Merhabalar,

Özel bir işyerinde 9 ay çalıştım ve doğrudan patron ile muhatab idim. Herhangi bir şekilde iş sözleşmem, görev ile ilgili sözleşmem, proje ile ilgili sözleşmem bulunmamaktadır. İşe girerken sözlü akid ile anlaşılmıştır. Geçtiğimiz ay iş yerinden ayrılmak istediğimi patronuma 20 gün öncesinden sözlü olarak ilettim. Benim o veya bu şekilde ihbar süremden çaldı ve benden 1 hafta sonra yazılı istifa aldı. Buna rağmen ben ihbar süremi dolduracaktım fakat bu süreç içerisinde çeşitli şekillerde mali sonuçlar, projelerin yarım kalması ile ilgili sonuçlar şeklinde üstü kapalı tehdit edildim hemde sana yakışmadı, vicdanına sığıyormu gibi sözlerle mobbinge maruz bırakıldım en son patronumun mailde avukatın numarası şudur, benim vaktimi alıyorsun onunla görüş gibi bir tavır takınmasıyla bahsettiğim psikolojik girişimlerin de sonrasında iş yerimden ihbar süremi beklemeden çıkmak zorunda kaldım. İstifam noter kanalı ile yapılmış durumdadır ve bütün bunlara rağmen işyeri avukatının bu iş tatlılıkla çözülsün teklifini iyi niyetim dolayısıyla kabul ederek maaşımdan kesinti yapılmamasını çıkış nedenimin yukarıda bahsettiğim şeyler olduğunu ifade ettim. Sonuç olarak bugün gördüm ki yaklaşık 400 lira maaşımdan kesilerek bankaya ödeme yapılmış.

Amacım hiç bir zaman iş yerinin aleyhinde davranmak olmadı fakat maaşlarımız sgk ya asgari ücret üzerinden beyan ediliyordu ve aldığım maaş asgari ücretin yaklaşık 2,5 katı idi dolayısı ile bir kısmını elden alıyordum ve 1 maaş alacağım olan iş yeri bana sadece asgari ücretten kesinti yaparak ödeme yapmış durumda, elden alacağım kısmı alamayacağımı düşünüyorum.

Dediğim gibi amacım hiç bir zaman iş yerinin aleyhine davranmak olmadı fakat işverenim beni buna zorluyor herhangi bir şekilde dava vs ile zarar görsünler istemiyordum fakat benim başlangıçta 3 ay hiç bildirim yapılmamış ve sonrasında da bahsettiğim gibi asgari ücret ile ödenmiş pirimlerim ve mobbing girişimleri ile ilgili dava açmak istiyorum. Şirket avukatının ve patronun bu hissiyatımdan haberleri vardır. Bildirim yapılmamış 3 ay için ve eksik pirimler (asgari ücretten gösterilen) için 1 er şahidim bulunmakta ve ek olarak mail yazışmaları da bulunmaktadır.

Danışmak istediğim konu böyle bir durumda dava açmalımıyım ? 1 er şahit yeterlimidir ? Kısacası net olabilmek istiyorum kısaca da olsa yol gösterebilirmisiniz ?

Şimdiden teşekkürler...