99 tarafından (01-06-2012 Saat 00:07:33 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ısparta
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tecil olayına şurdan eminim bende aöf deki kaydımı sildirdim bunu ben ilk başda anlattıgımda kaydını sildirmiş bile olsan ek c-2 belgesini getir okulunu bırakmış olsan bile 2 yıl tecil hakkın var dedi ben tabi 2.üniversitede tecilin olmadıgını c-2 belgesi almaya gittigimde ögrenmiş oldum.2 yıl tecil hakkı yok myolara o olayı söyle anlatıyım okulu bitirdikden 1 yıl sonra hazır askersin 1 yıl içinde diplomanı götürüp tecil ettirip 1 yıl daha gitmeme hakkın var tabi bunlar küçük detaylar oldugu için dikkat etmek gerekir bu hakkını düzgün kullanırsan 2 yıl tecil ettirmiş gibi oluyosun.

soruna söyle cevap veriyim ben 1 yıllık tecilimi myo diplomama göre aldım aöf ye 3.sınıfdan kaydolursam okul bittikden sonra 2 sene daha tecil hakkı var.Tabi tavsiyede bulunmam bu konuda yanlış bir durum ama biticek madem 2 sene daha tecil hakkın var bu süre içinde yüksek lisans dene derim bence kazanamıycanı düşünüyorsan 29 yaşına kadar mezun olma derim

Sen bi askeriyeden birisini bul derim ben sans eseri lisede milli güvenlik dersime giren hocama denk geldigim için ince ayrıntılarıyla yol gösterdi anlattıgı kadarıyla aslında tecil için 25 yaşına kadar okumanın bile gerek olmadıgı sadece detaylarla bile halledebilicegini söylemişti sen bi askerlik şubesine git derim artık askerler gittigi için şubeler boştur mutlaka kafa dengi seni dinliycek birisi vardır.

Durumumuz aynı sayılır bende 2.5 senede bitirdim tek farkım bana askerlikden kagıt gelmedi bende aöf için o 6 aylık sürede tecil ettirmeseydin keşke birilerine danışsaydın ben o 6 ayı boş geçirdim tecil vs hiçbirşey ugraşmadım 2.üniversite olarakda girdigim için ben hala tecilli snaıyorum ama degil yani 18 ay yoklama kaçagı durumunda beklemişim haberim yok şimdide yoklamamamı olup eskiden kazandıgım 1 yıl tecil yaptırdım eski kazanılmış haklarında iptal olmuyor buda bilgine
    Konu sanik32 tarafından (01-06-2012 Saat 01:02:57 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sanik32 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tecil olayına şurdan eminim bende aöf deki kaydımı sildirdim bunu ben ilk başda anlattıgımda kaydını sildirmiş bile olsan ek c-2 belgesini getir okulunu bırakmış olsan bile 2 yıl tecil hakkın var dedi ben tabi 2.üniversitede tecilin olmadıgını c-2 belgesi almaya gittigimde ögrenmiş oldum.2 yıl tecil hakkı yok myolara o olayı söyle anlatıyım okulu bitirdikden 1 yıl sonra hazır askersin 1 yıl içinde diplomanı götürüp tecil ettirip 1 yıl daha gitmeme hakkın var tabi bunlar küçük detaylar oldugu için dikkat etmek gerekir bu hakkını düzgün kullanırsan 2 yıl tecil ettirmiş gibi oluyosun.

soruna söyle cevap veriyim ben 1 yıllık tecilimi myo diplomama göre aldım aöf ye 3.sınıfdan kaydolursam okul bittikden sonra 2 sene daha tecil hakkı var.Tabi tavsiyede bulunmam bu konuda yanlış bir durum ama biticek madem 2 sene daha tecil hakkın var bu süre içinde yüksek lisans dene derim bence kazanamıycanı düşünüyorsan 29 yaşına kadar mezun olma derim

Sen bi askeriyeden birisini bul derim ben sans eseri lisede milli güvenlik dersime giren hocama denk geldigim için ince ayrıntılarıyla yol gösterdi anlattıgı kadarıyla aslında tecil için 25 yaşına kadar okumanın bile gerek olmadıgı sadece detaylarla bile halledebilicegini söylemişti sen bi askerlik şubesine git derim artık askerler gittigi için şubeler boştur mutlaka kafa dengi seni dinliycek birisi vardır.

Durumumuz aynı sayılır bende 2.5 senede bitirdim tek farkım bana askerlikden kagıt gelmedi bende aöf için o 6 aylık sürede tecil ettirmeseydin keşke birilerine danışsaydın ben o 6 ayı boş geçirdim tecil vs hiçbirşey ugraşmadım 2.üniversite olarakda girdigim için ben hala tecilli snaıyorum ama degil yani 18 ay yoklama kaçagı durumunda beklemişim haberim yok şimdide yoklamamamı olup eskiden kazandıgım 1 yıl tecil yaptırdım eski kazanılmış haklarında iptal olmuyor buda bilgine
    anladım dostum kısacası herşeyin bir formülü var ama yeterki bütün konulara hakim olmak lazım o zamanki cahilliğimle işte araştırmadan etmeden direk kağıt gelince gitmiştim bende sıkıntı olmasın diye.

Madem bu okulu bitirdikten sonra tekrar tecil hakkım var muhtemelen bitirmeye çalışıcam çünkü her gün başka bir kanun değişiyor yüzüp kuyruğuna geldik artık seneye yeniden değişir okul yanmasın pek güvenemiyorum ayrıca bir çok yerde inceledim ama özellikle açıköğretim için birşey yazmıyor.Bu açıköğretimide kapsıyormu aynı sınıfta sınırsız kalabilmek ona emin olamadım.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlik 2. kez tecil edilir mi

2 yıllık üniversite bitirdim askerlik tecil

http:www.hukuki.netshowthread.php97442-MYO-dan-sonra-tecil-ve-Aof-ten-sonra-tecil-mumkun-mu

dgs askerlik tecil

önlisans askerlik tecil hakkı 2014

askerlik tecili bitmeden tecil yapilir mi

aöf dikey geçiş askerlik tecili

onlisans mezunu tecil ettırp sonra lisans diplomasını aldıktan sonra tekrar tecil ettirebiliyomuyuz

meslek yüksek okulu mezunu askerlik tecil

aof bitirdim tecil

aöf bitirdikten sonra askerlik tecili

myo asker tecil

aöf bitince askerlik tecili

lisansi bitirdim askerlik tecil hakkim

açıköğretim mezunlarının tecil hakkı var mı

myo mezunları tecil hakkı

myo askerlik tecil

dikey gecisle askerlik tecili

dgs ile askerlik tecil

önlisans.diplomasıyla tecil yapılır mıaöf bitirmeden askerlik yapılırmıiki yıllık myo bitirdim tecil olur mu tekraraçıköğretim askerliği tecil eder mi 2014mazeretli tecilmyodan sonra açıköğretime kayıt
Forum