Alıntı duygular50 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
Merhabalar,

Benim davamda karşı taraf yetki itirazında bulundu fakat mahkeme benim memleketimde kaldı. Sizin sorularınıza gelince;

1- Eğer eşiniz ikametini baba evine aldırdı ise ve yetki itirazında bulunursa muhtemelen kadın olarak onun memleketinde dava görülecektir. Eğer ikametini aldırmadı ise ve siz önce açarsanız sizin bulunduğunuz şehirde dava görülür.

2- Davalar farklı illerde aynı gün açılırsa bu ikamet durumuna bağlı olarak birinde davalar birleştirilecektir. Yani eşiniz ikametini değiştirmedi ise her halükarda sizin orada dava görülür, değiştirdi ise sizin davanız onunkiyle birleştirilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Benim başımdan geçen bu şekildeydi.

Saygılar.

İyi bayramlar
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
bir fikir edindiğimi söyleyebilirim, ancak bazı noktalarda hala tereddütüm var. şöyle ki:

ben her halikarda davanın burada görülmesini istiyorum, çünkü benzer bir süreci 2 sene önce de yaşadım ve haklı olduğum halde yaşanabilecek tüm olumsuzluklar yüzünden davayı kaybettim. temyizde de kazanamadım, ta ki eşimin talebi üzerine dava düşünceye kadar.
şimdi aynı süreci tekrar yaşıyoruz, eşim yerleşmek üzere baba evine döndü ve ilk fırsatta (en erken salı) ikametini de aldıracaktır. bu durumda ondan erken davranıp davayı ben açarsam, kanun eşimin "kadın" olmasından dolayı davanın o yer mahkemesinde görülmesini mi öngörür? ki yetki itirazında bulunursa dava orada görülür diyorsunuz. (davayı açan benim, yetki sorunu yok gibi gözüküyor)

bir de "karşılık davası" olgusu var. ben açacağım davada hem davacı sıfatımı kaybetmek istemiyorum, hem de davanın burada görülmesini istiyorum, bunun için nelere dikkat etmem gerekiyor? yani karşı dava ile davalı iken davacı olma durumu ile bu davanın başka yer mahkemesinde açılıp açılmadığı hususlarını henüz bilmiyorum.

yardımcı olacaklara teşekkür ederim, iyi bayramlar