Pkk'nın yıllardır harcanacak militan bulmasının nedenini göremeyenlere yedirdikleri bir laftır "pkk'ya ordaki insanlardan desteği var" sözü. "Halk"(!), destek vs. gibi kelimeleri kullanınca sanki birilerinin bişeylerin "kararını vermiş" gibi izlenim uyandırarak, propagandalarını yedirdikleri insanlar görüyorum. O bölgeyi bilen insanları gülümseten bu ifadeyi biraz açalım.

Daha önce bir yazımızda demiştik ki, aşiret kültürünün hakim olduğu o bölgede pkk harcananacak militan bulmakta sorun yaşamamıştır. Sadece pkk değil, diğer hiçbir rant çevreleri böyle bir sıkıntı yaşamamıştır aslında.

Oradaki insanlar, mutlaka bir aşirete yada bir örgüte yada bir tarikat iddiasındaki kimi sapkınlara bağlı olmak zorundalar. Ortada kalanı harcarlar. Üniversitedeyken Mardin'li bir arkadaşla konuşuyordum, kız kardeşlerini babasının ortaokula kadar okuttuğunu söylemişti. "Neden sonra aldırdı" diye sorduğumda. "Okula gönderdiğini duyarlarsa, dağa kaldırırlar" demişti. Farkında olduğumuz binlerce örnekten bir tanesi.

Daha önce de göstermiştik; Radikal, TSK karşıtı bir haber yapayım derken, farkında olmadan doğudaki düzen ile ilgili bir konuyu birinci ağızdan aktarmıştı ve biz de "Apo Cinsel İlişkiye Girmek İçin Sizden Kardeşinizi İsteseydi?" diye konu açmıştık. Mesele şu:

"Tutuklu sanık Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak, istihbarat birimlerinin kendisi aleyhinde sürekli ifade verdiğini belirterek, "Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Abdullah Öcalan bizim aşirete adam gönderdi. Dediler ki, ’aşiretin en seçkin kızlarını seçin bize verin’ Ben de Kürt’üm. Ama Öcalan ile benim savaşım vardır.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=77
Çoğunluk vasıfsız ve eğitim seviyesi son derece düşük olan yani herhangi bir geleceği olmadığını bilen insanların bulunduğu ve kaçakçılık, uyuşturucu vs.. gibi faaliyetlerden çok ciddi rantların yattığı bir bölgede, ortada kalmak en az bir yerlerin adam olmak kadar kötüdür.

Onun için ya bir aşirete ya tarikat iddiasındaki kimi sapkınlara yada örgütlere üye olunur. Başka çare yoktur. Eğer pkk'ya üye olursan, o vasıfsız halinle yolunu bulursan, ayda 1-2 milyon dolar kaldırabilirsin.

Daha yeni Romanya'da pkk uyuşturucu kaçakçılığı yaparken yakalandı ve Amerikan Hazine Bakanlığı yakalananların mal varlıklarını dondurdu sadece bir tane pkklının sadece Amerikadaki bir hesabından 8 milyon dolar çıktı.

Yani o bölgede bir dolu vasıfsız, eğitim seviyesi son derece düşük, hiçbir gelecek hazırlanmamış aşiret kültürüne tabi insanlar bulunmaktadır, dolayısıyla rant çevreleri harcanacak militan bulmakta zorlanmamaktadır.

Şu konuyu da tavsiye ederiz:

Anasının Babasının İnsan Yerine Koymadığı Sempatizanın "Dramı(!)"
https://www.hukuki.net/showthread.php...-Dramı(!)-quot
Yani;

"Halk"(!) desteği var gibi bir ifade, söyleyeni gülünç duruma düşürmekten başka hiçbir şey ifade etmemektedir.

Bilginize...