Bilgisayar satışı yapan dükkanımı işler iyi gitmediği için kapatınca şahsi mükellefi olduğum vergi dairesine 750 TL civarı bir borcum oldu. Bu borcu 2 yıl kadar ödemeyince şahsıma ait arabama haciz koydular ve borç 2000 TL civarı oldu. Neyse geçen hafta aracımdaki haczi kaldırmak ve borcumu temizlemek için 2000 TL borcun tamamını ödeyerek kapattım.

Bu durumda aracımın haczinin kaldırılmasını beklerken icra bölümündeki memur, 5 ay önce 4 kardeş olarak yeni kurmuş olduğumuz şirketin 7800 TL vergi borcundan hissene düşen kısmını ödemelisin yoksa haczi kaldıramayız dedi.

Neyse o anda üzerimde para çıkmadı, bugün 2000 TL hazırladım ve tekrar vergi dairesine gittim. Kendi hisseme düşen borcu ödeyip haczin kaldırılmasını talep ettim. Bu sefer de geçen sefer dedikleri şeyi inkar etti ve kabul etmediler. Başka bir araç üzerine haciz koyup ve hissene düşeni ödersen o zaman haczi kaldırırız dediler.

Vergi memurları bile kendi aralarında kararsızlığa düştüler aslında kaldırılması gerekiyor diyende oldu ama icra bölümündeki şef dedikleri vergi memuru bunu ancak bu şekilde kaldırabiliriz dedi.

Şimdi yardımlarınızı rica ediyorum. Bu memurlar kanuna dayanarak mı haczi kaldırmıyorlar. Yoksa işi tam bilmiyorlar kafalarına göremi iş yapıyorlar. Önce dediklerini şimdi kabul etmiyorlar.

Not: İkide bir 10. maddeden bahsediyorlar.

Teşekkür ederim.