Merhaba,

Finansbankasından ev almak için mortgage kredisi çekmiştim. 1 sene geçti ve benim adıma ARTI KONUT Sigortası diye bir sigorta yapıldığını gördüm, itiraz etmek için Sizi Dinliyoruz hatlarına başvurdum ve aşağıdaki cevabı aldım. Çarşamba da yazılı olarak şubeye gidip başvurmamı istediler uygun görürlerse iptal edeceklermiş. Ben hangi istekte bulunsam bizim bu yasal hakkımız diyip çıkıyorlar nasıl bir yol izlemeliyim bu haksızlıklarına karşı. Bir sürü imza attık alırken ve kopyalarını isteyeceğim. Senede aldıkları 3 adet 21 TL lik ücretten hiç bahsetmeyeyim.

CEVAP

Bankamız, kredi taleplerinin değerlendirilmesi sonucunda, hem kredilerin seyyaliyetini güvence altına almak hem de müşterilerimizin maruz kalabilecekleri riskler nedeniyle kendilerinin ve yakınlarının mağdur duruma düşmesini önlemek amacıyla sigorta yaptırılmasını talep edebilmektedir.

Bankamız kredi politikaları gereği müşterilerimizle yapılan Sözleşmelerde ;

“ Banka Müşteri ve/veya 3. kişiler tarafından verilen teminatları gerekli göreceği her türlü rizikolara karşı, Banka lehine dain-i mürtehin’i Banka olacak şekilde, dilediği bedel, şart ve müddetle ve sigorta primi ve masrafları Müşteriye ait olmak üzere sigorta ettirebilir. Süresi biten poliçeleri yenilettirebilir. Sigorta tazminatı rehin kapsamında olup, ödenmesi doğrudan Banka’ya yapılacaktır. Banka tazminat tutarını sigorta şirketinden tahsil etmeye yetkilidir. Müşteri Bankaca yaptırılacak sigortaların prim v.s. giderlerinin kendisi tarafından ödeneceğini kabul eder. Banka, Müşteri tarafından yapılan ödemeleri öncelikle sigorta prim alacaklarına mahsup edebilir. Müşteri sigorta ettirilen menkul ve/veya gayrimenkulle ilgili olarak, sigorta şirketine karşı hasarı ihbar v.s. gibi yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak yerine getirecektir. Aksi takdirde doğacak her türlü zarardan Banka’ya karşı sorumlu olacaktır.

Müşteri açılan Kredi sebebiyle Banka’nın uygun göreceği bedel ve şartlarla ferdi kaza sigortası, hayat sigortası yaptıracağını, önceden yapılmış bir ferdi kaza sigortası, hayat sigortası bulunması halinde, ilgili sigorta poliçesinde Banka’nın dain ve mürtehin olarak gösterilmesi yönünde gerekli değişikliğin yapılarak poliçeyi Banka’ya teslim edeceğini, Banka’nın bu sigortalarla ilgili prim tutarlarını Müşteri’nin Banka nezdindeki hesaplarından tahsile yetkili olduğunu, vefat halinde mezkür sigorta sonucu ödenecek tazminattan o tarihte Banka’ya olan borcun mahsubundan sonra kalacak meblağın mirasçılarına ödenmesini beyan, kabul ve taahhüt eder. “ açıklamaları yer almaktadır.

Söz konusu işlemler bankamız uygulama ve prosedürleri dahilinde gerçekleştirilmekte olup, herhangi bir aykırılık içermediğini bilgilerinize sunarız

Volkan Vural
Antalya