İyi günler,

Yaklaşık 12 senedir aynı kişilere ait bir firmada çalışmaktayım. Bu kişilerin 2 adet firmaları bulunmaktaydı ve işimiz gereği iki firmanın da işini görüyoruz. İlk 8 sene (x) firmasında çalıştım ve 01.02.2008 tarihinde aynı kişilere ait diğer (y) firmasına resmi olarak geçiş yaptık ve (x) firması resmi olarak kapatıldı. Bu geçiş sırasında kıdem tazminatı ödemesi aldım.

Bu 2 firmada iki kişinin ortaklığı vardı. Ortaklar arasında anlaşmazlık nedeniyle ayrılma sürecine girdiler. 01.02.2008 tarihinden beri (y) firmasında çalışıyorum. Bu (y) firmasının ortaklarından biri ayrılma sürecinde (x) firmasını aynı adla tekrar faaliyete soktu. Ben şu anda bu yeni faaliyete geçen (x) firmasında çalışıyorum. Büyük bir ihtimalle 31.05.2012 tarihinde bizim (y) firmasında çıkışlarımızı yaparak tekrar tazminat ödemesi yapacaklar.

Benim asıl merak ettiğim, bu 2 kişiye ait (x) ve (y) firmalarında 12 senedir çalışmaktayım ve yıllık izinlerimi iş nedeniyle bir türlü kullanamadım ve hiç yıllık izin ödemesi almadım. Firmada ne izin cetveli tutuluyor nede buna benzer bir kayıt. Firmada inceleme gerçekleştirilse izinler ile ilgili kayıt bulunamaz.

31.05.2012 tarihinde bize tazminat ödemesi yapacaklar ve yine izinlerden bahseden olmayacak. Bu yıllık izin ücretlerini nasıl talep edebilirim. Ne gibi haklarım var. Ne yapmam lazım?

İzin süremin hesabında aynı kişilere ait (x) firmasından (y) firmasına geçiş yaptığımızdan eski firmadaki çalışma sürelerim dikkate alınıyor diye biliyorum. Kitaplarda okumuştum.

Bu konuda cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.