Herkese iyi akşamlar diliyorum;

Aşağıda belirtildiği gibi bir sorunumuz var.Bilgi sahibi olan arkadaşların ilgilerini rica ediyorum.

2007 yılında sahibi olduğum arsa üzerinde kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile inşaata başlanmıştır ancak yapı müteahhidi 2009 yılında ekonomik kriz dolayısıyla işi yarım bırakmış,sözleşme feshedilmiş ardından başka bir müteahhit ile sözleşme imzalanarak inşaata devam edilmiştir.İkinci müteahhit işi %95 oranında bitirmiştir.An itibari ile ikinci müteahhitte işi bırakmıştır. İnşaatı arsa sahibi olarak kendimiz tamamlıyoruz ancak en büyük sıkıntı müteahhitlerin ikisininde ödemediği SGK prim borçları. Kuruma gittiğimiz zaman kesinlikle prim borçlarının ödenmeden ilişiksizlik verilmeyeceği bu parayı ödememiz gerektiği belirtilmiştir.Ödenmesi gereken tutar 350.000 TL civarındadır.

Yukarıdaki anlattığım duruma göre;

1-) 3194 S.K. 28 maddesinde belirtilen yasadan arsa sahibi olarak yararlanma imkanımız varmıdır?(Forumda yaptığım aramalarda genellikle müteahhitten daire satın almış kişilerden bahsedilmiş,arsa sahipleri ile ilgili net bir bilgi bulamadım)
2-) Müteahhit'e işleri bitirebilmesi için hakedişi olmamasına rağmen vermiş olduğumuz daireler mevcuttur. Müteahhit bu dairelerin üçüncü sahışlara tapu devrini yapmıştır.Bu tapular için tapu iptal davası açma şansımız varmıdır?

Şimdiden gösterdiğiniz ilgi/vermiş olduğunuz yanıtlar için teşekkür eder;saygılarımı sunarım.